Aplikace pro ověřování věku uživatelů on-line platforem je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Půjde podle ní o bezplatné a snadno použitelné řešení, které pomůže chránit děti před škodlivým a nelegálním obsahem. Aplikace bude podle ní fungovat na jakémkoli zařízení a bude zcela anonymní.
V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.
IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.
Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.
Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.
Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
a to "pod tlakem zásob zemního plynu". Takto vypadá titulek obzvláště povedené zprávy z lidovky.cz. Ten tlak se naštěstí týká pouze zpráv o zásobách, jak se dozvíme z těla textu, ale ceny tvrdošíjně obnovují pokles i tam. Napsat třeba "znovu poklesly" a "díky zásobám" - to by jistě prsty zdřevěněly a ruka upadla. Nelze si než přát, aby zásoby zemního plynu nakonec nepřestaly tlačit a ceny ropy v důsledku toho neobnovily explozi :D
Tiskni
Sdílej:
Přeci jen v tom víc vyzní setrvalost toho jevu. (Pokud k němu dokonce ani nedochází a je to neschopnost vůbec korektně formulovat myšlenku, pak už bych ty noviny vůbec přestal číst, protože bych se nemohl spoléhat ani na základní informace.) Co však určitě „znovu pokleslo“ je úroveň novinářského jazyka…
Co však určitě „znovu pokleslo“ je úroveň novinářského jazyka…Nepochybuji, že je to otrocký překlad nějaké té anglickojazyčné burzovní hantýrky, která je taky třeba blbá, ale zaběhnutá. No... a my si časem taky zvykneme. Zatím mi to bude připadat "blbé" :D
) budu nejspíš v důchodu jeden z pěti lidí na planetě, kteří se domluví česky. No snad ne...