Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nějak mi uniká smysl celého webu.Vždyť je to prosté, smysl webu je odčerpat slíbenou dotaci. Mně spíš uniká smysl všech dotací v kapitole C. Marketing, osvěta, podpora, to je prostě státní financování reklamy soukromníků.
Kdokoliv z vas si tu stranku otevrel, zajistil Slavkovi Bourovi, ze dotaci nemusi vracet. Podminkou je 300 000 navstevniku (nedefinovano, co je tim mysleno). Tahle negativni kampan mu musi delat velkou radost.Podmínek bude asi poněkud víc? To by snad stačilo dát si tam porno... A co se týče chození na eee-stránky, tak předpokládám, že zdejší publikum oplývá jistou soudností. Já si tu stránku třeba teď neotevřel, už se o tom psalo kdysi... ale jako všechna důležitá témata, brzo to zapadlo. Teď se to objevilo v souvislosti s jakousi anticenou internetových projektů - BTW Abíčko se taky účastnilo? Ale zajímalo by mě, když už ses zapojil, jestli se třeba Abclinuxu.cz někdy snažilo o nějakou dotaci z fondů pro rozvoj informatiky, osvěty... Bylo by tak nereálné něco takového získat (a třeba podpořit dokončení učebnice nebo si za ty prachy objednat nějaké články)?
Já si tu stránku třeba teď neotevřel, už se o tom psalo kdysi... ale jako všechna důležitá témata, brzo to zapadlo. Teď se to objevilo v souvislosti s jakousi anticenou internetových projektů - BTW Abíčko se taky účastnilo?www.lupa.cz Možná by bylo dobré informace nečerpat z bulváru. Ale alespoň už začínám chápat některé souvislosti... Tento blogpost a diskusi bych si měl asi zabookmarkovat a vytáhnout ho při příští stížnosti na hnusná (a modrá) média.
Možná by bylo dobré informace nečerpat z bulváru. Ale alespoň už začínám chápat některé souvislosti... Tento blogpost a diskusi bych si měl asi zabookmarkovat a vytáhnout ho při příští stížnosti na hnusná (a modrá) média.1) Informace jsou čerpány z článku na idnes.cz a ze stránky Ministerstva informatiky ČR. V článku je upozornění, na webu MI popis projektu. Nevidím, že by se v něčem až tak rozcházely. 2) Blogpost i diskusi si klidně bookmarkujte, ale zajímalo by mě, jak souvisí se stížnostmi na hnusná (a modrá) média. Podle mě vůbec nijak. Celkově je vaše reakce taková nicneříkající. Já si rád zadiskutuji, nemusíte se schovávat za mlhavé narážky, klidně to napište přímo, co chcete říct
2) Blogpost i diskusi si klidně bookmarkujte, ale zajímalo by mě, jak souvisí se stížnostmi na hnusná (a modrá) média. Podle mě vůbec nijak. Celkově je vaše reakce taková nicneříkající. Já si rád zadiskutuji, nemusíte se schovávat za mlhavé narážky, klidně to napište přímo, co chcete říctChci říci, že v relevantních médiích (lupa je zavedený server s hodně dlouhou historií) se celý tento případ probírá hodně hodně dlouho a podrobně. Rozhodně se nevrátil jen tak, jako blesk z modrého nebe. No a souvislost se stížnostmi na "modrou mediální scénu" a další je myslím docela zřejmá - kdybych četl hlavně idnes a podobné weby (případně četl mateřské noviny), tak bych zde možná také nadával (i když ne tolik offtopic).
