Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Evropská unie se rozhodla šlápnout Billu Gatesovi na kuří oko. Nic víc to není a na víc se nezmohla. Kdyby skutečně chtěla s tímto diktátem arogantního všemocného dodavatele něco udělat, stačilo by aby unijní správa a s ní všechny evropské vlády přešly na Linux. Kdyby státní správa používala Linux, ušetřila by stamiliony dolarů. Kdyby používala Linux, musely by všechny podniky ve státě rovněž přejít na Linux, aby mohly se státní správou komunikovat. A do roka a do dne by na Linux přešla většina lidí.
Tohle je citát z dnešní článku v Britských listech Malý a měkký monopol očima prostého uživatele. Tak nevím, o čem se tu vlastně na téma rozšíření Linuxu a otevřených formátů tak často hádáme. "Prostý uživatel" má dávno jasno :/
Je v tom článku sice jedna sympatická myšlenka, tedy přechod státní správy (jako veřejné služby) na otevřené neproprietární formáty, ale je prezentována s podivným motivem (šlápnout Billovi na kuří oko) a k tomu s bludy ("všichni by museli přejít na Linux"). Pak se divme, že takové strašení je spíše kontraproduktivní.
Nechcete někdo znalý tématu napsat třeba jako článek pro Abíčko (do BL se to dá poslat dodatečně) článek na téma "Komunikace pomocí otevřených formátů napříč operačními systémy"? Nabízím pomoc při stylistice a dotváření apod., ale momentálně se nechci do tématiky otevřených formátů zapracovávat.
Tiskni
Sdílej:
Ano, ano. To jsou oblasti kde dominuje statické myšlení. Návod pro použití pračky obvykle bývá sepsán pro uživatele static a uživatel dynamic pak marně přemýšlí nad tím co chtěl vlastně bássník říci, zatímco static nepřemýšlí a již dávno pere... (S - má žena, D - já):))) Jo, to sedi. Proto taky nemaji v autoskole radi "inteligenty", co nad kazdou znackou nebo packou mudrujou, jestli opravdu presne vyjadruje a mini to, co se vyjadrovat a minit zda, v dane konkretni komplexni situaci, nebo jestli je v dane situaci pouziti nejake te packy ci rychlostniho stupne argumentacne nenapadnutelne :PPP Spis mi jde o nazor a myslenku, ze takovy "static" uzivatel si prestavuje, ze pri prechodu statni spravy "na Linux" by museli prejit vsichni. Coz je podobna situace, jako kdyz se z planovaneho zakazu uhlim (coz se dotkne pry 9 % domacnosti) jevi hlavne ti, co uhlim v zivote netopili ani topit nehodlaji, uz jen kvuli te "strasne" predstave. Bohuzel tahle predstava muze byt dost velkou prekazkou (jako jsou vetsina prekazek hlavne neci predstavy) pri propagaci otevrenych formatu pro statni spravu. A ano, mate pravdu, ze je v tom i "vychovny prvek". Totiz nutnost, aby se napr. uz ve skolach zacalo vyucovat tvorbe dokumentu zasadne "dynamicky" - coz asi bohuzel vynuti jen programove pouzivani RUZNYCH textovych procesoru, coz je pak zase idealni situace pro OpenSource (tak dneska si probereme strukturu dokumentu, styly apod. pristi hodinu jak to delat v Abiwordu, dalsi v KWordu, dalsi v OpenOffice.org a naposledy v drahem programu MS Word, na jehoz provozovani musite mit zaplacenou licenci...) Utopie :P
Co je to otevřený formát? A je samospasitelný? ... Statické uživatelské myšlení bazíruje na přesné poloze a vzhledu ikonek a dokumentůNo ano, vzdyt prave otevreny format (s teoreticky vsem pristupnou specifikaci) by asi mohl umoznit vyvinout treba specialne pro komunikaci se statni spravou "staticky" textovy procesor (de facto doplnovani formulare), ktery bude jak na webovych strankach uradu, tak pro zajemce pripraven na vratnici nebo dokonce rozesilan do domovu. Bohuzel se ujal zbytecne komplexni Word a jemu konkurujici Writer z OpenOffice, coz ve vasem vtipnem rozdeleni znamena, ze aplikace programove pro "dynamicke" pouzivaji hlavne "staticti". Mysleme v perspektive (eventuelni prechod statni zpravy taky neni zalezitost na mesice, ale spis na roky a desetileti - a to jdou vyvoje aplikaci milovymi kroky, zvlast kdyz se rozsiruje pocet jejich uzivatelu).
Možná je to až příliš černobílé shrnutí, ale z vlastní zkušenosti konstatuji že u nás v rachotě je podíl staticky versus dynamicky myslící uživatel tak 70:30Jestli to nebude metodami, jimiz upenlive pry firmy hledaji a prijimaji hlavne ty "dynamicke" :PPP
Použití opensource ve státní správě je naprostý nesmysl. Nemůže projít žádným výběrovým řízením, protože nesplňuje základní kritérium - možnost dobrého výdělku pro spřátelené firmy a všimné pro úředníky. Ještě tak při dodávce celých systémů, ale ne u "krabicového software" jako je OS nebo kancelářský balík.Těžko bude někdo do státní správy instalovat software zdarma
Otevřené formáty jsou pro státní správu nutností, jinak jí časem vzniknou problémy s archivací... jinak k nim po čase nebude možný přístup vinnou uložení v uzavřeném formátu a státní správa se stane ještě více závislou na službách soukromých firem.Jen jestli je to dostatku lidi proti mysli... Z hlediska trvanlivosti je nejlepsi tesat do kamene, coz uz dnes neni efektivni. Dnes je aktualni vsechno nejak konvertovat do momentalne pouzivaneho formatu (viz tzv. digitalizace starsich vzacnejsich knih a casopisu). Takze... az to zacne byt aktualni, neprejde asi nikdo na otevrene formaty, ale vytvori se specialni archivni odbory uradu, ktere se budou zabyvat pouze prevodem ze starsich formatu na formaty nove, samozrejme za nakladne asistence prislusnych soukromych firem, jejichz sluzby budou hrazeny velkoryse z verejnych rozpoctu. Dalsi pozitivni efekt bude jiste vzrust zamestnanosti diky temto opatrenim... ... ekonomika civilizace je primo zavisla na vseobecnem plytvani vsim, co jen trochu jde, jen tak je mozna honba za "rustem" (cehokoliv). Efektivni a chytra reseni predstavuji proto pouze omezeny zisk (pro jednotlivce), zato v globalnim pohledu celkovou efektnost (tj. vyvolani ruznych efektu) spise snizuji, nebot kdyz neni zadouci honit se za nesmysly, prestava se vetsina lidi honit vubec.