Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
aneb malé extempore o tom, jak některé linuxové distribuce podporují neurózy.
Kde jsou ty časy, kdy se komunity zažraných linuxáků těšily jako malé děti na nový upgrade své milované distribuce! Bývaly to vždycky malé vánoce a radost z dárku s novou cifrou za desetinnou tečkou nemohly zkalit ani případná nepříjemná překvapení, když se ztorrentu nové distro zachovalo macešsky k vypiplaným konfiguracím.
Od té doby, kdy se na scéně objevily Gentoo a ArchLinux, je s vánocemi šmitec. "Rolling updates" se jmenuje ta zrůdnost, která znamená, že při každém zasednutí ke klávesnici s třesoucíma rukama nejdříve checknete, co je zase v repozitářích nového a stahujete a kompilujete a stahujete.
Slabší povahy si už ani nevybírají a nevybíravě uštědřují svým miláčkům kompletní lifting několikrát denně pomocí zaklínadla emerge -uD world
či pacman -Syu
a případné zrady pokládají ochotně na oltář této vášně.
Neboť vášeň to vskutku je a leckterý z archistů či gentooistů by mohl vyprávět o narůstajícím neklidu při pomyšlení na zvětšující se hromadu neaplikovaných upgradů, zabrání-li vyšší moc nebo chladný rozum v denních dávkách.
K čertu mohou tudíž jít naivní idealisté-rozumáři, kteří racionálně argumentují, že update stačí z bezpečnostních důvodů či když nám momentální stav aplikace v něčem nevyhovuje. Že upgrade na supernovou verzi bývá spíš riziko než zisk a že se tak člověk stává dobrovolným pokusným králíkem. Že pokud si spokojeně psali své grafomanské ventilace v Ooo 1.9.78, tak jim 1.9.104 příliš nepomůže a i tak dlouho nevydrží (natož že by stačil KWrite či GEdit).
Končím, musím si nutně šlehnout emerge sync
!
Tiskni
Sdílej:
Od té doby, kdy se na scéně objevily Gentoo a ArchLinuxNo nevím, ale upgradovat každý den můžu svého Debiana podstatně déle než jsou na světě tyhle distribuce
No nevím, ale upgradovat každý den můžu svého Debiana podstatně déleJisteze muzes, ale co ta vasen? :)
esync-update; emerge -ufvD world; ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -ufvD world; emerge -upvD world; emerge -pv balicky_ktere_chtely_aktualizovat; emerge -v a_jdeme_na_to
esync
. Od té doby, co musím jen na M$ Win jsem nějaký degenerovaný emerge sync
používam esync
- je to skriptík, kterej patří k esearch
. Udělá to samý, co emerge sync
a pak mi ukáže, jaký sou nový balíky.
emerge -uDv world
.;) Kompilace kazde nove 2.6.???
verze jadra me nastesti uz presla - ze bych se zacal lecit?