Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Štěpán Kotrba z Britských listů někde vyhrabal agenturní zprávu, která je sama o sobě dost kusá, a proto pravděpodobně nepříliš diskutovaná. Zdroj neuvádí, ale jde patrně o tuto:
A Chinese developed computer operating system for servers that's said to be more secure than other server software, passed an experts' assessment on Monday. The successful development of the Kylin operating system is significant progress for China's operating system research and development, the Ministry of Science and Technology (MOST) said.
... The system has obtained authentication of the international Linux Standard Base and Free Standards Group, developers said. It is now being applied in the fields of finance, governance, education and stock and has also worked successfully in information systems of national defence, the university said.
Zdroj: http://english.gov.cn/2006-12/04/content_461206.htm
K čemuž lze najít ještě něco málo podrobností:
The Kylin operating system is a server OS focusing on high performance, availability and security, that was first funded by a Chinese government-sponsored R&D program in 2002. It has been organized in a hierarchy model, including the basic kernel layer which is responsible for initializing the hardware and providing basic memory management and task management, the system service layer which is based on FreeBSD providing UFS2 and BSD network protocols, and the desktop environment which is similar to Windows. It has been designed to comply with the UNIX standards and is compatible with Linux binaries.
Zdroj:
http://www.eurobsdcon.org/talks-wu.php
Tak nevím, nepřipadá vám, že za Velkou čínskou zdí se dějou věci, o kterých se tu příliš málo ví? Týká se to nejen nasazení Linuxu, o kterém se sice sem tam občas píše (třeba loňský přechod Industrial and Commercial Bank of China na TurboLinux), ale např. vývoje dalších systémů a aplikací, viz tento (už nyní bájný) Kylin. Existuje vůbec nějaká viditelná čínská komunita, která se podílí na "amerických" distribucích, které zatím převládají na západní polokouli?
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs