Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
prof.doc.cosi.
nebylo vůbec rozumět (ráčkoval hůř než ... prostě strašně ...) a mluvil tak jak mluví více než 50-letý dědula (nic ve zlém) ... ale cool
to nebylo ... víc to bylo na :-ú
... z prvního dojmu, že druhá část reportáže je jen proto, aby se neřeklo, sem přešel k názoru že to bylo úmyslně ... protiváhou k projevu zástupce MS bych například čekal zástupce nějaké komerční distribuce ...
... ale dost-už stěžování, reklama se dělá všemy dostupnýmy prostředky, no ne?
Nevím ale, jak je to s omezením délky článku na novinkách. Kolik jich bude, délka jednoho atd. Jde mě o to, jestli nejsou nějaké tvrdé podmínky(rozsah) do kterých se autor musí vejít.Dlouhé články nejsou v médiu jako novinky.cz na místě, ale právě o to víc je třeba hledat tu správnou formulaci a dbát na to, jestli opravdu píšete to, co chcete říct. Všimněte si, že obsah většiny článků tamtéž by se dal vyjádřit nějakým propracovanějším rozvitým souvětím. Prostě je třeba si uvědomit, že takovéhle články si lidi čtou v cukuletu v pauze mezi Davy na pohřbu Karla Svobody a Topolánek udělal neslušné gesto... případně mezi "technickými" články o tom, jak "vyhackovali" Windows Vista. V ideálním světě by se o tohle postaral editor, ale zejména česká média jsou od ideálního světa na míle daleko
xkesh raději ne (nic ve zlém, ale jeho texty bývají rozvlekléTak tedy díky, náčelníku, že ses mě zastal)
takze je tu opet ta veta, ktera mi neda spat: o prosazení Linuxu do obecnějšího povědomí a proto bych si dovolil po dlouhe dobe opet polozit tu otazku, proc to chceme?Já to vím alespoň za sebe: 1) Linux mi vyhovuje a proto se raději věnuji linuxovým systémům než těm windowsoidním, a to nejen u sebe, ale i v případě, že po mně někdo chce, abych mu "nainstaloval počítač". Jenomže často je Windows XP synonymem a já abych buď udělil úvodní přesvědčovací kampaň, což nepovažuji ani za zábavné ani za vhodné (přesvědčování se často obrátí proti vám a proti Linuxu). Proto bude lepší, když budou lidi vědět sami od sebe, že existuje ještě něco jiného kromě Windows a dokonce to pak budou chtít sami nainstalovat. 2) Větší zájem o Linux = větší tlak na výrobce HW, aby buď umožnili anebo sami dodávali potřebné ovladače 3) Totéž myslím platí o oblíbeném komerčním software (hry, účetnictví apod.) 4) Větší návštěvnost zdejšího portálu = lepší výdělky pro ty, co o Linuxu píšou 5) Lehčí prosazení Linuxu do školství, kam se podle mě svobodné systémy a vůbec OpenSource hodí svým konceptem lépe než uzavřená komerční řešení 6) Více pracovních míst pro linuxové administrátory a vůbec pro malé firmy nabízejících řešení na bázi Linuxu Asi by se dalo ještě pokračovat. Jako jediná "nevýhoda" mě napadá jistá relativní ztráta "elitního" vědomí pro superh4x0rgeeky, co ho čerpají pouze ze skutečnosti, že se jim včera povedlo nainstalovat Mandrivu.
"elitního" vědomí pro superh4x0rgeeky, co ho čerpají pouze ze skutečnosti, že se jim včera povedlo nainstalovat Mandrivu.Ještě pořád je tu NetBSD, nebo GNU/Hurd, či Plan9 (i když pro takové ubergeeky by to mohla být přece jenom docela síla)
reklamu pro Microsoft a podobné dělají lidé, kteří sice neznají produkt (Windows atd.) do hloubky, zato dokáží najít to, co je líbivé a co udělá průměrnému člověku (z cílové skupiny) radost.Přesně tak. Souhlasím a pokud to chce někdo s "marketingem" Linuxu myslet opravdu vážně, měl by se orientovat tímto směrem, tedy myslet směrem "od" zákazníka. Což je pro odborníky v jakémkoliv oboru většinou oříšek.
Tlieskam tomuto clanku. Skutocne je to presne tak, ze ludom treba podat veci "polopate". Bohuzial autor to ma niekedy velmi tazke a prakticky kazdy clanok o Linuxe alebo inych systemoch musi pri jeho stylizovani vazit na lekarnickych vahach.
Ak tam totiz prida primalo "latiny" a napise to co najjednoduchsie, bude napadany, ze je povrchny, nedosledny, zavadza verejnost, nerozumie dostatocne do hlbky problematike atd ...
Ak tam zase opise desat manualov od slova do slova vratane tisic variantov, ako spravit co najzlozitejsie co najtrivialnejsiu vec, vydrzia zo citat do konca iba ti najvacsi fanatici, co vedia naspamat cely zdrojak jadra a prazsky telefonny zoznam k tomu a zvysok citatelov to vzda po prvom odstavci.
Ak sa pokusi o rozumny kompromis medzi odbornostou a putavostou clanku, bude napadany oboma z tychto skupin citatelov.
Preto je priam obdivuhodne, ze stale je dost ludi, ktori to napriek tomu nevzdali a stale pisu. Este stale vsak chvalabohu existuju aj taki.
Tiskni
Sdílej: