Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Tento blogpost je volným pokračováním seriálu na téma zobrazování komentářů z exif tagů, jehož poslední volné pokračování s názvem jsem zde publikoval zhruba před pěti lety. V té době se stal mým favoritem z hlediska vložených komentářů k obrázkům geeqie, ale citelně jsem postrádal jednu dosti důležitou funkcionalitu - možnost provést korekci času vytvoření souboru.
Nevím jaký má kdo z vás systém pro správu obrázků, a po pravdě mě to ani nezajímá. Já se rozhodl pro jejich chronologické pojmenování - název souboru odpovídá časovému razítku pořízení fotografie. Většina fotoaparátů i mobilních telefonů časový údaj vkládá rovnou do souboru a pokud není zpracovaný přes nějaký editor, který exif informace za zahodí lze z něj čas pořízení fotografie i dodatečně vytáhnout.
Jenže mezi těmi 30GB obrázkových souborů co se mi za uplynulých 15 let nahromadilo v úložišti nejsou jenom originály, ale také upravené fotky, fotky které pochází z foťáků které měly špatný čas, nebo fotky které jsem získal naskenováním starých negativů či diapozitivů. Začal jsem tedy řešit otázku jak pokud možno pohodlně nastavit čas vytvoření obrázku.
A jelikož jsem nic kloudného nenalezl a problém mě docela pálil, tak jsem si udělal takovou utilitku sám. A dal jsem jí název...
Je shellový skript, používající na dialogy yad, který přes rouru volá obrázkový prohlížeč feh. Pro práci s exif tagy používá exiftool.
Yad jsem upřednostil před zenity z toho důvodu, že je mnohem sofistikovanější a také si mohu zvolit jestli chci použít GTK2 nebo GTK3. Bohužel má jednu vadu - není v oficiální repozitory Debianu. Nicméně si deb balíček můžete zkompilovat sami, pokud si stáhnete z naší repozitory zdrojový kód pro yad z branche "yad", která je doplněna o adresář debian
a vše potřebné pro úspěšné sestavení balíčku. Mimochodem, na stejném místě najdete i repozitář pro picexif pokud vás zaujal.
Feh mě zase oslovil tím, že jde o poměrně minimalistický prohlížeč obrázků, do kterého lze pěkně naskriptovat akce a také zobrazování exif tagů
Pozn.: Na případné námitky, proč jsem to nenapsal v pythonu, perlu, nebo něčem jiném, mohu jen uvést, že mi bash vyhovuje.
Tiskni
Sdílej:
Požadovanou věc umí přímo GNOME Commander nebo Phatch. Ale když tě baví psát ty skripty…
Aha, myslel jsem, že jde o pojmenování souboru podle údajů z EXIF - to zvládá ten GNOME Commander. Jestli jde i o úpravy EXIF, tak to umí z uvedených jen Phatch. Pokud potřebuješ pokaždé provádět jinou dávkovou úpravu obrázků (nejen změny štítků), tak je to výborný nástroj. I když na ovládání by měli ještě trochu zapracovat.