Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 22:54
(Podotýkám a zdůrazňuji, že prezident postupuje přesně podle ústavy, a zajímá mě čistě to, proč ten, kdo může pravidla, která mu nevyhovují, změnit, tak nečiní a raději pláče.)
No proč asi. Protože dokud je možné využívat podivná pravidla k vlastnímu prospěchu, tak by změna byla kontraproduktivní. Jde o to, včas vystihnout ten moment, kdy ti momentálně nahoře nacházejí už na klouzačce dolů, a to se Kalouskovi nepovedlo. Zdá se, že mu soužití s knížepánem otupilo zabijácké instinkty.zajímá mě čistě to, proč ten, kdo může pravidla, která mu nevyhovují, změnit, tak nečiní a raději pláče.)
Jinak, největší tunel v naší historii, restituceTohle říká hodně lidí. Mně osobně se církevní restituce taky nelíbí (z vícero důvodů), určitě nechci restituce obhajovat, ale zajímalo by mě, jestli jsou pro tahle obvinění nějaké konkrétní indicie. Ono totiž říct "To je určitě tunel, to je jasný" prostě nestačí. Jaké jsou tedy nějaké konkrétní informace k tomu, že to skutečně je tunel, nebo dokonce důkazy?
Už jen to že postup při vracení majetku není transparentní je více než podezřelé (Vláda odmítla zveřejňování žádostí o církevní restituce apod.).Tak to podezřelé to je, což o to, to vřele souhlasím... Nicméně niv víc teda nemáme?
perfektne vystihujeto bych moc nerekl. Jednak zcela pomiji fakt, ze se tim tvori precendes do budoucna a politicka praxe (ve smyslu, ze pri vykladu zakonu je treba prihlednou k uzivane politicke realite a praxi, jak argumentovali v posledni dobe nekteri pravnici, ze vymena postu za hlasy neni korupce, protoze je u nas bezna realita - a tento argument bohuzel ma logiku), takze se za par let muze stat, ze po volbach prezident prohlasi, ze ho vysledky nezajimaji a bude jmenovat vladu svych kamaradu, pripadne sve strany, ktera se vubec do parlamentu nedostala. Druhak implicitne nabada ke zmene ustavy, kde by melo byt presne definovano asi i to, kdy si prezident muze prdnout. V nasich krajich a pri nasi politicke kulture to asi bude nutnost, pokud nebudeme chtit sklouznout k prvne jmenovane variante, nicmene od ustavniho pravnika ponekud prekvapujici (viz treba rozhovory s Ceplem strasim, ze ustava, neni tohoto hodna a je treba predpokladat alespon elementarni uroven nejvyssich ustavnich cinitelu)
takze se za par let muze stat, ze po volbach prezident prohlasi, ze ho vysledky nezajimaji a bude jmenovat vladu svych kamaradu, pripadne sve strany, ktera se vubec do parlamentu nedostala.Ale ono nelze tu praxi brat jako fetis - ta praxe vzdy reaguje na aktualni situaci, pokud se vynori nova situace, tak neni divu, ze kroky (ac v souladu s ustavou) budou jine, nez byla dosavadni praxe. Pokud napr. volby skonci tak, ze je jasna budouci koalice, tak je prirozene, ze by prezident mel jmenovat zastupce takove koalice. Pokud ale volby skonci naprostym patem, tak je na prezidentove uvaze, aby navrhl nekoho, o kom si mysli, ze ma nejlepsi sanci na pruchod v parlamentu (i kdyby to mel byt nekdo zcela mimo zvolene strany). A tak je ten system postaven.
Druhak implicitne nabada ke zmene ustavy, kde by melo byt presne definovano asi i to, kdy si prezident muze prdnout.Ale nesmysl. uplne by stacilo, kdyby se dle ustavy vlada schvalovala normalne, podobne jako se schvaluji zakony. Tedy nejdriv odhlasovanim v parlamentu, pak podpisem prezidenta a pak teprve zacla platit. Misto toho to ustava stavi na hlavu - nejdriv vladu nejak najmenuje prezident, pak zacne platit a teprve pak (!), do mesice, se o ni hlasuje v parlamentu. Normalni poradi hlasovani by tedy defacto vysachovalo prezidenta z volby premiera a nechalo mu jen kontrolni a ceremonialni roli, jako ma u zakonu.
Pokud napr. volby skonci tak, ze je jasna budouci koalice, tak je prirozene, ze by prezident mel jmenovat zastupce takove koalice.vicemen v takove situaci jsme. Je zde koalice, ktera jasne deklaruje, ze chce vladnut a velmi pravdepodobne by ve snemovne ziskala podporu (at uz si o Lidem myslime co chceme, vazany mandat u nas neni a tak jsou to porad legitimne zvoleni poslanci). Jednani Zemana je IMHO naprosto proti duchu ustavy, ac tam nikde neni uvedeno, ze takhle se zachovat nesmi. Jinak ja z te praxe nedelam fetis, jen upozornuji, ze pokud mu to projde, bude mit budouci prezident, kdyz si usmysli jednat zcela svevolne, u pripade zaloby v ruce o jeden dobry argument navic.
uplne by stacilo, kdyby se dle ustavy vlada schvalovala normalne, podobne jako se schvaluji zakony.Ustava urcite neni napsana idealne, toto by urcite bylo logictejsi, nicmene pointa byla, ze je potreba predelavat ustavu podle toho, jak ktery prezident v ni hleda skulinky a nejednoznacnosti - jako zakon, ktery je co chvili potreba novelizovat, protoze kriminalnik nasel skulinku, jak nekoho okradat, ale pritom jednat v souladu se zakonem. Tohle je minimalne nedujstojne a melo by se to rict, ne se tvarit, ze ustavun je mozne zmenit, tak je vlastne vsechno v poradku.
at uz si o Lidem myslime co chceme, vazany mandat u nas neni a tak jsou to porad legitimne zvoleni poslanci
Lidem je jen část problému. Ani ODS (i s Pekárkem), Top09 a Lidem totiž 101 poslanců nemají.
Preto sa pýtam, čo konkrétne Nohavica "donášal", komu ako - konkrétne - ublížil. Takí v zoznamoch nie sú, konkrétne ublížili.
+1
Buď jste zapomněla napsat, že to je váš názor, nebo neumíte formulovat správně větu do diskuze.Viete, to nie je to isté, ako vyslovovať súdy o napr. o "pravdaláskaroch", dajme tomu o Havlovej osobnosti. Môžem si domýšľať, aké mal motívy a tiež podmienky na to, že bol takým zarputilým disidentom, či ho napokon ovládla tak trochu ješitnosť a zatúžil po moci, alebo si nahováral, že je nutné, aby sa obetoval a zdvihol ju, keď tam tak ležala na chodníku, a nikto schopnejší o ňu nemal záujem... Nenapíšem o ňom, že bol prasa alebo niečo podobné (už si všetky tie urážky na jeho adresu nepamätám), pretože to si myslím, že napriek iným evidientným ľudským slabostiam nebol... Ak ste si všimli, ale to asi nie, také jednoznačné súdy nevynášam. No čo sa týka úrovne poézie, tam si trúfnem tvrdiť, že dokážem na prvý pohľad rozoznať gýč a brak. Poézia sa totiž vyznačuje obraznosťou:). Predpokladá schopnosť toho tvorcu originálnym, prekvapivým spôsobom Vám tlmočiť obsah, ktorý sa dotkne Vašej vlastnej skúsenosti a emocionálne Vás nejako vzruší. To je taký zvláštny zážitok, ktorému sa hovorí estetický a ktorý okrem iného predpokladá aj u percipienta, že je schopný ho vôbec mať:). Čo okrem iného súvisí aj s jeho skúsenosťou ako vnímatzeľa tej poézie... No a v tomto smere som si tým Hutkom a jeho porovnaním s Krylom a Nohavicom viac ako istá.
Tak si diskutujte s někým jiným, mne taková nadřazenost v diskuzi uráží, a neberu vás jako sofistikovaného partnera v diskuzi...ale ja s Vami nedisktujem, ja iba glosujem... a s tou nadradenosťou nemáte pravdu
v nových podmínkách se dobře neorientoval jako písničkářzorientoval sa hneď a vynikajúco demokracie!
U nás existujú slušní ľudia čo chcú niečo zmeniť, verím že to platí aj u vás tak ich voľte a vykašlite sa na veľké strany plné zlodejov, ktoré sa tam pri koryte už všetky vystriedali.Kde? V Bánovciach? :) Včera som skajpovala so synom, ktorý mi rozprával o kamarátovi zo školy od vás - ten už tam jednu dobrú vec pre decká presadil, a nezdá sa, že by mu miestni osvietenci nehádzali polená pod nohy, tak ako všade inde. Takže by som bola dosť zvedavá, kde tých, čo sú slušní a chcú a vedia navzdory tým pri žľabe oddola hore niečo zmeniť, chceš hľadať. Ako vlastne zistíš, že v tejto strane sú tí "slušní" s dobrými úmyslami? ... som povedala synovi, že na to, aby dobré veci presadili, by museli tých hore vymeniť... ale cestou hore by aj oni stratili tie ideály a čisté úmysly a ani by to nezbadali.
Kráľ Václav jedna parta je se šmelinárskym šmejdem, pod střechou jedný partaje sa u koryta sejdem To sú slová človeka, ktorého si vážim a od mladosti za komančov na nich vyrastal.
Teda, ten Kryl na tom videu vypadá jak zhulenej. Nebo nemocnej.
Bohužel, jak si myslím, že Kryl dokázal občas uhodit hřebíček na hlavičku, že zrovna v této písni se dal na takové to hospodské nadávání na poměry...
Bohužel, jak si myslím, že Kryl dokázal občas uhodit hřebíček na hlavičku, že zrovna v této písni se dal na takové to hospodské nadávání na poměry...Postěžování si je obsahem mnoha jeho dalších písní. Navíc to hospodské nadávání v písni explicitně zmiňuje, takže to zní docela jako záměr.
Třebas takovej zmetek Havel svým humanitárním bombardováním,
Havel nikdy termín „humanitární bombardování“ nepoužil... A jeho podpora zásahu NATO s cílem zastavit humanitární katastrofu kosovských Albánců rozhodně svou logiku má.
podporou války v Afgánistán a Iráku na základě neexistujících důkazů...
Důkazů na to, že v Afghánistánu jsou cvičeni islamističtí teroristi, bylo dostatek...
Havel nikdy termín „humanitární bombardování“ nepoužil...Ano, máš pravdu. Pouze označil bombardování za humanitární.
a tak trochu chápu i pozadí té nešťastné občanské války.je to strašná škoda, bohužiaľ, Balkán je miesto stretu záujmov veľmocí odjakživa, za to rozoštvávanie ľudí sú zodpovedné tie mocenské hry, ktoré ich stáročia oddeľovali a poštvávali proti sebe,
kabelové televize nabízí plošné vysílání všech významných kanálů z celého území bývalé Jugoslávie...uvedomenie si spoločných historických a kultúrnych koreňov a posilňovanie toho povedomia je dôležité... držím palce, aby mladá generácia neopakovala chyby predkov
A jeho podpora zásahu NATO s cílem zastavit humanitární katastrofu kosovských Albánců rozhodně svou logiku má.
Zajímavé je, že když následně Albánci vyháněli Srby, tak se žádné bombardování nekonalo. Trochu se mi ta logika ztrácí.
Hypoteticka situace: Lupic prepadne banku, drzi rukojmi a vyhrozuje jim smrti, nebo i nejake zabije. Policie zjisti, ze ma 4 deti. Je moralni jedno z tech deti demonstrativne zastrelit, aby ten lupic "dostal rozum" a vzdal se?
O tom mluvil kdo? Já teda celou dobu mluvím o možnosti zastřelit lupiče, nebo dát rukojmím zbraně, aby se mohli sami bránit...
To neni tak uplne hypoteticka otazka. Presne tohle se stalo, kdyz pani Albrightova vyhlasila hospodarske sankce vuci Iraku. Doufalo se, ze zoufali lide (a ano, umiraly i deti) svrhnou Husajnuv rezim.
Ten příměr je dost postavenej na hlavu. Smyslem hospodářského embarga je něco dost jiného, než dostat civilní obyvatelstvo do zoufalé situace...
bývalý ministr financí spojených států za Reganovy vlády
Kdo přesně?
Nechápu sice proč Sadám Husain napadl Kuvajt, to mě hlava fakt nebere
Byly tam spory o těžební kvóty a pohraniční území. Možná si myslel, že mu to projde. Že Západu bude jedno, jestli bude za ropu platit Kuvajtu nebo Iráku, hlavně když poteče. Ono vůbec nebylo jisté, že k invazi dojde a Kuvajt tomu musel trochu pomoci např. tímto falešným svědectvím.
Tenhel týpek popisoval že halvními cíly bombardování Iráku nebyla výrobna zbraní ale infrastruktura.
Je otázka, co přesně tím říkal. Zničení infrastruktury (silnice, železnice, mosty, elektrárny) mi z vojenského hlediska přijde jako nejlepší řešení. Tím se protivníkovi odřízne možnost přísunu posil a materiálu nebo naopak ústupu. Ve WWII se nakonec jako nejefektivnější ukázalo zničení německých rafinérií a v menší míře i dopravní infrastruktury. To bylo nejslabší místo. Zbraňové továrny mohly klidně vyrábět naplno, ale bez paliva a dopravy jim ty zbraně k ničemu nebyly.
4) Afgánistát nikdy nepřiznal podíl na 11. září.
To ne, ale poskytoval bezpečné útočiště nepřátelům USA.
Usáma bin Ládin nidky nepřiznal, krom diskutabilního videa, svoji účast
Každopádně už někdy v 90. letech vyhlásil USA válku. To stačí.
Usama byl sponzorovanej a vycvičenej těma samejma lidma co dneska válčej po světě, což je hnus největší!!!
Takové věci se občas stávají. V 80. letech se jevilo jako rozumné podpořit bojovníky proti sovětské invazi. Že se nakonec otočili proti USA, to nebylo zjevné. Přirovnal bych to k WWII, kde USA masivně podporovaly SSSR, který se potom stal jejich protivníkem v další válce, naštěstí jen studené.
dnes ti samí zmrdi co vedli válku proti Iráku, Afgánistánu, lýbii, otevřeně sponzorujou syrskou svobodnou armádu což je jenom mediální označení teroristů z Al-kaidy která tam vyvražduje obyvatele.
Zaprvé se Západ do jejich podpory nijak moc nehrne a zatím se spíš držel stranou. Zadruhé syrský režim také není vzorem demokracie a humanity.
1) Není pravda že se západ do podpory al-kaidy v sýrii nehrne. Stačí se podívat na prohlášení Baraka Obamy, Holanda a dalších. Oni to podporují jako prase a je to nechutný...
Neřikám že syrský režim je kdo ví jaký ale do teďka tam žili židi, muslimové křesťani v relativním klidu a teď? Mám pocit že ti prasata z al-kaidy, pardon svobodné syrské armády tam lítaj nafetovaný, uřezával lidem končetiny, podřezávaj lidem krky, žerou demonstrativně jejich vnitřnosti!!! Tomu se jako říká boj za demokracii? Ty prasta tam chtěj zavést tvrdej islámskej režim naprosto nepřátelskej vůči nám v evropě a naprosto neslučitelnej s demokracii a ti výše uvedení zmrdi to podporujou? Kdyby tu seděl Václav svetr šašek veškrna tak vsadím boty na to že vesele poskakuje s proslovy o humanitární bezletové zóně nad Sýrií, aby ti prasata z alkaidy, pardon ze svobodné sysrké prasárny dál uřezávali lidem krky a žrali lidský maso. Jdu zvracet!!!!!No právě že ty zkušenosti jsou více než jasné že podporovat zlo z hlediska krátkodobé přitažlivosti je hnus který se lidsky nevyplácí. Myslím že jsi sám uvedl dost případů, kdy se to prostě nevyplácí.
Tohle je vždy vidět až s odstupem času, zatímco člověk se musí rozhodovat v dané chvíli. Podpora islamistů v 80. letech možná byla chyba, ale nic dalšího.
Není pravda že se západ do podpory al-kaidy v sýrii nehrne. Stačí se podívat na prohlášení Baraka Obamy, Holanda a dalších. Oni to podporují jako prase a je to nechutný...
Konflikt v Sýrii trvá již dva roky a Západ se celou dobu držel zpátky. Teprve teď chtějí vyzbrojit povstalce, ale zatím spíš jde jen o tlak na Assada. Rozhodně není možné použít výraz "podporují jako prase".
Mám pocit že ti prasata z al-kaidy, pardon svobodné syrské armády tam lítaj nafetovaný, uřezával lidem končetiny, podřezávaj lidem krky, žerou demonstrativně jejich vnitřnosti!!
Zběhové ze syrské armády zase mluví o vraždění civilistů armádou. Těžko to ověřit, ale je jasné, že obě strany se s protivníky nemažou, tím spíš, že do hry vstupuje sektářské násilí.
vyvracejí slova paní velvyslankyně to,
Slova paní velvyslankyně hlavně vyvracejí tvojí představu o tom, že v Sýrii vedou opozici proti Asadovi jakási "demokratické síly". Aniž bych přikládal nějaký zvláštní význam videím na youtube, tak v videích FSA (nebo co to je, to už je v podstatě kdokoli kdo přijde a vezme samopal do ruky a to naše velvyslankyně říká), je slyšet jen pokřik Alláh akbar. A proto přikládám větší význam slovům velvyslankyně, která tam tráví spoustu času, než slovům Vylízaného Tomáška s ještě vylízanější patičkou.
Nehledě na to, že se ti američtí sráči už dávno zdekovali, a dělají si z naší velvyslankyně živý štít, který má údajně zastupovat americké zájmy.
A ani způsob boje, který používají "rebelové", protože to jsou nezřídka metody čistě teroristické, zatímco syrská armáda bojuje jakž takž normálně.
Nemáš pravdu. Najdi si něco o proassadovské milici „šabīha“ a o zvěrstvech, které prováděli a provádějí.
A navíc syrská armáda začala se zvěrstvamam proti civilnímu obyvatelstvu ještě v době, kdy opozice z velké míry jenom protestovala na demonstracích...
To, že pak některé skupinu povstalců co do násilností dohnalo a někde i předehnalo assadovce na tom vůbec nic nemění...
Neřikám že syrský režim je kdo ví jaký ale do teďka tam žili židi, muslimové křesťani v relativním klidu a teď?
Těch židů tam moc nebylo, protože byli po 2.sv. válce zpogromováni a většina uprchla do Izraele. Stejně tak velká část křesťanů v Sýrii i před současnou válkou žila v poměrně hustém strachu (i když pravda, na svých cestách jsem potkal i pár křesťanů, kteří byli poměrně velkými „zvířaty“ v armádě a ti si tenkrát žili poměrně v klidu).
Mám pocit že ti prasata z al-kaidy, pardon svobodné syrské armády tam lítaj nafetovaný, uřezával lidem končetiny, podřezávaj lidem krky, žerou demonstrativně jejich vnitřnosti!!!
Jenže FSA != al-Qāʿida. Islamisti jsou jen část FSA a i tyhle úlety dělají jen někteří z nich. FSA se od toho distancovala.
Ty prasta tam chtěj zavést tvrdej islámskej režim naprosto nepřátelskej vůči nám v evropě a naprosto neslučitelnej s demokracii a ti výše uvedení zmrdi to podporujou?
Tragédie je v tom, že demokraticky síly teď trpěj jak od Assada, tak od islamistů - protože jim nikdo účinně nepomohl...
Jdu zvracet!!!!!
Jo, doufám, že se z té tvé neschopnosti rozlišovat a debilní vlastnosti házet všechno do jednoho pytle pozvracíš co nejdřív!
V 80. letech se jevilo jako rozumné podpořit bojovníky proti sovětské invazi.
Z krátkodobého hlediska a mocenského zájmu se to jistě může jevit jako rozumné. Ale už tenkrát se ozývaly hlasy, že svěřovat zbraně do rukou šílených fanatiků, které zajímá jen džihád, je zahrávání si s ohněm. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Tím myslím Afghánistán. Tam nemůžou vyhrát a taky nevyhrajou a odtáhnou se staženou prdelí jako sověti.
Když pomineme Usámu a jeho národnost, tak zjistíme, že většina atentátníků z 11. září pochází ze Saúdské Arábie, nejhlavnějšího a nejvěrnějšího soudruha a spojence USA na Blízkém východě provozujícího asi nejšílenější wahábistický režim, kde má dromedár lepší společenské postavení než ženská. Podle těchto indicií by se měli po 11. září přesunout do S. Arábie, nepletu-li se. Ale nestalo se tak, no proč asi.
nijak moc nehrne a zatím se spíš držel stranou
Ale jdi ty. K otevřenému vyzbrojování dochází až teď, to beru. Ale. Teď položím jednoduchou otázku, Brandy, směřující k počátkům syrského konfliktu. Jak je možné, že v opozice v relativně stabilním státě disponuje tak velkou vojenskou silou, že poráží regulérní armádu? Kde to vzali, ty zbraně? Na velbloudu a se šavlí těžko někdo může porazit normální armádu. Sice beru, že tam možná bylo pár zběhů i s armády, ale nějaké masové přeběhlictví, které by zásadně změnilo poměr sil, se tam nekonalo. Na tohle si zkus odpovědět a zjistíš, že to s tím vyzbrojováním nemohlo být tak nevinné.
Časy se trochu mění a v moderním pojetí se dnes říká vyhlášení války "zřízení bezletové zóny". K tomu však nedojde, protože tady je ve hře další silný hráč, který tomu dá se říci zabránil a to je Rusko, které už (asi) dodalo S-300 a stahuje do Tartúsu a okolí flotilu. Tímto PVO systémem disponují i v lodním provedení. A to už nebude vůbec jednoduché se s tím vypořádat jako v Lybii. Odhadoval bych, že se zřízením bezletové zóny mají po prdeli a po ptákách. Ne že by to nebyl nepřekonatelný problém, ale to už nepůjde bez přímé intervence USA a nebo Izraele, který nepochybně na scénu vstoupí, až se ten systém začne zprovozňovat. Americká pěchota je už připravená v Izraeli a Jordánsku. Nechci strašit, ale tohle se může zvrhnout na něco hodně podobného kubánské krizi ze šedesátých let a bude se čekat, kdo první zmáčkne čudlík. Z našich médií se člověk nic nedozví, tady se dává přednost v zahraničním zpravodajství kozám Angeliny Jolie.
Podle těchto indicií by se měli po 11. září přesunout do S. Arábie, nepletu-li se. Ale nestalo se tak, no proč asi.
Třeba proto, že vláda SA je spojencem USA?
Jak je možné, že v opozice v relativně stabilním státě disponuje tak velkou vojenskou silou, že poráží regulérní armádu? Kde to vzali, ty zbraně?
Je to jednoduché. Jsou tam širší regionální a náboženské zájmy a konflikty (Saudská Arábie x Irán, šííté x sunité). Zatímco Assad je podporován Ruskem a Iránem, rebelové mají podporu Saudské Arábie, Turecka, Kataru a dalších zemí. Odtud také proudí zbraně.
Třeba proto, že vláda SA je spojencem USA?Bingo, to jsem přesně měl na mysli.
mají podporu Saudské Arábie, Turecka, Kataru a dalších zemí.A odkud nakupuje zbraně SA? V tomhle má prostě západ přímo a nebo nepřímo prsty. Turecko ted nebudu považovat za Západ, ale člen NATO to je a Turecku tam jde jen v podstatě o prosazení sunnitů před šííty, nic jiného.
mají podporu Saudské Arábie, Turecka, Kataru a dalších zemí.A odkud nakupuje zbraně SA? V tomhle má prostě západ přímo a nebo nepřímo prsty. Turecko ted nebudu považovat za Západ, ale člen NATO to je a Turecku tam jde jen v podstatě o prosazení sunnitů před šííty, nic jiného.
A jak to spolu souvisí?
Jak asi. USA dodávají zbraně Saúdské Arábii. A když S. Arábie vyzbrojuje a podporuje ty nejhorší debily v Sýrii, tak Američani nejenže neříkají tytyty bububu nedělejte to, ale ještě tam chtěj zřídit alkakajdě bezletovou zonu.
Ty si ale až přespříliš vymaštěný imbecil a pravdoláska, který za všemi kroky západu spatřuje pravdu a lásku. To jsou opět jen mocenské zájmy a nějaká demokracie je to poslední, o co tady kráčí. Seš totálně vymaštěnej i s tou tvojí patičkou.
Jak asi. USA dodávají zbraně Saúdské Arábii.
Stejně jako dodává SA zbraně spousta jiných zemí. Jaké zbraně pak saudové pošlou do Sýrie nemá s USA moc společného...
Když pomineme Usámu a jeho národnost, tak zjistíme, že většina atentátníků z 11. září pochází ze Saúdské Arábie, nejhlavnějšího a nejvěrnějšího soudruha a spojence USA na Blízkém východě provozujícího asi nejšílenější wahábistický režim, kde má dromedár lepší společenské postavení než ženská. Podle těchto indicií by se měli po 11. září přesunout do S. Arábie, nepletu-li se. Ale nestalo se tak, no proč asi.
Jednoduchý příklad - řekněme, že by v ČR provedla atentát skupina občanů SR. Slovenská vláda by s tím ale neměla nic společného, šlo by o jejich soukromou iniciativu. Atentátníci by měli své základny v Maďarsku za souhlasu maďarské vlády. Zcela logicky bychom vyhlásili válku Maďarsku, nikoliv Slovensku.
Jednoduchý příkladdobrá stratégia boja proti Maďarom:), že to doteraz tomu Slotovi ešte nenapadlo sa divím!
otevřeně sponzorujou syrskou svobodnou armádu což je jenom mediální označení teroristů z Al-kaidy která tam vyvražduje obyvatele.
To jsou žvásty, syrská opozice se sestává z mnoha různých skupin, z nich některé mají dost blízko západnímu stylu myšlení a života, jiní jsou zase dost fundamentalističtí muslimové. To, že se v poslední době mezi povstalci prosadili islamisti je jen důsledek naprosto debilního přístupu Obamy a západu, kteří si v Sýrii nechtěli špinit ruce. Takže si mezitím špinila ruce druhá strana a důsledek je, že demokratické síly dostaly přes držku (jak od Asada, tak od islamistů).
A to všechno jenom kvůli rádoby pacifistickejm čůrákům...
Islamistama se to hemží po celém světě, holt si budeš muset zvyknout na to, že je s nima nutné bojovat - a pokud se nebojuje, tak to přináší jen nesčetné utrpení...Nejen islamisty, ale i představiteli jiných náboženství.
kteří byli proti intervenci, by byli i proti nevměšování.
Co se stalo v Lybii už nejde vrátit a nechme to tak. Já bych spíš položil otázku, proč má Západ tendence postupovat v tom samém duchu jako podle kopíráku i v Sýrii (bezletové zóny pro teroristy atd.), to je už do nebe volající. A jestli má Tomášek dojem, že se to tam vyvíjí špatně jen kvůli tomu, že Západ včasně nezasáhnul, tak řeknu i proč. Syrská armáda už je mnohem tvrdší oříšek a v Sýrii nejsou zdaleka tak zajímavé přírodní zdroje a ropné vrty jako v Iráku, za to nestojí Američánkům krvácet. Zajímavé je to jen z hlediska geopolitického, že bude na kolenou hlavní spojenec Íránu Sýrie to je je sice lákavé, ale s ropou je to tam takové nanicovaté, prostě bída.
Já jen teď nevím, jak to myslí USA s tím bojem proti terorismu. S hlavním světovým sponzorem terorismu Saúdskou Arábií se bratříčkuje a padá kolem krku a podporuje jakési "rebely", kteří křičí Alláh akbar. A jezdí potírat terorismus ke kováříčkovi někam do Afghánistánu, kde si mysleli, že se vyšvihnou se svými moderními zbraňovými systému proti pastevcům koz.
Když si vzpomenu na ty tlachy o osách zla od G. Bushe tak musím říci, že hlavní osou podporující terorismus a islámský fundamentalismus je je osa Washington-Rijád. Samozřejmě nebudu tvrdit, že Írán a jiné země terorismus nepodporují. Avšak oproti potenciálu S. Arábie a jejímu pohádkovému bohatství z ropy je to jen velmi slabý odvar, osa zla Washington-Rijád má mnohem větší potenciál ekonomický i zbraňový.
Co me znepokojuje vic je masivni vyzbrojovani USA hlavne v poslednich letech, dlouho po ukonceni studene valky. Pres 700 miliard USD rocne. Druhym v poradi Cina cca 140 mld. USD, ostatni zeme o rady mene. To ocekavaji obcanskou valku nebo ze si prijde Cina pro sve pohledavky ?
Předražená F-22 byla nakonec zklamání a už se nějaký čas nevyrábí.
F-22 není zklámání. Nevyrábí se, protože nejsou peníze.
Nové naděje jsou vkládány do levnější F-35.
F-35 má momentálně dost velké problémy, vývoj se natahuje, rozpočet roste a výkony jsou údajně diskutabilní. Dokonce se objevují názory, že by se to celé mělo zrušit, což je u tak velkého a rozjetého projektu dost s podivem.
V každém případě. Spojené státy by se při svém hospodářském výkony opravdu měly jako prasata v žitě (a ne nedostatečnou/přesluhující infrastrukturu), kdyby tolik nerozfrcali na (kolikrát vadné a zbytečné) hračky pro své generály/admirály. Jestli on to nakonec nebude ten vojsko-průmyslový komplex.
Něco podobného si před WWII říkali ve Francii a potom byli hrozně překvapení, když se Hitler procházel po Paříži.
zatímco Francie si špatně hlídala svého „vazala“.
Právě pokus o to, aby si Francie podrobila Německo, nakonec způsobil válku. Ale o to nejde. Kdykoliv se může stát, že se objeví nějaká hrozba a potom budeme moc rádi, že američtí generálové a admirálové mají své drahé hračky. Pokud se tedy USA rozhodnou je nasadit pro naši obranu.
Co me znepokojuje vic je masivni vyzbrojovani USA hlavne v poslednich letech, dlouho po ukonceni studene valky. Pres 700 miliard USD rocne.
Moderní a profesionální ozbrojené síly jsou velmi drahé, s tím se nedá nic dělat. Navíc teď americké ozbrojené síly čekají velké škrty.
Druhym v poradi Cina cca 140 mld. USD
Zaprvé čínským číslům nemůžeme plně důvěřovat. Zadruhé americký profesionální voják něco stojí, zatímco čínský odvedenec vystačí s hrstí rýže.
To je hodne zvlastni mit zvysene vydaje, kdyz za posledni 4 roky(2009-2012) byly rocni schodky rozpoctu pres 1 bilion USD. Ze je armada draha je jen takova obecna fraze, ktera tu dynamiku vubec nevysvetluje.Co me znepokojuje vic je masivni vyzbrojovani USA hlavne v poslednich letech, dlouho po ukonceni studene valky. Pres 700 miliard USD rocne.Moderní a profesionální ozbrojené síly jsou velmi drahé, s tím se nedá nic dělat. Navíc teď americké ozbrojené síly čekají velké škrty.
Zpochybnovat cisla ktera se nehodi do kramu bez zduvodneni je k nicemu. Cinsky vojak pracujici za hrst ryze taky neni nic vic nez urban myth. Nepodlozeny archetyp kterym nelze argumentovat.Druhym v poradi Cina cca 140 mld. USDZaprvé čínským číslům nemůžeme plně důvěřovat. Zadruhé americký profesionální voják něco stojí, zatímco čínský odvedenec vystačí s hrstí rýže.
Cinsky vojak pracujici za hrst ryze taky neni nic vic nez urban myth. Nepodlozeny archetyp kterym nelze argumentovat.
No tak mi najděte, kolik činí žold obyčejného čínského vojína. V US Army činí základní plat vojáka okolo 20 000 USD ročně. Nejsou v tom započítány bonusy, příspěvky na stravu, bydlení a další benefity. Tomu se čínský voják nemůže ani přiblížit.
To ještě neznáš? Co je Vaše je i naše a co je naše tak po tom je vám howno aneb brácha na bráchu a brácha na stranu.
To zní jako předvolební heslo ČSSD...
...zatímco mít ve vazbě někoho, kdo kradl (podle policie) zcela záměrně a je důvodné podezření, že bude ovlivňovat svědky nebo uteče, význam podle mě má.Tys mu dělal účetního, že jsi si tím tak jist? Nebýt té závorky, tak bych si to byl málem myslel. Naše policie je totiž v současné době krajně nedůveryhodná instituce.
máš problémy s fakty. 1) Do iráku se šlo na základě neexistujících důkazů o zbraních hromadného ničení, ale tvoje makovička to nějak zapomněla vysvětlit.
V té době to vypadalo, že ty důkazy jsou reálně. Navíc to, že se předtím Saddám snažil takové zbraně získat, je prostě fakt. Viz např. jaderný reaktor, který jim poprávu zničili Izraelci, nebo použití chemických zbraní proti kurdským civilistům.
Každopádně je jen dobře, že je zmrd Saddám už pod drnem.
2) je dokázané že čísla o genocidě a vubec jeslti tam proběhla genocida ze strany srbů je více než sporná. Ku příkladu v momentě kdy měla proběhnout genocida albánců v jedné oblasti byli přítomni reportéři z francouzského tisku a ti konstatovali že tam žádná genocida neproběhla.
To, že v té době byli Albánci na útěku ze svých domovů je fakt. Už to samo zadává důvod, aby třetí strana zasáhla.
3) Víš co to je UČK????? Víš kdo je teďka prezidentem v kosovu? Víš na koho je u mezinárodního soudu obvinění z vražd a prodávání lidských orgánů? Stále nic?
