Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Takto by mohlo být aktualizáno staré známé přirovnání po dnešní prezidentově exhibici. Kdo měl po opakovaném jmenování Topolánka premiérem pouze nějaké pochyby, může je dnes směle vyměnit za jistotu. To, co se děje na české politické scéně od doby, kdy si Mirek Topolánek s klidnou tváří šel do poslanecké sněmovny pro nevyslovení důvěry, tedy politický Kocourkov, pokračuje za režie Václava Klause dodnes.
V nejtemnější den v roce dosahuje dokonce klimaxu a chtělo by se věřit, že horší už to být nemůže... Ale jsme v českém kotli, tak neříkejme hop před večerem. V následujícím není nic zajímavého, pouze chronologicky seřazené tři citáty pana prezidenta, tak jak šel čas. Jen pro připomínku:
"Připomínám, že jeden projekt na sestavení vlády již selhal a že bez významných modifikací nemůže být opakován." Václav Klaus, 31.10.2006
"V zájmu minimalizace problémů spojených se změnou vlády jsem připraven neprodleně jmenovat předsedou nové vlády předsedu nejsilnější strany a současného premiéra Mirka Topolánka." Václav Klaus, 6.11.2006
"Předložený návrh politického uspořádání vlády a jeho personální složení hrozí vznikem dalších politických či dokonce ústavních krizí. Vybídl jsem předsedu vlády, aby se pokusil nalézt řešení, které by tyto mé obavy minimalizovalo. Znamenalo by to vyjednat si širší politickou podporu nebo aspoň toleranci své vlády, která by byla předem deklarována." Václav Klaus, 21.12.2006
Tiskni
Sdílej:
S volebním výsledkem, jaký máme, ani nejde žádný pokrok čekat.Aspoň z podhradí by vypadal ten pokrok relativně jednoduše: Když si Klaus mermomocí přeje velkou koalici a veškeré jeho jednání včetně toho dnešního faux pas (to mu zopakují snad všichni ústavní právníci) k tomu směřuje, tak neměl především jmenovat Topolánka podruhé - měl jmenovat buď nějakého velkokoaličníka z ODS, ovšem s větší autoritou, anebo prostě jmenovat Paroubka - ten už by se o velkou koalici postaral. Ale by bylo kdyby kdyby... čert to vem. Teď podle mě nemá Klaus jinou možnost, než protahovat jmenování vlády do té doby, než někomu vytečou nervy, ovšem ta jeho perverzní představa, že by snad mohl Topolánek jmenování "vrátit" (a konal by se tak stále jaksi druhý pokus), ta by mu doufám neprošla. To kdyby náhodou Topolánek podal jako jmenovaný premiér už druhou demisi (byl by tak rekorním premiérem v dvojnásobné demisi :-P) ještě před jmenováním vlády, přičemž by dál vládla vláda nynější už na věčnost, protože parlament by nového premiéra asi už nevybral... BTW to je tatáž záležitost, na předsedovi sněmovny sakra vůbec nezáleží, nechci si to teď dohledávat, ale formulace, že premiéra jmenuje předseda sněmovny přece znamená, že jmenuje jako představitel sněmovny toho, na kom se usnese sněmovna - ten má pak automaticky zajištěnu důvěru, proto tam tahle pojistka je - nevím, který nedovzdělanec si to může vykládat jinak. Ale asi jo, když si může prezident dělat z ústavy trhací kalendář, proč by ji měl respektovat kdokoliv jiný... Velkou koalici sakra zakázali Topolánkovi odéesáčtí pohlaváři, když už to měl skoro na talíři, tak fakt teď nechápu, o co se ten pán na Hradě vlastně snaží. Doufejme, že to ví aspoň on sám a že mu nejde třeba o koalici ODS + KSČM, neboť tato varianta tu vskutku ještě nebyla... Jak to bylo s tím "vrtošivým staříkem"?
Klaus Paroubka nechce jmenovatTohle je ale druhým jmenováním Topolánka jaksi passé, takže není třeba to dál diskutovat. Do téhle chvíle to bylo trochu fádní, ale teď mě fakt zajímá, co se z toho nakonec vyvrbí. Protože jsem nepředpokládal, že to jde zabetonovat ještě víc. To jsem ale našeho pana prezidenta dost podcenil
Jenom mě mrzí, že nejsem dost chytrý na to, abych mohl psát takovéto článečky sám. Takže díky Jirko!Najděte si předvolební sejčkování o tom, že SZ se nedostane do parlamentu, že je to efemérní jev české politiky, že jsou to rudý melouni, že jsou neschopní seriózní spolupráce, že s nimi nebude nikdo jednat... do této kategorie patří rádobyzasvěcené úvahy tohoto článku. Skutečnost je přesný opak. Co totiž Pehemu nedochází je, že pro SZ je teď jakákoliv pozice, ať provládní nebo opoziční, stejně výhodná. Nemá tudíž tím tréninkem dohadování trojkoalice nebo dokonce vyjednávání vládních postů vůbec co ztratit, naopak získá velmi cenné zkušenosti s jednáním, velmi cenné kontakty s vysokými politiky ostatních stran, prezentuje se jako seriózní partner (těžko se po těchto projektech bude očerňovat jako sebranka pomatenců, což zvláštně ze strany některých politiků ODS reálně hrozilo), atd. V neposlední řadě má právě díky tomuto jednání a tomu, jak se o ni všichni přetahují (už i Paroubek) poměrně slušnou mediální přítomnost, což se opět odráží ve stoupajících volebních preferencích. Příznačné přitom je, že voliči zelených jim evidentně nemají za zlé nic, na co dští Pehe ve svém článku oheň a síru. Takže dobře si ten článek zálohujte a za půl roku si ho přečtěte znova - jako doklad politologické zaslepenosti, která dokáže uvažovat pouze v zajetých schématech. Realita ukáže, jaké to jsou bláboly.
Prostě Venca chce velkou koalici - řekněme si to rovnouJenomže asi nějak málo intrikoval ve své dceřinné straně, když mu to jeho pohrobci jaksi sfoukli ze stolu. Neboť to nebyl "hloupý a falešný" valach, který mu tu velkokoalici zkazil. KLaus dobře ví, že Topolánek nemá v ODS žádné slovo, a přesto ho jmenoval podruhé. Takže chtít může co chce, ale chová se jako... ehm, teď aby to nebyla urážka majestátu, tak se radši zdržím.
Pokud by vybral někoho jiného z ODS, oslabil by tím stejně slabou Topolánkovu autoritu ve vedení ODS, čímž by (přinejmenším na přechodnou dobu) oslabil celou stranu, a to v současném stavu není nejlepší nápad.Cha cha, zato dnes ji jistě velmi posílil. Větší máslo na hlavě než Topolánek nemá momentálně nikdo. Být na jeho místě, pokládám jak premiérství, tak předsedu ODS. Když jsem psal po volbách, že to Klaus může dát kvůli vítězství-nevítězství Topolánkovi pěkně sežrat, ani ve snu by mě nenapadlo, že to udělá takhle drsně.