Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 20:48
ako turistoviBydlím na úpatí Záhoriá, takže moc dobře vim jaký potenciál některé části té země mají. Jako koníček se po zapadlých částech toho kraje v létě potuluju (buď pěšky nebo na Babettě). Co jsem pochytil, tak Slovensko obecně má neuvěřitelnou tradici v zakládání osad (fakt nádherné, která mám já takříkajíc „co bych se z humna zkotoulel“ jsou tady) a různých samot. A tam platí jiné pravidla. To my tu na české straně Moravy až tak moc nemáme nebo rozhodně ne v takovém měřítku. Nevím jak moc je to dál. Jinak babku mám zase odsud, takže mám i nějakou malou představu jak každý vlastní každý koutek hory a jak obtížné je se „niekde zabývať“ (až na ty kopy zk*****ho sněhu v zimě). Skoro se divim, že se Slovensku Evropská Paraguaj nepřezdívá. Ostatně, Horňany taky nevypadají vůbec zle.
... Among other things, this requires establishing a local bank account with at least $5,500 ... a ještě ... You’ll also need a medical screening and various other requirements on the ground.
A hodiny, alespoň hodiny mají pravdu?
You believe that it is the year 1999, when in fact is closer to 2199. I can't tell you exactly what year it is, because we honestly don't know. [1]
má neuvěřitelnou tradici v zakládání osadTo bolo asi tým pasením, ľudia v zime bývali dolu v dedine a do zimy na lazoch a kolešniach,okrem toho v horách zakladali osady uhliari a baníci, ak by Jardík chcel, tak viem o takých opustených miestach, kde býva už len pár starých vdov po baníkoch a domček tam môže mať skoro zadarmo. Ale musel by sa vzdať všetkého pohodlia, niekde už nemajú ani krčmu, ani obchod. Práce by sa vzdávať nemusel, tam široko ďalejko žiadna nie je.
Já jen chráním jeho. Porušil by tím zákoník práce a mohl by kvůli mně mít problémy.No jestli to chce risknout, tak bys ho mohl nechat, ne? Taky by nekdo mohl mit problemy, kdyz nebude svobodny CAD!
Budu programovat, budu mít co jíst, ale co mi je to platné, když budu pořád prázdný. Hledám něco, co by mi dalo smysl, pocit nezbytečnosti mého života.Nepripada ti, ze tvorba svobodneho SW ma smysl? Tak delej cokoli jineho, co smysl ma. Nelibi se ti svet, ve kterem zijeme? Tak ho zmen! Neni to jednoduche a jde to pomalu a obcas pri tom musis pouzit i zbran sveho nepritele, ale rozhodne je to lepsi nez nic nedelat a narikat. Pripada ti, ze ani to nema smysl? Pak je neco spatne ve tve logice a mel uz zajit za tim psychiatrem. Zabit se je nesmysl, jestli nechces zivot, tak ho nezahazuj, ale pouzij ho k tomu, aby jsi zlepsil zivoty ostatnich.
Nepripada ti, ze tvorba svobodneho SW ma smysl? Tak delej cokoli jineho, co smysl ma.A co když ti připadá že nic nemá smysl a že tě nic nenaplňuje? Život není tak snadný, aby se dalo říct, že každý má něco co jej naplňuje... Což samozřejmě neznamená že se s tím nedá nic dělat, ale nezačíná to tím, že jdeš a začneš něco dělat, začíná to tím, že začneš chodit na terapii...
Nelibi se ti svet, ve kterem zijeme? Tak ho zmen! Neni to jednoduche a jde to pomalu a obcas pri tom musis pouzit i zbran sveho nepritele, ale rozhodne je to lepsi nez nic nedelat a narikat. Pripada ti, ze ani to nema smysl? Pak je neco spatne ve tve logice a mel uz zajit za tim psychiatrem.
...nebo jsem prostě ztratil iluze a došel k... jak se česky říká existenciálnímu nihilismu?
Má to ale jednu výhodu, anihilaci strachu ze selhání.
Cesky se tomu rika deprese
Ne, s klinickou depresí to nemá nutně mnoho společného.
Je pravda, ze na to bohuzel nejsme staveni, evoluce nam dala mozek k tomu, abychom snadneji ulovili mamuta a kdyz zjistila, ze se da tak velka mozkova kapacita vyuzit i k filozofovani o smyslu zivota, tak to provizorne zalepila nabozenstvim
Personifikace evoluce, to jsem ještě nepotkal.
Personifikace evoluce, to jsem ještě nepotkal.Asi malo ctes
Billions of years ago, when the Vogons first crawled out of the primeval seas of Vogsphere, laid panting and heaving on the planet's virgin shores... when the first rays of the young Vogsol sun had shone across them... it seemed as if the forces of evolution had simply given up on them then and there, turned aside in disgust and written them off as an ugly mistake. They would never evolve again. The fact that they did is a testament to the thick-willed stubbornness of these creatures. Evolution? they said to themselves. Who needs it? What nature refused to do for them they simply did without until they were able to correct the gross anatomical inconveniences with surgery. The natural forces of Vogsphere worked overtime to make up for their blunder. They brought forth scintillating jeweled scuttling crabs, which the Vogons ate, smashing them with large iron mallets; aspiring trees which the Vogons cut down to use the firewood for cooking the crabs; and elegant gazellelike creatures with dewey eyes which the Vogons would catch and sit on (they were useless for transport because their backs snapped under the weight, but the Vogons sat on them anyway).
No tak on zivot defaultne zadny smysl nema, clovek si holt musi naky najit.A když už nic na světě nezabírá, pořád jsou tady waifu.
Budu programovat, budu mít co jíst, ale co mi je to platné, když budu pořád prázdný.Zajdi si na psychiatrii...
Tak si najdi holku. ;)
Protoze chce neco, pro co by stalo za to zit.
- Deti jsou forma nesmrtelnosti a mozna se o tebe postaraji, nez umres.
Ano, to pochopitelně beru v potaz a je to velmi dobrá poznámka, ale nějak mi nepřipadá, že já (nebo Jardík) plánuju v nejbližší době zakládat rodinu.
- Lide, co ziji sami, riskuji ruzne necekane situace, potencialne s fatalnimi nasledky (napr. pad, uraz elektrickym proudem, zaduseni jidlem...). Ve stari je to jeste horsi.
Proč se omezovat při spolubydlení na drahou polovičku (nebo jiný zlomek, ať nediskriminuju příznivce polyamorie)?
- Lide mimo manzelstvi/vztah jsou (statisticky) mene stastni a umiraji drive.
Teď je otázka, zda to nekoreluje s dalšími charakteristikami. A co je to vlastně to štěstí? V tomhle kontextu jsem si vzpomněl na tohle a křečky v Eastern Standard Tribe (F3 "smart or happy", "hamsters" nebo "pencil").