To s tím nemá naprosto nic společného.
4) Afgánistát nikdy nepřiznal podíl na 11. září. Usáma bin Ládin nidky nepřiznal, krom diskutabilního videa, svoji účast
To jsou zase jen levičácký kecy. Islámští teroristi si běžně lžou, jak se jim zachce a podle toho, jak se jim nejsnáze ovlivňuje vypatlané bezmozky, jako jsi ty...
V té době to vypadalo, že ty důkazy jsou reálně. Navíc to, že se předtím Saddám snažil takové zbraně získat, je prostě fakt. Viz např. jaderný reaktor, který jim poprávu zničili Izraelci, nebo použití chemických zbraní proti kurdským civilistům.Myslite ty fotky zaplachtenych trucku, kterymi maval Powell v OSN a rikal u toho "podivejte to jsou chemicke rakety", nebo co to presne melo byt?
To, že v té době byli Albánci na útěku ze svých domovů je fakt. Už to samo zadává důvod, aby třetí strana zasáhla.Nejsem si jisty, ale mam pocit, ze o tomhle byl docela zajimavy dokument CT, ktery ale snad nebyl odvisilan, ovsem je na YT. Bohuzel si ted nevzpomenu nazev.
To jsou zase jen levičácký kecy. Islámští teroristi si běžně lžou, jak se jim zachce a podle toho, jak se jim nejsnáze ovlivňuje vypatlané bezmozky, jako jsi ty...Nedelam si iluze o recech nejakych fousatych turbanistu, ale stejne tak si naprosto nedelam iluze o recech politiku, zejmena tech z USA. U vsech tech stran se daji verejne lzi jiste dolozit.
Bohuzel si ted nevzpomenu nazev.Ukradené Kosovo. Vzhledem k pravdoláskovému zaměření ČT se ovšem ten dokument u nás nevysílal. To nehraje do noty právdoláskovým Trautenberkům, nebot Trautenberci se nejvíce angažovali za uznání Kosova.
To jsou zase jen levičácký kecy. Islámští teroristi si běžně lžou, jak se jim zachce a podle toho, jak se jim nejsnáze ovlivňuje vypatlané bezmozky, jako jsi ty...Nedelam si iluze o recech nejakych fousatych turbanistu, ale stejne tak si naprosto nedelam iluze o recech politiku, zejmena tech z USA. U vsech tech stran se daji verejne lzi jiste dolozit.
Jenže islamisti prostě lžou pořád i když je to třeba naprosto průhledný a jasný. Vyjadřovat se tak, že to najednu stranu vypadá, že se k určité teroristické akci hlásí a na druhou stranu jakoby ji odmítali patří k jejich mediální strategii.
hele a nikdy tě nenapadlo že to celý muže bejt parádní zpravodajský hra?
Kolikrát v životě jsi sledovat ve skutečnosti al-džazíru? Pokud bys to alespoň párkrát udělal, pak bys takovýto pindy ze sebe nemohl vydat...
To, že v té době byli Albánci na útěku ze svých domovů je fakt. Už to samo zadává důvod, aby třetí strana zasáhla.Bo když se tam nasrali albánci z albánie s UČK v čele a rozpoutali peklo, tak normální občané, ať srbové, tak kosovští albánci museli zdrhat. UČK šla i po nich - stačilo když měli se srby normální vztahy a neradovali se z občanské války
Do iráku se šlo na základě neexistujících důkazů o zbraních hromadného ničení, ale tvoje makovička to nějak zapomněla vysvětlit.Rád bych tě osvítil skutečnou pravdou, takže se prosím pohodlně usaď do svého křesla a poslouchej: Do Iráku se šlo kvůli zdrojů, kvůli (levným) zdrojům energie, které budou udržovat systém v chodu (co by dopravovalo výrobky které se někde levně vyrobí ke svým konzumentům když ne levná energie?). Vše ostatní jsou jen zástěrky a ospravedlnění. Není to vůbec nový koncept, nýbrž koncept známý již po staletí. My už se jen můžeme sázet jak systém skončí.
Dosud totiž neexistuje dukaz zoficiálních zdrojů kde by za to byl odsouzenej.
Hitler, Himmler nebo Stalin také nebyli nikdy odsouzeni. Jsou to tedy bezúhonní lidé?
Válka v Iráku a česká vláda Česká společnost dlouho čekala na jasné stanovisko vlády k útoku na Irák. V září 2002 podporovala případný útok z parlamentních stran pouze ODS. Naopak KSČM byla kategoricky proti. Postoj politiků vládní ČSSD (až na ministra obrany Jaroslava Tvrdíka) kopíroval názor Evropské unie, že o vojenské akci proti Iráku má rozhodnout Rada bezpečnosti OSN. Také prezident Václav Havel by ještě na začátku roku 2003 nechal konečné slovo na mezinárodním společenství. Po zahájení útoku se čeští politici snažili najít střední cestu, která by jim umožnila zároveň zůstat pacifisty a současně neznepřátelit USA. Nebylo proto zcela jasné, zda bude Česká republika členem protisaddámovské koalice, či nikoli a výroky politiků si v tomto ohledu občas dokonce protiřečily. Prezident Václav Klaus se netajil svým názorem, že Česká republika nemá být členem protiirácké koalice. „Jsme členy koalice proti Saddámovi," vyvozoval z vládní deklarace ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ale Vladimír Špidla měl jiný názor: "Nejsme součástí protiirácké koalice". .„Ano, členy koalice nejsme, ale její cíle podporujeme," opravil se Svoboda druhý den.Dále invaze do Iráku začala 20. března 2003 a Havel přestal být prezidentem 2. února 2003. Ehm, jak to říct slušně - IMO jsi tak zaslepený nenávistí vůči Havlovi, že mu přisuzuješ i nemožné
Lepsi konspiracni teorie ježe se Kalouskově vládě podařilo lstí a úskoky za cenu absurdních veletočů nějak proboxovat církevní restituce (úkol č. 1), ale ten druhý tunel (vývod penzí) zpackali a nevědí už kudy kam, takže ti co tahají za nitky, se rozhodli ke střídání stráží, aby mohl být rozkraden i ten zbytek. Nad slunce jasnější. Proto teď povládne "penzijní odborník" přece.
A tohle jsme tu ještě neměli. Jsem opravdu fascinován jeho politickou vynalézavostí.
Určitě? Nejmenoval snad po volbách v roce 2006 Václav Klaus narychlo vládu, která neměla šanci získat ve sněmovně podporu, jen proto, aby mohla ODS hned obsadit ministerstva a nemusela čekat, až se vyřeší patová situace? Tehdy mu za to novináři (kromě Práva) sborově tleskali, jak to chytře a státotvorně vymyslel, dnes halasně vykřikují cosi o puči…
Hrozbu úřednickou vládou beru jen jako způsob, jak přimět "koalici" k souhlasu s předčasnými volbami místo toho, aby zase narychlo zkorumpovali pár poslanců, vyměnili Nečase za figurku Němcovou, která zatím nic neudělala, takže proti ní víceméně nikdo nic nemá, a jelo se dál.
Překvapuje mne ale, že se nikdo z politiků, komentátorů, "analytiků" ani právníků, nevyjádřil k tomu, co by se stalo, kdyby se sněmovna stihla rozpustit rychleji, než bude jmenována nová vláda: jestli by i v takovém případě vůbec mohla být jmenována a začala úřadovat nebo jestli by už do předčasných voleb zůstala v úřadu současná vláda v demisi.
Takze vam prijdou volby jako dobre reseni? Vyhodit 100M, aby mohl krast nekdo jinej? Jste asi hodne najivni, ze?Hrozbu úřednickou vládou beru jen jako způsob, jak přimět "koalici" k souhlasu s předčasnými volbami místo toho, aby zase narychlo zkorumpovali pár poslanců, vyměnili Nečase za figurku Němcovou, která zatím nic neudělala, takže proti ní víceméně nikdo nic nemá, a jelo se dál.
Nicméně Zeman pro svého premiéra určitě nemá většinu, takže podle jakého klíče vybral Rusnoka?To muzu velice jednoduse vysvetlit. Predpokladejme, ze chce vyvolat predcasne volby. Pak dava smysl nejaky kandidat, ktereho nikdo nechce, a pritom to neni uplny idiot, kdyby se nahodou stalo, ze skutecne tim hlasovanim projde. Samozrejme, muzou za tim byt i ty konspirace (jako ze je to vlada SPOZ (i kdyz proc ne?)...), ale v podstate se toto vysvetleni neda vyloucit. Takze nema cenu nad tim moc meditovat. Ostatne, podle pruzkumu to tak pochopila vetsina lidi. Vetsina lidi souhlasi s Rusnokem jako premierem a zaroven si preje predcasne volby.
Proč všichni operujou nějakou cenou voleb? Vždyť volby by tak jako tak byly do roka - tak ty prachy zaplatím dřív, ale dal bych je pak stejně, nebo mi něco uniká?Ano, unika. Pokud se volebni obdobi zkrati, prijde se minimalne o pomernou cast castky, o kterou se obdobi zkratilo. Ve skutecnosti to bude mnohem vice, protoze v roce 2014 se bude volit i do senatu, evropskeho parlamentu a do zastupitelstev, takze by se to pravdepodobne dalo spojit s jinymi volbami.
A tohle jsme tu ještě neměli. Jsem opravdu fascinován jeho politickou vynalézavostí.Určitě? Nejmenoval snad po volbách v roce 2006 Václav Klaus narychlo vládu, která neměla šanci získat ve sněmovně podporu, jen proto, aby mohla ODS hned obsadit ministerstva a nemusela čekat, až se vyřeší patová situace? Tehdy mu za to novináři (kromě Práva) sborově tleskali, jak to chytře a státotvorně vymyslel, dnes halasně vykřikují cosi o puči…
Jenže teď žádná patová situace neexistuje, koalice v pohodě dá 101 hlasů.
Hrozbu úřednickou vládou beru jen jako způsob, jak přimět "koalici" k souhlasu s předčasnými volbami místo toho, aby zase narychlo zkorumpovali pár poslanců, vyměnili Nečase za figurku Němcovou, která zatím nic neudělala, takže proti ní víceméně nikdo nic nemá, a jelo se dál.
Proč by měl prezident tlačit na předčasné volby? Pro předčasné volby není žádný reálný důvod.
Překvapuje mne ale, že se nikdo z politiků, komentátorů, "analytiků" ani právníků, nevyjádřil k tomu, co by se stalo, kdyby se sněmovna stihla rozpustit rychleji, než bude jmenována nová vláda: jestli by i v takovém případě vůbec mohla být jmenována a začala úřadovat nebo jestli by už do předčasných voleb zůstala v úřadu současná vláda v demisi.
Není důvod, proč by měla být sněmovna rozpuštěna. To, že to ČSSD všem pořád vtloukají do hlavy, není důvod.
Jenže teď žádná patová situace neexistuje, koalice v pohodě dá 101 hlasů.
Určitě? Jak se včera ukázalo, těch "101 podpisů", kterými "koalice" mává, se ve skutečnosti týká něčeho úplně jiného. Vůbec to nejsou podpisy pod "Budu hlasovat pro důvěru vládě, jejíž složení ani programové prohlášení jsem ještě neviděl."
Pro předčasné volby není žádný reálný důvod … Není důvod, proč by měla být sněmovna rozpuštěna.
Inu, názory jsou od toho, aby se různily.
Pro předčasné volby není žádný reálný důvod … Není důvod, proč by měla být sněmovna rozpuštěna.Inu, názory jsou od toho, aby se různily.
To ale není důvod pro to, aby se prezident choval jako čůrák...
Aby se zavděčil novinářům?
Ano. Novinářům a veřejnosti, protože po té "příšerně a nesmyslně obtížné"* maturitě tu byla poptávka po potrestání "viníka". A on ji bohužel okamžitě po nástupu do funkce vyslyšel.
* - já to zadání viděl, takže mne, prosím, nezkoušejte přesvědčovat, že taková opravdu byla
Fiala nic takového nikdy neměl a nemá zapotřebí.
Je pěkné, že ho tak hájíte, ale on to prostě udělal.
A novináři mlčí…Musím uznat, že ač jsem Zemana nemusel, jeho poznámkám o novinářích musím dát za pravdu. Především v kontextu aféry Nagyové už mám pocit, že ti různí "analitici" musí být placení z jistých kapes. Anebo jsou úplně pitomí. Mimochodem k tématu
Problémové koalice jsou ty, ve který je 3 a více členů, protože ty malé strany se spolčí proti té velké a vydírají ji.
Kníže by se sice choval kulturně při jmenovani profesoru
Jakkoli nesouhlasím se Zemanovými důvody a na jeho místě bych se jmenováním Putny neměl problém, je mi moc líto, že se jako obvykle celá diskuse jak v politických kruzích, tak v médiích a mezi lidmi nakonec odehrála jen v rovině toho, kdo má a kdo nemá rád Zemana, a zcela se vyhnula tomu podstatnému. Za podstatné považuji především dva body:
Za prvé: opět nedošlo na to, aby Ústavní soud podal závazný výklad toho, co přesně znamená formulace "prezident jmenuje … (na návrh …)", tj. jestli je prezident povinen navrženého jmenovat nebo jestli je na jeho uvážení, zda tak učiní. Tento spor už se vedl několikrát a nikdy nedošlo k jasnému a jednoznačnému závěru, tedy s výjimkou jednoho soudce, kdy se ale verdikt týkal jen tohoto konkrétního případu. IMHO by bylo velmi žádoucí, aby buď ÚS závazný výklad vydal nebo aby došlo ke zpřesnění formulace.
Za druhé: je zvláštní, že i zastánci názoru, že prezident je bezpodmínečně povinen předložené jmenování provést, stále mluví o pravomoci prezidenta jmenovat profesory (velvyslance, soudce, generály, …). Pokud bychom tento výklad přijali, pak přece nejde o žádnou pravomoc, ale o povinnost. IMHO by bylo lepší přestat si hrát na monarchistické relikty, že prezident (panovník) jmenuje své velvyslance, profesory atd. a pragmaticky přejít na formulaci, že funkci/hodnost uděluje příslušný státní orgán a prezident to jen coby zástupce toho státu stvrzuje svým podpisem. Nikdo, ani prezident, by totiž IMHO neměl být zákonem nucen podepsat akt provedený jeho jménem, se kterým bytostně nesouhlasí.
v pripade jmenovani profesoru to nema a nesmi mit s politikou spolecneho vubec nic
Vždyť to s politikou nic společného nemělo - tedy aspoň do chvíle, než z toho politiku začali dělat novináři a Zemanovi političtí oponenti. Zeman vyjádřil názor, že součástí nároků na profesora by kromě odborné způsobilosti měla být i určitá zdrženlivost ve veřejných projevech. Jakkoli si osobně myslím, že chování M. Putny nijak nepřekračuje mé představy o takových limitech, jsem přesvědčen, že i kterýkoli jiný prezident (včetně těch dvou předcházejících) by mohl velmi snadno narazit na kandidáta, s jehož chováním by měl problém. Zejména v případě Havla by se takovým důvodem mohly stát nějaké "morální prohřešky" z minulosti, což by politikou zavánělo daleko víc.
Právě proto si myslím, že by jmenování nemělo být "osobní", aby se podobná podezření vyloučila. Zkuste se na to podívat i z druhé strany: Martin Putna si očividně Miloše Zemana ani trochu neváží, proč by měl tedy chtít, aby ho právě tento člověk jmenoval profesorem? Z čiré zlomyslnosti?
Nikdo, ani prezident, by totiž IMHO neměl být zákonem nucen podepsat akt provedený jeho jménem, se kterým bytostně nesouhlasí.Vsak on k tomu (absolutne) nucen neni - vzdy muze abdikovat a nepodepsat. Je to pouze povinnost spojena s jeho uradem.
Radeji ostudu s nejmenovanim jednoho profesora nez pokracujici ostutu s nasi vladou.a tohle je presne duvod, proc IMHO je nakonec horsi, ze vyhral Zeman, protoze tim jeho hovadskym chovanim si IMHO jen zadelavame na problemy do budoucna a jeste vic se devastuje politicka kultura. O rok vic nebo min jedne vlady je vuci tomu z dlouhodobeho hlediska zanedbatelne (nota bene, vlada je drzena u moci legitimne zvolenymi poslanci). Navic mit za prezidenta nekoho s naprosto nedemokratickym, a po Putnove pripade bych se uz nabal rict bolsevickym, smyslenim je k zbliti samo o sobe, jak kdyby pred tim nestacil Klaus
Jen proforma připomínám, že Adolf HitlerPomalu bude na čase přeformulovat Godwinův zákon
ale vzhledem k tomu, ze cokoli bude lepsi nez ta particka s KalouskemHistorický precedent říká, že tohle právě vůbec nemusí být pravda. A to neříkám proto, že bych měl Kalouska rád, ale prostě proto, že stále ještě mám kousek představivosti, narozdíl od lidí s tvým názorem, kterým zřejmě už nezbyla představivost vůbec žádná. Například vládu v posobě ČSSD+KSČM+SPOZ, která pravděpodobně přijde na podzim, za moc velké vylepšení oproti Kalouskovi & spol. nepovažuju, spíš mi přijde jako z bláta do louže...
Jenze ono to tu bude, driv ci pozdeji. Pochybuju ze za rok vladnuti koalice by se to nejak otocilo, spis si myslim, ze by levice mela nakonec jeste vice preferenci, nez ma ted.To souhlasim. Osobně nevidim aktuálně žádnej směr, kterej bych mohl nějak rozumně s čistým svědomím podporovat, bohužel...
ze cokoli bude lepsi nez ta particka s Kalouskem
Povíme si po volbách. Tato vláda je sice banda kreténů, ale s ČSSD u kormidla to bude ještě horší.
Prijde mi to docela nelogicke, pokud v tom neni neco vic (jakoze urcite je).
Je to perfektně logické. Nové volby znamenají pro koaliční poslance přinejmenším nejistotu, jestli své místo udrží. V mnoha případech mají dokonce jistotu, že už se do Sněmovny nevrátí.
viz vysePovíme si po volbách. Tato vláda je sice banda kreténů, ale s ČSSD u kormidla to bude ještě horší.
Ano, to plati o LIDEM, ti jsou odepsani. Ale jak jsem psal, ODS a TOP09 si muzou jen polepsit, protoze si myslim, ze za rok by mely jeste mensi preference, nez maji ted. Ale zalezi, jestli jim jde jen o to jeste rok byt u koryta, nebo myslet do budoucna...Je to perfektně logické. Nové volby znamenají pro koaliční poslance přinejmenším nejistotu, jestli své místo udrží. V mnoha případech mají dokonce jistotu, že už se do Sněmovny nevrátí.
Ale jak jsem psal, ODS a TOP09 si muzou jen polepsit, protoze si myslim, ze za rok by mely jeste mensi preference, nez maji ted.
U TOP 09 nevím, ale ODS si odkladem voleb může jen polepšit. Momentálně má tak nízké preference, že horší už to být nemůže.
Proč by neměli mít voliči právo na to, aby vláda měla 4 roky na to, hájit jejich zájmy/postoje/ideologie?Protože ta vláda je aktuálně v demisi, proto.
Vláda je v demisi kvůli osobnímu problému premiéra.No to právě ne, vláda je v demisi kvůli protizákonému postupu šéfky jeho kabinetu a dalších lidí. To, že s tím souvisí premiérův osobní probblém, je vedlejší.
Schopnost koalice sestavit jinou vládu tím není narušena.To je sice možné, ale takhle ten systém nefunguje. Ve chvíli, kdy je vláda v demisi, se postupuje způsobem daným zákonem/ústavou. Mně se sice taky Zemanovi kamarádi nelíbí, ale v zásadě nevim o tom, že by něco porušil nebo jednal protiústavně. Jestliže ta vláda chtěla vládnout celé 4 roky, neměla se vůbec do demise dostat.
To je sice možné, ale takhle ten systém nefunguje. Ve chvíli, kdy je vláda v demisi, se postupuje způsobem daným zákonem/ústavou.
Něco jiného je litera zákona a něco jiného jsou běžné ústavní zvyklosti...
No to právě ne, vláda je v demisi kvůli protizákonému postupu šéfky jeho kabinetu a dalších lidí.
Ona je hlavně mimo jiné v demisi i proto, že je předmětem vyšetřování akce, která zabránila tomu, aby byla v demisi už od podzimu, což její legitimitu IMHO snižuje ještě víc.
voliči nemohou svého poslance odvolat. Škoda.
Jak konkrétně by měl ten odvolávací mechanismus vypadat?
odvolávat by je měli ti voliči těch stran za kterou byli zvoleni
To je v systému tajných voleb dost obtížně realizovatelné.
Dobře tak by strana musela udělat nějaké své referendum zda toho nebo onoho poslance odvolat protože udělal XYZ.
Vnitrostranická referenda už jsme tady měli (VV) a jak ukázaly nahrávky, celé to bylo "cinknuté".
Je to v podstatě neodvolatelný člověk. Což je špatně.
Jak už tady někdo píše, tak je to dobře. Ve stranickém systému stačí podplatit vedení strany a tím si zajistit hlasy všech poslanců dané strany. Ono se to do určité míry děje i teď, protože pokud chce být poslanec znovu zvolen, tak se musí dostat na dobré místo na kandidátce, a proto musí být zadobře s vedením. Ve většinovém systému by to tak jednoduché nebylo, protože každý člen parlamentu je zvolen ve svém okrsku a není tolik závislý na straně.
Problémem většinového systému je, že nahrává velkým stranám.
Na druhé straně většinový systém dává možnost nezávislým kandidátům. Udělat kampaň a vyhrát v jednom okrsku je možné. V poměrném systému je nutné kandidovat minimálně v kraji, ale nejlépe v celé republice, navíc je nutné sestavit stranickou kandidátku. Navíc, když se podíváme do ČR, tak malé strany představují přinejmenším stejné zlo jako velké - Zelení, VV, US, ODA, KDU-ČSL. Není tam žádný rozdíl.
tak malé strany představují přinejmenším stejné zlo jako velké - Zelení, VV, US, ODA, KDU-ČSLNemyslim si. Nove strany = novi lide, kteri narusi zavedene mocenske skupiny. Taky je lepsi kdyz se "kmotri" perou, nez kdyz tahnou za jeden provaz (to plati hlavne pro VV). Zeleni jednou jako jedini obstali v protikorupcnim testu. VV prosadili zmenu policejniho prezidenta ktery uz nedostava informace o probihajicich korupcnich kauzach. KDU-CSL je ze zavedenych stredopravych stran nejmensi zlo.
Nove strany = novi lide, kteri narusi zavedene mocenske skupiny.
Jenže noví lidé si potřebují nahrabat, protože ještě nahrabáno nemají. Viděli jsme u VV, jak se z bojovníků proti dinosaurům přes noc stali dinosauři.
Zeleni jednou jako jedini obstali v protikorupcnim testu.
Jenže ty jejich ekologické nesmysly nás všechny přijdou na obrovské peníze. Proti tomu jsou předražené stíhačky úplná prkotina.
KDU-CSL je ze zavedenych stredopravych stran nejmensi zlo.
A odkud pocházejí lidé jako Kalousek nebo Kopřiva? Kdo měl pod palcem ministerstvo obrany v době, kdy se tam dělaly největší tunely?
A odkud pocházejí lidé jako Kalousek nebo Kopřiva? Kdo měl pod palcem ministerstvo obrany v době, kdy se tam dělaly největší tunely?Pokud vím, tak to byli lidé co první práskli do bot, jakmile začalo být jasné, že KDU-ČSL ve volbách neprojde. Tudíž srovnávat současnou KDU-ČSL s tou z dob Miroslava Kalouska není na místě.
LIDEM se snažila pokračovat v politice VV,
V čem, prosím???
samozvanci (odbory, prezident, atd.)Odbory boli v ČR boli jednou z poistiek občanov, ktorá u vás ako - tak doteraz ubránila hospodárske a sociálne práva pracujúcich. Ale ako počúvam (práve včera jeden rozhovor s človekom, ktorý sa po cca 10 rokoch práce v ČR s celou rodinou vrátili na Slovensko), už sa úspešne darí tieto práva eliminovať aj u vás. Prezidenta si občania u Vás zvolili v priamej voľbe. Ako by ste chceli voličom zabrániť uskutočniť takýto puč?
Šmarjá, to jsou pindy.Odbory - silovou politiku? A v čom spočívala? Pravda, to je skutočne nekorektné domáhať sa akýchsi fiktívnych ekonomických práv a sociálnych istôt, na ktoré žiadny človek nemá právo (okrem tých, čo si ich dokázali uzurpovať s mocou) inak, než kolenačky pred kostolom s klobúkom v ruke. Odbory zakázať!
Napadá mne miláček národa, Zdeněk Svěrák, který stojí vždy v čele 'představitelů kulturní veřejnosti', když je potřeba manipulovat davem, např. podpora knížete na prezidenta. A těm davům vůbec nevadí, že Svěrák byl 10 let v KSČ a bez problémů signatářem Anticharty (jenom se po 'revoluci' v klidu národu omluvil).
Začátkem 90. let se v Reflexu ptali signatářů Anticharty, proč ji podepsali a jaký z toho teď mají pocit. Svěrák byl jeden z mála, který otevřeně přiznal, že podepsal ze strachu a má z toho špatné svědomí. Spousta ostatních umělců se všelijak nejapně vykrucovala, někteří dokonce byli i docela agresivní.
Ale jo, tohle beru, nevím, jak bych se tenkrát zachoval v jeho situaci. Tak to také beru jako celkem férové vyjádření. Jenom na to nějak zapomíná, když v těch kampaních, kterých se zúčastnil, napadal kandidáty za jejich bolševickou minulost - to mi vadí. Stejně, jak jsi napsal, právě Nohavica se za své selhání nikdy neomluvil, takže mne hlava nebere, jak teď může halasně mluvit a zpívat o Krylovi, na kterého v létě 1989 psal zprávu na STB.Vy jste tu zprávu četl?
Hutka sice údajně studoval na umprum, ale nic kloudného nedokázal vytvořit,ja ho nechcem nijako posudzovať ako umelca... mňa tá jeho tvorba necháva v ľade okrem toho z jeho vystupovania proti Nohavicovi som mala dojem, že mu závidí talent a že jeho motívy nie sú také vznešené, za aké ich vydáva
Promiňte, ale snad byste ze svých dálav neměla posuzovat zrovna tuhle tématiku - kolik vystoupení těchto tří jmenovaných pánů jste osobně absolvovalaNemusím absolvovať osobne ich vystúpenia na to, aby som to vedela posúdiť. Vám sa môj názor nemusí páčiť, ale zapierať ho preto nebudem. Kryla vnímam od začiatku, a najmä od tejto pesničky... Neviem, či ste niekedy zažili pri počúvaní rádia srdce v krku a keď vo vás vibruje každá bunka, takže to chvenie nemôžete zastaviť:). Meno Nohavica som objavila vďaka jeho textu a som presvedčená, že človek, ktorý dokáže napísať takúto báseň nie je sviňa! Nemôže byť, to sa nedá predstierať. Ja by som mu slabosť nezazlievala. Sám ste napísali, že neviete, ako by ste sa zachovali na jeho mieste... Boli ľudia, čo iniciatívne spolupracovali - a nie iba naoko, pretože sa báli otvorene vzoprieť. A ťažili z toho:). Prie prezeraní zoznamov všelijakých tých spolupracovníkov a agentov z okresu, mesta človek zistí, prečo sa napr. ich deti na rozdiel od iných, hoci blbé, dostali na školu kam len chceli. A tí sa teraz schovajú za takých ako Nohavica.
som presvedčená, že človek, ktorý dokáže napísať takúto báseň nie je sviňa! Nemôže byť, to sa nedá predstierať.
To je velmi naivní názor.
kteří ho ostatně většinově nebrali ani jako kolegu (Třešňák, PlíhalPlíhal že ho nebral ani ako kolegu??? To snáď nie!
V televizi jste se veřejně pohádal s kolegou Janem Rejžkem kvůli jeho systematickému upozorňování na umělce, kteří jsou v seznamech agentů StB. Co vás na tom tak dráždí? Především takové to Rejžkovo - buď tam jseš, nebo nejseš a dál se o tom nebudeme bavit. Přece samotný podpis spolupráce s StB může znamenat všechno nebo nic. Může znamenat, že ten člověk jim nikdy nic neřekl, nikomu neublížil, jenom sobě, a to tím, že se zapletl s ďáblem. Ale také může znamenat, že dostal spoustu lidí do kriminálu, bral od estébáků peníze. A mezi těmito dvěma krajnostmi je spousta dalších možností. Vždyť my tak ze složitého koláče lidského života vytrhneme jen cíp spolupráce s StB, a co dotyčný dělal předtím nebo potom, nikoho nezajímá. Myslím, že takovýto přístup strašlivě překrucuje představy o morálce a životě vůbec.Z rozhovoru s Jiřím Černým ( Mikrofórum, 12 na houpačce - 60. roky) zdroj: http://www.nacerno.cz/view.php?cisloclanku=2003080502
béčkovej písničkářa ktorí sú tí áčkoví?
- Jeho svazek se totiž v prvních dnech po sametové revoluci podařilo StB společně s tisíci dalších skartovat.Takže ty věci co byly na tom idnesu si někdo vycucal z prstu?
Raději bych rok 1946 nezmiňoval, tehdejší program komunistické strany byl naprosto odlišný proti tomu, jak vypadal další vývoj po roce 1948.No vidite, snazite se me presvedcit, proc jsem rok 1946 nemel zminovat, ale pritom jste mi prinesl jen dalsi argument.
najednou druhý den přišla Němcová, že má hlasy i od LIDEM
Peake ve zprávách citovala, pod co se ona podepsala, a o nějakém hlasu pro důvěru vládě tam nebylo ani slovo. Ne že bych Peake považoval za ikonu pravdomluvnosti, ale v tomto případě mi její verze zní věrohodněji než verze Němcové. Koneckonců, má-li Němcová pravdu a Peake lže, není nic jednoduššího než ten papír ukázat.
Osobně si myslím, že ČSSD i KSČM kalí vodu a tu podporu nové vládě dají, protože musí dobře vědět, že nemají na to, aby získali 120 hlasů pro rozpuštění sněmovny.
To jsou ale dvě zcela nezávislé věci - poslanec může klidně hlasovat jak pro důvěru vládě, tak pro rozpuštění sněmovny. Navíc Top09 jasně a zřetelně řekla, že v případě pokusu jmenovat úřednickou vládu bude hlasovat pro rozpuštění sněmovny, takže by bylo přinejmenším zajímavé sledovat, jak se z toho teď bude chtít vykroutit.
vybere řešení, jež nemá šanci na úspěch, ale, které má dost dlouhou životnost na to, aby značně zdrželo ať už rozpuštění sněmovnyrozpusteni snemovny AFAIK nic nebrani. Kdyby krom Zemana nebyli hovada i poslanci, tak se na rozpusteni snemovny domluvi ten samy den, kdy jmenoval premierem Rusnoka.
DS == velkostatkářis tou sociálnou štruktúrou Slovenska je trochu - dosť vedľa, konzervatívne roľnícke a kresťanské Slovensko predtým volilo agrárnikov a kresťanské strany, komunisti boli vždy okrajoví
ti co se za Hitlera měli dobřeto sa mali všetci - ekonomicky, neporovnateľne s predchodzími rokmi v ČSR, čo neznamená, že DS vznikla zo sympatizantov fašizmu, práve naopak, vznikla na protifaš. platforme a združovala demokraticky zmýšľajúcu slovenskú inteligenciu... z Vášho výkladu by mali Noskovi pohoniči radosť aj dnes
Komunisty volily jen ty osoby, které pomáhaly s odbojem anebo ti co kopali za Rudou armádu.To teda bolo tých protifašistických bojovníkov, pomáhajúcich odboju v Protektoráte neúrekom -ak vezmete do úvahy do vysoké % voličov KSČ v roku 1946.
ti co kopali za Rudou armáduA viete, ako sa dostávali čsl. príslušníci - utečenci z okupovaných území, táborov alebo dezertéri zo Slov. armády do česko-slovenského armádneho zboru v ZSSR? Tak asi ako aj môj svokor - mali na výber: gulag, guľku alebo sa prihlásiť... Mnohí boli Židia. Nie je to tak, že v Anglicku bojovali samí "demokrati" a na sovietrskej strane "komunisti", ktorí potom volili Gottwalda a spol..
To, jak moc nějaká vláda (ne)reprezentuje vůli občanů se dost dobře nedá určit pouhým počtem delegací. To je jako kdybys porovnával procesory podle gigahertzů.To se pletes, ja porovnavam jen to, co se zmenilo (v obou pripadech stale vladu schvaluje parlament), tedy je to jako kdybych porovnaval identicke procesory (architekturou) podle gigahertzu. Stejne chyby se dopousti i lojzik niz, kteremu podrobneji odpovim zitra.
To se pletes, ja porovnavam jen to, co se zmenilo (v obou pripadech stale vladu schvaluje parlament), tedy je to jako kdybych porovnaval identicke procesory (architekturou) podle gigahertzu.To, že ji schvaluje parlament, je asi tak jediná podobnost, jinak opravdu nevím, odkud si vzal tu identičnost. Vždyť ta vláda vznikla zcela odlišným způsobem. Nehledě k tomu, že s přímostí demokracie to v zásadě má velmi málo co dělat, protože lidé prezidenta nevolí od toho, aby sestavil nějakou konkrétní vládu odborníků. Samozřejmě, že volič s tou možností musí počítat, ale stále je to výjimečný stav který může nebo nemusí nastat. Kromě toho, těžko mohl volič nějak předvídat, že Zeman zvolí zrovna tuhle vládu (ie. Rusnoka). Obecně ten problém je v tom, že nemůžeš přímost demokraci měřit pouze podle kroků delegace aniž bys porovnal, jak moc je velký prostor pro svévoli na jednotlivých místech. Například prezident má po volbách do sněmovny afaik v tomto ohledu výrazně menší prostor, než když se dostane vláda do demise (jako v této chvíli Zeman).
