Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:43
Rozhodl jsem se dodělat na jeden web odkazy na free software. Pointa je jasná, představit nenásilně návštěvníkům programy, které mohou použít místo těch stávajících často ukradených.
Trochu mne motivovala poslední akce Microsoftu, kdy uživatelům nelegálních Windows vyskakuje po startu strašák v podobě varujícího okna. Ideální půda nabídnout alternativu, jak ostatně vycítila i OSS Aliance, která ve spoluprácí s CZLugem spustila reklamní akci na linux.
Bohužel jsem při tom narazil na problém, že svobodný sw nemá obvykle žádný jednoduchý propagační web, kam by se dali BFU uživatelé nasměrovat.
Uvedu pár komentovaných příkladů a pokusím se na nich svůj názor vysvětlit.
Toto je zcela odstrašující příklad. Pokud nějakého BFU pošlete na tuto adresu, můžeme jen doufat, že má krátkou paměť a co nejdříve na tento šok zapomene.
Je vidět že stránka byla před mnoha lety vytvořena pravděpodobně pro studenty, kteří navíc již o linuxu něco slyšeli a sami pátrají po dalších informacích z vlastních pohnutek.
Z pohledu šíření linuxu mezi BFU by bylo lepší, kdyby tato stránka neexistovala, nebo alespoň běžela na nějaké utajené subdoméně.
Výrazně lepší, ale pořád se jakoby čeká, že návštěvník je odhodlán prokousat se hromadou textu.
Úplně chybí screenshoty, uměl bych si představit i odkazy na zajímavá videa práce s desktopem, například nový desktop od Suse (cca 20 MB). Nepochybuji, že jedno takové video nebo serie slidů přesvědčí víc lidí než stránka reklamního textu, kterému navíc nikdo nerozumí.
Když už se zájemce prokouše až k downloadu, obávám se, že vyděšen množstvím nabídek prchne.
Hledal jsem na českých stránkách Suse a Mandrivy, bohužel bezvýsledně. Na MandrivaLinux.cz je dokonce odkazována již pro dekstop nepodporovaná verze 10.1 (totéž i z proc.linux.org).
Než odkazovat na tohle, dal bych raději odkaz na ISO některé distribuce vhodné pro BFU, například Mandrivu. Ale ejhle, ani na ftp nikde není žádné current na něj směřující. Pak logicky odkazující stránka dopadne tak, že za x let zapomenuta bude doporučovat v té době již mrtvý sw.
Ještě zoufalejší situace. Na hlavním českém portálu je nepřehledná i stránka s downloadem. Kolik BFU uživatelů pochopí, která verze je ta správná? Většina z nich ani netuší, že používá Windows. Řeči o RPM a DEB jim určitě na jistotě nepřidají.
Ukázkou toho, jak má vypadat propagační web, jsou například Mozilla Firefox a Mozilla Thunderbird.
Reklamní kecy jsou zúženy jen na hesla, které se snadnou čtou a oči je snadno přeskočí. Stránka ujišťuje o existenci podpory, dává najevo že o uživatele stojí. A hlavně nabízí odkaz na nejnovější verzi pro správnou platformu.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.