Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Když jsem cca před tři čtvrtě rokem zkoušel jak jsou na tom linuxové prohlížeče obrázků s exif tagy, vyšly mi z tohoto srovnání nejlépe dvě aplikace postavené na GTK2 - gthumb a geeqie. Ovšem zatím co první ze zmíněných se dočkal od té doby pouze opravy několika chyb, druhý z nich prochází neustálým vývojem. Dlužno říct, že k lepšímu.
V čem se tedy liší? Přeskočím v tomto bodě obvyklé vyjmenovávání v čem je který prohlížeč lepší a zmíním jen to, co bylo při posuzování podstatné pro mne - schopnost zobrazování a editace exif tagů. Tedy přesněji řečeno tagů, které by měly obsahovat uživatelské komentáře. Bohužel každý prohlížeč obrázků si totiž pod pojmem "uživatelský komentář" představuje něco jiného.
Z hlediska katalogizace a popisu obrázků je tak důležitý obsah následujících tagů:
Tento tag používá pro uložení komentáře gthumb. Geeqie ve výchozím nastavení sice jeho obsah nikde nezobrazuje, ale není problém si jeho zobrazování v postraní liště u exif údajů tuto položku přidat a nastavit. V dialogu pro přidání položky se uvádí při volbě je-li položka editovatelná, že lze editovat pouze XMP tagy. Vyplývá z toho, že ačkoliv si můžete přidat jako editovatelnou položku také Exif.Photo.UserComment, lze její obsah upravovat pouze prostřednictvím tagu Xmp.exif.UserComment. Nicméně při úpravách XMP tagů mění geeqie i obsah uvedených ekvivalentních tagů. Zajímavé u tohoto prohlížeče mi také přišlo, že při načítání obsahu tagu Xmp.exif.UserComment upřednostňuje obsah tagu Exif.Photo.UserComment, nikoliv Xmp.exif.UserComment ( kupř. když dojde ke změně obsahu tagu Exif.Photo.UserComment přes jiný prohlížeč, který s XMP tagy nepracuje).
Práci s exif tagy bych řekl že měl gthumb, který jsem testoval poněkud podivné chování. Při každé editaci totiž obsah tohoto tagu zduplikoval. Zatímco tag Iptc.Application2.Keywords vložil - správně - pro každké klíčové slovo pouze jednou, obsah tagu Xmp.dc.subject zdvojil. Rozdíl mezi těmito tagy je totiž především v tom, že zatímco v Iptc.Application2.Keywords jsou klíčová slova uložena najednou oddělena čárkou, je tag Iptc.Application2.Keywords pro každé klíčové slovo vkládán extra. Zajímavé však bylo, že při editaci klíčových slov primárně načítal obsah právě z tagu Xmp.dc.subject.
Na tento tag gthumb při zobrazování kašle. Pracuje jen a pouze s obsahem Xmp.iptc.Location
Tyto tagy používá pro uložení uživatelského komentáře geeqie, kdežto gthumb na ně dlabe zcela. Zobrazuje jejich obsah pouze ve vlastnostech souboru při výpisu metadat a tam neumožňuje jejich obsah jakýmkoliv způsobem upravit.
V tomto přehledu jsem vynechal některé z mého pohledu podružné tagy jako např. ty co pracují s časovými údaji. U geeqie není problém si zobrazování libovolného exif údaje přidat a případně - mají-li XMP ekvivalent je lze i editovat. Pro svou variabilitu je tak na mém desktopu jednoznačným favoritem geeqie.
Post scriptum: Geeqie má ještě jednu zajímavou vychytávku. V nastavení lze totiž velice intuitivním způsobem nastavit uživatelské zobrazování informací o obrázku (včetně exif tagů) přímo v okně s obrázkem.
Předchozí díly tohoto "seriálu":
Tiskni
Sdílej:
Pár poznámek k tomu, jak funguje Geeqie:
- IPTC tagy jsou zastaralé, na iptc.org se mluví už jen o XMP. Kromě toho Exiv2 u IPTC tagů zřejmě nepodporuje jiné kódování než ASCII.
- Postup sjednocování je doporučený v XMP specifikaci, www.adobe.com/devnet/xmp/pdfs/XMPSpecificationPart3.pdf a myslím že je to celkem nezbytné, protože programy, které zapisují jen XMP riskují ztrátu těch zapsaných tagů potom co ten obrázek projde nějakým programem, který to sjednocování provádí (všechno od Adobe, na Linuxu všechno co používá knihovnu Exempi a Geeqie ). Kromě toho to zase tak špatný nápad není. V Geeqie to zatím nefunguje úplně přesně podle specifikace, čekám na dev.exiv2.org/issues/show/601.
- Zapisování Exif tagů v podstatě funguje, ale tagy, které mají odpovídajíci XMP tag, se tímto přepíšou a tagy které nemají XMP ekvivalent se neuloží, pokud se ukládá do externího souboru. Makernote nejspíš zapisovat jdou, ale moc jsem to netestoval.