Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Náhodou jsem natrefil pod blogem jedné z mála žen, které se odhodlaly zadat si s Linuxem a ještě se k tomu svěřit ve veřejném fóru, na tradičně idiotskou poznámku, že stačí, aby se na nějakou "hloupost" zeptala "baba" a všichni se můžou přetrhnout ochotou...
Ponechám stranou fakt, že nešlo o hloupost, i fakt, že v prostředí ABClinuxu se ochotně a tolerantně zodpovídají zpravidla i "hlouposti", ať se na ně zeptá kdokoliv. Spíš bych chtěl upozornit některé pány na to, proč to mají ženy v takovým mužsky dominantních fórech o hodně těžší.
Tak za prvé, už to, že je jich tu co by na prstech jedné ruky spočítal a tedy působí jako bílé vrány, je stresující faktor. Všichni známe ty oblíbené hospodské kecy o tom, že "ženská nepatří za volant, k počítači, bla bla bla škyt..." a pravděpodobnost, že někdo v téměř výhradně mužsky obsazeném fóru odpoví "vrať se k plotně", je pořád hodně vysoká. O něco takového se pokusil i ten nejmenovaný troll - bohudík na abíčku výjimka.
Za druhé, ženy mají tendenci se spíše podceňovat: mockrát jsem zažil, že vyzkoušejí všechno možné i nemožné dříve a raději, než by se zeptaly. Dobře si tu prohlédněte diskusní fóra a zjistíte, že naopak muž nemá problém napsat otázku stylem: "tak jsem to spustil a nefunguje mi to!" - jako by povinností universa bylo okamžitě fungovat a když ne, tak jde o osobní urážku na cti, kterou si pak řeší vyblitím na veřejnost. Když se zeptá žena, můžete vzít skoro jed na to, že už vyzkoušela, co bylo v jejích silách a že ji opravdu zajímá řešení.
S tím souvisí, za třetí, i to, že ženy zkrátka komunikují jiným stylem. Zatímco muž se zpravidla rychle otřepe, když mu jako odpověď napíšu, že je pako, protože se nepodíval tam a tam nebo si nepřečetl nějaký dostupný návod, žena to bohužel vezme daleko osobněji a chápe jako osobní útok. A ženy vnímají daleko citlivěji i subtilnější ironické podtóny, kterých si spousta mužů vůbec nevšimne.
Asi by se toho našlo víc, ale připadá mi, že si tohle spousta "chlapců" při komunikaci se ženami neuvědomuje. Takže odpověď na onu trollí poznámku zní:
Ano, měli bychom se v odpovědích ženám snažit daleko víc o věcnost, vstřícnost a dávat si pozor na tón, jestliže chceme, aby naše odpověď vyzněla tak, jak ji zamýšlíme. A chtít bychom to měli, protože je jich pořád mezi "linuxáky" jako šafránu a protože to zpravidla bývají ženy (ona tak často zmiňovaná "rodina"), kvůli kterým se jako dubleta instaluje a ošetřuje microsoftí produkce.
PS. Doufám, že se časem i mezi ženami rozkřikne, že si na abíčku můžou o svých kalamitách s Linuxem v pohodě blogovat a směle se ptát v diskusích. Třeba to obohatí "vývoj" o aspekty, kterých si "pánové tvorstva" ještě nestačili všimnout.
Tiskni
Sdílej:
Tak tak, někteří si myslíme, že se má něžnější část lidstva hýčkat .
Za druhé, ženy mají tendenci se spíše podceňovat: mockrát jsem zažil, že vyzkoušejí všechno možné i nemožné dříve a raději, než by se zeptaly.Jsem žena. odhlalil si mě
2) zeny krici v jednom kuse o rovnopravnosti. ale kdyz neco nejde anebo, je nekde problem, tak aby to chlap resil. a v tu chvili se neda o rovnopravnosti vubec mluvit.To jsi vyčetl ze zápisku? To je tak naivně (či spíše zatvrzele) přiblblý názor, že má skoro pocit, že jsi zápis vůbec nečetl a reaguješ jen ze setrvačnosti - stejně jako bys reagoval vždy a všude, kde by se někdo zastal žen.
Ne, fakt mi to nejde… :-)
A dodám, že mužská část populace si stále myslí, že je všichni musí v okolí stále chápat a obdivovatA ne snad