Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 13:56
Kdo ale zkusil x-forwarding na čemkoliv pomalejším než 100 MBit lince, bude se mnou souhlasit, že je to "trochu" pomalé. Kdo to zkusil na EDGE, ví o čem mluvím. Tudy cesta nevede.Spíš než šířka linky tu hraje roli latence, řekl bych.
(popr. v posledni dobe "pro BFU")Tak Ubuntu a Gnome3 tam smerujú, ale našťastie tam idú len sami.
Protoze na system "pro hackery" se vyrobci HW zvysoka vy****.Treba voliť peňaženkou
A na system "pro BFU" zas pro zmenu ti hackeriTo je pravda, ale komunita okolo Linuxu je fakt naj, teda z môjho pohľadu. Je to samo o sebe lákadlo pre šikovných ľudí, ktorí vidia možnosti čo ponúka.
Špatná zpráva: Proprietární SW je o tom, že když něco nefunguje, nemůžete si to sami opravit.
Dobrá zpráva: ???
Prostě, nemá pracovní smlouvu, na které by mu záleželo, takže si dělá jenom to co chce.Jako by pracovní smlouva něco zásadního řešila. I když psychologický efekt má taky své místo.
Nemá prostě šéfa, který by mu mohl nějaký úkol přidělit.To taky není tak úplně klíčové hledisko. Mít šéfa nestačí. To, že přidělí úkol taky nestačí. Je za tím ještě spousta dalších věcí a takovéto zjednodušení už je za hranicí použitelnosti.
Ta schopnost poslat někoho na nepopulární práci je podle mě něco, co ve FOSS moc chybí.Ani to není úplná pravda. Pokud je k tomu motivace (ať už finanční nebo jiná), dá se ledacos.
Je asi ideální, když je na projektu zainteresovaná nějaká firma se stálými zaměstnanci, která tohle může udělat...To může hodně pomoct, ale někdy i uškodit. Záleží na tom, jaká to je firma a kteří konkrétní lidi mají projekt na starost. A jsou projekty, které se bez toho obejdnou, stejně jako projekty, které by bez finanční podpory a komerčně zaměřených požadavků ani nevznikly.
Jinak než mě všichni setřeteTohle není ani tak o stírání jako o tom, že generalizace v této oblasti často nefunguje. Často najdeš desítky příkladů podporující jeden názor a desítky příkladů podporující druhý. A podle čeho se rozhodneš? Podle počtu případů je to podle mě blbost, protože taková metrika nic zajímavého neříká. Podle objemu investovaných peněz je to blbost, protože přilepšuje neefektivním projektům. Takže snad jediné co mě napadá je podle celkové subjektivní důležitosti těch projektů. Jenže nemůžeš objektivně porovnávat subjektivní výsledky. A tady přichází na řadu víra a přání, které subjektivní vnímání značně ovlivňují. A i kdybyses sebevíc snažil najít objektivní ukazatele, tak i ty jsou ovlivněny lidmi a tím pádem jejich subjektivními pohledy.
Projekt není dvakrát chudý, ale ani prachy onoho člověka nedokopou se tím zabývat. Prostě, nemá pracovní smlouvu, na které by mu záleželo, takže si dělá jenom to co chce. Nemá prostě šéfa, který by mu mohl nějaký úkol přidělit.A co třeba velmi jednoduché řešení: Dotyčný to prostě dodělat nechce?
To je to, co tu pořád chci kurník říct - že komerční modely mají jsité faktory tlačící na to, aby se určitá práce udělala, které naopak FOSS modely psotrádají.Toto rozlišení nedává smysl.
Toto rozlišení nedává smysl.Dobrá - já jsem se tu snažil vysvětlit se jak blázen, a nic. Tak mi prosím teď vysvětlete, proč tohle tvrdíte a kde přesně vidíte chyby na tom, co jsem řekl, a proč to tak jakože podle vás ve skutečnosti nefunguje. Fakt nechápu, jak jste k takovému závěru došel, a asi mi to budete muset fakt podrobně a polopatě vysvětlit, než budu moct pokračovat...
Dobrá - já jsem se tu snažil vysvětlit se jak blázen, a nic.Ty bys pořád dokola vysvětloval, ale abysis sám uvědomil, že přinejmenším zaměňuješ korelaci s kauzalitou,, to ne.
Tak mi prosím teď vysvětleteTo nepomůže, pokud ses předem rozhodl neposlouchat. Už to tu zmínil někdo jiný, že mezi licencováním, způsobem vývoje a motivací vývoje neexistuje takový jednoznačný vztah, jaký si tam zřejmě představuješ. Protipříklady máš všude okolo. Komerční open source, nekomerční closed source, open source vyvíjení katedrálovým stylem, closed source vyvíjený bazaar stylem uvnitř firmy. Vyvozuješ důsledky na základě vlastností, které je neurčují. Prostě non sequitur.
Dobrovolníci to dělat nechcou, dokonce ani za penízeJo, jo. Tohle jen potvrzuje moji domněnku. A nenapadlo tě třeba, že daná osoba to nechce dodělat z toho důvodu, že by se jí nechtělo, ale že vám to přímo vyloženě dát nechce? (ať je to co je to)
A v takovém případě je vydírání penězi, resp. poměrem zaměstnaneckým, protože na peníze vám dotyčný očividně sere, krajně nemorální (bohužel u nás plně v souladu se zákonem). Tohle není nevýhoda OSS (teda je pro ty co rozhodují), ale naopak velmi silná výhoda. A jak se vztekáš to jen dokazuje.To není můj projekt, jéje... ale jinak mě ten komentář už i docela pobavil. Nashle.
Vztekám se nad tím, že mi tu ignorujou argumenty.Tak jako inkriminovaný jedinec ignoruje „práci co musí být hotova“. Co jiného taky s něčím takovým dělat? Postavit se do protiofenzivy? To by bylo ještě horší.
tak mě trápení ARMu osobně vůbec netankuje.No asi moc ne, když se na to nikdo neptal a furt tady máš potřebu nad tvým problémem hořekovat a rozepisovat detaily.
Koneckonců silná pozice x86 dává příslib zachování statu quo v oblasti PC a naopak postupné rozlití PC (nebo kompatibilní) architektury do těch trendy mobilních sfér.To mi trošku připomíná tu scénu z Hitlerova bunkru z „Pádu třetí říše“.
Jde o tom, že tyto názory jsem též už párkrát slyšel a zcela dobrovolně jsem řekl „Nashle“ (v rámci tolerance přiznávám, že asi ne úplně spravedlivě). Je potřeba si uvědomit, že je i druhá strana mince. Pokud jde o roky stání, začít se dá třeba zde (tipuju to na nějaký ten měsíc což je rozhodně míň než roky). Pokud jde o nějaké A/V, spousty věcí už je otevřeně implementováno, takže se stačí porozhlédnout.
- že už ho asi nikdo do začlenění nedokope.
- Nemá prostě šéfa, který by mu mohl nějaký úkol přidělit.
- Ta schopnost poslat někoho na nepopulární práci je podle mě něco, co ve FOSS moc chybí. Je asi ideální, když je na projektu zainteresovaná nějaká firma se stálými zaměstnanci, která tohle může udělat...
- Fíčura, kterou všichni chcou
- Firma nehledí na to, že se lidem nechce.
- tlačící na to
jéje... ale jinak mě ten komentář už i docela pobavil. Nashle.Spíš ajéje, hádám, že to jsme zase někomu řízli do živého, když je taková chuť do následné diskuze.
Někdy je dobrá zpráva, že když se něco rozbije, tak v tý firmě má někdo průšvih a šéf si na něj došlápne*. To ve FOSS není.Tohle nemá naprosto, ale naprosto nic společného s licencí.
FOSS vývojář, co dělá ve volném čase, se prostě může šprajcnout, nebo věc neustále odkládat.Většina běžně používaného FOSS vzniká ve velkých firmách a organizacích, vývojáři pracující ve volném čase tvoří jen menšinu.
Samozřejmě. To je způsobeno dobrovolnickým aspektem FOSS, nic jiného jsem snad netvrdil.Někdy je dobrá zpráva, že když se něco rozbije, tak v tý firmě má někdo průšvih a šéf si na něj došlápne*. To ve FOSS není.Tohle nemá naprosto, ale naprosto nic společného s licencí.
Většina běžně používaného FOSS vzniká ve velkých firmách a organizacích, vývojáři pracující ve volném čase tvoří jen menšinu.To je možná pravda o některých projektech (stěžejních pro ony firmy, takže to budou věci pro servery, embedded a Android), ale určitě ne o všech. Hodně jich zákonitě nemá to štěstí, že je potřebuje Red Hat nebo Google k vydělávání peněz. A v těch se pak samozřejmě dostavuje ten dobrovolnický efekt, protože na nich dělají dobrovolníci. Takoví ti vývojáři srdcaři často mají skutečný zápal, takže půjdou do všech problémů sami, ale to platí hlavně ze začátku vývoje, u původců projektu. Jenže skoro vždy se časem sestava rozšíří nebo obmění, a po 3-5 letech bývá takový zápal pryč, lidi zkrátka vyhoří. Nevím ani, co byste jinak čekal, neutuchající elán po letech dřiny? Tak to ve světě moc nechodí :) Příklad projektu, který jede na dobrovolnících (a myslím, že vždy jel): MPlayer(2).
Špatná zpráva: FOSS je o tom, že když něco nefunguje, musíte si to sami opravit.Což je ale pitomost. Tedy pokud to shrnutí nepochází někdy z devadesátých let.
Špatná zpráva: FOSS je o tom, že když něco nefunguje, musíte si to sami opravit.Anebo poslat bugreport a za pár dní si stáhnout opravenou verzi
import /tmp/screenshot.png
, táhněte myší a udělejte obdélník.
Tadá, v /tmp/screenshot.png je váš screenshot-výřez
A ještě teď mě stojí hodně ostražitosti nenechat si ho APTem při nějaké aktualizaci odebrat...Zajimavy. Ja mam prave rozpracovany projekt, ktery resi custom patche pro upstream balicky, aby s nima APT hezky fungovalo Zajimalo by me proc v tvem pripade nestaci nastavit hold pres dpkg (echo ''<package> hold'' | dpkg --set-selections) ... hadam ze kvuli zavislostem?
root@pushkin:/home/pushkin# dpkg (echo ''qcad hold'' | dpkg --set-selections) bash: chyba syntaxe poblíž neočekávaného tokenu „echo“Jinak většina místních radilů mi tvrdila, že postačí nastavit podržení verze v Synapticu, což APT samozřejmě ignoruje...
Jinak většina místních radilů mi tvrdila, že postačí nastavit podržení verze v Synapticu, což APT samozřejmě ignoruje...Ale fuj. To, že se podržení balíků nesdílí mezi různými nadstavbami prozrazuje špatný návrh.
jestli je tam neco spatne, tak v synapticuVypadá to tak.
root@pushkin:/home/pushkin# echo 'qcad hold' | dpkg --set-selections root@pushkin:/home/pushkin# apt-get update ... root@pushkin:/home/pushkin# apt-get upgrade Čtu seznamy balíků… Hotovo Vytváří se strom závislostí Čtu stavové informace… Hotovo Následující balíky jsou podrženy v aktuální verzi: avidemux avidemux-plugins bind9-host dnsutils ffmpeg gvfs gvfs-common gvfs-daemons gvfs-libs ia32-libs ia32-libs-gtk libavcodec54 libavdevice54 libavfilter3 libavformat54 libbind9-80 libisccc80 libisccfg82 liblwres80 libqt4-dbus libqt4-dbus:i386 libqt4-declarative libqt4-designer libqt4-designer:i386 libqt4-gui:i386 libqt4-help libqt4-network libqt4-network:i386 libqt4-opengl libqt4-opengl:i386 libqt4-qt3support libqt4-qt3support:i386 libqt4-script libqt4-script:i386 libqt4-scripttools libqt4-sql libqt4-sql:i386 libqt4-sql-mysql libqt4-sql-mysql:i386 libqt4-sql-sqlite libqt4-svg libqt4-svg:i386 libqt4-test libqt4-xml libqt4-xml:i386 libqt4-xmlpatterns libqtcore4 libqtcore4:i386 libqtgui4 libqtgui4:i386 linux-headers-amd64 linux-image-amd64 mplayer qcad qdbus vlc vlc-nox vlc-plugin-notify vlc-plugin-pulseVýborně, funguje! Díky!
[...], tak pri poctu lidi na svete je mozne nabastlit cokoliv.Ono s tím je právě problém. Udržet slušnou kvalitu, když každý přihodí kus nějakýho hnoje je prakticky nemožné. Evoluce a přirozený výběr zde moc nefunguje, neboť o životaschopnosti projektu nerozhoduje jen kvalita kódu, ale i další věci, jako jsou organizační schopnosti, kvalita údržby a dlouhodobá motivace autorů. Podívej se na jakýkoliv větší a úspěšný software. Téměř vždy je za ním nějaká firma, která do toho sype peníze a používá to ke generování zisku, ať už přímo, nebo jen jako pomocný nástroj.
V opačném případě jsem blb, který si neváží práce jiných, kteří na staré knihovně postavili spoustu svého kódu.V tom případě jsou všichni blbové, jen ty jsi letadlo :). Výjimkou je Linuxový kernel a ten už začíná být touto vlastností značně postižený.
Starý bonmot říká, že používat Linux je jako žít v domě plném architektů - každý den se něco vylepší nebo přistaví, jediná vada je, že se nelze zcela spolehnout, že vně vašich dveří bude to schodiště, co tam bylo včera a že se v rozespalosti nezřítíte tři podlaží dolů.Co si stezujes, vzdyt to schodiste bylo jenom leseni, a vzdycky tam melo byt jen docasne..
Vzpomínáte na knipl pro vypnutí přístroje? Na otáčecí knoflík pro zesilování či ladění stanic? Ostření ruční na objektivu (dnes jen DSLR kamery)?
Ano - nadále jsou takové přístroje (například Aiwa zesilovač, či tuner Sony), jen je musíte pracně hledat na netu a objednávat v zahraničí. Jak krásně lidské ovládání techniky. Cizím slovem hezky ergonometrické.
--> Jinak s názorem na Gimp ohledně ukládání plně souhlasím.
Čekají nás dlaždicové distribuce linuxu?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.