Deti jsou forma nesmrtelnosti a mozna se o tebe postaraji, nez umres.Já se nechápu jak se vůbec někdo může divit, že lidi jako Jardík vznikají. Dovol nech ti zopakuju pár základních faktů před tím než tví potomci vyrostou a napálí ti je mezi oči (aby si netvrdil, že si překvapen):
Pokud odmitas pracovat za penize, tak prece muzes vyplatu odevzdavat na charitu dobrovolne. V cem je problem?Myslím, že se nechce účastnit šílenství barevných papírků a čísílek v databázi ani takto.
Do ted nechapu, jakej mas problem prijmout penize.
To je možná ten problém. Před lety (v době, kdy krize do ČR ještě ani nepřišla), jsem tu prezentoval myšlenky bezpeněžního hospodaření. A vysvětloval jsem to na dvou principech. A měl jsem otázku na zastánce peněz. Nikdo nebyl schopen odpovědět. Více méně to bylo všem pro smích. Upřímně, našel jsem pouze jediného člověka, který si to byl ochotný poslechnout a diskutovat o tom. Tohle byla pro mě osobně asi netvrdší srážka s realitou. Že i relativně inteligentní lidé vůbec nejsou schopní (ochotni) diskutovat tímto směrem. Takže já jeho problém přijmout peníze chápu (i když nesdílím). Co stále nechápu je, že to nechápou ostatní.
Muzes si nechat zaplatit treba 100k mesicne, nakoupit si to svoje minimum a zbytek dat na charitu.
Jenže to znamená se aktivně účastnit na tom systému. To není řešení toho naznačeného problému.
Myslím, že tímto Jardík celkem pěkně narazil na samotné jádro a tato diskuse to dokazuje.
Co stále nechápu je, že to nechápou ostatní.Co konkrétního na tom prosimtě nechápeš? Stačí se zeptat.
v době, kdy krize do ČR ještě ani nepřišlaTa do ČR pořádně nedorazila doteď.
Myslím, že tímto Jardík celkem pěkně narazil na samotné jádro a tato diskuse to dokazuje.Jardík na to narazil už před víc než měsícem, ale zdá se mi, že to diskutující nechápou nebo nechtějí pochopit.
Do blogu jsem to ani nepsal, jen do diskuse. V zásadě jde o dva pohledy.
Jeden mikroskopický:
Na pustém ostrově se ocitnou dva lidé. Jeden stavitel, druhý potravinář. Stavitel potřebuje jíst, potravinář potřebuje mít kde spát. Oba se vzájemně potřebují. Nedává žádný smysl zavádět peníze, které si mezi sebou budou vyměnovat, protože by je stejně utratili pouze u toho druhého.
A makroskopický:
Mimozemštané přiletí k naší Zemi, vidí zde lidi žijící svůj život. Potom si všimnou, že si lidé vyměňují malé zelené papírky (obrazně řečeno). Ty papírky se nedají jíst, nedá se s nimi moc dobře topit, jsou celkem k ničemu a nakládání s nimi znamená vynaložení dalšího usilí. A planetu také neopouštějí. Veškerá lidská práce zůstává v uzavřeném vesmírném ostrovu známého jako Země.
A teď, oba pohledy, jak mikro tak makroskopický to, čemu říkáme peníze, nepotřebují.
Ono se to dá samozřejmně rozvést dál, ale tohle je takové minimum, které se mi podařilo vymyslet, které podle mě obsahuje vše.
Evidentně zde peníze máme. Proč?
skoro bych řekl, že úplně bez nich to snad ani nejde
Proč?
Nicméně problém nejsou peníze, nýbrž nedostatek jiných hodnot.
No o tom se nehádám. Ono není problém ve zbrani, ale v tom, jak a jestli se použije. Bohužel naše společnost má nastavené hodnoty tak, že na nejvyšším místě jsou peníze a maximalizace zisku, spousta lidí to chápe tak, že té maximalizace musí být dosaženo libovolným způsobem (u nás například úvěrovo-exekutorské mafie) a společnost se tomu moc nebrání. A nebrání se třeba proto, že nechce přijít o svůj zisk. Je to do jisté míry začarovaný kruh. Spousta lidí například není spokojena se svým zaměstnavatelem, ale inspekci na něj nepošle, protože by přišla o zaměstnání a jediný příjem. Jsou do jisté míry otroky situace.
Proč?Co já vim? Nějakou složitější otázku tam náhodou nemáš? Možná protože jsem ještě nikde neviděl funkční prototyp takové společnosti. V tomhle dokumentu jsem slyšel, že kapitalismus a ten proces konzumace, který s ním přichází není nic jiného než projekce fundamentální části lidské mysli samotné. Pak hádám, že peníze nejsou nic jiného než prostředkem či médiem k uspokojování této potřeby, která je tu s námi od samého počátku jako nedílná součást lidské povahy. Je možné, že pokud nahradíme hodnotu peněz nečním hodnotnějším, pak peníze svou hodnotu ztratí. Jen jsem doposud za celou historii lidstva ještě neměl moc šanci to pozorovat.
Peníze jsou nedílnou součástí lidské společnosti po celou její historii (skoro bych řekl, že úplně bez nich to snad ani nejde)Doporučuju přečíst.
Nedává žádný smysl zavádět peníze, které si mezi sebou budou vyměnovat, protože by je stejně utratili pouze u toho druhého.
Tohle funguje, ale když se ostrov trochu víc zalidní a přibyde například výrobce elektřiny, poskytovatel internetu, výrobce smartphonů atd., tak se nám situace značně zkomplikuje a bez peněz to nepůjde.
Stavitel postaví garáž programátorovi, protože ho stavitelství baví.
Stavitel postaví garáž, protože ho to živí. Velmi pravděpodobně ho to nebaví.
Tahlensta úzká specializace lidských rolí vede jenom do pekla
Bez specializace to dnes nejde. Není možné, aby si programátor v rámci relaxace prohodil na pár dní místo s chirurgem.
Bez specializace to dnes nejde. Není možné, aby si programátor v rámci relaxace prohodil na pár dní místo s chirurgem.To by si ten programátor pomohl z jednoho stresového zaměstnání do druhého, ale já nevím, já bych si občas rád se stavitelem garáže práci vyměnil...
Navíc je tu podstatný fakt, že stavitel by práci programátora absolutně nezvládlNo on by se ten svět nezbořil, kdyby týden nikdo nedělal ten pre-sales...
Velmi pravděpodobně ho to nebaví.
To velmi pravděpodobně není pravda. Dle nějakých výzkumů je velmi málo lidí, kteří svou práci nemají rádi (je to logické, ti ji nebudou dělat dobře a dřív nebo později to místo opustí) a naopak většina lidí pracuje ve svém oboru ráda.
Tvé uvažování je postavené na tom, že lidi baví kopat se do zadku a nudit, ale to pro většinu neplatí.
Neříkal jsem nic o kopání do zadku, ale nepochybně by si většina lidí dovedla představit zábavnější činnost než jít do práce (např. přečíst si knížku, zahrát si hru, jet na výlet, posedět s kamarády v hospodě atd.). Do práce jdou jen proto, že potřebují peníze. Nemluvě o tom, že některé práce prostě nejsou zábavné pro nikoho.
Ono taky trochu zapomínáme na to, že gaussova křivka iq má i část na stranu od 100 k nule a jsou lidé, které dokáže naplnit radostí i velmi jednoduchá činnost.Imho to vůbec nezáleží na inteligenci, ale na jiných hodnotách. Třeba takový taoismus, když si z něj člověk odmyslí náboženské kraviny může dost pomoct.
Stavitel postaví garáž, protože ho to živí.Mimo jiné další z cest do pekla…
Není možné, aby si programátor v rámci relaxace prohodil na pár dní místo s chirurgem.Proč ne? Teda asi ne zrovna s chirurgem, ale svět není sestaven jen z programátorů a chirurgů, že?
Stavitel postaví garáž programátorovi, protože ho stavitelství baví.
Stavitel postaví garáž programátorovi, protože ho stavitelství baví.OK, nehrozí, že se ve společnosti začnou objevovat
"Ty si programátor tak budeš 8 hodin denně jenom programovat, koho zajímá že se z toho můžeš taky zbláznit".Programátor může programovat, adminovat a dělat vývoj embedded HW, nebo třeba programovat a zahrádkařit. Na věci to nic nemění.
(čištění žump, vývoz odpadků), a tak se neudělají, což je asi blbě u těch příkladů?Minulý týden v úterý jsem seděl s jedným vysoce postaveným managerem jedné nejmenované korporace, který je zároveň mým hodně dobrým kamarádem a říkal, že nejlepší job který kdy měl bylo, když byl asi půl roku jako brigádník popelář. Že sice musel vstávat v 5 ráno, ale alespoň viděl nějaké reálné výsledky.
Jinak; proč nefungoval komunismus (kterému se toto dost blíží)?
Komuny AFAIK celkem fungovaly a jinak se nikdo nic moc podobného ve velkém měřítku ani nepokusil zavést.
práce, které nikoho nebaví, jako že by je šel dělat dobrovolně (čištění žump, vývoz odpadků), a tak se neudělají, což je asi blbě u těch příkladů?By si viděl s jakou radostí by sis vlastní žumpu vyčistil kdyby si nějakou měl nebo jak dlouho by trvalo než by sis vyvezl vlastní odpadky kdyby se ti před barákem kupily.
lidi, kteří by nejradši nic nedělali, resp. celý život koukali na televizi/facebook/chlastaliProtože doteď tu nic takového nemáme ani jsme neměli. A za socialismu už tuplem ne.
práce, které nikoho nebaví, jako že by je šel dělat dobrovolně (čištění žump, vývoz odpadků), a tak se neudělají, což je asi blbě u těch příkladů?
Tady jednak podotýkám, že v Phoenixu mají popelařinu autotizovanou, jednak hlavně v kontextu základního příjmu se mluví o tom, že by byl větší tlak na učinění daných prací atraktivnějšími.
lidi, kteří by nejradši nic nedělali, resp. celý život koukali na televizi/facebook/chlastali
A ty tu nemáme? Podívej se na Jardíka, který sice nepoužívá dané výdobytky, ale stejně nepůsobí moc produktivně.
Stavitel postaví garáž programátorovi, protože ho stavitelství baví.LOL ROFL
Tahlensta úzká specializace lidských rolí vede jenom do pekla... "Ty si programátor tak budeš 8 hodin denně jenom programovat, koho zajímá že se z toho můžeš taky zbláznit".No to normálně čubrním. Šťopka zmoudřel nebo co. Procitnutí na základě vlastní zkušenosti?
V některých státech je už víc opuštěných domů než lidí bez domova.Nějaký zdroj by nebyl, zrovna tohle bych si rád přečetl :)
Jako otázkou je, jestli by mu měl (musel) něco dávat.
Pokud by staviteli někdo jiný dal třeba jídlo zdarma, tak by mu programátor nic dávat také nemusel. V tom případě by ale šlo o komunismus, který je nereálný. I soudruzi o komunismu jen mluvili v budoucím čase, ale v praxi se o jeho zavedení ani nepokusili.
Ostatně například taková věda, základní výzkum, celkem aktivně oznamuje celému světu (zdarma), na jaké věci kdo přišel (tam se teda za zveřejnění dokonce ještě platí).
Základní výzkum je financován většinou ze státního rozpočtu.
V některých státech je už víc opuštěných domů než lidí bez domova. Daly by se snadno naplnit a dát potřebným.
V okamžiku, kdy bude možné bydlet a jíst zadarmo, tak se systém začne zhroutit. Můžeme vidět i v ČR - štědré sociální dávky nic neřeší a naopak rozšiřují řady parazitů.
Základní výzkum je financován většinou ze státního rozpočtu.
To je samozřejmně pravda a v systému, kde je nutně všechno nějak financováno (i ty OSS progs musí z něčeho žít), se velmi těžko hledá příklad toho, že něco financováno není. Jádrem bylo to, že ti vědci to nemusejí dávat k disposici a přesto to dávají, ti OSS progs to také nemusejí dělat a dělají apod.
Můžeme vidět i v ČR - štědré sociální dávky nic neřeší a naopak rozšiřují řady parazitů.
Největší sociální parazit je bývalý ministr sociálních věcí Drábek. Nefunkční systém výplaty dávek stál na přímých nákladech skoro miliardu Kč a to ještě nepočítáme náklady na zaměstatnce ÚP, kteří to všechno oddřeli. Takže jako pomalu s těmi parazity.
Jádrem bylo to, že ti vědci to nemusejí dávat k disposici a přesto to dávají, ti OSS progs to také nemusejí dělat a dělají apod.
Základní výzkum je snad z principu určen k tomu, aby se zveřejňoval, nebo ne?
Největší sociální parazit je bývalý ministr sociálních věcí Drábek. Nefunkční systém výplaty dávek stál na přímých nákladech skoro miliardu Kč a to ještě nepočítáme náklady na zaměstatnce ÚP, kteří to všechno oddřeli. Takže jako pomalu s těmi parazity.
Že je Drábek neschopný idiot nebo naopak všehoschopný zloděj, to je pravda. Nic to nemění na tom, že když jsou rodiče na dávkách, tak jejich děti budou také. Kdyby sociální systém přispěl ke zlepšení situace chudých, bylo by to v pořádku, ale to se neděje.
Základní výzkum je snad z principu určen k tomu, aby se zveřejňoval, nebo ne?
Ano je, ale ty lidé to nedělají z titulu povinnosti, ale prostě proto, že chtějí být první na světě.
Kdyby sociální systém přispěl ke zlepšení situace chudých, bylo by to v pořádku, ale to se neděje.
Žádný sociální systém tohle nezmění. Tohle mě štve v poslední době. Jsou nějaké kvalifikované odhady, že bezdomovectvím je v ČR ohroženo 100k lidí. Což je asi fakt. No a místo toho, aby ti lidé nebyli ohroženi, nebo se to alespoň nezhoršovalo (příčiny jsou alespoň u části známé), tak se řeší sociální bydlení apod ptákoviny. (Takže ti lidé z nějaké příčiny přijdou o vlastní byt a půjdou do sociálního). A nikdo, alespoň pokud vím, se reálně nezabývá těmi příčinami. Jako příklad by se dal uvést kauza Šmějdi. Ví se o tom 20let, nic se nedělo až do doby, kdy jedna studentka o tom natočila film. Potom promptně reagovali politici stylem, jak je u nás zvykem a změny zákonů takové, že si je každý kdo chce obejde. Takže šmejdi nedošmejdovali, exekuce u důchodců rostou a staví se sociální byty.
Tak zrovna postavit garáž není žádné umění a někteří krom toho, že k tomu nepotřebují stavitele
To byl jen příklad. Při stavbě garáže je možné se obejít bez stavitele, ale už se neobejdu bez výrobce cihel, cementu, míchaček atd.
Při stavbě garáže je možné se obejít bez stavitele, ale už se neobejdu bez výrobce cihel, cementu, míchaček atd.Myslíš jo? Tak si přečti tohle (čtu já) nebo něco podobného, knih je několik. Za mořem stavba „budov“ svépomocí z klasických materiálů zažívá docela renezanci. IMHO jen otázka času než něco podobného dorazí i k nám. Jinak to myslím dost dobře spadá do kategorie polotovary a nástroje.
Mobilní telefon nebo automobil svépomocí nepostavím.Tak to si docela lama teda.
Také si svépomocí neposkytnu lékařskou péči. Navíc se posouváme do jiné roviny. Na začátku byla debata, že stavitel a zemědělec nepotřebují peníze, protože si své produkty mohou vzájemně vyměnit bez peněz.Tohle už chápu, protože třeba s lékařskou pomocí bych na tom byl stejně a v tomhle jsem taky Heronovi oponoval. A znovu opakuju: Snažit se naprosto devalvovat cenu peněz a pokoušet se vše si obstarávat vlastnoručně je stejně šílené jako naprosto spoléhat jen a pouze na peníze a vše si obstarávat jejich pomocí. Akorát problému s tím že by stál oběh peněz, protože všichni by si obstarávali všechno jiným způsobem tu nečelíme, že?
Ale dukazni bremeno je na tobe, takze bych rad slysel tvoje reseni hospodarstvi bez penez.
Důkazní břemeno... Já jsem jen chtěl rozpoutat diskusi. Jinak jak tak sleduji, tak jsem asi jediný, kdo tady v životě dělal něco zadarmo. Pomáhám lidem se zdravotním pojištěním, snažím se pomáhat oss, pomohl jsem rozjet jedno sociální podnikání apod. Nikdy jsem za to nechtěl žádnou finanční odměnu i když mi byla nabídnuta. V práci dělám věc, která mě baví, kdyby mě nebavila, tak už tam nejsem. Pro peníze to nedělám (i když je samozřejmně dostávám, protože žiju ve světe, kde prostě peníze jsou, tomu se nevyhnu). Kdybych pracoval jen pro peníze, tak dělám něco úplně jiného.
Takže, tak. Existují lidé, kteří dělají zadarmo a existují lidé, kteří dělají tu práci, kterou dělají i bez ohledu na výdělek. Nakonec, celý OS, na kterém teď píšu tento komentář je tvořen OSS programy, které někdo dal všem zdarma. Jak z tohoto udělat hospodářství nevím a to ani nebylo mým cílem. Mým cílem je zjistit názory lidí.
Důkazní břemeno... Já jsem jen chtěl rozpoutat diskusi.Ty jsi chtěl prezentovat myšlenky bezpeněžní společnosti. Hodilo by se tedy nějaké takové myšlenky prezentovat.
Zajímavé je, že se většina zaměřila pouze na ten mikro pohled a to ještě izolovaně.Dobře. Mimozemšťan vidí, jak si teď já s tebou posílám nějaké bity. K čemu to je?
Vám není divné, že Zemi jednak neopouštění ani peníze ani lidská práce?Ne, není. Mělo by?
To znamená že peníze slouží pouze pro přerozdělování majetku v uzavřené soustavě (Zemi). Je majetek rozložen rovnoměrně? Asi ne, že. Odpovídá rozložení majetku také nějakému jinému atributu?Aha, a s tímto materiálem (ve smyslu s těmito lidmi) bys chtěl stavět společnost založenou na skromnosti, dobrovolnictví a obětování?
V OSS si to snad dovedeme reálně představit všichni.Já si myslím, že tady je problém v tom, že i když OSS nějak aktivně programuje jen třeba 5 % jeho uživatelů, tak to nevadí, protože software se dá kopírovat a tak ti, kdo tyjí (patřím mezi ně víceméně taky, zatím jsem skoro vůbec nepřispěl), nijak negativně neovlivňují ten zbytek.
Dobře. Mimozemšťan vidí, jak si teď já s tebou posílám nějaké bity. K čemu to je?
Předávání informací, zkušeností, znalostí, podkladů apod. Pokud ten mimozemštan přiletel až sem, celkem jistě to u nich funguje podobně.
Aha, a s tímto materiálem (ve smyslu s těmito lidmi) bys chtěl stavět společnost založenou na skromnosti, dobrovolnictví a obětování?
Ne, s takovými a v této chvíli, ne.
Já si myslím, že tady je problém v tom, že i když OSS nějak aktivně programuje jen třeba 5 % jeho uživatelů, tak to nevadí, protože software se dá kopírovat a tak ti, kdo tyjí (patřím mezi ně víceméně taky, zatím jsem skoro vůbec nepřispěl), nijak negativně neovlivňují ten zbytek.
Například na výrobě potravin ještě docela nedávno (stovky let), pracovalo v podstatě 100% obyvatel. Dneska je to pod 1%. Jeden člověk nasytí více než 100 jiných. Se zvyšující se efektivitou práce musí pracovat méně lidí (nebo stejný počet kratší čas). Takže ono není potřeba, aby pracoval každý. Dneska je to tak, že aby se snížila nezaměstnanost, tak spousta lidí "pracuje" ve státní správě třeba. Pokud nebrzdí ostatní, tak se to dá snést.
Předávání informací, zkušeností, znalostí, podkladů apod.Omezení chamtivých jedinců.
Ne, s takovými a v této chvíli, ne.Aha. A za jakých podmínek by tedy ten tvůj návrh šel implementovat?
Dneska je to pod 1%.
Ano, ta báchorka o zemědělství je krásná, ale jaksi do ní nejsou započítáni lidé, co musí ty zemědělce podporovat - Od majitelů benzínek, přes výrobce hnojiv, po výrobce a udržbáře zemědělských strojů. Ano, je jich méně, ale zase se na to nabaluje spousta přidružených profesí, které se netváří jako zemědělské, ale bez jejichž pomoci by zemědělství padlo.(zdroj)
A za jakých podmínek by tedy ten tvůj návrh šel implementovat?
Kdyby to lidé dělali primárně pro dobro celku a nikoliv pro své.
K tomu komentáři, tohle se dá říct o každém oboru a spíše to dokazuje to, že lidé se vzájemně potřebují jako celek. Ano, zemědělství jako takové potřebuje i ostatní, ale tohle platí tak nějak globálně, i ten majitel benzínky potřebuje toho zemědělce, stejně jako třeba chemika apod.
Kdyby to lidé dělali primárně pro dobro celku a nikoliv pro své.OK. S možností volby takových předpokladů dokážu ukázat platnost snad libovolné ekonomické teorie. Příště prosím použité předpoklady zahrň hned do prvního komentáře, nemuseli bychom vést flame.
Jako já si dovedu představit svět bez peněz. Úplně bez problémů.
Celý problém je v tom, že jeden člověk dovede vyprodukovat omezené množství statků, ale zkonzumovat dokáže neomezené množství. Peníze jsou ten prvek, který mě v konzumaci omezuje.
V OSS si to snad dovedeme reálně představit všichni.
Např. 80% vývojářů jádra je za svou práci placeno. Kdyby nebyli placení, tak by vývoj také probíhal, ale podstatně pomaleji. Navíc software je specifický obor. Někoho prostě baví vyvíjet a vylepšovat nějaký SW, stejně jako jiný člověk si piplá svou zahrádku nebo auto. Rozdíl je v tom, programátor může svůj výtvor bez problémů distribuovat celému světu, zatímco zahrádkář si poseká trávník u sebe, ale už nepůjde posekat trávník všem sousedům.
zkonzumovat dokáže neomezené množství
ORLY?
V modelu bez peněz bychom rychle dospěli k tomu, že by všichni chtěli čerpat, ale málokdo produkovat.
Což je, znovu opakuji, možná axiom v tvém modelu, nicméně ne v některých jiných.
a neprodukující čerpače vypoklonkovat
Přičemž je zřejmé, odkud vítr vane.
Což je, znovu opakuji, možná axiom v tvém modelu, nicméně ne v některých jiných.Není to spíš pozorování?
Což je, znovu opakuji, možná axiom v tvém modelu, nicméně ne v některých jiných.
V jakých jiných? Už někdo úspěšně implementoval (trochu ve velkém) jiný model? Kde a kdy?
Přičemž je zřejmé, odkud vítr vane.
Opravdu to tak někde funguje, že pracující členové komunity jsou dlouhodobě ochotni živit nepracující (samozřejmě tím nemyslím děti, starce, nemocné atd.)? Tak to nechodí ani v anarchistických squatech.
Opravdu to tak někde funguje, že pracující členové komunity jsou dlouhodobě ochotni živit nepracující (samozřejmě tím nemyslím děti, starce, nemocné atd.)?No v našem systému to funguje úplně normálně po celé generace (samozřejmě tím nemyslím děti, starce, nemocné, Jardíka, atd.)
nebo ještě lépe se provádějí víceméně zabezpečené manipulace s čísly v počítači
nebo ještě lépe se provádějí víceméně zabezpečené manipulace s čísly v počítači
Tak já jsem toho na mysli až tak moc neměl, dokonce ani nechci reálně zrušit peníze. Protože ono není problém v těch penezích jako takových jako spíš v morálce lidí a žebříčku hodnot. Ono by to bez nich dopadlo asi úplně stejně.
Spíš mi šlo o to rozpoutat diskusi s tím, že mě v minulosti velmi překvapil silně negativní postoj až výsměch.
Ostatně i softwarové systémy pracují vnitřně s něčím podobným, tedy ne že by si moduly vzájemně platily, to ne, ale jednotlivé úkony jsou ohodnoceny cenou (náročností) a vybírá se postup cenově nejvýhodnější.
Tohle také může být důvod proč tento systém evolučně u lidí vznikl. Sám o sobě žádný smysl nemá, ale pomáhá hledat optimální postup.
Tak já jsem toho na mysli až tak moc neměl, dokonce ani nechci reálně zrušit peníze. Protože ono není problém v těch penezích jako takových jako spíš v morálce lidí a žebříčku hodnot. Ono by to bez nich dopadlo asi úplně stejně.Tak to ale už tvrdíš něco úplně jiného, než s čím jsi vlezl do diskuze.
Spíš mi šlo o to rozpoutat diskusi s tím, že mě v minulosti velmi překvapil silně negativní postoj až výsměch.xkcd 675
Ostatně i softwarové systémy pracují vnitřně s něčím podobným, tedy ne že by si moduly vzájemně platily, to ne, ale jednotlivé úkony jsou ohodnoceny cenou (náročností) a vybírá se postup cenově nejvýhodnější.Software má většinou diktátora (programátora).
mě v minulosti velmi překvapil silně negativní postoj až výsměch.Proč?
A proč bych tak nemohl žít i já?Já ti v tomto bránit nechci. Ale já sám takto žít nechci. backinabag ti jen odpovídal na tvoji otázku (já bych odpověděl stejně).
Je to sice svým způsobem barter, ale přijde mi to smysluplnější, než si prohazovat faktury a platit z toho daně.)Daně by si z toho měl platit i tak, pro tebe je to funkční požitek
Co když ti Čína prostě dá ten ntb zdarma s tím, že v budoucnu z tebe něco bude a vrátíš jí to?Huh, jak? GOTO #139
Co když ti Čína prostě dá ten ntb zdarma s tím, že v budoucnu z tebe něco bude a vrátíš jí to?Tahle teorie se mi zacina libit. Platilo by to i pro auta nebo letenky? V takovym svete bych chtel zit. Prvni rok bych jenom cestoval, nejdriv bych si asi zaletel, dejme tomu... asi nekam do vychodni asie. Samozrejme bych prespaval v petihvezdickovych hotelich a jed v luxusnich restauracich. Pokud budes poradat petici nebo tak neco, tak se mnou pocitej.
Na pustém ostrově se ocitnou dva lidé. Jeden stavitel, druhý potravinář. Stavitel potřebuje jíst, potravinář potřebuje mít kde spát. Oba se vzájemně potřebují. Nedává žádný smysl zavádět peníze, které si mezi sebou budou vyměnovat, protože by je stejně utratili pouze u toho druhého. Mimozemštané přiletí k naší Zemi, vidí zde lidi žijící svůj život. Potom si všimnou, že si lidé vyměňují malé zelené papírky (obrazně řečeno). Ty papírky se nedají jíst, nedá se s nimi moc dobře topit, jsou celkem k ničemu a nakládání s nimi znamená vynaložení dalšího usilí. A planetu také neopouštějí. Veškerá lidská práce zůstává v uzavřeném vesmírném ostrovu známého jako Země.První peníze nepotřebuje, protože to je hledání cesty v grafu o dvou vrcholech. Druhý taky ne, protože jedinou spojnicí dvou oblastí v grafu Země-mimozemšťani taky nic neteče. Problém je, že když je těch lidí netriviální množství, tak bude vyhledávání všech spojů dost časově náročné. A protože Dunbar's number, tak nelze použít svůj mozek (nehledě na to, že profesí, co by člověk potřeboval bude možná víc - navíc kdo si dobře pamatuje 150 přátel
Being too large to move, buying an item with these stones is as easy as saying it no longer belongs to you. As long as the transaction is recorded in the oral history, it will now be owned by the person you passed it on to—no physical movement of the stone is required.Public ledger! Colored Satoshis!
