PixiEditor byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní univerzální all-in-one 2D grafický editor. Zvládne rastrovou i vektorovou grafiku, pixel art, k tomu animace a efekty pomocí uzlového grafu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU LGPL 3.0.
Byly představeny novinky v Raspberry Pi Connect for Organisations. Vylepšen byl protokol auditu pro lepší zabezpečení. Raspberry Pi Connect je oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče. Verze pro organizace je placená. Cena je 0,50 dolaru za zařízení za měsíc.
CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) oznámila veřejnou dostupnost škálovatelné a distribuované platformy Thorium pro automatizovanou analýzu malwaru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Ubuntu nově pro testování nových verzí vydává měsíční snapshoty. Dnes vyšel 3. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia Proton Authenticator. S otevřeným zdrojovým kódem a k dispozici na všech zařízeních. Snadno a bezpečně synchronizujte a zálohujte své 2FA kódy. K používání nepotřebujete Proton Account.
Argentinec, který byl náhodně zachycen Google Street View kamerou, jak se zcela nahý prochází po svém dvorku, vysoudil od internetového giganta odškodné. Soud uznal, že jeho soukromí bylo opravdu porušeno – Google mu má vyplatit v přepočtu asi 12 500 dolarů.
Eben Upton, CEO Raspberry Pi Holdings, informuje o RP2350 A4, RP2354 a nové hackerské výzvě. Nový mikrokontrolér RP2350 A4 řeší chyby, i bezpečnostní, předchozího RP2350 A2. RP2354 je varianta RP2350 s 2 MB paměti. Vyhlášena byla nová hackerská výzva. Vyhrát lze 20 000 dolarů.
Představen byl notebook TUXEDO InfinityBook Pro 15 Gen10 s procesorem AMD Ryzen AI 300, integrovanou grafikou AMD Radeon 800M, 15,3 palcovým displejem s rozlišením 2560x1600 pixelů. V konfiguraci si lze vybrat až 128 GB RAM. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 24.04 LTS.
Po půl roce od vydání verze 2.41 byla vydána nová verze 2.42 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání a v souboru NEWS. Vypíchnout lze například podporu SFrame. Opraveny jsou zranitelnosti CVE-2025-0395, CVE-2025-5702, CVE-2025-5745 a CVE-2025-8058.
Byla vydána nová verze 9.15 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Jsem široko daleko jediným člověkem, který dbá o to, aby nepoužíval kradenej softwer.
Přidávám se k vám. Dokonce jsem nedávno roztřídil CDčka na s legálním a ilegálním obsahem (ilegální časem rozlámu a vyhodím, beztak jsou tam programy pro Windows), hudbu co mám v MP3 jsem také rozdělil do šložek na legální a kradené, opravdu se toho zbavím až budu mít peníze na originály Mejde mi přímo o to, že bych měl strach z BSA, ale o to, že jsem potom klidnější...
Děcka "tati, kámoš mi půjčil..."
Pojď, jdeme to nahlásit! Ne, asi bych mu to nedovolil.
manželka: "broučku, vypálil bys mi..."
Ne, beruško, ale můžu ti nabídnout alternativu
kamarád: "jee ty máš tohle sqělý album... půjčíš mi to... mám novou palírnu..."
A nepůjdeme radši na pivo?
Jak na vás zapůsobila zpráva, že si budeme předplacet krádež z každého prostředku, kterej by nám v tom mohl pomáhat?;)
O tom nic nevím. Reakci (vrr) už mám vymyšlenou, a jestli se to podaří, už mě tu nikdy neuvidíte protože se nastěhuju na Bahamy a budu si užívat slunce a holek
Už vypaluju a půjčuji málo, a to jenom mému nejlepšímu kamarádovi, ale když on něco potřebuje a trvá na tom tak to pro něj udělám.
