Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 04:49
No krátce jsem se pozastavil nad článkem o CFS scheduleru na rootovi. No a tak si říkám, mám dvacet minut... proč ho nevyzkoušet.
Sosnu kernel 2.6.20 patch na 2.6.21-rc7 a samotný CFS patch verze 5. Samotný scheduler je Completely Fair Scheduler – naprosto spravedlivý plánovač.
No patchování, kompilace a instalace jádra se obešla bez větších incidentů až na zjiśtění, že nvidia driver prostě musíte pokaždé reinstalovat pro každé jádro po každém startu. Nic praktického...
Já jsem pružnost systému testoval tak: pustit normální systém s X. Pustit hudbu (MP3) a konzoli s 16 tabama. V prvním jsem spustil top a na dalších 15 program sh super_pi 20 (1 Milion desetiných míst).
Jako první jsem otestoval CFS, po začátku testu byl systém mírně gumovější a vše si vyžadovalo chvíli času. Pokud jsem po něm chtěl hodně (rozuměj přepnout okno, rychleji zahýbat kurzorem), hudba se zastavovala a nejen to...
Zátěž: 2 z 15 procesů se měli každý po ~ 8.3 % CPU, dalších 10 mělo zátěž na přesně 6.0% zbylé procesy měli tak malo sebráno CPU, že jsem je ve výpisu 50 řádkového topu neviděl.
Druhý testovaný byl standartní v jádře, ten se choval nejpružněji ze všech. Přepínání oken, hrani hudby... relativně žádný problém. Dva procesy braly každý po 40% CPU, další procesy ~ 1.5 % CPU.
(ty nejaktivnější se měnily vždy u jakého koliv časovače)
Jako poslední jsem otestoval scheduler z ck patchsetu (pro desktop), no výkon lepší o kapánek než c CFS, ale odezva od ostatních aplikací nebyla zrovna nejlepší. Hudba hrále neustál.
Boužel nemám délky vypočtů pí, no ostatně tolik času jsem neměl a z původních 20 minut se stalo trochu déle.
BTW. 1,7 Cel, 256 MB RAM. Nic moc počítač
Ostatně pro ty co chtějí pro všechy stejně doporučuji CFS ;)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.