Dekuji za optani, pokud vim, tak se abicko souteze o anticenu neucastnilo![]()
Dotaci jsme nezkouseli sehnat. Mozna je to chyba, IMHO treba projekt ceske zive distribuce distribuovane masam by smysl mel. A kdyby bylo vice penez, nez jen interni rozpocet, treba by se naslo i vice ucastniku projektu. Problem ale je, ze zadat o dotaci, na to nemame zaludek.Hm, a pak to dostávaj, ti co na to žaludek mají (a pak to podle toho taky vypadá). No, ale hlavně přemýšlím, jestli byste dokázali vůbec patřičně naplnit zadání, když tak čtu požadavek tlumočený v idnes.cz (což mě vlastně zaujalo natolik, abych zařadil zprávu mezi "perly"): web musí obsahovat multimediální prvky, které čtenáře donutí pořídit si rychlejší internetové připojení Takže to shrňme, asi by musela ta "česká živá distribuce" obsahovat takové ovladače a být tak nenažraná, aby donutila uživatele pořídit si rychlejší a dražší hardware. Což je pochopitelné, protože to nastartuje poptávku na vnitřním trhu, podpoří různé zlodějské lichvářské společnosti, pak prodejce a nakonec i výrobce a dovozce a všichni bysme se pak měli dobře. Takže je logické, že pokud by se na OS nějaká dotace udílela, vyhrál by to zase MalýMěkký. Když o tom tak uvažuju, spíš si dejte bacha, abyste nenaplnili šířením takřka bezplatné, na HW nenáročné a fungující distribuce skutkovou podstatu zavrženíhodného činu pokusu o desktrukci národní ekonomiky, nekalou konkurenci (ránu do zad slavné Wistě) atd. Hm, a nejhorší na tom je, že mi to připadá docela pravděpodobné
Jeden priklad fondu na kdeco (proti teto spolecnosti nic nemam)Tahle různá "školení" byly tunely už za komoušů, co si matně pamatuju. Jejich obliba však stále v tzv. "informační společnosti" stále vzrůstá. Každý grantový projekt musí být zkrátka dostatečně šílený a drzý, aby měl naději na úspěch, a hlavně předražený. Copak by váš portál asi tak mohl dělat s miliónem? (Vzdělávací systém ABC Linuxu, to nezní tak špatně
Dotaci z rozpoctu na broadband jsem fakt nemel na mysliJá taky ne - pouze ten princip, že to asi musí být něco zbytečného, co donutí lidi kupovat něco navíc. Nikoliv něco užitečného, co by naopak lidem zbytečné výdaje ušetřilo - a to přesně vidím jako problém Linuxu vs. Wista: Linux vede ke stagnaci prodeje HW, neboť to běží dobře na starším železe, kutilové kolem něj nedaj vydělávat "specialistům" na prkotinách, které si dají dohromady sami či s pomocí komunity (zlo! zlo! zlo!), a ještě ke všemu přichází BSA o sféru vlivu. O malých pozornostech pro odpovědné nemluvě. Prostě: Linux a celý OpenSource segment je pro (zvrácenou) ekonomiku jako celek spíše nevýhodný. Je to stejné jako v energetice a ve zdravotnictví: tato odvětví se spolu se svými lobbyisty přímo musí modlit, aby se nenašel nějaký levný dostupný zdroj energie či nějaký opravdu účinný lék nebo léčebný postup - protože to pro ně znamená regresi, ztrátu, pád. Nakonec, linuxáci jsou beztak zakuklení komunisti!
hw a Linux je díky nestabilní API a neexistujícímu binárnímu rozhraní dost problém. nedivím se, že podpora jde především do jiných systémů.Tohle už jsem tu (zdaleka nejen já) mockrát kritizoval a vždycky se na mě ortodoxní linuxáci sesypali jako vosy. Jenže je to bohužel tak - řeší se, s prominutím, pitomosti (např. jak zabránit proprietárním ovladačům využívat to či ono), a na podstatné věci nezbývá čas a síly.
