abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:33 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:22 | IT novinky

    Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    včera 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 355 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Hrátky s exif tagy

    24.9.2008 19:13 | Přečteno: 1463× | Za vším hledej Linux | poslední úprava: 24.9.2008 20:53

    Opět jsem po nějakém čase narazil na problém s určením původu obrázků, které kamarád odkudsi stáhnul. Některé se naštěstí dají na internetu dohledat, tak jsem se rozhodl doplnit do nich metatagy dřív, než i jejich stránky zmizí.

    Možná už jste také někdy narazili na problém se zcela anonymními obrázky. Zvláště jde-li o nějaké dokumentační fotografie, nebo skeny je nedostatek informací o jejich původu docela mrzutý. Při jejich použití totiž můžete narazit na řadu nepříjemných problémů.

    Kupř. je velký problém s uvedením copyrightu, pokud nevíte odkud byly získány a neznáte jejich autora, co by vám mohl dát ev. k jejich publikaci souhlas. Také po nějakém čase můžete narazit na problém s určením místa a času pořízení obrázku. A v neposlední řadě se vám může zcela vytratit kontext. Je to podobné jako s archeologickými nálezy. Ty, jsou-li vytrženy z kontextu (tj. místa svého nálezu) bez patřičné dokumentace se stávají prakticky bezcennými.

    Většina dnešních fotoaparátů vkládá do obrazového souboru hromadu informací již v okamžiku pořízení snímku, jenže co s obrázky naskenovanými, nebo takovými co při úpravách původní informace ztratily? V takovém případě můžete doplnit chybějící informace pomocí utility exiv2

    Ve stručnosti..

    Předpokládám, že každý si umí přečíst manuál a zná alespoň základy práce na příkazové řádce, takže se omezím pouze na pár drobností, které i nebyly hned jasné.

    Metatagy..

    Metatagy podporuje řada obrazových formátů, ovšem ne do všech lze pomocí exiv2 zapisovat. Přidávat a upravovat pomocí této utility lze informace u formátů JPEG, CRW, THM a XMP. (jiné utility např. pecomato nebo exiftool (instalační balík v debianu se jmenuje libimage-exiftool-perl) mohou podporovat i jiné formáty např. PSD nebo PNG atd.). V mém případě však jde zpravidla o obrázky stažené z internetu ve formátu JPEG, takže i když exiftool nabízí opravdu široké možnosti je pro můj účel vhodnější exiv2 - už jen z toho důvodu, že nemá problém s unicode při práci z příkazové řádky.

    Existují tři skupiny metatagů ale ne každý prohlížeč obrázků je schopen zobrazit všechny.

    Exif tagy

    Původně vznikly pro ukládání informací ukládaných do souboru přímo v digitálním fotoaparátu

    IPTC tagy

    Vznikly jako standard pro novinářské účely a jsou určeny právě pro uložení informací o původu obrázku.

    XMP tagy

    S touto skupinou metatagů přišla fa. Adobe systems s cílem ustanovit jednotnou skupinu metatagů napříč nejpoužívanějšími grafickými formáty, u které by nedocházelo ke ztrátě informací během dalšího zpracování.
    Pozn.: Omlouvám se, ale v tomto případě jsem si musel vypomoci odkazem na anglickou wiki, protože v české wiki tato stránka zatím neexistuje

    ..lze vkládat z příkazové řádky..

    Pomocí exiv2 lze pracovat s metatagy všech tří výše uvedených typů. Je třeba však mít na paměti, že mají svá specifika. Např. exif tagy mohou mít jeden klíč uložený vícekrát. Viz následující příkaz:

    exiv2 -M"add Exif.Image.DocumentName jméno" obr.jpg

    Při opakovaném spuštění přidá znovu klíč se stejným obsahem. Chceme-li tedy změnit obsah tagu je třeba použít příkaz set a nebo (což je možná vhodnější) před nastavením hodnoty použít příkaz del který odstraní všechny příslušné klíče, bez ohledu na jejich počet a hodnotu.

    Seznamy použitelných klíčů můžete najít na stránkách k exiv2. Chtěl bych jen upozornit na jednu drobnost, že zatímco u tagů EXIF a IPTC jsou klíče přímo uvedené v tabulkách, Xmp klíč je složený z prefixu Xmp odděleného tečkou od schématu do kterého příslušný klíč spadá, a za další tečkou je pak připojen název tohoto klíče (Label). Viz

    exiv2 -M"add Xmp.dc.Creator jméno" obr.jpg

    Upozornění: V případě XMP tagů při opakovaném spuštění tohoto příkazu nedojde k vložení duplicitní hodnoty, proto pro změnu hodnoty klíče stačí pouze použít příkaz set.

    ..ale také ze souboru

    Pokud pracujete s větším množstvím obrázků, které mají obsah některých klíčů shodný je lepší vkládat obsah pomocí předpřipraveného skriptu. Má pro každý řádek stejnou syntaxi, jako by šlo o příkaz zadaný přímo na konzoli. Použití je zřejmé z příkladu:

    exiv2 -m skript.xmp obr.jpg
           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    24.9.2008 20:17 Někdo jiný | skóre: 18 | blog: Někde jinde
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hrátky s exif tagy
    Nemáte náhodou chybu v těch odkazech na wiki? Všechny vedou na článek Exif, takže poznámka o anglické wiki nemá tak nějak smysl...
    24.9.2008 20:54 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hrátky s exif tagy
    Díky za upozornění, už je to opraveno. Psal jsem to narychlo, takže jsem si toho nevšiml.
    25.9.2008 08:51 abc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hrátky s exif tagy
    Hmm, unicode, není náhodou v exivu povoleno jenom asci?
    25.9.2008 09:11 Jiří Lisický | skóre: 31 | blog: JIL_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hrátky s exif tagy
    Kdysi jsem si s exif tagy trochu hrál a byl docela problém najít nějaký grafický prohlížeč, který by umožňoval ty tagy rovnou interaktivně upravovat. Prohlížím obrázek - zmáčknu klávesovou zkratku - upravím název. A případně prohlížeč, který by tyto údaje (nejlépe konfigurovatelně které) zobrazoval při prohlížení. Když už mám tu fotku pojmenovanou pěkným dlouhým názvem, tak ať je taky vidět.

    Víte někdo o takovém prohlížeči obrázků?
    25.9.2008 09:27 abc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hrátky s exif tagy
    digikam, gwenview(?)
    25.9.2008 09:37 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hrátky s exif tagy
    Už pracuji na pokračování..
    stativ avatar 25.9.2008 12:44 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hrátky s exif tagy
    Pokud jde o prohlížení, tak doporučuji geeqie. Jako bonus má snad nejlepší podporu RAWů ze všech Linuxových prohlížečů.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    25.9.2008 10:40 Matlas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hrátky s exif tagy
    Já používám exiftool, jsem s ním tak nějak spokojenější.
    16.3.2009 11:56 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hrátky s exif tagy

    Který z těch tří formátů je nejlepší pro katalogizaci vlastních fotek? Katalogizací myslím hlavně klíčová slova, aby se pak podle nich dalo pěkně hledat. Já jsem to vyhodnotil, že XMP.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.