Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Štěpán Kotrba z Britských listů někde vyhrabal agenturní zprávu, která je sama o sobě dost kusá, a proto pravděpodobně nepříliš diskutovaná. Zdroj neuvádí, ale jde patrně o tuto:
A Chinese developed computer operating system for servers that's said to be more secure than other server software, passed an experts' assessment on Monday. The successful development of the Kylin operating system is significant progress for China's operating system research and development, the Ministry of Science and Technology (MOST) said.
... The system has obtained authentication of the international Linux Standard Base and Free Standards Group, developers said. It is now being applied in the fields of finance, governance, education and stock and has also worked successfully in information systems of national defence, the university said.
Zdroj: http://english.gov.cn/2006-12/04/content_461206.htm
K čemuž lze najít ještě něco málo podrobností:
The Kylin operating system is a server OS focusing on high performance, availability and security, that was first funded by a Chinese government-sponsored R&D program in 2002. It has been organized in a hierarchy model, including the basic kernel layer which is responsible for initializing the hardware and providing basic memory management and task management, the system service layer which is based on FreeBSD providing UFS2 and BSD network protocols, and the desktop environment which is similar to Windows. It has been designed to comply with the UNIX standards and is compatible with Linux binaries.
Zdroj:
http://www.eurobsdcon.org/talks-wu.php
Tak nevím, nepřipadá vám, že za Velkou čínskou zdí se dějou věci, o kterých se tu příliš málo ví? Týká se to nejen nasazení Linuxu, o kterém se sice sem tam občas píše (třeba loňský přechod Industrial and Commercial Bank of China na TurboLinux), ale např. vývoje dalších systémů a aplikací, viz tento (už nyní bájný) Kylin. Existuje vůbec nějaká viditelná čínská komunita, která se podílí na "amerických" distribucích, které zatím převládají na západní polokouli?
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs