DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Já třeba zas nikdy nepřišel na to, jak odstranit ikony z plochy, nebo jak je aspoň zmenšit (je tam jakási volba stretch icon, ale jak změnit všechny ikony na ploše najednou, to nevím).
Nechci flamovat ohledně KDE vs. Gnome - nepoužívám už většinou ani jedno, ale KDE je přeci jenom o kus dál - jak v možnostech nastavení, tak dnes už i v rychlosti.
Gnome je hezčí, ale to je asi dost málo.
/opt/gnome-x.yz
) než GTK+ 2 (/usr
), tak byl hned "oheň na střeše". Ne doslova, akorát GTK+ nenašlo ze svých ikonek a texturek téměř nic. Jen ikonky s červeným křížkem místo všeho. Symlinky to vyřešily, ale není to čisté řešení. Zato Qt a KDE oddělenou instalaci snášejí dokonale, fungují na první pokus a po dvou minutách konfigurace vypadají lépe. Konqueror jako správce souborů je o hodně lepší, než Spatial Nautilus, protože umožňuje jak inteligentní procházení adresářů v jediném okně, tak i ve více oknech - prostě tak, jak to každému vyhovuje. V KDE dokonce nikde nenajdeme registry, zatímco v GNOME ano (fuj - GConf). KDE si ovšem za tyto klady vybírá jednu krutou daň - kvůli až zrůdné obludnosti startuje dost dlouho, z paměti si ukousne rovněž poměrně velký díl, takže ani perfektní programy jako je Konsole a Konqueror mi nezabrání KDE odstrčit na druhou kolej a používat XFCE, i když xterm
ani FireFox mi tyhle dva skvosty plně nenahradí.
Obecně se mi KDE zdá velmi přecpané volbami — než něco najdu tak se utopím...
Intuitivnost nadevše.To je tak pokročilá funkce, že to musí být schované ?muzes si to pridat jako tlacitko do listy okna (dekorace oken tusim) a mas to tam. v nekterych tematech je to dokonce defaultne myslim. Ale zrovna v tehle lehce konfigurovatelnych vecech bych rozdily nehledal. Ta editace menu v Gnome (resp. jeji absence) mi vadi vic. Ted si nainstaluji novy program a spoustim ho pres terminal (jeste ze funguje i "zkratka z KDE" Alt+F2 pro Run application), nebo si ho nacpu do panelu, coz na rozdil od menu jde ... :)
Odkdky je ALT+F2
doménou KDE ?
Slyšel jsi někdy o programu smeg ?Neslysel, diky, podivam se (doufam jen, ze to porty FreeBSD vidi podobne optimisticky jako Ubuntu :)
Odkdky je ALT+F2
doménou KDE ?
Rika nekdo neco takoveho?
se mi KDE zdá velmi přecpané volbami — než něco najdu tak se utopím...Intuitivnost nadevše.No prave ze ne. Vsude kam se podivas, mas nejakou volbu, takze si intuitivne vyberes neco, co ti vyhovuje. V Gnome je jich naopak malo, takze porad hledam a hledam... a nakonec to mam jit psat rucne. Nakonec proc ne, ale na co ta zvlastni kombinace GUI a rucnich konfiguraku?
Dokazal jsem si ho nstavit tak aby vyhovovalo me a nenutilo me nejake stupidni nastaveni nekoho. Ovzlast me potesilo, ze v nem muzu vyuzit nastaveni fvwm, takze zadne stupidni lišty s minimalizovanyma oknama a vubec zadna stupidni spodni lista. Klavesove zkratky tak jak potrebuju, proste parada. Kdyz obcas priju k nekomu, kdo ma KDE tak nevim vubec jak mam klikat, vsechno je absolutne neintuitivni. Od chovani oken az po ikony a jejich zarazeni. Prace s KDE je pro me strasne tezkopadna a nedokazdu si predstavit, ze bych v nem dokonce i neco udelal.Nevylucuji se tyhle dva prispevky? Kdyz si neco nastavis k obrazu svemu (navic tak, ze se to vychozimu Gnome vubec nepodoba), tak je asi nejak vedle srovnavat to s nejakou (pravdepodobne) vychozi podobou KDE, ne? :) Chovani oken, listy atd. se da nastavit asi vsude. Nepochybuju, ze po tydnech hrani si muzu i Gnome nejak poskladat. Mluvim ovsem o tom, co vidim a zazivam jako clovek, ktery prijde ke Gnome zlakan recmi o "desktopu pro normalni lidi".
Dost dobre nechapu namitky s rychlosti. Me prijde, ze obe jsou stejne rychle. Ze by slo o rychlost startovani? A je to vubec podstane?O rychlost startovani mne opravdu nejde. Proste nejak reaguje pod mysi zpomalene ve srovnani s tim, na co jsem zvykly v KDE (ale to muze byt taky vyladitelny, navic je to jiny OS, takze o rychlost mi fakt nejde). Tezkopadnosti myslim spis celkovy (subjektivni) dojem...
Docela me mrzi, se spusta lidi vidi v KDE jen nahrazku Win a neni se schopna odprostit od zauzivanych zvyku, ktere je zdrzuji od prace a brani jim v rozvoji. A neplati to bohuzel jen o pouzivanem software...Myslim, ze KDE rozhodne neni neco jako MS Windows, a opravdu nevim, kde se tyhle primery berou. Kdyz si tak ctu v knizce Ucime se RedHat Linux (vyslo cesky 2000): Někteří uživatelé Linuxu, kteří jsou zvyklí na vzhled a chování Microsoft Windows 9x, používají správce oken FVWM k vytvoření uživatelského rozhraní, které napodobuje to z Microsoft Windows jak vzhledem, tak i chováním... Chacha... No nic, doba davno minula... :) Ted je (asi kvuli nekterym barevnym tematum? ci kvuli sve popularnosti?) "modni" srovnavat s Windows prave KDE, ackoliv bych rad slysel nejake logicke argumenty, proc by to tak melo byt. Od te doby, co jsem si navyknul na KDE, je pro me obcasna prace ve Windows docela utrpeni... Naopak musim rict, ze jsem mel podobny pocit tezkopadnosti jako z Windows XP prave z Gnome (mozna je to tim, ze jsem nevedel kudy kam a ze mi tam podobne jako ve Windows nefungovaly navykle postupy z KDE). Nicmene Gnome jeste nezatracuji, jen se podivuji nad absenci zakladnich funkci (napr. nekdy pristi tyden asi budu premyslet, jak tedy nastavit vlastni menu aplikaci...).
Tiskni
Sdílej: