Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »http://www.oracle.com/technology/tech/linux/htdocs/oracleonlinux_faq.html
Does Oracle provide technical support for the Linux OS?
Oracle's Unbreakable Linux Support offering includes Linux operating system support for Red Hat Enterprise Linux AS/ES (RHEL), Novell SUSE LINUX Enterprise Server (SLES), and Asianux. Oracle customers running RHEL, SLES or Asianux, can call Oracle directly for any Oracle or OS issue. Oracle will diagnose the issue and will work with the OS partner to address the operating system issue as needed. For critical OS issues (Priority 1), Oracle will provide a fix directly to the customer regardless of whether the issue is related to an Oracle product or a Red Hat/Novell/Asianux product. Oracle will forward any Linux critical bug fixes/patches to the appropriate Linux distributor for inclusion in their future releases.
Oracle's delivery of a complete and integrated support solution leads to faster problem resolution and reduced support costs, which are critical to our customers' success.
Netvrdím, že na jiných distribucích neběží
Pokud to ale myslí vážně, tak nemá smysl investovat čas (a tím pádem i peníze) do distribucí, o kterých je předem známé, že nejsou perspektivní - tj. že s nimi velcí hráči trhu (např. Oracle) nepočítají.
Ve skutečnosti budeš, pokud o Linuxu nic nevíš, jako cvičená opice opisovat do příkazové řádky nějaké nesrozumitelné věci z Handbooku.Mozna to tak delas ty (? :P) ale jelikoz zrovna v Gentoo Handbooku je docela podrobne vysvetlovano, proc se co kam pise, moc tahle tvoje teorie nesedi. Je ale mozny, ze se nekdo radeji uci tim, ze se snazi udrzet si navyky z Windowsu co nejdele a po nocich pak studuje man pages. Ja naopak privital uvedeni do problematiky na praktickem prikladu instalace systemu. Uvede totiz do konfigurace uzitecnych veci nezavisle na nejakych klikatkach, a tudiz pomerne obecne pro jakekoliv distro. Cvicena opice toho moc pochytit nemusi (kdyz nechce), ale muze (kdyz chce). A prijde mi to (z vlastni zkusenosti) pro zacatecnika daleko lepsi postup nez si naklikat instalaci Mdk nebo FC a pak az nahodne zjistovat s prekvapenim, ze je to neco jineho nez Windows, zatimco se budu vyhybat diskusim o konfiguracnich souborech apod. jako cert krizi (protoze vubec netusim, k cemu to ma byt dobre, a hlavne mam strach z cehokoliv, kde nemam graficky dialog s PREV NEXT FINISH...)
Dává ti smsyl, co píšeš? Pokud máš strach z čehokoli, kde není Next, Next, Finish, tak tě instalace Gentoo vyděsí k smrti.Nekdo se vydesi, nekdo se rad pouci, ze i takhle to jde (a v dusledku pohodlneji nez klikanim a ze to lze aplikovat skoro vsude). Zatimco klikaci instalace ten strach z cehokoliv, kde neni Next Next Finish, pouze udrzuje, nikoliv odstranuje.
Kromě toho na instalaci houby záleží,Co je na "instalaci" tak specifickeho? Jde prece o postupy, ktere se pak pouzivaji stale (prikazy shellu napr. cp, cd, mkdir, rm, ln...), aneb editace konfigurace bootloaderu je zkusenost, ktera se upotrebi pri editaci jakehokoliv konfiguracniho souboru. pokracovani tady
Spíš jde o to, že učit někoho spravovat systém, který ještě neumí používat, je z didaktického hlediska naprosto pochybené.Co v tohle pripade znamena "pouzivat system"? Moci surfovat netem? Psát v office? Tj. to co se nelisi od "pouzivani" Windows?
Daleko vhodnější je, aby dostal s minimem námahy funkční systém, který se nejprve naučí používat a poté teprve začne pronikat i do jeho správy. To, že jsou v handbooku pojmy vysvětlovány, příliš nepomůže, pokud uživatel nezná naprosté základy…Coze ty "naproste zaklady" jsou? A kde se je ma naucit? Skutecnost spis je (a diskusni fora i tady na abcL to potvrzuji), ze aby zacatecnik dostal skutecne funkcni system, musi se v nem zpravidla trochu pohrabat. Takze at nefunguje nejaky HW nebo nejaka verze SW, nebo treba mu nejde net, nevyhovujici fonty atd. atd. - a ktere distro je v tomhle smeru uplne "hotove"? - bude naprosty zacatecnik konfrontovan s naroky rucni upravy konfiguracnich souboru, tedy necim, o cem nema ani tuseni, protoze instalace probehla tak, jak je zvykly z Windows. To o cem mluvis ty, by predpokladalo, ze tomu zacatecnikovi NEKDO zkuseny linux zprovozni a nastavi. Pak dostane teprve funkcni system. Jenomze tohle (at je to ideal...) moc caste neni. Takovy zacatecnik tedy dostane neco jako polofunkcni system, kde toho spousta nefunguje, a on netusi, co s tim. Takze v praxi to dopadne tak, ze zoufaly zacatecnik zjistuje post factum, ze ma vubec nejaky /etc/fstab, co to znamena zkompilovat si jadro nebo i jak vubec rozbalit tar.gz - protoze tohle mu radi vsichni na forech, aby delal, kdyz chce dostat funkcni system. Po par letech zkusenosti s Linuxem musim rict, ze je to porad OS pro uvedomele uzivatele. Cim driv se clovek takovym stane, tim lip pro nej. Distra jako Mdk nebo Fedora stylem instalace (!) se snazi tohle zastirat, jak to jen jde... naopak Gentoo cloveka trkne - hele, je to neco jineho, nez jsi byl zvykly! Teprve kdyz uz ma clovek nejaky ty zkusenosti, tak je to jedno a mezi distribucemi v podstate neni rozdil, protoze si to pak muzes upravit podle libosti. Takze budu nadale trvat na tom, ze styl instalace Gentoo je pro zacatecnika, co se chce Linuxem vazne zabyvat, didakticky vhodnejsi nez klikaci instalace jinych distribuci.
Základní příkazy a funkce shellu (historie, doplňování, základní expanze), základy práce s filesystémem (cp, mv, rm, mkdir, rmdir, přístupová práva, linky, …), základní práce s procesy (signály, priorita), stavové utility (top, w, free, df, …), aspoň něco málo o psaní skriptů. Samozřejmě se nedá napsat nějaký stoprocentně přesný výčet, ale tvrdím, že dokud uživatel tyto základy nezná, neměl by se vůbec snažit systém spravovat. Protože pak buď postupuje metodou pokus-omyl, nebo step-by-step opisuje příkazy z příručky bez řádného pochopení, co vlastně dělá.
To o cem mluvis ty, by predpokladalo, ze tomu zacatecnikovi NEKDO zkuseny linux zprovozni a nastavi.
Ano, to je jedna z možností, dokonce bych řekl, že ta nejlepší. On se totiž začátečník může s Linuxem setkat (a dnes mnohem snáze než dříve) jinde než na svém počítači a tam se naučit těm výše zmíněným základům. Věřte nebo ne, ale mé první setkání s Linuxem bylo až po dvou letech používání jiných unixových systémů, kde jsem neměl roota a které jsem se nesnažil administrovat. Přesto (možná právě proto) jsem se toho za ty dva roky naučil poměrně dost.
Po par letech zkusenosti s Linuxem musim rict, ze je to porad OS pro uvedomele uzivatele.
Chce-li ho spravovat, pak určitě. Ale k tomu musí něco umět - a učit by se to měl od základů. Dnes je tu už i možnost, že ho jen používá a stará se o něj někdo jiný, ale o té se tu nebavíme (možná je to škoda, protože jestli je něco DOS- nebo windowsoidní, nejsou to distribuce typu Mandr*/Red Hat/SuSE, ale přístup "každý sobě systémákem").
Takze budu nadale trvat na tom, ze styl instalace Gentoo je pro zacatecnika, co se chce Linuxem vazne zabyvat, didakticky vhodnejsi nez klikaci instalace jinych distribuci.
Chcete říct, že pro člověka, který se chce vážně zabývat matematikou, je didakticky vhodnější, aby začal hned formálně derivovat, pokud možno ještě dříve, než získá představu, co jsou to reálná čísla a co je to spojitost? Tak přesně takhle se to učí na (některých) technikách a věřte, že výsledky jsou naprosto děsivé: ti lidé sice uměji formálně pracovat s určitým aparátem, ale nemají nejmenší představu, co to vlastně dělají… A přesně tak je to s těmi rychlokvašenými gentooisty (neplést s uživateli Gentoo, mluvím tu o určité specifické skupině): nainstalují a nakonfigurují si systém a pak zahrnují fóra dotazy, ze kterých mi běhá mráz po zádech. Dotazy, jak nakonfigurovat specifický přístupový router (pokud možno pro firemní síť o stovce počítačů), z jejichž formulace je nad slunce jasnější, že nemají nejmenší tušení ani o základech TCP/IP, ani o základech fungování operačního systému. Ne, na tom, že tento přístup je didakticky vhodnější, se opravdu nemůžeme shodnout; budu trvat na tom, že dům se musí stavět od základů, ne od střechy.
Já nikam nepřecházím, já si ten shell spustím přímo z toho grafického prostředí. Vlastně se mi spouští automaticky hned po přihlášení toho grafického prostředí… Vlastně mám neodbytný pocit, že část lidí to tak nějak podivně vyhrocuje: buď grafické prostředí (někdy konkrétně KDE) - nebo prompt. Ale tak tomu přeci vůbec není…
Tiskni
Sdílej: