V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tento blogpost je volným pokračováním seriálu na téma zobrazování komentářů z exif tagů, jehož poslední volné pokračování s názvem jsem zde publikoval zhruba před pěti lety. V té době se stal mým favoritem z hlediska vložených komentářů k obrázkům geeqie, ale citelně jsem postrádal jednu dosti důležitou funkcionalitu - možnost provést korekci času vytvoření souboru.
Nevím jaký má kdo z vás systém pro správu obrázků, a po pravdě mě to ani nezajímá. Já se rozhodl pro jejich chronologické pojmenování - název souboru odpovídá časovému razítku pořízení fotografie. Většina fotoaparátů i mobilních telefonů časový údaj vkládá rovnou do souboru a pokud není zpracovaný přes nějaký editor, který exif informace za zahodí lze z něj čas pořízení fotografie i dodatečně vytáhnout.
Jenže mezi těmi 30GB obrázkových souborů co se mi za uplynulých 15 let nahromadilo v úložišti nejsou jenom originály, ale také upravené fotky, fotky které pochází z foťáků které měly špatný čas, nebo fotky které jsem získal naskenováním starých negativů či diapozitivů. Začal jsem tedy řešit otázku jak pokud možno pohodlně nastavit čas vytvoření obrázku.
A jelikož jsem nic kloudného nenalezl a problém mě docela pálil, tak jsem si udělal takovou utilitku sám. A dal jsem jí název...
Je shellový skript, používající na dialogy yad, který přes rouru volá obrázkový prohlížeč feh. Pro práci s exif tagy používá exiftool.
Yad jsem upřednostil před zenity z toho důvodu, že je mnohem sofistikovanější a také si mohu zvolit jestli chci použít GTK2 nebo GTK3. Bohužel má jednu vadu - není v oficiální repozitory Debianu. Nicméně si deb balíček můžete zkompilovat sami, pokud si stáhnete z naší repozitory zdrojový kód pro yad z branche "yad", která je doplněna o adresář debian
a vše potřebné pro úspěšné sestavení balíčku. Mimochodem, na stejném místě najdete i repozitář pro picexif pokud vás zaujal.
Feh mě zase oslovil tím, že jde o poměrně minimalistický prohlížeč obrázků, do kterého lze pěkně naskriptovat akce a také zobrazování exif tagů
Pozn.: Na případné námitky, proč jsem to nenapsal v pythonu, perlu, nebo něčem jiném, mohu jen uvést, že mi bash vyhovuje.
Tiskni
Sdílej:
Požadovanou věc umí přímo GNOME Commander nebo Phatch. Ale když tě baví psát ty skripty…
Aha, myslel jsem, že jde o pojmenování souboru podle údajů z EXIF - to zvládá ten GNOME Commander. Jestli jde i o úpravy EXIF, tak to umí z uvedených jen Phatch. Pokud potřebuješ pokaždé provádět jinou dávkovou úpravu obrázků (nejen změny štítků), tak je to výborný nástroj. I když na ovládání by měli ještě trochu zapracovat.