Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
V poslednim odstavci autor sam rika, ze jsou to pouze sepsane typicke vyhrady, co zsnad i odpovida.To si prave myslim, ze neodpovida, stejne jako uvod, tak tento zaver je pouhy alibismus, zatimco vlastni stat neni "soupis vyhrad", ale primo tyto vyhrady, navic s jakoby objektivnim pritakanim: "Jaké jsou příčiny toho, že GNU/Linux svůj boj o operační systém ve firmách a vůbec v centrálně spravovaném prostředí častěji prohrává? Jaké jsou důvody těch, kteří jej odmítli – správců IT?" (tedy ne napr. "Jake priciny uvadeji spravci IT jako duvody...") " V případě Linuxu existují desítky distribucí. Každá z nich je v různých verzích, čímž dochází k velkému rozmělnění celého systému." (ne: "Linux se na prvni pohled zvenci muze jevit jako nesouroda smesice desitek distribuci...") "Laický uživatel po několika letech práce na PC s Windows zvládá nejen své čtyři programy, ale umí i řešit běžně se vyskytující chyby. Pokud se mu objeví „tabulka s neznámým nápisem” existuje alespoň hypotetická šance, že ji vyřeší správně. U Linuxu je tato šance mnohem menší." "Není obtížné zajistit ovladače pro Windows prakticky k jakémukoliv hardware. Je problém mít fungující programové vybavení k hardwarovým komponentám a perifériím pro Linux." atd. atd. Na jinem miste tu byly vzpomenuty dalsi dva clanky tehoz autora nesouci se v podobnem duchu: zdanlive objektivni formou predkladana subjektivni tvrzeni. Forma pro takovy clanek, zejmena v magazinu zabyvajicim se Linuxem jako hlavnim tematem, je naprosto nevhodna. Takhle nejak bych se snazil sepsat FUD propagandisticky clanek (vcetne upozorneni na zacatku i na konci, ze jde "jen" o soupis nekterych nazoru). Uz staci jen pockat, az se tvrzeni z tohoto clanku zacnou objevovat jinde jako "objektivni pravdy" s odkazem na publikaci v odbornem mediu ROOT.CZ.
"Jaké jsou příčiny toho, že GNU/Linux svůj boj o operační systém ve firmách a vůbec v centrálně spravovaném prostředí častěji prohrává? Jaké jsou důvody těch, kteří jej odmítli – správců IT?" (tedy ne napr. "Jake priciny uvadeji spravci IT jako duvody...")Jo jo, mas pravdu, tady by to mohlo byt lepe napsane. Dokonce mozna bych nepsal spravci IT, protoze do toho casto prosazuji sve "jednoznacne spravne"
Uz staci jen pockat, az se tvrzeni z tohoto clanku zacnou objevovat jinde jako "objektivni pravdy" s odkazem na publikaci v odbornem mediu ROOT.CZ.Zase mas pravdu, ale s tim moc nenadelas... Pouziti citatu vytrzenych z kontextu, pripadne spravne priohnutych, patri prece k bezne praxi (urcite v nasi zemi, ale v nadnarodnich kruzich jakbysmet - zvlaste, jde-li o moc, ci penize).
- zmena designu k horsimu - zmena temat k horsimu - zmena obsahu k horsimudalsi clanek by mohl mit titulek, "nasazeni windows 3006 v praxi" triktrat tfuj, je to hnuj
...Mozna je uverejnovani techto FUD soucasti reklamni kampane, kterou "kdosi" plati...Samozřejmě, že to "kdosi" platí. Když půjdeme do důsledků, platí si to sám Microsoft: Microsoft --$$$--> InternetInfo (reklama) --$$$--> autor FUDu
Tiskni
Sdílej: