Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
V předchozím blogpostu jsem se lehce otřel o problematiku doplnění metatagů do obrázků, které je nemají ve vínku již od svého vzniku. Zmínil jsem se také o tom, že jich je více typů a ne všechny prohlížeče umí zobrazit a editory zpracovat. V tomto pokračování bych tedy chtěl zmínit jak na tom jsou s jejich zobrazením mnou používané prohlížeče u kterých bezpečně vím, že s nimi pracovat umí. Úvodem podotýkám, že vývoj kráčí mílovými kroky a to co je pravdou dnes a na mém stroji, zítra platit nemusí.
Zobrazuje ve výchozím nastavení pouze základní skupinu exif klíčů. Můžete však v rozšířeném zobrazení nastavit i zobrazování dalších exif a IPTC tagů (ne XMP). Bohužel si však neporadí s jejich kódováním.
Umožňuje zobrazovat pouze exif a IPTC klíče (ne XMP), dle vlastní volby.
Musím konstatovat, že tahle aplikace mě překvapila, protože ve vlastnostech zobrazuje kromě základní skupiny exif i XMP tagy ale vůbec neumí zobrazit tagy, které nezná a to včetně IPTC tagů.
Tak tuto aplikaci bych označil za vrcholek pomyslného "top ten", protože zobrazuje (a velice příjemným způsobem) všechny typy metatagů a také s nimi umožňuje pracovat
Vypadá podobně co do funkčnosti jako gqview, ale podporuje všechny typy metatagů. Navíc má tento prohlížeč i pár dalších pěkných funkcionalit kupř. vyhledávání duplicitních obrázků atd. Řekl bych že se na vrcholku "top ten" tísní spolu s gthumb.
Umí sice pracovat se všemi typy metatagů, ba dokonce je i editovat, bohužel však nezvládá unicode.
Tiskni
Sdílej: