DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Programů se píše a vyvíjí spousta. Zvláště v branži OpenSource. A zvláště tam, kde nejde v první řadě o komerční prodej produktů, se číslují verze zajímavým způsobem. Určitě jste si toho už všimli.
Takový IT-technologiemi a zvyklostmi nezatížený člověk mívá své problémy i s několika čísly najednou, proto se vymýšlejí snadno zapamatovatelné (jen kdyby jich nebylo tolik tolik stejných!) názvy jako SuperAgent 007, SuperHyperGigaMega XXL a podobně, jejichž sympatičtější odrůdou - alespoň pro ty z nás, kteří umí jakžtakž anglicky - jsou Hoary, Breezy Badger, Wombat atakpodobně. Víte, že jedna verze OpenOffice.org se jmenovala dokonce Praha (Prague)?
Zmatek se tím ovšem zdaleka neodstranil, neboť střídají-li se tato nápaditá pojmenování rychleji než obyčejní lidé stačí nové verze instalovat (pokrok nezastavíš), efekt zapamatovatelnosti se stírá. Raději se tedy vrátím k oblíbenějšímu číslování.
Zde můžeme rozlišit číslování megalomanská, jejichž cílem je za co nejkratší dobu vyprodukovat co nejvyšší číslo: taková začínají nejlépe rovnou číslem 1 i pro verze testovací a doufají v nekonečně narůstající aritmetickou řadu. Opakem jsou číslování skromňoučká: autor nesměle začne s 0.0.1
- a to nikoliv pro první náčrt, ale pro první verzi, kterou se odhodlá vystavit světovému obdivu, případně k testování dobrovolnými hazardéry. Ti se pak všichni těší na aspoň po roce a půl vydanou verzi 0.0.2
s kompletně přepsanými zdrojovými kódy a nadšeně hltají autorův příslib, že na léto (letošní) plánuje 0.0.2.1
s několika extra funkcemi navíc.
Hezký je třeba příklad aplikace zvane wine
, která po mnoha letech stále nedospěla ani k jedničce. Posledně pojmenované produkty také nezřídka dávají zabrat lidskému smyslu pro hierarchické číselné řady, a tak nezřídka mate, že se v jednom řádu vydané verze nevejdou do desítky, a tak je 0.9.9.4 hodne pozadu za 0.9.24.4 - ač to nevycvičenému oku na první pohled nepřipadá.
Život je boj a nemá asi cenu stavět násilně džungli do latě; stejně tak může vypadat logicky, že dokud se autor či autoři za své dítko stydí, prezentují je navenek jako verzi nultou... nicméně...
... nicméně i tento chaos vznikl asi původně ze snahy zavádět jasná, pokud možno standardizovaná a tudíž na první pohled čitelná označení, že ano? Týkají se hlavně zpětné kompatibility, nových funkcí a tak podobně. Nevím jak vám, ale mně připadá, že spousta projektů v tomto směru na logiku tak nějak kašle :)
PS. Tento zápis je čistá grafománie zaviněná touhou oddalovat dnes ráno určité jiné činnosti jak to jen jde. Zapříčiněn byl bezprostředně jednou zprávičkou a pohledem na stránku jednoho projektu, kde jsem se dočetl o plánech označení "nové verze:
0.9.14 (Ke dni 24.12.2005.) Toto ještě není slibovaná nová verze, ale jen aktualizace a drobná oprava. Uvedení novější verze (0.10.0?) bude pravděpodobně trvat delší dobu než jsem si myslel. Program je téměř kompletně přepisován. Nová verze bude mít například jádro programu oddělené od rozhraní, což by mělo umožnit vývojářům naprogramovat 'myšoidní' GUI.
No řekněte, nezasloužil by ten skok verze minimálně 0.20
?
Tiskni
Sdílej:
ver
, testovano na neake alfa-verzi.