Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 17:30
Tento blogpost je volným pokračováním seriálu na téma zobrazování komentářů z exif tagů, jehož poslední volné pokračování s názvem jsem zde publikoval zhruba před pěti lety. V té době se stal mým favoritem z hlediska vložených komentářů k obrázkům geeqie, ale citelně jsem postrádal jednu dosti důležitou funkcionalitu - možnost provést korekci času vytvoření souboru.
Nevím jaký má kdo z vás systém pro správu obrázků, a po pravdě mě to ani nezajímá. Já se rozhodl pro jejich chronologické pojmenování - název souboru odpovídá časovému razítku pořízení fotografie. Většina fotoaparátů i mobilních telefonů časový údaj vkládá rovnou do souboru a pokud není zpracovaný přes nějaký editor, který exif informace za zahodí lze z něj čas pořízení fotografie i dodatečně vytáhnout.
Jenže mezi těmi 30GB obrázkových souborů co se mi za uplynulých 15 let nahromadilo v úložišti nejsou jenom originály, ale také upravené fotky, fotky které pochází z foťáků které měly špatný čas, nebo fotky které jsem získal naskenováním starých negativů či diapozitivů. Začal jsem tedy řešit otázku jak pokud možno pohodlně nastavit čas vytvoření obrázku.
A jelikož jsem nic kloudného nenalezl a problém mě docela pálil, tak jsem si udělal takovou utilitku sám. A dal jsem jí název...
Je shellový skript, používající na dialogy yad, který přes rouru volá obrázkový prohlížeč feh. Pro práci s exif tagy používá exiftool.
Yad jsem upřednostil před zenity z toho důvodu, že je mnohem sofistikovanější a také si mohu zvolit jestli chci použít GTK2 nebo GTK3. Bohužel má jednu vadu - není v oficiální repozitory Debianu. Nicméně si deb balíček můžete zkompilovat sami, pokud si stáhnete z naší repozitory zdrojový kód pro yad z branche "yad", která je doplněna o adresář debian
a vše potřebné pro úspěšné sestavení balíčku. Mimochodem, na stejném místě najdete i repozitář pro picexif pokud vás zaujal.
Feh mě zase oslovil tím, že jde o poměrně minimalistický prohlížeč obrázků, do kterého lze pěkně naskriptovat akce a také zobrazování exif tagů
Pozn.: Na případné námitky, proč jsem to nenapsal v pythonu, perlu, nebo něčem jiném, mohu jen uvést, že mi bash vyhovuje.
Tiskni
Sdílej:
Požadovanou věc umí přímo GNOME Commander nebo Phatch. Ale když tě baví psát ty skripty…
Aha, myslel jsem, že jde o pojmenování souboru podle údajů z EXIF - to zvládá ten GNOME Commander. Jestli jde i o úpravy EXIF, tak to umí z uvedených jen Phatch. Pokud potřebuješ pokaždé provádět jinou dávkovou úpravu obrázků (nejen změny štítků), tak je to výborný nástroj. I když na ovládání by měli ještě trochu zapracovat.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.