V čom by bola Nemcová s SPTŠ lepšia šéfka vlády odborníkov? Vlády, peklenujúcej obdobie k regulérnym, politickými stranami neovplyvňovaným voľbám?Především v tom, že by to byla vláda disponující (s největší pravděpodobností) většinou ve Sněmovně a tedy i vláda vládnoucí regulérně, čili s vyslovenou důvěrou. Pokud vládne vláda, která nikdy důvěru v PS nezískala (v rámci našeho ústavního systému), pak to nemá s demokracií nic společného. Tady jde o základní ústavní principy, ne o to, jestli je ta vláda dobrá (a jak tak koukám na nové budoucí ministry, tak za sebe můžu říct, že to ta Rusnokova rozhodně nebude; navíc, to jestli je dobrá nebo ne, je silně subjektivní). Prezident si usmyslel, že půjde proti všem. Najmenuje si svoji vládu, která bude vládnout bez důvěry a když bude šikovný, tak dost dlouho na to, aby připravila rozpočet a přiklepla Temelín rusům (netvrdím, že to udělá, ale může a neměla by). Sorry, ale je mi jedno, jestli mu (Prezidentovi) to Ústava dovoluje nebo ne, naše je dost volná, tady jde o stát, a Prezident, a to tím spíš, že má ze všech zdejších politiků největší mandát, co do počtu voličů (byť i přesto nedisponuje mandátem většiny obyvatelstva s právem volit; tady bych podotkl, že ministr v demisi Schwarzenberg má pořád ještě větší mandát, než celá PS dohromady). Prezident se má v takovou chvíli chovat státnicky a ne jak rozmarný dědek, který se snaží plnit politické předvolební sliby. Náš systém je sice dost pružný, ale každému rozumnému člověku je snad jasné, že nejschůdnější a nejčistší řešení v situaci, kdy nemáme premiéra, je zjistit, existuje-li někdo, kdo má nezanedbatelnou možnost získat v PS důvěru. Je-li někdo takový, je rozumné a zcela legitimní ho jmenovat. Není-li nikdo takový, lze vyjednávat. Najde-li se, následuje předchozí situace. Nenajde-li se, předčasné volby. Jednoduché a efektivní (jen s tím drobným zádrhelem, že předčasné volby můžou skončit podobně jak v Itálii...). A hlavně demokratické.
Sorry, ale je mi jedno, jestli mu (Prezidentovi) to Ústava dovoluje nebo ne, naše je dost volná, tady jde o stát, a Prezident, a to tím spíš,
HLAVA DRUHÁ
Moc zákonodárná
Článek 35
(1)Poslaneckou sněmovnu může rozpustit prezident republiky, jestliže
a) Poslanecká sněmovna nevyslovila důvěru nově jmenované vládě, jejíž předseda byl prezidentem republiky jmenován na návrh předsedy Poslanecké sněmovny,
(3) Poslaneckou sněmovnu nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.
HLAVA TŘETÍ
Moc výkonná
Prezident republiky
Článek 54
(1) Prezident republiky je hlavou státu.
(3) Prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný.
Článek 62
Prezident republiky
a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,
b) svolává zasedání Poslanecké sněmovny,
c) rozpouští Poslaneckou sněmovnu,
d) pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády, Vláda Článek 68
(2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.
(3) Vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry.
(4) Pokud nově jmenovaná vláda nezíská v Poslanecké sněmovně důvěru, postupuje se podle odstavce 2 a 3. Jestliže ani takto jmenovaná vláda nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.
Nema problema:).
Často tiež počuť argument, že ide o Ústavu prispôsobenú V. Havlovi. Ale v právnom a stabilnom štáte by sa Ústava nemala meniť príliš často, napr. podľa toho, kto je prezidentom.
To, co teď dělá, vůbec není státnický krok nýbrž za populistickým heslem vlády odborníků schovaný tvrdý boj o moc.Veď ten vedú všetci do nohy, aj tí "moralisti" z parlamentu, aj redaktori ČT, ktorí našepkávajú verejnosti, ako sa na celú kauzu treba pozerať! Vrchol v ranných správach - otázka na Němcovú, či sa v prípade, že sa nedostane k funkcii, obráti na Ústavný súd! A ona ešte hovorí o sebe, aký je človek - hľadajúci nekonfrontačné riešenia:), a že to takto vyhrocovať zatiaľ (!) neplánuje. Keby radšej priznala na plné ústa tak ako to je, že na Ústavnom súde by taká žaloba neprešla.
Především v tom, že by to byla vláda disponující (s největší pravděpodobností) většinou ve Sněmovně a tedy i vláda vládnoucí regulérně, čili s vyslovenou důvěrou. Pokud vládne vláda, která nikdy důvěru v PS nezískala (v rámci našeho ústavního systému), pak to nemá s demokracií nic společného.Ja myslim, ze tady bezduvodne predjimas budoucnost. Zaprve nejsou zaruky, ze by vlada stavajici koalice podporu ziskala, zadruhe nejsou zaruky, ze Rusnokova vlada podporu neziska. V ceske politice to uz kolikrat vypadalo tak, ze je nulova sance na ziskani vetsiny pro vladu - napr. po volbach 1998 a 2006 - a presto jsme byli politikama necekane prekvapeni. Osobne mne prijdou sance Rusnokovy vlady ziskat duveru jako minimalni, ale stale vetsi nez sance zminovanych vlad vzeslych z voleb 1998 a 2006. Prezident za soucasne ustavy svuj narok na sve dva pokusy ma a ciste z jeho pohledu by bylo nesmyslne, kdyby je nevyuzil. Z celospolecenskeho pohledu to sice nemusi byt rozumne (pokud se takove vlade duveru ziskat nepovede a jen to prodlouzi patovou situaci), ale v tom (preferovani sve pozice pred spolecensky konsenzualni pozici) se moc nelisi od prevazne vetsiny ostatnich politiku.
Stále nechápem, čo máte stále proti tomu Zemanovmu kroku. Jedna vec je, že podľa zákona bol zvolený v priamej voľbe a druhá, že mu platná ústava dáva určité právomoci, ktoré nijako neprekročil.To je odpověď na mě, nebo všeobecně do diskuse? Protože s tímhle já celkem souhlasim. Respektive takhle: Mně všechny možné evetuality přijdou víceméně stejně špatné, tzn. jak pokračující funkce bývalé vlády, tak i Zemanova mafie, tak i případná vláda KSČSSD. Tady nejsme svědky nějakého boje dobra se zlem, je to pouze střet několika konkurenčních gangů.
To je odpověď na mě, nebo všeobecně do diskuse?do všeobecnej... ale často s Tebou súhlasím:), aj s tým, že vlastne čo sa týka eventualít, Vy ani my nemáme veľmi na výber...otázka je, ako sa tých mafií v politike zbaviť, a to veru netuším
To, že ji schvaluje parlament, je asi tak jediná podobnost, jinak opravdu nevím, odkud si vzal tu identičnost.Vsechno ostatni, krome faktu, ze prezident je volen primo, zustalo stejne, nebo ne?
Vždyť ta vláda vznikla zcela odlišným způsobem.To souhlasim. Vznikla v jinem mozku. Bude zajimave pozorovat, cemu daji poslanci prednost - jestli svym kamaradum nebo svym prebendam.
Nehledě k tomu, že s přímostí demokracie to v zásadě má velmi málo co dělat, protože lidé prezidenta nevolí od toho, aby sestavil nějakou konkrétní vládu odborníků.Volba prezidenta neni prima demokracie, a vubec, vzdycky jsem to mel za celkem detail. Takze i kdyz (a napul nevazne) rikam, ze tato vlada asi bude legitimnejsi (za predpokladu, ze by prosla), ve skutecnosti je to zcela zanedbatelne "vic". Nicmene, i kdyz prezidentuv krok mnohe prekvapil, nelze nikdy 100% rict, proc lid koho volil, pokud neporusi nejaky volebni slib nebo se nezmenila pravomoc, od voleb. A k tomu zde nedoslo. Jeho krok patrne povede k predcasnym volbam (viz tez moje odpoved Chuldovi vys).
Například prezident má po volbách do sněmovny afaik v tomto ohledu výrazně menší prostor, než když se dostane vláda do demise (jako v této chvíli Zeman).A nebylo by nejlepsi, pokud je vlada v demisi, proste vzdy vyhlasit predcasne volby?
Vsechno ostatni, krome faktu, ze prezident je volen primo, zustalo stejne, nebo ne?No tak pokud to správně chápu, tak zhruba takhle: Jak vznikla odstupující vláda, ie. bežná vláda? Voliči na základě politických programů a samozřejmě svých názorů hlasovali pro politické strany, které následně v rámci poměrného systému získaly křesla ve sněmovně. Na základě těchto výsledků byl prezidentem jmenován premiér a pověřen sestavením vlády, která následně de-facto sama sebe schválila. Jak vzniká Rusnokova vláda? Prezident byl zvolen na základě prezidentského programu (v němž je jmenování úřednícké vlády pouze okrajová záležitost). Nastala náhlá situace, která způsobila, že premiér musel odstoupit a vláda se dostala do demise. Prezident využil práv, které mu pro tuto situaci dává ústava, a čistě dle svého uvážení jmenoval konkrétního úředníka premiérem a pověřil ho sestavením dočasné vlády na překlenutí období do doby, než bude zvolena nová vláda v předčasných volbách. Tato dočasná vláda bude také muset získat důvěru sněmovny, nicméně to budou hlasovat odstupující poslanci pro někoho jiného, vesměs pro nestraníky, pokud vím. Suma sumárům stejných věcí moc nevidím. Vlastně skoro nic.
A nebylo by nejlepsi, pokud je vlada v demisi, proste vzdy vyhlasit predcasne volby?No, nejsem žádnej odborník (naopak), takže opravdu nevim, jaký mohou nastat všechny možný krajní situace a jakej by to mělo dopad, ale je klidně možný, že by to bylo lepší.
ale logicky to dava smysljo, a na zaklade teto logiky by byl jeste vice legitimni lidem voleny diktator, ktery by vykonaval veskerou moc ve state ... takovy Putin je asi sikoro daleko nejlegitimnejsi vladce (teda, vlastne Lukasenko je asi je jeste vic legitimni). Chci rict, slovo legitimita se da ruzne ohybat, daji se s tim delat ruzne sofistiky, ale jsou to jen sofistiky a realita je uplne nekde jinde.
Jen namatkou jeste par poznamek: predne, tvoje srovnani legitimity vlady je odvozeno od srovnani legitimity primo a neprimo voleneho prezidenta. To (resp. retezec kroku, kde se minimalizuje pocek kroku, kde se to muze "pokazit" - coz je ale v tvem podani rozdil mezi primo a neprimo volenym prezidentem) je ale jen tvuj vyklad legitimity, zcela ucelove zavedeny. Legimititu vlade ale dava parlament (vyjadrenim duvery), ne prezident (take viz nize, na cem je zalozen nas politicky system). Navic v kontextu tohoto blogu jsou uvahy vedene timto smerem do znacne miry mimo misu, protoze stejne jako Zeman se mohl zachovat i neprimo voleny prezident - bylo by jen o argument vic, proc je jeho jednani nelegitimni, ale podstata problemu (zda jednal nebo nejednal v souladu s duchem ustavy) zustava porad ta sama. Jinymi slovy, snazis se zde diskutovany problem prevest na uplne jiny problem a tvarit se, ze tyto dva spolu nejak zasadne souvisi, pricemz to neni pravda (souvisi spolu tak, ze je tam o ten jeden argument vic nebo min, ale to je IMHO cele).
zdrojem veskere moci je lida dal se tam pise Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran a Vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry. - opet, zdrojem legitimity je lid, ktery deleguje legitimitu na parlament, nikoli na prezidenta nebo na sekvenci kroku, kde je minimum bodu, kde se to muze "pokazit". Ostatne, v parlamentni demokracii, kde danou vladu nechce (nebo se k ni minimalne nehlasi) ani jedna parlametni strana snad nemuze o byt o legitimite vubec rec a jen to dokresluje absurdnost tvojich zaveru.
s kazdym delegovanim vznika i rizikostejne tak lze rici, ze riziko je tim vetsi, cim mensi je pocet delegatu a pak bych mohl prohlasit, ze delegovani na jednoho cloveka (prezidenta), ktery nebude nicim omezen pri volbe je vlastne nejmin legitimni, protoze je tam nejvetsi riziko selhani (jen jako priklad, ze cely problem lze nahlizet z uplne jine perspektivy a ty nepredkladas zadny argument, proc by ten tvuj pohled mel byt ten spravny)
Lid voli primo prezidentaovsem s vedomim, ze zijeme v parlamentni demokracii a ne v prezidentskem nebo poloprezidentskem systemu
Ostatne, v parlamentni demokracii, kde danou vladu nechce (nebo se k ni minimalne nehlasi) ani jedna parlametni strana snad nemuze o byt o legitimite vubec rec+1
jo, a na zaklade teto logiky by byl jeste vice legitimni lidem voleny diktator, ktery by vykonaval veskerou moc ve state ...Ne. Ten "pocet kroku" je jen jedna cast toho kriteria legitimity; vsechno ostatni je stejne.
To (resp. retezec kroku, kde se minimalizuje pocek kroku, kde se to muze "pokazit" - coz je ale v tvem podani rozdil mezi primo a neprimo volenym prezidentem) je ale jen tvuj vyklad legitimity, zcela ucelove zavedeny.Neni to ucelove, vychazi to z ustavy, podle ktere legitimitu volenym zastupcum davaji volby a dale pak z jiste logiky. A predevsim to neni cele kriterium legitimity - i kdybychom tohle doplnili jako soucast jakehokoli jineho kriteria, vyslo by to stejne, protoze to je bod, v kterem se ty systemy lisi.
Legimititu vlade ale dava parlament (vyjadrenim duvery), ne prezident (take viz nize, na cem je zalozen nas politicky system).V tom se to ale prece nelisi; pointa ale je, ze i po tom parlamentu pozadujeme, aby odrazel vuli volicu, jinak to legitimni neni. A co odrazi vuli volicu vic nez jejich vlastni volba (ktera parlament obejde zcela)?
stejne jako Zeman se mohl zachovat i neprimo voleny prezident - bylo by jen o argument vic, proc je jeho jednani nelegitimni, ale podstata problemu (zda jednal nebo nejednal v souladu s duchem ustavy) zustava porad ta sama.No proto tam mame ten parlament, ne? Tak v cem je problem.. Moje logika je spravna. Kde to je kontraintuitivni je v tom, ze pokud prezident jmenuje premiera primo bez predchozi konzultace s parlamentem, snizuje se pravdepodobnost, ze takova vlada projde. Pokud ovsem nekdo pri zbeznem pohledu obe pravdepodobnosti ztotozni, je jasne, ze mu vyjde intuitivne paradox. V nasi situaci je to ovsem slozitejsi. Parlament ma zajem udrzet se u moci, a tedy je dost pravdepodobne, ze bude hlasovat pro jakoukoli vladu. Tedy, neni to vlastne parlament, kdo zpusobuje tu nizsi legitimitu?
Jinymi slovy, snazis se zde diskutovany problem prevest na uplne jiny problem a tvarit se, ze tyto dva spolu nejak zasadne souvisi, pricemz to neni pravdaNe. Ja tvrdim, ze cim vic lide rozhoduji primo, tim legitimnejsi to rozhodnuti je. Mluvim jen o legitimite te vlady (za predpokladu, ze projde); zda prezident jedna v souladu s nejakou zvyklosti me nezajima, protoze z toho jeste zadna legitimita nevyplyva (mozna ano, ale musel bys ukazat jak).
zdrojem legitimity je lid, ktery deleguje legitimitu na parlament, nikoli na prezidentaVzdyt stale rozhoduje parlament. Rozumis, legitimita neni neco, co lze uzakonit. To je soulad te statni moci s tim, co chteji obcane. Takze ustava nemuze deklarovat - tyto kroky jsou legitimni.
Ostatne, v parlamentni demokracii, kde danou vladu nechce (nebo se k ni minimalne nehlasi) ani jedna parlametni strana snad nemuze o byt o legitimite vubec rec a jen to dokresluje absurdnost tvojich zaveru.A pokud lide nechteji zadnou z tech stran, a naopak chteji tu vladu? Je to pak legitimni nebo ne? (Tim nerikam, ze je to soucasna situace, jen ze je to vadny argument - legitimitu nelze takto deklarovat.)
stejne tak lze rici, ze riziko je tim vetsi, cim mensi je pocet delegatu a pak bych mohl prohlasit, ze delegovani na jednoho cloveka (prezidenta), ktery nebude nicim omezen pri volbe je vlastne nejmin legitimni, protoze je tam nejvetsi riziko selhaniNe. Zalezi na tom, jestli je to delegovani paralelne nebo v serii. Paralelni delegovani (treba volba 200 poslancu) to riziko se zvysujicim se poctem snizuje, naopak seriove delegovani (A voli B, B voli C, C voli D atd.) ho naopak se zvysujicim se poctem zvysuje.
ovsem s vedomim, ze zijeme v parlamentni demokracii a ne v prezidentskem nebo poloprezidentskem systemuRika kdo? Lid vedel uz pred volbami, jake bude mit prezident pravomoci. Proc ten rozruch, kdyz je vyuzije?
Hlavni pointa meho predchoziho prispevku je, ze jelikoz nevime, co lid chce (to by musela byt prima demokracie), je tato moc delegovana na parlament a tudiz ten urcuje legitimitu (pochopitelne i parlament muze ztratit legitimitu, ale dokud nemas dobre argumenty pro to, ze parlament legitimitu ztratil, pak legitimitu vlady urcuje jen parlament vyslovenim duvery). Muzem se bavit o tom, nakolik je soucasny parlament legitimni, ale snazit se legitimitu vymezit nejak jinak je IMHO naprosto zbytecna konstrukce (i kdyby nebyla logicky spatna, jak pisu vyse)
Lid vedel uz pred volbami, jake bude mit prezident pravomoci. Proc ten rozruch, kdyz je vyuzije?tohle je stejne demagogicka argumentace jako kdyz Klaus argumentoval, ze je jeho vec, kdy co udela, protoze ustava mu zadne terminy nepredepisuje. To, ze ustava neco umoznuje, jeste neznamena, ze kdyz toho prezident v nejake situaci vyuzije, kona dobre - IMHO naprosto nejedna a proto ten rozruch.
V nasem systemu prime volby prezidenta typicky vyhrava populista, ktery klidne muze byt pro polovinu volicu naprosto neprijatelny. Kdezto parlament mnohem presneji odrazi strukturu nazoru volicu.Vzdyt o te vlade stale hlasuje parlament.. Proc to lidem pripada intuitivne zcestne jsem vysvetlil vys lojzikovi, ale da se to pochopit - soucasna koalice se proste moci mermo chce udrzet u moci.
Bohuzel se ukazalo, ze prima volba byla chyba. Vyhral mozna jeden z nejhorsich kandidatu.Jak to chces dokazat?
Jak to chces dokazat?
Diky za odkaz, ale nemuzu rict ze me to presvedcilo, ty namitky jsou takovy dost vagni :)pardon, myslela som, že to bol odkaz na niečo iné:), takže som po voze hovorila o koze
Byt nejaky Slouf ma mozna zajimave kontakty, v zivote na nej nebylo zadne vysetrovani, nic. Z ceho vsichni cerpaji, ze z nej delaji nejakou hruzu?O Sloufovi se toho da najit na internetu spoustu, napriklad tohle. Nemuzes to jen tak smest ze stolu tim ze reknes ze nebyl obvinen, to nebyl ani Pavel Dlouhy (krome nejakyho dopravniho prestupku). A proc se asi Zeman snazil tvarit jako ze se Sloufem nema nic spolecnyho?
Eh, nejaky dukaz?Jiste (Schwarzenberg pro srovnani). A hlavne, stacilo ho chvili poslouchat v tech debatach, nekdy se mi z toho zvedal zaludek.
A mi se naopak libi, ze kdyz nekdo placne nejakou totalni blbost, tak mu do oci rekne, ze je blb a rika blbosti. Kdyby to tak delali vsichni, mozna se nekteri dvakrat zamysli, nez neco vypusti.Zeman nema zaklady slusnyho vychovani, at to aspon rekne s noblesou jako Schwarzenberg. Malem poblil korunovacni klenoty. Je emocne nevyzraly, coz je pro narcisty typicky. Pokud bych mel najit protipol anglickyho gentlemana, byl by to prave Zeman.
Zemanovy nazory jsou docela stale a stejne. To je snad jeden z mala (ne-li jediny) u ktereho si tim clovek muze byt jisty. Populista je docela clovek, ktery znasilnuje sve postoje vzhledem k verejnemu mineni.Tak to je Zeman asi blb, protoze rika, ze jenom blb nemeni sve nazory. Ta jeho kampan mi populisticka prisla dost (Benesovy dekrety, utoky na nejnizsi pudy).
19 nepravd ze 154 vyroku (a nepravda != lez) je tezko notoricke lhani. Nehlede na to, ze kdyz jsem kdysi koukal na ty diskuse pod tim, tak tam lide uvadeli, ze ne vzdy je oznacovani toho demagoga spravne nebo minimalne to neni uple tak jasne.
Jisteze jen hlupak nemeni nazory, ale pokud je nekdo meni casto a radikalne, tak je to k zamysleni. Jinak co se tyce kampane...na to vetsinou nahral sam Schwarzenberg (ktereho osobne nazyvam politickou prostitutkou vzhledem ke stranam, pod jejichz vlajkou sel do ruznych pozic a to i jako clen jine strany) svymi uzasnymi vyroky. Nejvetsi jeho perlicka byla, kdyz ani nevedel, kdy presne byla Zemanova vlada :)19 nepravd ze 154 vyroku (a nepravda != lez) je tezko notoricke lhani.23.8 % z overitelnych vyroku je bud nepravdivych anebo zavadejicich... Ale to je jedno, statistika s da ruzne ohybat, to ze ne vzdy rika pravdu byl hlavne muj dojem z debat. Myslim ze moralka nebo etika Zemanovi vubec nic nerika.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.