Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Programů se píše a vyvíjí spousta. Zvláště v branži OpenSource. A zvláště tam, kde nejde v první řadě o komerční prodej produktů, se číslují verze zajímavým způsobem. Určitě jste si toho už všimli.
Takový IT-technologiemi a zvyklostmi nezatížený člověk mívá své problémy i s několika čísly najednou, proto se vymýšlejí snadno zapamatovatelné (jen kdyby jich nebylo tolik tolik stejných!) názvy jako SuperAgent 007, SuperHyperGigaMega XXL a podobně, jejichž sympatičtější odrůdou - alespoň pro ty z nás, kteří umí jakžtakž anglicky - jsou Hoary, Breezy Badger, Wombat atakpodobně. Víte, že jedna verze OpenOffice.org se jmenovala dokonce Praha (Prague)?
Zmatek se tím ovšem zdaleka neodstranil, neboť střídají-li se tato nápaditá pojmenování rychleji než obyčejní lidé stačí nové verze instalovat (pokrok nezastavíš), efekt zapamatovatelnosti se stírá. Raději se tedy vrátím k oblíbenějšímu číslování.
Zde můžeme rozlišit číslování megalomanská, jejichž cílem je za co nejkratší dobu vyprodukovat co nejvyšší číslo: taková začínají nejlépe rovnou číslem 1 i pro verze testovací a doufají v nekonečně narůstající aritmetickou řadu. Opakem jsou číslování skromňoučká: autor nesměle začne s 0.0.1
- a to nikoliv pro první náčrt, ale pro první verzi, kterou se odhodlá vystavit světovému obdivu, případně k testování dobrovolnými hazardéry. Ti se pak všichni těší na aspoň po roce a půl vydanou verzi 0.0.2
s kompletně přepsanými zdrojovými kódy a nadšeně hltají autorův příslib, že na léto (letošní) plánuje 0.0.2.1
s několika extra funkcemi navíc.
Hezký je třeba příklad aplikace zvane wine
, která po mnoha letech stále nedospěla ani k jedničce. Posledně pojmenované produkty také nezřídka dávají zabrat lidskému smyslu pro hierarchické číselné řady, a tak nezřídka mate, že se v jednom řádu vydané verze nevejdou do desítky, a tak je 0.9.9.4 hodne pozadu za 0.9.24.4 - ač to nevycvičenému oku na první pohled nepřipadá.
Život je boj a nemá asi cenu stavět násilně džungli do latě; stejně tak může vypadat logicky, že dokud se autor či autoři za své dítko stydí, prezentují je navenek jako verzi nultou... nicméně...
... nicméně i tento chaos vznikl asi původně ze snahy zavádět jasná, pokud možno standardizovaná a tudíž na první pohled čitelná označení, že ano? Týkají se hlavně zpětné kompatibility, nových funkcí a tak podobně. Nevím jak vám, ale mně připadá, že spousta projektů v tomto směru na logiku tak nějak kašle :)
PS. Tento zápis je čistá grafománie zaviněná touhou oddalovat dnes ráno určité jiné činnosti jak to jen jde. Zapříčiněn byl bezprostředně jednou zprávičkou a pohledem na stránku jednoho projektu, kde jsem se dočetl o plánech označení "nové verze:
0.9.14 (Ke dni 24.12.2005.) Toto ještě není slibovaná nová verze, ale jen aktualizace a drobná oprava. Uvedení novější verze (0.10.0?) bude pravděpodobně trvat delší dobu než jsem si myslel. Program je téměř kompletně přepisován. Nová verze bude mít například jádro programu oddělené od rozhraní, což by mělo umožnit vývojářům naprogramovat 'myšoidní' GUI.
No řekněte, nezasloužil by ten skok verze minimálně 0.20
?
Tiskni
Sdílej:
ver
, testovano na neake alfa-verzi.