Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
aneb malé extempore o tom, jak některé linuxové distribuce podporují neurózy.
Kde jsou ty časy, kdy se komunity zažraných linuxáků těšily jako malé děti na nový upgrade své milované distribuce! Bývaly to vždycky malé vánoce a radost z dárku s novou cifrou za desetinnou tečkou nemohly zkalit ani případná nepříjemná překvapení, když se ztorrentu nové distro zachovalo macešsky k vypiplaným konfiguracím.
Od té doby, kdy se na scéně objevily Gentoo a ArchLinux, je s vánocemi šmitec. "Rolling updates" se jmenuje ta zrůdnost, která znamená, že při každém zasednutí ke klávesnici s třesoucíma rukama nejdříve checknete, co je zase v repozitářích nového a stahujete a kompilujete a stahujete.
Slabší povahy si už ani nevybírají a nevybíravě uštědřují svým miláčkům kompletní lifting několikrát denně pomocí zaklínadla emerge -uD world
či pacman -Syu
a případné zrady pokládají ochotně na oltář této vášně.
Neboť vášeň to vskutku je a leckterý z archistů či gentooistů by mohl vyprávět o narůstajícím neklidu při pomyšlení na zvětšující se hromadu neaplikovaných upgradů, zabrání-li vyšší moc nebo chladný rozum v denních dávkách.
K čertu mohou tudíž jít naivní idealisté-rozumáři, kteří racionálně argumentují, že update stačí z bezpečnostních důvodů či když nám momentální stav aplikace v něčem nevyhovuje. Že upgrade na supernovou verzi bývá spíš riziko než zisk a že se tak člověk stává dobrovolným pokusným králíkem. Že pokud si spokojeně psali své grafomanské ventilace v Ooo 1.9.78, tak jim 1.9.104 příliš nepomůže a i tak dlouho nevydrží (natož že by stačil KWrite či GEdit).
Končím, musím si nutně šlehnout emerge sync
!
Tiskni
Sdílej:
Od té doby, kdy se na scéně objevily Gentoo a ArchLinuxNo nevím, ale upgradovat každý den můžu svého Debiana podstatně déle než jsou na světě tyhle distribuce
No nevím, ale upgradovat každý den můžu svého Debiana podstatně déleJisteze muzes, ale co ta vasen? :)
esync-update; emerge -ufvD world; ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -ufvD world; emerge -upvD world; emerge -pv balicky_ktere_chtely_aktualizovat; emerge -v a_jdeme_na_to
esync
. Od té doby, co musím jen na M$ Win jsem nějaký degenerovaný emerge sync
používam esync
- je to skriptík, kterej patří k esearch
. Udělá to samý, co emerge sync
a pak mi ukáže, jaký sou nový balíky.
emerge -uDv world
.;) Kompilace kazde nove 2.6.???
verze jadra me nastesti uz presla - ze bych se zacal lecit?