Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 17:15
(ruku na srdce, naozaj využijete na desktope v blízkej budúcnosti (pre niekoho aj v súčastnosti) 4 jadrový procesor, 4 - 8GB RAM, Grafiku s 1 - 2GB VRAM, 1 - 4 TB disk ?)
Ano. Dnes jsem narazil na 4GB strop mého PC, před měsícem jsem si z hrůzou uvědomil, že projektované 2.5TB pole budu od prvního dne schopen zaplnit (nebude tedy plánovaná rezerva). S jádry CPU je to jako s jeho výkonem obecně, když je, je to lepší, když není, lze na výsledek počkat (ne vždy). Takže s rukou na klávesnici odpovídám jednoznačně: Ano.
projektované 2.5TB pole budu od prvního dne schopen zaplnit
Kdysi 8b/kanál, už dnes 16b.Tady aspoň trošku zlepšuje situaci to, že RAW má typicky tak 12 bitů a kanály na kařdý pixel jen dva.
...4 jadrový procesor, 8GB RAM, 4 TB diskAno
Je to tak. Uz davno neplati "v jednoduchosti je krasa" alebo ucelnost. Zlozitost, komplikovanost, vizualna a emocionalna otupelost vdaka predimenzovanym narokom na vizualne vnemy to su poziadavky dnesnej doby ;)Naozaj vystizne a pekne napisane! Neostava len suhlasit.
Vtip je v tom, ze ukony, ktore na dnesnych PC vykonava bezny uzivatel boli s prizmurenim oboch oci vykonatelne aj na tych masinkach zpred 20. rokov.
Ne, nebyly. Před dvaceti lety by sis k práci nepustil ani mptrojku (resp ano, ale tím by byl výkon vyčerpán). Záleží to na tom, co myslíš úkoly. Jestli PC - psací stroj, tak to zkusme. Psát šlo tehdy, jde i dnes. Žádná změna? Dnes jsou krásné vyhlazené fonty ve vysokém rozlišení, tehdy textový režim s písmenky v rastru. Dnes třeba korekce překlepů během psaní, tehdy možná taky, ale ne realtime. Takže ani psaní textu jako dneska, by tehdejší PC nezvládal ani omylem. Od dnešního PC očekávám daleko víc funkcí, než před dvaceti lety. Dnes HTPC nahradí komplet všechny přístroje v obýváku (cd player, dvd recorder, TV, hifi věž, ....). Chci k němu přihlásit mnoho uživatelů součastně tak, aby všichni mohli pracovat zaráz. Před 20 lety bych na to, potřeboval když to přeženu, sálový počítač. Chci modelovat scény a renderovat je plně realisticky se všemi zákony optiky - no to nejde ani dnes . Ano, na 486 jsem měl 3DS, ale co umělo oproti dnešku? Chci se proletět galaxií (Celestia), tehdy bych mohl číst max katalog hvězd. A ano, chci hrát hry, které se zase o kousek snaží přiblížit realitě, které vyždímají z mého PC maximum, což platilo i tehdy.
že tehdy byla třeba Amiga, která by ty mp3 třeba i zvládla...špatně, dobře by to bylo takhle...
že tehdy byla třeba Amiga, která by ty mp3 zvládla
Naozaj nikoho nechytá nostalgia na doby, keď soft/OS svižne šlapal na omnoho nevýkonnejších strojoch?Zápisek byl o tom, že se věci komplikují. Což samozřejmě vůbec není pravda, protože dřív spoustu věcí, co můžeme dělat dnes, vůbec udělat nešlo (programy nebo hw to neumožňoval). Uvědomují si to autoři takovýchhle zápisků a komentářů? Nebo při psaní myslí jen na věci, které dělali dřív a porovnávají to s tím, jak by je třeba dělali dnes (a pak jim tam logicky vznikají "přebytečné" funkce)?
Keď eye-candy nebolo prvoradé?Pro mě nic takového prvořadého není, ale taky se klidně přiznám, že bych např. raději než 1 pixel silné čáry a ostré nepříjemné rohy, které má autor na screenshotu, viděl oblé rohy vykreslené s vyhlazováním a pořádné čitelné písmo. Sice to má úžasně "nekomplikované" ale k očím nepřijemné.
Zápisek byl o tom, že se věci komplikují. Což samozřejmě vůbec není pravda, protože dřív spoustu věcí, co můžeme dělat dnes, vůbec udělat nešlo (programy nebo hw to neumožňoval).Čo nič nemení na fakte že sa teraz kladie väčší dôraz na to aby to vyzeralo čo najlepšie, aby bolo všetko animované, aby všetko svietilo a pohybovalo sa a pod. Taktiež každá druhá sekretárka robí na 2 jadrovej mašine s 256M - 512M grafickou kartou v Excely, Worde a Oulooku -> nezávidím jej to a je to chyba dodávateľa HW, že nezvolil celeron/sempron a dosku so vstavanou grafikou ale je to tak - aj keď milá sekretárka chce mať Vistu + Office asi sa spomínanej konfigurácii nevyhne. Eye candy a predimenzovanosť HW hýbe svetom. A pre tých čo využijú 1 - 4TB -> ak je to na prácu s videom/pictures/whatever beriem, ale na 100 percent je to na MP3/DVD/Xvid/whatever nelegalnosti z netu.
Jedny (Ubuntu, SUSE, Mandriva, PCLOS) se snadno nainstalují a spravují a používají, ale pokud se rozhodují mezi integrovaností do systému a rychlostí aplikace, volí integrovanost. Druhý tábor (můj bývalý Slackware, Debian, Arch, Gentoo) se snaží udržet si rychlost systémů, ale zároveň předpokládají, že uživatel bude mít chuť si s nastavením vyhrát, doinstalovat potřebný firmware, překompilovat pár závislostí, a bude chtít vidět každý krok instalace a ovlivnit ho).... mno a potom je tu tábor tretí a tím su BSDáci
Čo nič nemení na fakte že sa teraz kladie väčší dôraz na to aby to vyzeralo čo najlepšie, aby bolo všetko animované, aby všetko svietilo a pohybovalo sa a pod.Nic takového nepozoruju. A pořád mám z tebe pocit, že si představuješ, že každý musí mít svou vlastní bedničku. Představme si domácnost, co má třeba 4 členy a každý z nich potřebuje počítač, feckovité je každému dát jeden Sempron atd., ignorovité by mohlo mít třeba jeden nabušený počítač, ke kterému mohou všichni přistupovat přes něco jako tenké klienty.
A pre tých čo využijú 1 - 4TB -> ak je to na prácu s videom/pictures/whatever beriem, ale na 100 percent je to na MP3/DVD/Xvid/whatever nelegalnosti z netu.Tohle by mě v jisté době možná dokázalo i vytočit. Dnes tě s klidem ponechám napospas tvé hlouposti :-P
Ne, ne, ne. Za řeči o nelegálnostech si opravdu rozšíření obzorů nezasloužíš.. a za reči že ak to je na prácu tak to beriem - tak za to si to nezaslúžim čo?
Keď eye-candy nebolo prvoradé? He? :)ale no tak. eye-candy faktor tu s námi byl vždy. vždy aplikace vypadaly nejlépe v rámci možností daného OS/arhchitektury, vždy se hry snažily vypadat nejlépe, vždy výrobci hw přicházeli s invoacemi za účelem zvýšení prodejních šansí na základě vzhledu. To že ti dnes s odstupem 15 let připadají tehdejší OS čisté a non-eye-candy neznamená, že nemám pravdu. Připomenu kromě obligátních Windows 3 také myši od Luigi Colaniho ze začátku 90. let.
Musim uznat, že se už neviznám třeba v označení procesorů. Co je třeba ekvivalent Athlona 2500+ u Intelu? já nevim! Taky nevim proč se to jmenuje 2500+?To číslo je rating, neznamená vlastně nic. Dříve se dalo říct, že 2500+ je výkonný podobně jako Intel s 2,5 GHz, ale to už je pryč.
Grafický karty, to samý! Předpokládal jsem, že čim vyšší číslo, tim lepší, pak po nich koukám a někde někdo píše že GF5700 je lepší než 6200, nebo tak něco. Kde je zakopanej pes?No, první číslo je řada a druhý značí zda jde o low, mid či high end. Takže vyšší třídy z nižší řady jsou výkonnější, než ... atd. Například 7800GTX a 7900GTX dají s přehledem na prdel mojí 8600GT...
No, první číslo je řada a druhý značí zda jde o low, mid či high end. Takže vyšší třídy z nižší řady jsou výkonnější, než ... atd. Například 7800GTX a 7900GTX dají s přehledem na prdel mojí 8600GT......aha, tak systém označení už tak nějak chápu, ale porovnání výkonu, ty záhadný označení GTX, GT atd. ne. Pro mně bude asi nejlepší si najít nějakou stránku, která bude schopná pár těch karet porovnat... Díky
To číslo je rating, neznamená vlastně nic. Dříve se dalo říct, že 2500+ je výkonný podobně jako Intel s 2,5 GHz, ale to už je pryč.Pokud si dobre pamatuju, puvodne to pry znamenalo srovnani s puvodnim Athlonem (ne-XP, aka "Athlon classic"). Tj. AthlonXP 2500+ by mel byt teoreticky tak rychly jako stary Athlon nataktovany na 2.5 GHz, ackoliv bezi na 1.83 GHz.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.