Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Protože fungování globální civilizace je založené na plýtvání zdroji i energií, jak v materiálním, tak duchovním smyslu. Výš, více a rychleji! Kdo první přišel na to, že jsou zdroje a energie nevyčerpatelné? V každém případě je Linux zhoubou pro moderní trh, jak jej dnes chceme chápat:
"České firmy a domácnosti investovaly [v roce 2006] do antivirů v přepočtu čtrnáct milionů dolarů. Dalších asi patnáct milionů daly do ostatního zabezpečovacího softwaru," řekl deníku Aktuálně.cz Thomas Vavra, ředitel pro výzkum trhu se softwarem z firmy IDC.
Sám fakt, že se o Linuxu píše v mainstreamovém médiu, je už dost potěšující, zvlášť když to není výplod nějakého THC-mozku. Ale při čtení vlastního článku mě napadlo pár poznámek a jelikož do diskuse na novinkách (stejně jako na idnes apod.) nemá vůbec cenu cokoliv psát a hlavně by to bylo kontraproduktivní, takže to dám sem, s vědomím složení zdejšího publika.
Štěpán Kotrba z Britských listů někde vyhrabal agenturní zprávu, která je sama o sobě dost kusá, a proto pravděpodobně nepříliš diskutovaná. Zdroj neuvádí, ale jde patrně o tuto:
A Chinese developed computer operating system for servers that's said to be more secure than other server software, passed an experts' assessment on Monday. The successful development of the Kylin operating system is significant progress for China's operating system research and development, the Ministry of Science and Technology (MOST) said.
Blíží se další lichý rok, a tak mě napadlo, že po distribucích ABC Linux 2003 a 2005 se možná bude chystat i verze 2007. 2003 jsem si dokonce zakoupil, 2005 trochu pomáhal testovat ... vcelku se jednalo o docela vydařené počiny. Netuším, jestli měla poslední verze větší úspěch než ta první, ale pamatuji se, že se příliš lidí do testování nehrnulo. Také kvůli tomu se občas objevily např. problémy s bootováním (aspoň ty, co se řešily zde v diskusích).
Ne, nejde o webový portál, jde opravdu o "superadministrátora". Jak mnozí z vás vědí, v Ubuntu je konto uživatele root defaultně bez hesla, nelze se k němu tedy přihlásit. Funkci administrátora vykonává první uživatel skrze sudo
. Jedním z důvodů, jak jsem pochopil z několika diskusí, je i bezpečnostní opatření: neexistuje-li heslo účtu "root", nelze je ani nijak vyslídit. Jistě existují i nějaká jiná vrátka, ale tato jsou aspoň zavřená.
Nevěříte? Narazil jsem na novou službu Google Trends, která analyzuje kvantitu vyhledávání pojmů v té které zemi (městě, jazyce). Hned jsem vyzkoušel pojem "Linux" - a světe, div se. Po Rusku a Indii je to Czech Republic na místě třetím, a to prakticky s žádným odstupem.
Až zhruba o třetinu až polovinu níže následuje pak zbytek světa: Norsko, Rumunsko, Německo... Prostě, vypadá to, že jsme národ linuxáků. Asi díky abíčku :) Z jazyků naprosto převládá ruština, pak maďarština a italština... angličtina na chabém 9. místě.
A řekli byste, že top slůvko "sex" se nejvíc hledá z muslimských zemí a "Bill Gates" z Filipín? :) Mám pocit, že se díky Google dozvíme o reálném virtuálním světě ještě nejedno překvápko!
Existuje na českém webu nějaký portál podobný např. německému handytarife.de, který se věnuje srovnání tarifů mobilních operátorů? Eventuelně dokonce s kalkulačkami pro výběr?
Chtěl bych si udělat přehled o aktuálních nabídkách aniž bych si musel ručně vypisovat tabulky ze stránek jednotlivých operátorů, ale nic takového nemohu najít (skromný pokus na tarify.info evidentně moc nežil a už dávno umřel, různé nalezitelné články apod. týkající se tarifů připomínají spíš reklamní oznámení jednotlivých operátorů).
Jak řešíte výběr tarifu vy? Díky za tipy nebo i případné úvahy o tom, proč se tyto např. v Německu dost populární služby v Česku moc nepěstují? Protože Češi ochotně platí jako mourovatí, co si kdo řekne (viz bankovní poplatky)?
Inspirován debatou pod zápisem Osobní přístup k legálnosti SW vybírám citát, na který jsem chtěl původně reagovat:
a já pochopil, že sebemenší práce každého má svou cenu, samozřejmě pokud si to ten dotyčný přeje. Platí to pro jakýkoliv aspekt lidského jednání a cena nemusí být vždy vyjádřena penězi.a pokračuji:
Evropská unie se rozhodla šlápnout Billu Gatesovi na kuří oko. Nic víc to není a na víc se nezmohla. Kdyby skutečně chtěla s tímto diktátem arogantního všemocného dodavatele něco udělat, stačilo by aby unijní správa a s ní všechny evropské vlády přešly na Linux. Kdyby státní správa používala Linux, ušetřila by stamiliony dolarů. Kdyby používala Linux, musely by všechny podniky ve státě rovněž přejít na Linux, aby mohly se státní správou komunikovat. A do roka a do dne by na Linux přešla většina lidí.
Po několika debatách v posledních dnech, jako např. pod blogovým zápisem Hardwarový chaos a Linux očima jeho odpůrců to mám chuť napsat raději ještě jednou a souhrnně: alespoň na jedné jakoby "negativní" vlastnosti "linuxu" se značnou měrou podílí zmatené používání pojmů. A to bohužel nejen z řad neznalých laiků, ale velmi často i dlouholetých "mocných" uživatelů (power users :P).
Programů se píše a vyvíjí spousta. Zvláště v branži OpenSource. A zvláště tam, kde nejde v první řadě o komerční prodej produktů, se číslují verze zajímavým způsobem. Určitě jste si toho už všimli.
Když jsem na název článku (Linux očima jeho odpůrců) klikal, představoval jsem si vzhledem k médiu něco jako solidní analýzu předsudků či dojmů, které o Linuxu existují. S tím, že by mohlo být nastíněno, proč takový dojem či předsudek vzniká a jak ho případně vyřešit (např. změnou přístupu).
Článek ovšem připomíná úrovní používání pojmů a logiky spíše zápis do blogu, a nedosti na tom, leckteré FUDy ještě přiživuje. Celkově by se dal shrnout do věty: "Linux je špatný, protože to není Windows, a dokud to nebude Windows, tak nebude lepší."
Pod článkem je samozřejmě diskuse, kterou zde nehodlám opakovat, ale pokud by někdo měl zájem zkusit napsat podobný článek v kvalifikovanějším duchu, ozvěte se mi pls, rád s tím pomohu (jakožto ne-odborník na Linux, přesto však dlouholetý uživatel, také i s formální stránkou článku). Třeba ho místní redakce vezme :)
Profláklý text anonymního autora, převzatý z webové stránky http://magovec.misto.cz/pribeh.html. Protože těžko říct, jestli a jak dlouho tam ta stránka ještě vydrží, tak to (bez svolení, neb nevím, koho se na to zeptat) přebírám i sem. Tak trochu inspirován aktuálními debatami tady všude kolem. Třeba to ještě někdo nečet...
Please Upgrade Your Web Browser
Your Web browser does not meet the necessary requirements to access this content.
AOL recommends upgrading to improve your overall online experience. Download the latest version of Netscape Navigator or Microsoft Internet Explorer.
Tak tohle už jsem dlouho nepotkal... az tedka, s Operou 8.51 a na webu reference.aol.com (po kliknuti na jakysi link z Google). uáááá ... ze bych sel "upgradovat" na "latest MSIE"? :P
Už pár let a už je to skoro nuda. Člověk to jednou nastaví, zkompiluje a pak už jen občas nechá automaticky stáhnout a nainstalovat sem tam nějaký update či upgrade. Jo a taky jsem si nainstaloval ArchLinux. To taky ujde. A protože mi ve FreeBSD nefunguje zvukovka (a nenašel jsem, jak tu starou Yamahu rozběhat), tak jsem si místo toho nainstaloval NetBSD. Jen tak pro pocit. Tam funguje. Tak uvidíme.
Zase jednou jsem se odhodlal nainstalovat novou verzi kancelářského balíku KOffice (1.4.1), abych se podíval, kam pro mě tento tradičně nepoužitelný kousek software zase pokročil. Varování: následující text není celková natož objektivní recenze, nýbrž jen povzdech nad jednou jedinou, pro mě nepochopitelnou vlastností KWordu.
Update: Doplněno o screenshoty.
Náhodou jsem natrefil pod blogem jedné z mála žen, které se odhodlaly zadat si s Linuxem a ještě se k tomu svěřit ve veřejném fóru, na tradičně idiotskou poznámku, že stačí, aby se na nějakou "hloupost" zeptala "baba" a všichni se můžou přetrhnout ochotou...
Inspirováno opět další debatkou pod článkem na root.cz, který jeho autor ukončil sebevědomou poznámkou: Mimochodem: Firefox není ohnivá liška, ale čínský název pro pandu červenou (ailurus fulgens). Tou patrně zamýšlel uštědřit provokatérovi, kterého v článku rozebírá, konečnou ironickou ránu (vidíš, jak tomu nerozumíš!).
Jistá hostingová firma nabízí i mimo jiné poměrně populární program FREE. Docela slušný prostor, mnoho databází, webmail. S výhradou, že jde o testovací hosting, že je tedy bez technické podpory a bez garance. Z toho vyplývají občasné neavizované a nikde nezmiňované výpadky jak různých funkcí, tak celých webů. Dobrá. Free je free...
Že ale dojde přes noc k nasazení betaverze PHP 5.1 (ačkoliv podle deklarace má běžet verze 5.04), navíc verze, která pro provozovatele mnoha aplikací znamená
Fatal error: Only variables can be passed by reference with array_shift
a tím pádem konec bez ručních oprav kódu aplikace (např. redakčního systému), toho bych se nenadál ani v nejdivočejších snech.
tohle mi vysvětlete. Gnome jsem vždycky sledoval jen zdálky, k instalaci mě to příliš netáhlo, ale nakonec jsem i já zaregistroval, že je na světě čerstvá verze, 2.10, a po přečtení článků o tom, jak prý Gnome "má nový směr; směr zvaný "just works" [prostě funguje]", že tam nejsou "žádná nastavení pro experty, pouze jednoduché konfigurace a tak..." a že "cílem Gnome je učinit počítače přístupnými pro normální lidi ..." - tak už jsem neodolal a protože jsem zase po dlouhé době oprášil zkusmo dávnou instalaci FreeBSD...
Zápis je inspirován diskusí na téma didaktická vhodnost či nevhodnost instalace Gentoo. Zazněly námitky, že nejdřív je třeba učit se základy na fungujícím systému. Ovšem opravdu málokomu ze začátečníků nainstaluje a nakonfiguruje systém kdosi třetí zkušený. Budu rád, když se přiznáte v ohlasech, komu z vás se to přihodilo.
Napadlo mě tedy sepsat, o co je takový úplný linuxový začátečník po provedené instalaci Gentoo bohatší (bez nároku na úplnost):
aneb malé extempore o tom, jak některé linuxové distribuce podporují neurózy.
... a doufejme naposledy :) Kvůli spravedlnosti (že, Berani, Blíženci a Kozorožci) ještě započítám další zoufalce, co hlasovali v této naprosto nereprezentativní a neperspektivní (navíc nikdy nevyhlášené) anketě.
Předběžné výsledky živelné ankety, zaručeně nezaručené :)