Určitě víte, jak nedávno prosákla na netu a vůbec i ve sdělovacích prostředcích zpráva, o podivném způsobu předplácení si možnosti krádeže z každé koupě zařízení, které to umožňuje.Já třeba vůbec netuším, o čem je řeč. Zrovna žádný nelegální software nemám, ale problém někomu něco vypálit taky ne. A kdybych sám něco "nelegálního" potřeboval do školy, tak to taky nebudu lámat přes koleno. Horší je to s hudbou, zrovna jsem z torrentu dotáhnul tohle. Bohužel žádnej pocit provinilosti na sobě zatím nepozoruju.
Ja s týmto "desiatkom" takisto nesúhlasím, ale zároveň si nemyslím, že je ospravedlnením niečoho, čo si doteraz pokladal za nelegálne.
Ja s týmto "desiatkom" takisto nesúhlasím, ale zároveň si nemyslím, že je ospravedlnením niečoho, čo si doteraz pokladal za nelegálne.Proč ne? Pakliže je tento poplatek odůvodněn tím, že pomocí daného zařízení můžeš udělat kopii autorským zákonem chráněného díla, bylo by jenom logické, využít té možnosti a tu kopii si udělat. Nevím, jak je to u SW, ale nejnovější návrh autorských zlodějů (aka OSA) byl takový, že z nosiče by se platil poplatek 5Kč, z inkoustové tiskárny 500Kč a z kvalitní laserové dokonce 7000Kč. Komu by tyto peníze měly připadnout není uvedeno, protože v okamžiku zakoupení není jasné, jaké dílo se bude kopírovat, takže by ty peníze schlamstla OSA sama pro sebe. Stejně jako peníze, u kterých je naprosto jasné, komu by měly patřit.
Na druhej strane si myslím, že reakcia "chcejú zlodejov ..." nie je ok a nie je ani jediným riešením, ale skôr výhovorkou. V tomto je vzorový napríklad Stallman, aj keď je ľuďom na smiech - aspoň vyvíja aktivitu a neprispôsobuje sa. V prípade so zlodejmi by som skôr povedal, že ide o prispôsobenie sa, aj keď v negatívnom zmysle (no, už to začína byť kapánek neprehľadné :)
vašemu synovi by se asi také nelíbilo, kdyby kamarád jezdil na jeho kole bez svoleníToto přirovnání je úplně mimo.
Prevence neexistuje, represe je neúčinná, ale nějak se to řešit musí a tohle je aspoň slabá náplast na otevřenou zlomeninu.Sotva. Ty peníze, co se vyberou, totiž rozhodně nedostanou ti, kterým náleží - autoři. Schlamstne je nějaká zlodějská organizace typu OSA, autor (majitel práv) z toho neuvidí ani korunu. Srovnání s Policií tady značně pokulhává. Zatímco, ač se to mnohým nezdá, Policie něco dělá, peníze vybrané z těchto poplatků si nacpou do kapes funkcionáři a přitom budou přemýšlet, jak si nahrabat víc.
Komu to jde do kapsy, to už neni tak podstatný.Dovolil bych si oponovat. Zvlášť pokud jde o občanské sdružení OSA. Já nebudu nikomu financovat jeho nahrávací studia a jiné aktivity...
...Když chce kluk kopírovat, je to jeho rozhodnutí, neměl byste mu tu možnost upírat. Vysvětlete mu proč se na to koukáte tak jak se na to koukáte, ale nechte to na něm....Jednoduché věci bývají geniální a občas si říkám, proč je tak těžké na ně tedy přijít :) Moc dík za názor. Ps: už i u těch politických debat jste mně zaujal svými postoji, jak jsem vám i jednou na nějakém blogu psal. Kdybyste někdy kandidoval za nějakou stranu, rozhodně dejte vědět, ve mně máte naprosto jistého voliče :)
Každý tu píše o svojom postoji, ale akosi nikto sa nemá k tomu, aby odpovedal na položenú otázku.
Moje dieťa má kombináciu veku a povahy takú, že o mojom rozhodnutí by nedebatovalo (dúfam ). Ale v 11 rokoch sa dá očakávať vlastný postoj. Koľko tá hra stojí? Dá sa zohnať legálne? Bol by ochotný zaplatiť ju zo svojho vreckového? Ako by odpovedal na toto: "Vieš, že nelegálne kopírovanie neschvaľujem. Je to nesprávne. Chceš to napriek tomu?". Dieťa v 11 rokoch tomu bude rozumieť. Môžeš to pojať, ako skúšku morálnych zásad mladého človeka. Bol by som hrdý na dieťa, ktoré by sa toho nádpadu vzdalo, pretože chápe, že je to nesprávne. Vysvetli mu, že by ťa sklamal, keby trval na svojom.
Na druhej strane, detskú psychiku môže poznačiť to, že jeho rovesníci majú X, môžu Y a on nie. Je to skutočne ťažká otázka. Čo sa stane ak by šlo o inú vec? Napr. ak nájde peňaženku s pár tisícmi a adresou majiteľa? Oznámi, ak sa dozvie, že kamarát niečo ukradol? Aké porušenie ideálnych morálnych zásad je ešte OK a čo už nie?
Každý tu píše o svojom postoji, ale akosi nikto sa nemá k tomu, aby odpovedal na položenú otázku.ono tech otazek bylo vice, ale je fakt, ze na tuhle myslim odpovedel jen Mikos a ted ty
Čo sa stane ak by šlo o inú vec?to je právě ono - kdyby šlo o tak zřejmou věc, jako je peněženka s adresou majitele, apod., tak věřím, že vámi navrhovaný postup je vhodný. Čas od času si povídáme o takových věcech - co by se mělo a nemělo apod.. Nicméně po výše zmíněném zákoně i sám táta má problém odsoudit okopírování CD jako čistě neetické jednání a rozhodně není dobré, aby když v tom sám má hokej, to direktivně vyžadoval od svého potomka. Mikosovi v dětství nikdo nic nepředepisoval, nikdo s ním nevedl rozhovory o tom, jestli je správné, že si tu hru nahraje, nebo ne, a žádnej pirát z něj nevyrostl:) Myslím, že nic nezkazím, když si s ním o tom otevřeně pokecám jako tady s vámi a nechám to čistě na jeho rozhodnutí. Budu se snažit na něj nedělat žádnej psychickej nátlak, na jednu ani na druhou stranu.
"Hele, mám skvělou hru. A je to freeware. Jenže je to pro Windows..." "Hmm, to já neřeším.." "To je ale škoda, je to fakt dobrá hra..., třeba by to šlo pos Wine..?" "Jestli to chtěj, tak ať si to rozchoděj.."--- konec rozhovoru na dané téma ---- Mnohokrát jsem nad touto situací přemýšlel a docela se mi to líbí. Já osobně jsem situaci vyřešil tak, že jsem se nakonec vědomě odklonil od proprietálního sw a začas jsem maximálně používat, propagovat a rozšiřovat Open Source.
(od miminka až po pubertu ).se vztahovalo samozřejmě k větě
Má víc dětí.Nechápu, proč se to dostalo jinam...
Obecně se je snažím vést... k odpovědnostiPPS: tedy aby věděli, že k životu nutně nepotřebují všechno, co vidí v reklamách a nebo co zrovna mají jako poslední výstřelek jejich kamarádi, protože ne všechno z těch věcí má takovou (skutečnou) hodnotu.
U médií tak zásadový nejsem. Hudbu běžně nejdřív stáhnu z netu a když se mi opravdu líbí, tak si jí koupím. Filmy tahám taky, ale tam se zaměřuji pouze na to co nemám šanci sehnat v ČR. Přece jenom preferuji DVD s bookletkem, bonusy a hezkými fotkami. Těch pár filmů co mě za rok zaujmou si pořád ještě můžu dovolit koupit. Takže si myslím, že svoje pirátské předplatné využívám vcelku rozumně :))
Tiskni
Sdílej: