plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Opět jsem po nějakém čase narazil na problém s určením původu obrázků, které kamarád odkudsi stáhnul. Některé se naštěstí dají na internetu dohledat, tak jsem se rozhodl doplnit do nich metatagy dřív, než i jejich stránky zmizí.
Možná už jste také někdy narazili na problém se zcela anonymními obrázky. Zvláště jde-li o nějaké dokumentační fotografie, nebo skeny je nedostatek informací o jejich původu docela mrzutý. Při jejich použití totiž můžete narazit na řadu nepříjemných problémů.
Kupř. je velký problém s uvedením copyrightu, pokud nevíte odkud byly získány a neznáte jejich autora, co by vám mohl dát ev. k jejich publikaci souhlas. Také po nějakém čase můžete narazit na problém s určením místa a času pořízení obrázku. A v neposlední řadě se vám může zcela vytratit kontext. Je to podobné jako s archeologickými nálezy. Ty, jsou-li vytrženy z kontextu (tj. místa svého nálezu) bez patřičné dokumentace se stávají prakticky bezcennými.
Většina dnešních fotoaparátů vkládá do obrazového souboru hromadu informací již v okamžiku pořízení snímku, jenže co s obrázky naskenovanými, nebo takovými co při úpravách původní informace ztratily? V takovém případě můžete doplnit chybějící informace pomocí utility exiv2
Předpokládám, že každý si umí přečíst manuál a zná alespoň základy práce na příkazové řádce, takže se omezím pouze na pár drobností, které i nebyly hned jasné.
Metatagy podporuje řada obrazových formátů, ovšem ne do všech lze pomocí exiv2 zapisovat. Přidávat a upravovat pomocí této utility lze informace u formátů JPEG, CRW, THM a XMP. (jiné utility např. pecomato nebo exiftool (instalační balík v debianu se jmenuje libimage-exiftool-perl) mohou podporovat i jiné formáty např. PSD nebo PNG atd.). V mém případě však jde zpravidla o obrázky stažené z internetu ve formátu JPEG, takže i když exiftool nabízí opravdu široké možnosti je pro můj účel vhodnější exiv2 - už jen z toho důvodu, že nemá problém s unicode při práci z příkazové řádky.
Existují tři skupiny metatagů ale ne každý prohlížeč obrázků je schopen zobrazit všechny.
Původně vznikly pro ukládání informací ukládaných do souboru přímo v digitálním fotoaparátu
Vznikly jako standard pro novinářské účely a jsou určeny právě pro uložení informací o původu obrázku.
S touto skupinou metatagů přišla fa. Adobe systems s cílem ustanovit jednotnou skupinu metatagů napříč nejpoužívanějšími grafickými formáty, u které by nedocházelo ke ztrátě informací během dalšího zpracování.
Pozn.: Omlouvám se, ale v tomto případě jsem si musel vypomoci odkazem na anglickou wiki, protože v české wiki tato stránka zatím neexistuje
Pomocí exiv2 lze pracovat s metatagy všech tří výše uvedených typů. Je třeba však mít na paměti, že mají svá specifika. Např. exif tagy mohou mít jeden klíč uložený vícekrát. Viz následující příkaz:
exiv2 -M"add Exif.Image.DocumentName jméno" obr.jpg
Při opakovaném spuštění přidá znovu klíč se stejným obsahem. Chceme-li tedy změnit obsah tagu je třeba použít příkaz set a nebo (což je možná vhodnější) před nastavením hodnoty použít příkaz del který odstraní všechny příslušné klíče, bez ohledu na jejich počet a hodnotu.
Seznamy použitelných klíčů můžete najít na stránkách k exiv2. Chtěl bych jen upozornit na jednu drobnost, že zatímco u tagů EXIF a IPTC jsou klíče přímo uvedené v tabulkách, Xmp klíč je složený z prefixu Xmp odděleného tečkou od schématu do kterého příslušný klíč spadá, a za další tečkou je pak připojen název tohoto klíče (Label). Viz
exiv2 -M"add Xmp.dc.Creator jméno" obr.jpg
Upozornění: V případě XMP tagů při opakovaném spuštění tohoto příkazu nedojde k vložení duplicitní hodnoty, proto pro změnu hodnoty klíče stačí pouze použít příkaz set.
Pokud pracujete s větším množstvím obrázků, které mají obsah některých klíčů shodný je lepší vkládat obsah pomocí předpřipraveného skriptu. Má pro každý řádek stejnou syntaxi, jako by šlo o příkaz zadaný přímo na konzoli. Použití je zřejmé z příkladu:
exiv2 -m skript.xmp obr.jpg
Tiskni
Sdílej:
Který z těch tří formátů je nejlepší pro katalogizaci vlastních fotek? Katalogizací myslím hlavně klíčová slova, aby se pak podle nich dalo pěkně hledat. Já jsem to vyhodnotil, že XMP.