Druhý taky ne, protože jedinou spojnicí dvou oblastí v grafu Země-mimozemšťani taky nic neteče.
Ne, to bylo myšleno tak, že se dívají na Zemi jako na uzavřenou soustavu, kde je nějaký počet lidí, kteří vykonávají nějakou práci. Ta práce (hodnota) Zemi neopouští. To znamená, že veškerá lidská práce vykonaná na Zemi se na Zemi lidmi i spotřebuje (celkový součet je nulový).
zadarmo pro mě nikdo dělat nebude
Samozřejmě, pokud to považuješ za axiom. Pak ale nevím, k čemu tolik komentářů.
Všechna přirozená čísla jsou dělitelná dvěma.Překrucování ti jde hezky, nechceš jít do politiky?
vyvodí nečekaný závěr
A sice? Já tu závěr nevidím a už vůbec ne v OP. Odtud selhání pokusu o analogii.
minimálně několik lidí je nepředpokládalo
Aby to nebyli materialisti v jeskyni.
A sice? Já tu závěr nevidím a už vůbec ne v OP.
Před lety (v době, kdy krize do ČR ještě ani nepřišla), jsem tu prezentoval myšlenky bezpeněžního hospodaření.
A teď, oba pohledy, jak mikro tak makroskopický to, čemu říkáme peníze, nepotřebují.
přičemž jsem dospěl k názoru, že v tomto modelu peníze nemusejí vůbec existovatA několik lidí ti tu napsalo, jaké bugy by se tam nejspíš vyskytly.
A jsem rád, že se zde teď našlo mnohem více diskutujících zastávající i jiný pohled na svět, než před několika lety a také diskutující, kteří slušnou formou vysvětlují některé aspekty mainstream názorů.Přiznám se, že si nedokážu představit diskuzi na AbcL, kde by ty názory, co tu zazněly, nezazněly :)
Ty ses mě zeptal, jak bych ten návrh implementoval (což jsem nikdy nechtěl)Já jsem tě totiž na začátku pochopil tak, že říkáš, že víceméně stávající civilizace by mohla fungovat bez peněz.
Já jsem tě totiž na začátku pochopil tak, že říkáš, že víceméně stávající civilizace by mohla fungovat bez peněz.
Stávající rozhodně ne. A tohle téma mi pomohlo pochopit proč. Dokonce jsem díky tomu zjistil, že v mém okolí existují lidé, kteří mají (podle mě) zcela zvrácený pohled na svět. Takový malý vlastní psychotest. Třeba existují lidé, kteří zastávají v teorii her pořadí (Já:On; 1:0 ; 0:0; 1:1; 0:1). Tedy se chovají tak, aby pokud možno vyhráli oni sami a hlavně za žádnou cenu nevyhrál ten druhej. Pro mě je ideálním cílem stav 1:1.
Ne, to bylo myšleno tak, že se dívají na Zemi jako na uzavřenou soustavu, kde je nějaký počet lidí, kteří vykonávají nějakou práci. Ta práce (hodnota) Zemi neopouští. To znamená, že veškerá lidská práce vykonaná na Zemi se na Zemi lidmi i spotřebuje (celkový součet je nulový).Aha, ale to, že v druhým případě peníze neopouští Zemi, neznamená, že by jejich neexistence byla nejefektivnější. Minimálně ta varianta, kdy si každý pamatuje komu co dluží, by v reálných podmínkách byla prakticky neřešitelná.
Minimálně ta varianta, kdy si každý pamatuje komu co dluží
Proč by si měl pamatovat, co komu dluží? Ty si pamatuješ, že dlužíš autorovi nějakého oss softu? Nebo autorovi nějaké svobodné hudby? Přece i v reálném světě dneska máme případy, kdy si nemusím pamatovat, že někomu dlužím.
neznamená, že by jejich neexistence byla nejefektivnější
Ano, to už jsem psal. I do různých software se zavádí uměle pojem cena, aby se nalezl nejlevnější postup z mnoha různých. Tohle mohl být důvod pro evoluční vznik peněz (prostě to pomáhá nalézt optimum).
Proč by si měl pamatovat, co komu dluží?
Aby se nestalo, že někdo jen produkuje a někdo jiný jen čerpá.
Přece i v reálném světě dneska máme případy, kdy si nemusím pamatovat, že někomu dlužím.
Ale to je jen malé specifické procento případů.
Aby se nestalo, že někdo jen produkuje a někdo jiný jen čerpá.Proc? Mne takova situace pripada v poradku.
Ty si pamatuješ, že dlužíš autorovi nějakého oss softu?Nepamatuju a proto už na mě na xdadevelopers asi dva týdny čekají na článek
Přece i v reálném světě dneska máme případy, kdy si nemusím pamatovat, že někomu dlužím.Ano, ale stačí, aby počet případů, kdy si to člověk musí pamatovat, byl nadlimitní a začneš se v tom ztrácet.
A ja zas nechapu, co na tom nechapes. Pokud jsi to skutecne myslel vazne, tak vlastne priznavas, ze Jardik je psychicky v pohode a zdravej a chova se naprosto racionalne. Ja taky nemam rad tenhle penezni system, ale uz je to zavedene a nejak to funguje. Bez podpory spolecnosti sam zmeny nedosahnu. Opravdu nevidim nic spatneho na tom se v tomto pripade prizpusobit.Do ted nechapu, jakej mas problem prijmout penize.To je možná ten problém. Před lety (v době, kdy krize do ČR ještě ani nepřišla), jsem tu prezentoval myšlenky bezpeněžního hospodaření. A vysvětloval jsem to na dvou principech. A měl jsem otázku na zastánce peněz. Nikdo nebyl schopen odpovědět. Více méně to bylo všem pro smích. Upřímně, našel jsem pouze jediného člověka, který si to byl ochotný poslechnout a diskutovat o tom. Tohle byla pro mě osobně asi netvrdší srážka s realitou. Že i relativně inteligentní lidé vůbec nejsou schopní (ochotni) diskutovat tímto směrem. Takže já jeho problém přijmout peníze chápu (i když nesdílím). Co stále nechápu je, že to nechápou ostatní.
Ne, neznamena. To znamena ucastnit se pasivne. Neni nutne, aby hned zalozil banku a vydelaval jen na existenci a presunech penez.Muzes si nechat zaplatit treba 100k mesicne, nakoupit si to svoje minimum a zbytek dat na charitu.Jenže to znamená se aktivně účastnit na tom systému. To není řešení toho naznačeného problému.
Jo, narazil na jadro, no a? To se kvuli tomu ma jit zabit?Myslím, že tímto Jardík celkem pěkně narazil na samotné jádro a tato diskuse to dokazuje.
Pokud jsi to skutecne myslel vazne, tak vlastne priznavas, ze Jardik je psychicky v pohode a zdravej ...
Nepřísluší mi hodnotit Jardíkův duševní stav a to už vůbec ne pouze na základě nějakých blogů. A ano, přijde mi v pohodě, že někdo zcela vědomě nechce mít co do činění s určitým systémem. Na tom nevidím nic psychicky závadného.
... a chova se naprosto racionalne
Jen tak mezi náma, člověk, který se chová naprosto racionálně se označuje slovem psychopat. Do chování reálného člověk daleko více vstupují emoce, city, zkušenosti, osobnost apod, než racionalita. Člověk má akorát vynikající schopnost si své činy zpětně racionalizovat.
Ne, neznamena. To znamena ucastnit se pasivne. Neni nutne, aby hned zalozil banku a vydelaval jen na existenci a presunech penez.
Slovíčkaření. Podle mě, když přesunu cokoliv z bodu A do bodu B a vím co přesouvám, tak se toho aktivně účastním. Nehledě na to, že kdyby to opravdu dělal, tak by se stejně musel vypořádat s finančákem apod, takže ano, podle mě by se toho musel aktivně účastnit.
Jo, narazil na jadro, no a? To se kvuli tomu ma jit zabit?
To není tak jednoduché. Pokud má skutečně psychické potíže, tak by je měl řešit s odborníkem. Existují ale i případy zcela duševně zdravých lidí, kteří se dovedli zabít pro vyšší věc. Ostatně, nedávno jsme si připomněli upálení Jana Palacha, kterému tento národ vděčí za mnohé.
Jen tak mezi náma, člověk, který se chová naprosto racionálně se označuje slovem psychopat.Takový člověk se označuje slovem sociopat... a ne psychopat...
אינכם יכולים לעבוד שני אדונים: את האלוהים ואת הכסף. אם תאהבו את האחד, תשנאו בהכרח את האחר, ולהיפך.
Pokud jsi to skutecne myslel vazne, tak vlastne priznavas, ze Jardik je psychicky v pohode a zdravej a chova se naprosto racionalne.Chceš to i s razítkem?
Teda samozřejmě odhlédnu-li od toho, že má Jardík zcela očividně jiný problém.
Před lety (v době, kdy krize do ČR ještě ani nepřišla), jsem tu prezentoval myšlenky bezpeněžního hospodaření.Přesněji řečeno jsi tu prezentoval myšlenky hospodaření, kde roli peněz přebírá něco, čemu neříkáš peníze, ale plní to stejný účel a stejně to i funguje.
Do ted nechapu, jakej mas problem prijmout penize. A mam takovej dojem, ze je to jen vymluva.
Přesně tak. Pokud si z nás nedělá celou dobu legraci, tak jde o klasický případ kyselých hroznů.
Zavolej si na Centrum Krizové Intervence.Yup. To rozhodně. Aspoň pro začátek. Problém je, že na to aby se dostal z tohoto stavu potřebuje jedinec dlouhodobé poradenství.
A nějak nechápu jak tě rodiče můžou nechat takhle plácat...Snadno: Rodiče (někdy i dokonce celá rozvětvená rodina) jsou dost často součástí toho problému (ne-li rovnou spouštěč).
Co nenabízíme
- neposkytujeme sociálně - právní poradenství
No vždyť. Problém je sociálně-psychologického rázu. Proto si myslím, že tam tu klauzuli mají.Ale oni tam mají "sociálně - právní poradenství" a ten rozdíl je zásadní!
sociologické poradenství:)to sa tu v diskusiách poskytuje bežne a úplne zadarmo
A na UPSVaR teda čumím.nejaké veľké rozdiely v kompetenciách Min. práce a soc. vecí nevidím, len inštitucionálne to máte trochu odlišné , my máme odelenia soc. vecí a rodiny, ktoré majú na starosti soc. pomoc, soc. služby a soc. starostlivosť pod jednou strechou - patria k Úradom práce soc. vecí a rodiny, ktoré majú len okresný stupeň okrem celoštátneho Ústredia
Jestli je ma nenavist vuci socialismu normalni nebo ne, netusimTuším, že znám odpověď. No rozhodně je nezdravá.
Kazdopadne nikomu neublizuji, platim dane, citim se byt uspesny a spokojeny.Proto to ventiluji při sebemenší příležitosti na Ábíčku. Lži si nech pro sebe, neotravuj s nima ostatní.
jardik a ja nebudem sami, kdo potrebuje pomoc psychiatraTo bez pochyby, to nepopírám. Ale aspoň si nic nenalhávám, nevytvářím problém a potom s ním neotravuju ostatní na Ábíčku.
Jestli je ma nenavist vuci socialismu normalni nebo ne, netusim.Upírání nároku (byť jen morálního) nemocných na pomoc s nemocí je v naší kultuře považováno za naprosto nepřijatelné. A platí to nejenom pro novější verze (které někteří lidé označují jako "socialistické") tak i pro verze starší (které naopak jiní považují za obsolete). Vlastně jediný zásadní pokud o reformu který měnil i toto pravidlo skočil velice neslavně.
Zdravotní pojištění by mělo být dobrovolné
Tak v takovém světě bych tedy žít nechtěl a vysvětlím proč. Díky "socialistickému" (jak říká loki) zdravotnictví se podařilo odstranit například pravé neštovice a u nás i TBC do té míry, že se najdou lidé, kteří dokonce navrhují zrušit očkování proti TBC.
Dobrovolné zdravotnictví by se velmi rychle zhroutilo, přestala by se plnit prevence a dopadlo by to jako ve středověku, kdy lidé umírali na ulicích. Tohle já opravdu nechci. Já nemám problém každý měsíc odvádět ze svého platu nemalou částu do systému, který i mě může zachránit život (a to buď přímo nebo nepřímo). Rozhodě budu raději platit pojištění s vědomím, že člověk na ulici je proočkován a já tak nejsem ohrožen například TBC. Na operaci srdce nikdo z nás jednotlivců taky nemá.
Pokud se někdo chce očkovat, aby nechytl nemoc, tak ať se očkuje, ale ať to nevnucuje druhým. Na co nutit druhé, když už je očkován a nemoc přece nechytne? Nebo chytne? Tak na co se pak očkuje?
A k čemu ti bude dobré, když budeš jako jediný, nebo jeden z mála zdravý, když většina kolem tebe bude umírat na novodobý mor? To nepřímo nakonec postihne i tebe.
Já na tohleto nejsem expert, ale u očkování nejde o jednotlivce, ale o celou společnost. Ty necheš mít epidemie (což se týká větší skupiny jednotlivců), protože ty jsou pochopitelně strašně "drahé" (ale ne nutně ve smyslu peněz, ale prostě v tom, že ti lidé, kteří by mohli tvořit hodnoty je v nemoci tvořit nemohou a ještě navíc odčerpávají zdroje). Takže plošným očkování se léčí větší skupina lidí jako celek, v tomto smyslu nejde o to, že Karel od vedle nedostane chřipku. Nedostane, ale s ním další hromada lidí.
Pokud se někdo chce očkovat, aby nechytl nemoc, tak ať se očkuje, ale ať to nevnucuje druhým. Na co nutit druhé, když už je očkován a nemoc přece nechytne? Nebo chytne? Tak na co se pak očkuje?Viz: Očkování z pohledu teorie her
Až to chytnu, očkovaný se nemá čeho bát, je přece očkovaný.Tohle není tak úplně pravda, protože každý kdo to chytne je zároveň tím, v kom nemoc různě mutuje. Ve chvíli kdy zmutuje dostatečně, tak to můžou chytit i ostatní.
Na operaci srdce nikdo z nás jednotlivců taky nemá.Není v tomto něco špatně? Myslím cenu toho výkonu a bižuterie kolem.
Já, kdybych třeba uměl něco vyléčit, vyléčil bych to klidně zadarmo a mou odměnou by mi bylo to, že jsem někomu pomohl.Jenže to by ti třeba nejdřív někdo musel taky třeba dát přístup k MRI skeneru, který teda taky někdo dodá z dobré vůle…?
tak by bylo amoralniZalezi jak definujes amoralni... A proc se vlastne vubec chovat moralne?
každý inteligentní prohlížeč si s tím dokáže poradit. Já to právě vidím rovnou jako odkaz, tak nechápu, co tu židozednářsky pindáš.Problém bude, že spousta prohlížečů hlavně na mobilech a tabletech inteligentní nejsou.
Tak přestaň prohlížet web přes wgetTerminálem jsem nemyslel konzoli, ale terminály, které jsou třeba na nádraží, kde člověk nemá možnost zasahovat do konfigurace, ani rozumě selektovat a vkládat odkazy do adresního řádku.
babis a jeho spolek na me dela dobry dojem, protoze se dokaze obklopit duveryhodnymi a schopnymi lidmi (ales michl, vera jourova a david ondracka se malem stal ministrem vnitra).
Nepochopil jsem ironii nebo to myslíš opravdu vážně? Ministr, který nemá vypořádané lustrační osvědčení, který se ani nedostavoval k soudu (protože se raději věnoval volební kampani), a který bude ve střetu zájmů od rána do večera a který má poměrně silnou moc na mediálním trhu?
zlevnit výrobu (snížením kvality)Nechceš stat tvrdit, že snížení kvality je jediná možnost eliminace nákladů? Náklady se dají i velice dobře snižovat zvýšením kvality (Six Sigma).
No u mě má ještě větší mínus v podobě toho vyhýbání se soudu, když se mu to zrovna nehodilo.No, pokud uz se rozhodl pro zapiraci taktiku (to ted nehodnotim) tak to je celkem rozumne rozhoduti, nechtel riskovat, mohlo by ho to stat hodne hlasu. Jde se na to divat bud z ideologickeho pohledu (lhat se nema) anebo pragmaticky - to ze zapira je ted jedno, zadnou realnou skodu tim nezpusobuje.
Podle mě rozhodně nemá na prvním místě blaho ČR, ale blaho úplně někoho jiného.Proc a ci blaho?
Proc a ci blaho?
No tak samozřejmně svoje. Ono nejde být majitelem největšího potravinářského koncernu v zemi a současně se jako ministr financií tvářit, že nemám žádnou minulost. Jak jsem psal, on prostě bude v konfliktu zájmů a asi nebude dělat taková rozhodnutí, která by jeho podnik poškodila. Takže on se bude snažit v této pozici makat jednak pro sebe na pozici ministra a pro sebe ve smyslu agrofertu.
Radeji uz vubec nejezdim metrem, abych nepodlehl ve zkratovem okamziku te predstave to skoncit.hovorili v televízore akurát nedávno, že jeden si takto ľahol pod vlak tak nešťastne, že keď ten vlak prefrčal, musel vstať a ísť domov, ak tam nechcel zamrznúť
Ale ty udalosti minuleho roku, kdy nas lid smetl nenavidenou, nenazranou a koruptni pravici a na misto presidenta dosadil normalniho cloveka s lidskymi chybami misto nejake spici mrtvoly - tyto udalosti me naplnuji optimismem.. no, a tak mohol dopadnúť ten na tých koľajniciah
Brontosaurus
meh
Kdyby si nebyl srab, už sis to někde hodil a nepsal tu 1000 zápiskůBohužel srab jsem. K čemu jsem se maximálně odhodlal bylo trocha neškodných řezanců na ruce, stehně a spálenina jehlou na špízy.
Zajdi si na psychiatrii... psychoterapie...That boy needs a therapy! Psychosomatic... frontier psychiatrist!
Mimochodem, mam takovou moralni otazku - vzhledem k tomu, ze vim, jake geny mam v sobe, je eticky v poradku je dal sirit nebo bych se spis mel dobrovolne vyradit z reprodukce? Pokud se budu reprodukovat, je tam pomerne dobra moznost, ze (aspon nektere) deti tyhle vlastnosti nezdedi.Nevim, jestli na to muze nekdo jiny odpovedet, ale... spis bych odpovedel, ze existuji smysluplne duvody, proc deti nemit (i pres zjevne nevyhody, ktere jsem nekde na jinem blogu tady zminil Davkolovi). Jistym voditkem muze byt pristup harvardskeho profesora kognitivnich ved Steven Pinkera, ktery je geneticky naprosto v poradku (dokonce bych rekl, ze je alfa), a presto se rozhodl nemit deti. Jeho vlastni zduvodneni je, ze clovek nema moralni imperativ (to co povazuje za spravne) dodrzet ten biologicky imperativ (rozmnozit se). Vetsina lidi i tak dela vlastni kompromis, protoze by pohodlne mohli mit treba 10 deti, ale rozhodnou se treba jen pro 2 a zbyde jim volny cas a vetsi bohatstvi. Pinker jen (dle svych slov) dotahuje tuto uvahu do logickeho dusledku. Dalsi vyhoda je, ze mas daleko sirsi moznosti ignorovat celospolecenske konvence (jako Stallman nebo Erdos). Muzes byt treba aktivistou bojujicim proti systemu, nejsi tak vydiratelny.
Akorát žít v takové rozpadající se kultuře je docela nic moc, protože z toho většinou všichni blbnou…
Když všichni, tak všichni.
Smart or happy?
Z pohledu evolučního? Vůbec nic. Kultura, která není schopná postarat se o svoje trvání jednoduše zanikne a nahradí ji jiná ve které jsou schopni se postarat sami o sebe a o svoje rozmnožení a udržení.Já jsem teda příspěvek Marka Stopky pochopil obecněji: I kdyby vymřely všechny lidské národy/kultury, co by na tom bylo blbého?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.