Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »"Souboroví manažeři prošli od doby legendárního Norton Commandera a jeho české obdoby M602 výrazným vývojem," sděluje úvodní shrnutí k článku Radka Kubeše na serveru Technet.cz. Kolik tato sorta manažerů bere, neprozradí :-D
V rámci objektivity třeba dodat, že o kousek dál v článku už "lépěji" slouží k operacím se soubory obvyklejší "souborové manažery", takže to vypadá, že úvod je dílem agilního editora (kteří v českých médiích oplývají pozoruhodnou ignorancí). Roboti - dejme tomu, však to slovo jako životné vzniklo a zvyk má tuhý kořínek. "Souboroví manažeři" či snad nedejbože "manažerové" mi však k srdci nepřirostou a slina na jazyk nepřinese.
"Díky větru je Český Těšín bez proudu" - oznamuje radostně titulek na homepage ČT24. Není mi tak docela jasné, proč za to pan autor/editor pociťuje takovou vděčnost. Dočkáme se i titulků: Díky nedostatku potravin umírají děti či Díky výbuchu bomby bylo zraněno mnoho lidí? Obávám se, že ano. A možná to nebude ani dlouho trvat.
Takto by mohlo být aktualizáno staré známé přirovnání po dnešní prezidentově exhibici. Kdo měl po opakovaném jmenování Topolánka premiérem pouze nějaké pochyby, může je dnes směle vyměnit za jistotu. To, co se děje na české politické scéně od doby, kdy si Mirek Topolánek s klidnou tváří šel do poslanecké sněmovny pro nevyslovení důvěry, tedy politický Kocourkov, pokračuje za režie Václava Klause dodnes.
V nejtemnější den v roce dosahuje dokonce klimaxu a chtělo by se věřit, že horší už to být nemůže... Ale jsme v českém kotli, tak neříkejme hop před večerem. V následujícím není nic zajímavého, pouze chronologicky seřazené tři citáty pana prezidenta, tak jak šel čas. Jen pro připomínku:
Peprnet.cz totiž získal 5,2 milionu korun z dotace ministerstva informatiky na podporu vysokorychlostního internetu, takzvaného broadbandu. Dotace byla v kategorii marketingu a podpory s cílem "nastartování masivního rozšíření vysokorychlostního internetu". To znamená, že web musí obsahovat multimediální prvky, které čtenáře donutí pořídit si rychlejší internetové připojení. Zdroj: idnes.cz.
Mohl by někdo spočítat, kolik vesnických škol nebo knihoven by se mohlo za cca 10 miliónů (původně požadovaná dotace na "bulvární web s multimediálními prvky") vůbec vybavit slušnými computery a připojit (třeba přes WIFI) na net?
Svého času byla značně mediálně populární, ale možná už všichni nevědí, že stále neochvějně pokračuje. Týden co týden, bezmála patnáct let. "Nekonečný" rozhlasový seriál, přímo sága, "Tlučhořovi aneb Byli jsme a budem" v podání Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. Nedávno se objevilo na webových stránkách pořadu oznámení, že v Českém rozhlase seriál končí.
Chřipka letos na podzim nějak netáhne, a tak média vyrukovala i v předstihu před Světovým dnem boje proti AIDS s nejnovějšími údaji o této "vražedné chorobě" v Česku. Většinou novinářských mystifikací o fenoménu AIDS se ani nemá cenu zabývat - když člověk prezentaci tohoto tématu pár let sleduje, nemusí být žádný lumen, aby zpozoroval zřetelný rozpor mezi fakty a společenskou objednávkou přízraku "vražedné choroby", kterou se snaží média uspokojovat, seč síly stačí. I kdyby se měla fakta přiohýbat (to se ostatně zdá býti nutnou výbavou českého žurnalisty).
"Jestliže první vláda Mirka Topolánka byla vláda, která preferovala předčasné volby jako hlavní parametr svého vládnutí a sháněla pro to podporu v Poslanecké sněmovně a nedostala ji, tak ta druhá vláda se bude pokoušet spíše o nějaké stabilnější řešení, které ale také povede k volbám, které budou dříve. Určitě nikdo nepředpokládá, že by volby byly v roce 2010. Pro nás jsou přijatelné volby v roce 2007, za jisté konstelace i v roce 2008, ale daleko pravděpodobnější je rok 2009."
Mirek Topolánek, premiér vlády ČR a předseda ODS, 14. 11. 2006
Obligátní kontrolní otázka: Do kdypak jsou volby ještě dostatečně předčasné? (Řádný termín by spadal někam kolem června 2010.)
"Připomínám, že jeden projekt na sestavení vlády již selhal a že bez významných modifikací nemůže být opakován." Václav Klaus, 31.10.2006
Výrok, který se tou perlou stane teprve zítra, až pan prezident "bez významných modifikací" projekt na sestavení vlády přece jen zopakuje. Mají ostatní zásadní výroky pana prezidenta rovněž zhruba jen týdenní životnost?
"V zájmu minimalizace problémů spojených se změnou vlády jsem připraven neprodleně jmenovat předsedou nové vlády předsedu nejsilnější strany a současného premiéra Mirka Topolánka." Václav Klaus, prezident ČR, 6.11.2006
Welcome to the Klauseyland :P
Tak jsem si vyslechl záznam tiskové konference našeho pana prezidenta. Kromě toho, že neřekl nic (konkrétního), tzn. že se situace ve jmenování nového premiéra neposunula ani o píď, začal ze sebe opět vydávat ty své perly. K dnes již legendárnímu "nevítězství" se tentokrát přidala "nedohoda". Pan prezident se vyjádřil v tom smyslu, že to "není nedohoda, co hledáme". Jestliže pan prezident přemýšlí stejným stylem, jako mluví, není divu, že máme pořád ještě "nevládu" :D
Dnešní perlu zaslouží korektoři (jsou-li nějací) internetového média Aktuálně.cz. Ve zprávě o průkumu volebních preferencích (screenshot) byla doložena historická šance, jakou skýtají předčasné volby. Prý, věřte nevěřte:
"...na přelomu července a srpna 2006 by se voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnilo méně než 58 voličů."
:D
a to "pod tlakem zásob zemního plynu". Takto vypadá titulek obzvláště povedené zprávy z lidovky.cz. Ten tlak se naštěstí týká pouze zpráv o zásobách, jak se dozvíme z těla textu, ale ceny tvrdošíjně obnovují pokles i tam. Napsat třeba "znovu poklesly" a "díky zásobám" - to by jistě prsty zdřevěněly a ruka upadla. Nelze si než přát, aby zásoby zemního plynu nakonec nepřestaly tlačit a ceny ropy v důsledku toho neobnovily explozi :D