Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Štěpán Kotrba z Britských listů někde vyhrabal agenturní zprávu, která je sama o sobě dost kusá, a proto pravděpodobně nepříliš diskutovaná. Zdroj neuvádí, ale jde patrně o tuto:
A Chinese developed computer operating system for servers that's said to be more secure than other server software, passed an experts' assessment on Monday. The successful development of the Kylin operating system is significant progress for China's operating system research and development, the Ministry of Science and Technology (MOST) said.
... The system has obtained authentication of the international Linux Standard Base and Free Standards Group, developers said. It is now being applied in the fields of finance, governance, education and stock and has also worked successfully in information systems of national defence, the university said.
Zdroj: http://english.gov.cn/2006-12/04/content_461206.htm
K čemuž lze najít ještě něco málo podrobností:
The Kylin operating system is a server OS focusing on high performance, availability and security, that was first funded by a Chinese government-sponsored R&D program in 2002. It has been organized in a hierarchy model, including the basic kernel layer which is responsible for initializing the hardware and providing basic memory management and task management, the system service layer which is based on FreeBSD providing UFS2 and BSD network protocols, and the desktop environment which is similar to Windows. It has been designed to comply with the UNIX standards and is compatible with Linux binaries.
Zdroj:
http://www.eurobsdcon.org/talks-wu.php
Tak nevím, nepřipadá vám, že za Velkou čínskou zdí se dějou věci, o kterých se tu příliš málo ví? Týká se to nejen nasazení Linuxu, o kterém se sice sem tam občas píše (třeba loňský přechod Industrial and Commercial Bank of China na TurboLinux), ale např. vývoje dalších systémů a aplikací, viz tento (už nyní bájný) Kylin. Existuje vůbec nějaká viditelná čínská komunita, která se podílí na "amerických" distribucích, které zatím převládají na západní polokouli?
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs