Portál AbcLinuxu, 15. července 2025 07:53
Kategorizace webdesignerů
8.4.2005 19:33
| Přečteno: 1616×
| Ze života
Po nedávné kategorizaci úřednic jsem se rozhodl rozškatulkovat (i když obecně škatulkování nemám rád, zvlášť když někdo někam strká mě) také webdesignery. A nebudu nikoho šetřit.
Webdesigner je ten, kdo "navrhuje a vytváří" webové stránky. Podle způsobu, jakým směřuje ke kýženému cíli, a také podle výsledku snažení, lze webdesignery rozdělit do několika kategorií:
-
Grafici - stránky navrhují zásadně ve Photoshopu, Corelu nebo jiném ryze grafickém programu. Grafiku pak rozsekají na desítky až stovky elementů, které pak (typicky pomocí tabulky) rozmístí v prostoru (resp. spíš slepí dohromady). Výsledkem jsou stránky, které se pomalu načítají, v textovém režimu jsou nepoužitelné, když něco chybí, vypadají ohavně, v nestandardním rozlišení se obvykle zcela zbortí. Stránky obvykle "optimalizují" pro MSIE.
-
Hardcoristi - pracují přímo s HTML kódem, který upravují v textovém editoru (ti ortodoxní používají vim nebo Emacs, ti ostatní jiné editory). Snaží se o plnou kompatibilitu se standardy, nikdy nepíší žádný kód navíc, obvykle testují funkčnost ve všem možném (v MSIE však málokdy). Stránky většinou nemívají mnoho grafiky, interaktivita je minimální (pokud vůbec nějaká).
-
Frontpejdžisti - používají "oblíbený" program MS FrontPage nebo jiný podobný. Stránky hýří barvami, nacházíme na nich javascriptové a javové chrlení (a to přesto, že MS nemá Javu zrovna v oblibě), často i prvky ActiveX a podobné nahlodávače bezpečnosti. Rychlost načítání i zobrazování je ubohá, zato datový objem stránek stojí za to. Stránky optimalizují pro IE, někteří přímo zakazují přístup z jiných prohlížečů (často by to v nich ale stejně nefungovalo).
-
Wordaři - považují textový procesor za nejvhodnější nástroj pro tvorbu WWW stránek. Podle toho to vypadá - vzhled úděsný, funkčnost v čemkoli špatná, objem značný.
-
Flešaři - jako univerzální nástroj používají Macromedia Flash. Kdo nemá příslušný plugin, jejich dílo si prostě neprohlédne - HTML alternativu neposkytují. Stránky jsou pomalé, velmi pohyblivé ("jak jsou živé uvnitř, poznáte i navenek"), pestrobarevné.
-
Programátoři - zajímá je funkčnost back-endu; vzhled ani jiné maličkosti neřeší. Pod kapotou jejich webu se skrývá mohutný a výkonný stroj, navenek ale vidíme naprosto ubohé stránky, neoplývající ani dobrým vzhledem, ani jakoukoli kompatibilitou. Ale hlavně, že za tím je dobře navržená databáze...
-
Redaktoři - stránky přímo netvoří, vezmou nějaký redakční systém (PHP Nuke, phpRS apod.) a ten přiohýbají k obrazu svému. Jejich díla se podobají jako vejce vejci, liší se jen v detailech. Takové weby člověk navštíví 2-3 a po dalších už netouží.
Opět se samozřejmě jedná o extrémy, běžní tvůrci se pohybují někde uvnitř. Zařazení webdesignera do té či oné kategorie (nebo více kategorií) je většinou dílem okamžiku, stačí jediný pohled na web (nebo ještě lépe, pokus o jeho otevření přes modemové připojení).
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
8.4.2005 23:03
Jiří Němec | skóre: 22
| blog:
BluPix
| Horní Smrčné
hardcorista && programator
9.4.2005 01:56
halogan | skóre: 7
| Praha
Rozškatulkování jen části lidí
9.4.2005 11:56
Lukoko | skóre: 8
| blog:
Lukoko
| Praha
Kam patrim?
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.