Zdravotnictví a spol. to je jednoduché - ale tento postup třeba přišel i do potravin apod.. - je potřeba vymyslet hodně drahých předpisů - hygienických, zkušebních, atestů, tvrdě zavádět normy EU, které v důsledku znamenají pro firmu miliónové náklady navíc - a to malou firmu, která chce vyrábět levně a efektivně zruinuje, zatímco velká chápe, že to musí být, a že jí to pomáhá odstranit konkurenci, která na to díky šetrným a levným výrobkům nemá a odpadne. Prostě je potřeba zavádět velké fixní náklady a víc není potřeba - zbytek už sám zařídí, že nic levného, šetrného a pod.. se neuchytí k úspěchu velkých firem.Byrokratizace podnikání je nejsnazší cestou, jak eliminovat menší dravé konkurenty. Stačí zalobbovat u politiků, že je potřeba ta či ona administrativní věc, a už to jde samo. Rozsah agendy je často stejný pro malou i velkou firmu - jenže když firma o 10 tisících zaměstnanců přibere jednoho navíc, nic se neděje. Kdežto pro firmu o pár lidech je to smrtící věc.
Helejte, víte jak mě štve, že každý rok a půl musím koupit nový mobil, protože se prostě rozsype?
Ale nemusíte. Nokia 6210, kterou jsem si koupil v létě 2001, dodnes mé přítelkyni spolehlivě slouží (dokonce s původní baterií). Nokia 3210, kterou jsem si koupil na podzim 1999, sice už neslouží, ale jen proto, že od loňského podzimu leží ve skříni, do té doby fungovala bez nejmenších komplikací (jen bylo potřeba vyměnit baterii).
Podnět byl taky z druhé stranyPodnět byl hlavně od zákazníků. Je to podobné jako s tím špekáčkem - fakt, že ušetřím "teď a tady", je pro většinu lidí rozhodující. Proto si klidně koupí věc, která stojí 1000 a vydrží rok, než věc za 2000 s životností 5 let. Ze stejného důvodu se také např. prodávají levné spotřebiče s vysokou spotřebou. Každý si může spočítat, jak to nakonec vyjde. Ale stejně prostě většina lidí nakonec zvolí to, co je levnější teď hned. O skutečnou kvalitu stojí málokdo. Mnozí lidé si koupí levný šmejd, i když předem dostali konkrétní varování. Ale s tím se prostě nic nenadělá.
Ze stejného důvodu se také např. prodávají levné spotřebiče s vysokou spotřebou.To není pravda. Ultra nízko spotřebové elektrické trouby z Carrefouru, které se prodávaly (p)o loňských Vánocích, šly doslova na dračku
Podnět byl hlavně od zákazníků. Je to podobné jako s tím špekáčkem - fakt, že ušetřím "teď a tady", je pro většinu lidí rozhodující. Proto si klidně koupí věc, která stojí 1000 a vydrží rok, než věc za 2000 s životností 5 let.Což má někdy zcela prozaickou příčinu: člověk má k dispozici pouze těch 1000. Aby našetřil dvojnásobek musel by třeba čekat 3-4 roky (berme situaci, kdy se jedná o věc nutnou, tedy člověk tuto věc potřebuje, neboť její neexistence mu působí další výdaje - ať za 1000 nebo za 2000, mít ji musí). Sem bych zařadil třeba jídlo apod. - protože následky nekvalitní stravy se projeví až hodně dlouhodobě. To pak potvrzuje známý fakt, že čím je člověk chudší, tím dražší je jeho život. Přijde o všechny výhody rabatů, o výhodu investovat momentálně více peněz do kvalitnějších věcí (které by přinesly dlouhodobě úspory). Tohle je mimochodem jeden z aspektů, kvůli kterým je progresivní zdanění spravedlivější než zdánlivě absolutně spravedlivé "rovné". Protože vydělávání peněz také není "rovné", ale též progresivní; stejně tak zhodnocování investic: viz tvůj příklad s levnou a drahou věcí: chudší člověk nakonec kvůli nemožnosti větší investice bude muset utratit za 5 let 5000, zatímco ten momentálně bohatší pouze 2000 pro dosažení stejného efektu.
Což má někdy zcela prozaickou příčinu: člověk má k dispozici pouze těch 1000. Aby našetřil dvojnásobek musel by třeba čekat 3-4 roky (berme situaci, kdy se jedná o věc nutnou, tedy člověk tuto věc potřebuje, neboť její neexistence mu působí další výdaje - ať za 1000 nebo za 2000, mít ji musí). Sem bych zařadil třeba jídlo apod. - protože následky nekvalitní stravy se projeví až hodně dlouhodobě.Ve valné většině případů se jedná o věci, které mít člověk rozhodně nemusí. Televize, mobil, mikrovlnka, myčka nádobí atd. jsou všechno věci, bez kterých se lze snadno obejít. Kupují se většinou z pohodlnosti, z touhy "být in", předvést se před někým, případně mít zajímavou hračku.
To pak potvrzuje známý fakt, že čím je člověk chudší, tím dražší je jeho život. Přijde o všechny výhody rabatů, o výhodu investovat momentálně více peněz do kvalitnějších věcí (které by přinesly dlouhodobě úspory).Téměř nikdo v ČR na tom není tak, aby neměl absolutně žádný manévrovací prostor. Jenže ono to jaksi nejde, odpustit si tu "krabku lehkých" denně, případně těch pár lahváčů u televize.
Tohle je mimochodem jeden z aspektů, kvůli kterým je progresivní zdanění spravedlivější než zdánlivě absolutně spravedlivé "rovné". Protože vydělávání peněz také není "rovné", ale též progresivní; stejně tak zhodnocování investic: viz tvůj příklad s levnou a drahou věcí: chudší člověk nakonec kvůli nemožnosti větší investice bude muset utratit za 5 let 5000, zatímco ten momentálně bohatší pouze 2000 pro dosažení stejného efektu.O tom, co je spravedlivější, by se dalo diskutovat velice dlouho. Progresivní zdanění je především silně demotivační, protože čím více se člověk snaží, tím více to pomůže tomu, kdo se nesnaží - a to samozřejmě tím více, čím se tento člověk nesnaží. Člověk je zkrátka progresivním zdaněním za každou aktivitu trestán.
Ve valné většině případů se jedná o věci, které mít člověk rozhodně nemusí. Televize, mobil, mikrovlnka, myčka nádobí atd. jsou všechno věci, bez kterých se lze snadno obejít. Kupují se většinou z pohodlnosti, z touhy "být in", předvést se před někým, případně mít zajímavou hračku.Ale týká se to i věcí, bez nichž se obejít nelze: bydlení, topení, auta, jídla, oblečení, vzdělání pro děti, nakonec i lékařské péče (nehrazené pojišťovnou). Touha "být in" taky není a priori zavrženíhodná, protože prezentovat se na veřejnosti jako "chudý" např. tím, že budu mít laciné oblečení a laciné auto, nebo nebudu mít myčku a bude se to o mně vědět - to snižuje společenskou prestiž a tím pádem i šance (viz na toto téma dělané průzkumy co se týče např. vzhledu nebo tělesné výšky). Takové chování chudších tedy není až zas tak iracionální nenažranost, to je snaha vzbudit zdánlivým materiálním dostatkem dojem, že oni taky patří do té lepší části společnosti. Rozdíl oproti předindustriálním dobám je, že takové "hraní si na bohaté" průmysl těm chudším umožňuje a vydělává na tom víc než na těch bohatších. To je to, co nakonec vede k laciným šmejdům.
Téměř nikdo v ČR na tom není tak, aby neměl absolutně žádný manévrovací prostor. Jenže ono to jaksi nejde, odpustit si tu "krabku lehkých" denně, případně těch pár lahváčů u televize.Tohle je ale vposledku demagogie, protože rezignací na tu krabku lehkých denně ani pár lahváčů u televize si na lepší topení ani na lepší auto nenašetříte. To je jako když pár relativně dost bohatých lidí zkusí žít "celý měsíc" za sociální podporu - ovšem ve svém obvyklém luxusním prostředí, s kamarády, nakloněnými obchodníky, mediální pozorností, bez hrozby nezaplacených složenek a exekucí, a hlavně bez tlaku bezútěšné perspektivy. Ano, můžete říct, nekupujte cigarety a pivo a plazmové televize a raději "něco" správného dělejte. Tím "něco" to už pak ale obvykle končí, protože za to, co ušetříte na cigaretách a vůbec "levných šmejdech" si rozhodně nepořídíte ani žádný úvěr. Pozor, nechci popřít, že se spousta lidí chová jako stádo a že utrácí zbytečně. Jenomže když si spočítám, co by mohli podniknout s tím, co by skromnějším stylem života, nevychází mi mnoho možností. I podle statistik je to v ČR tak, že i ti s "průměrnými" (tedy nadprůměrnými) platy žijou z ruky do huby: na všechny investice se musí zadlužit hypotékou. Aspekt zařazení do platné společnosti jsem zmiňoval výše a považuji ho za důležitější a výstižnější než prosté moralizovaní nad "nenažraností" (i když i lidé nenažraní většinou jsou).
O tom, co je spravedlivější, by se dalo diskutovat velice dlouho. Progresivní zdanění je především silně demotivační, protože čím více se člověk snaží, tím více to pomůže tomu, kdo se nesnaží - a to samozřejmě tím více, čím se tento člověk nesnaží. Člověk je zkrátka progresivním zdaněním za každou aktivitu trestán.Všimněte si, že jsem se zmiňoval výslovně o jednom aspektu "spravedlivosti" progresivní daně, a to i skutečnost progresivního vydělávání peněz (čím více peněz mám, tím více poměrně mohu vydělat - analogicky, tím více poměrně přispívám do veřejných rozpočtů). Co se týče platnosti argumentu "demotivace", vidím to taky složitěji. V sobecké a individalistické rovině to jistě demotivační je. Jenomže člověk obvykle nepodniká ve vzduchoprázdnu, ale ve společnosti. A obvykle taky není úspěch podnikání závislý jen a pouze na jeho vlastním úsilí a zásluhách. Každou další aktivitou totiž využíváte existující společenské struktury, které jste si rozhodně vy sám nevybudoval, více a více. Kdyby to tak nebylo, bylo by jedno, jestli podnikáte někde v Kongu nebo v Německu (jen příklad). Dalo by se asi říci, že čím bohatší a podnikavější jste, tím závislejší jste na bezvadném fungování společenských struktur placených z daňových odvodů. Spekulant na burze rozhodně méně než třeba provozovatel obchodní sítě anebo stavební firma či lékař. Ale paušálně bych si to takto dovolil tvrdit. Sazba progresivní daně je pak vyjádřením toho, že čím více využíváte veřejných a společenských struktur ke svému podnikání (či vydělávání), tím poměrně více byste měl do těchto oblastí z výtěžků svého podnikání přispívat.
Depak, je to verbez ty chudy socky. Akorat to kouri, chlasta a mnozi se. Nastesti nas zachrani bohati, to je jeden moralni titan vedle druheho.
Vy me fakt bavite.
Pomíjím pití, ale množení - tak to je snad v pořádku, ubýváme :-)
Množení se je dnes ovšem velmi drahá zábava, kam se hrabe alkohol a cigarety…
Touha "být in" taky není a priori zavrženíhodná, protože prezentovat se na veřejnosti jako "chudý" např. tím, že budu mít laciné oblečení a laciné auto, nebo nebudu mít myčku a bude se to o mně vědět - to snižuje společenskou prestiž a tím pádem i šance (viz na toto téma dělané průzkumy co se týče např. vzhledu nebo tělesné výšky). Takové chování chudších tedy není až zas tak iracionální nenažranost, to je snaha vzbudit zdánlivým materiálním dostatkem dojem, že oni taky patří do té lepší části společnosti.Já chci taky patřit do té lepší části společnosti. Ať mi tedy ti bohatší pořídí něco takového, třeba Ferrari
Ano, můžete říct, nekupujte cigarety a pivo a plazmové televize a raději "něco" správného dělejte. Tím "něco" to už pak ale obvykle končí, protože za to, co ušetříte na cigaretách a vůbec "levných šmejdech" si rozhodně nepořídíte ani žádný úvěr."Člověk stejně umře, není tedy proč žít." Tohle je úplně totéž. Je to otázka volby - buď se člověk pokusí svou situaci nějak řešit (a začne drobnostmi), nebo toto břemeno slastně přesune na jiné. Před časem jsem tu připomínal přestupky cyklistů; tohle je úplně totéž. Když se cyklista neobtěžuje s osvětlením a veškerou odpovědnost za svůj život přesová na ostatní řidiče, chová se úplně stejně jako ten, kdo chce, aby jeho těžkou situaci řešili ostatní a on jen přihlížel.
Co se týče platnosti argumentu "demotivace", vidím to taky složitěji. V sobecké a individalistické rovině to jistě demotivační je. Jenomže člověk obvykle nepodniká ve vzduchoprázdnu, ale ve společnosti. A obvykle taky není úspěch podnikání závislý jen a pouze na jeho vlastním úsilí a zásluhách. Každou další aktivitou totiž využíváte existující společenské struktury, které jste si rozhodně vy sám nevybudoval, více a více. Kdyby to tak nebylo, bylo by jedno, jestli podnikáte někde v Kongu nebo v Německu (jen příklad).V první řadě, člověk je přirozeně sobecký. Všechno, co dělá, dělá pro sebe. Přinejmenším pro svůj dobrý pocit. A ony "společenské struktury" nemusejí být zdaleka vždy financovány jen z toho, co se přerozděluje. Míra přerozdělení je věc politického rozhodnutí, proto to nelze takto stavět. Mimochodem, dávat proti sobě Kongo a Německo je úsměvné. Mnohem realističtější je třeba Německo versus Taiwan. Firmy přesouvají své aktivity z prvního státu do druhého. A není to proto, že by na Taiwanu byly lepší společenské struktury.
Dalo by se asi říci, že čím bohatší a podnikavější jste, tím závislejší jste na bezvadném fungování společenských struktur placených z daňových odvodů.Takto to nelze stavět. Jak už jsem uvedl výše, platnost tohoto výroku je silně závislá na existující míře přerozdělení. Jinak řečeno, čím vyšší je míra přerozdělení, tím větší je na ní závislost. To je zcela logické.
Tak tohle už jsem někde viděl:
Vezměte si například boty. On si vydělal třicet devět tolarů měsíčně plus příplatky. Pár skutečně dobrých kožených bot stál padesát tolarů. Ale boty za přijatelnou cenu, takové, které vydržely sezonu, někdy i dvě, i když po tom, co se ošlapaly, do nich pekelně teklo, stály deset tolarů. Právě takové boty si Elánius kupoval a nosil je, dokud vydržely. Druhou sezonu už mívaly podrážky tak slabé, že i v mlhavé noci poznal podle dláždění, na kterém místě Ankh-Morporku se právě nachází.
Věc spočívala v tom, že dobré boty vydržely roky a roky. Člověk, který si mohl dovolit dát padesát tolarů za pořádné boty, měl obutí, jež jeho nohy udrží v suchu ještě za deset let, zatímco chudák, který si mohl dovolit dát za boty jen deset tolarů, utratí za stejnou dobu sto tolarů, a přitom bude mít prakticky pořád mokré nohy!
Tohle byla "botová teorie" sociálně ekonomické nespravedlnosti kapitána Elánia.
Tak tohle už jsem někde viděl:Tak tohle můžete vidět všude kolem sebe, pokud nechodíte s klapkami na očích, nejste členem Liberálního institutu anebo nepatříte k horním deseti tisícům (libovolná kombinace je možná). Vyspělé společnosti se tuto ekonomickou realitu snaží většinou řešit systémem opatření, která nějak umožňuje těm chudším tzv. "sociální výtah", tedy reálnou možnost se z chudoby dostat. To může mít formu skutečně dostupných a účelově vázaných půjček (nikoliv na lichvářský úrok a nikoliv na kraviny), formu podpory vzdělání nadaných chudých lidí, anebo dokonce i státem stanovených parametrů prodávaného zboží a kontrolu jejich dodržování, totiž že nebude možné prodávat takové zboží, které vposledku lidi ohrožuje anebo ožebračuje. Nebo lépe: nebude ho možné prodávat za stejných podmínek jako zboží kvalitní. Vypadá to sice jako buzerace, ale může jít klidně o povinnou deklaraci kompletního složení, o povinné atesty kvality a dostupnost jejich výsledků pro zákazníka (což se u spousty věcí děje i dnes, ale neřekl bych, že dostatečně). V tomhle totiž trh jako takový selhává, v době marketingu a médií nevítězí kvalita, ale reklamní kampaň. Jistěže jednoduchý recept neexistuje, ale zrovna tak neexistuje jednoduchý recept na odstranění společenské chudoby. Tím méně jsou to ale takové populistické návrhy, jako je rušení sociálních dávek, "rovná daň" apod. Tyto koncepty se sice dobře poslouchají, při analýze ale nefungují už teoreticky (když účelově nezanedbáte spoustu faktorů), a těžko očekávat jejich praktické osvědčení. Nakonec stejně i ze strůjců "rovné daně" vylezlo, že líbivé slůvko "rovná" neplatí, že je třeba ji "znerovnit", aby byla společensky únosná, čím je základní koncept rovnou popřen. To není třeba populisticky operovat s pojmem "rovná", stačí rovnou snížit daně nejvyšším příjmovým vrstvám a je to. Bohužel při bojích "rovná" kontra "sociálně spravedlivá" zase spadlo pod stůl to nejdůležitější, totiž zjednodušení a zefektivnění daňové soustavy - nebo jste si někdo všimli, že něco takového někdo plánuje? Ale to jsme se už dostali moc daleko od původního tématu, až k daním jsem to původně směrovat nechtěl, zůstaňme u toho, že nejen hrabivost a lakota vede lidi k tomu, že dávají přednost levným věcem, jak by to prezentoval moralista.
... jak málo občas stačí, aby se člověk bez vlastního zavinění ...hm, připomnělo mi to nedávný příspěvek kolegy GoldenFishe, kde psal cosi o tom, že se na čas stal bezdomovcem kvůli tomu, že se mu sešlo několik neplatičů po sobě ... i přes nesympatie, které zde k němu někteří projevují, si nemyslím, že by jej většina považovala za neschopného - nicméně ani příklad "z vlastních řad" jim nebrání v idealizování si praktického fungování principu "snaživej => bohatej" (a následnému odvozování "chudej = lempl") achjo
Co takhle místo vykřičníků zkusit napsat, s čím konkrétně na té úvaze nesouhlasíte?Vy jste si nevšiml nicku? Protože jinak byste nekladl na toho spambota tak naivní a přemrštěné požadavky
Ale to je přeci ten tvůj krásný levicový stát,Proč můj? A proč levicový? Nevím, že bych budoval nějaký levicový stát. Ale taky nevím, kde berete představu, že tunelování grantů je něco levicového.
kde se za chvíli bude přerozdělovat i chleba (ještě že ho moc nejim).Tady ale nejde o přerozdělování potřebné veřejnosti, tady jde o podporu soukromých podnikatelů ve výrobě hnusu. To se nedivím, že je všude tolik žluče, když lidi jako vy házejí dohromady případné sociální dávky potřebným s milióny litých za reklamu do PR-agentur a podobných "multimediálních webů". To je totiž zásadní rozdíl a nemá to co dělat s pravicovostí či levicovostí.
Slovy klasika: "Vul zustane volem a parez parezem"
měnší firma vedle s tím samým oborem nedostane a může si tak akorát hodit provaz.Nemusí si hodit provaz. Může té firmě dělat subdodavatele (jak to navrhují zastánci podobných projektů). Jenže pak je samozřejmě vydána té velké firmě napospas a musí počítat s tím, že může být kdykoli nahrazena třeba někým z Asie.
Jenže pak je samozřejmě vydána té velké firmě napospas a musí počítat s tím, že může být kdykoli nahrazena třeba někým z Asie.Sodoma gomora, uz i z Luka je socan, levicak a paroubkovec.
Jenže když musí firma existovat v situaci, že jí někdo přebere zakázkyKtere z ceskych firem prebere zakazky treba takova Hyundai? A kdyby zadne dotace nedostala a sla napr. na Slovensko, tak by ceskym firmam uz zakazky neprebirala?
dobré zaměstnance atd.Spravne, spravne. Jeste to tak, aby lidi dostali vyssi platy a lepsi pracovni podminky. Hlavne zadnou konkurenci mezi firmami pri hledani zamestnancu!
Ktere z ceskych firem prebere zakazky treba takova Hyundai?Nebavme se jen o Hyundai. Firem, které dostaly nějakou takovou dotaci je řada, např. Conta, Karlovarské mirerální vody, Splintex, Bosch diesel, Mafra (ano, novinářští "přisluhovači ODS"
Spravne, spravne. Jeste to tak, aby lidi dostali vyssi platy a lepsi pracovni podminky. Hlavne zadnou konkurenci mezi firmami pri hledani zamestnancu!Rozhodně nepovažuji za správné, když firma přetáhne zaměstnance na vyšší platy dosažené tím, že dostane dotaci.
Cimz se vracime k puvodni otazce: ktere ostatni firmy byly na zaklade dotaci pro vami uvedene spolecnosti pripraveny o zakazky a musely postoupit misto konkurenci z Asie?
Ktere firmy pretahuji zamestnance na vyssi platy dosazene diky dotaci?
Asi budu za blba, ze jsem nepostrehnul vas pokus posunout debatu do totalni absurdity, ale neda mi to.
Jsem rad, ze jste si vsiml, ze ma odpoved byla naprosto dementni. Co vam zrejme uniklo je, ze svou demenci zdedila po vasi odpovedi, kterou jsem pouzil jako zaklad a zmenil v ni jednu nedulezitnou, na demetnostni nic nemenici, cast.
Chtel jsem vas tim jenom popichnout k tomu, abyste se vice zamyslel, coz se povedlo. S vasim poslednim zapiskem plne souhlasim, samozrejme po drobne modifikaci typu s/vzniku nových nikoho nepoškozujících firem/zaniku firem/g
.
ktere ostatni firmy byly na zaklade dotaci pro vami uvedene spolecnosti pripraveny o zakazky a musely postoupit misto konkurenci z Asie?Neříkám, že někdo musel postoupit místo konkurenci s Asie. I když k tomu nejspíš také došlo. Říkám, že pokud se někdo stane subdodavatelem dotovaných firem (místo toho, aby poskytoval výrobky/služby sám), je tato hrozba silnější. Ale k původní otázce: např. dotací pro Unilever byly znevýhodněny firmy v oblastech, ve kterých Unilever působí (nevím přesně, čeho konkrétního se daňová úleva týkala, mohla to být např. potravinářská výroba, domácí chemie atd.). Nedávný prodej části Setuzy právě Unileveru mohl být do jisté míry zapříčiněn i tím, že tu bylo toto znevýhodnění (i když zrovna u Setuzy je možné všechno). Nebo třeba Mafra - dotace šla na rozšíření polygrafické výroby (tisku), tedy na to doplatily konkurenční tiskárny.
Ktere firmy pretahuji zamestnance na vyssi platy dosazene diky dotaci?Tady je to podobné. Jakmile někdo rozšiřuje firmu s pomocí dotace, má k dispozici více peněz, než by měl bez této dotace. Může tedy nabídnout víc. O tom snad není sporu.
Nepřekvapilo Vás tak jako mě, že ceny potravin v malých krámcích jsou v 50% i více zboží často i o dost korun nižší, než v Tescu?
Tak to by mne opravdu překvapilo, protože nic takového jsem zatím nepozoroval. Tedy aspoň ne u základních potravin. Něco jiného je třeba elektronika, kde u počítačových komponent jsem viděl už i ceny dvojnásobné oproti specializovaným obchodům.
Tiskni
Sdílej: