Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 21:24
Možná se vám zdá jméno povědomé, ano Queeg se objevil v kultovním seriálu Červený trpaslík ve stejnojmenné epizodě.
Konfigurace
Před pár měsíci prošel Queeg omlazovací kůrou. Proto ten menší disk (i když zatím víc než dostačuje, a hlavně už postarší SoundBlaster, ale ten mám hlavně kvůli dobré podpoře v Linuxu, o integrované zvukovce nechci slyšet ;) )
AMD Athlon 64 3500+ (Orleans)
Asus M2N-E
1GB RAM
Gigabyte MAYA V-NIX76T128D-RH
Crative Soundblaster Live! 5.1 Digital SB0220
Sagate ST3120026A
LG SuperMulti GAS-H10N
Arch Linux 64bit (Voodoo) :)
Pokud tušíte, že něco bude přeci jen trošku jinak, potom tušíte správně.
Overclocking
Procesorový výkon je pro moje potřeby postačující, a mám zapnuté CnQ takže povětšinou je to jen gigahertz. Ale v pohodě se dostanu na 2650MHz bez zvyšování napětí, takže to tak špatný kousek nebude.
Trošku jinak se to má s grafickou kartou, od výroby je osazena pasivním chlazením, což velmi oceňuji, ovšem teploty nebyly pro OC nijak příznivé, proto na chladič přibyl pomaloběžný větrák s otáčkami lehce nad 1000 za minutu. Teplota klesla z původních 88° na 60° při zátěži na standardních frekvencích.
Žádné polygonové orgie doma nekonám, maximálně tak Dooma3, nebo UT2k4, na což tahle karta bohatě stačí v základních taktech, ale pokud by bylo třeba dá se z ní vyždímat celkem dost, přesněji +150MHz na jádře a 200MHz na pamětech.
Casemodding
Samozřejmě skříň také není tak úplně obyčejná, tedy na začátku to byla sériovka kterou pořídíte za 1400,- i se zdrojem, ale prodělala úpravy jak po funkční tak i po vzhledové stránce.
Na první pohled upoutá okno v bočnici, volil jsem zcela normální tvar (obdélník se zakulacenými rohy). Na skříni není poznat, kde je optická mechanika :), tedy ona je ale pod shealdem. A nakonec jsem přepracoval i spodní část masky, celkem efektní je signalizace zapnutého PC a práce s diskem, aby přední část nic nerušilo chybí i jakékoli ovládací prvky, tlačítka pro zapnutí a restart jsou ukryta tam kde byl původně výstup na sluchátka a vstup na mikrofon.
Ostatní úpravy byly zaměřeny na snížení hlučnosti a zlepšení průtoku vzduchu ve skříni.
Prvním krokem bylo odstranění původních vylisovaných mřížek a náhrada za drátěné. Také přibyl větrák na horní části bedny, který odsává vzduch ven.
Nejdůležitější pro dobré chlazení a snížení hlučnosti je pořádek ve skříni, k čemu by byl důmyslně vyřešený systém chlazení, když by vzduchu překážely kabely a kšandy.
Našlo by se ještě pár drobností, ale teď to nejdůležitější fotky Queeqa.
Tiskni
Sdílej:
HTTP ERROR: 404 Not Found
RequestURI=/blog/origami/2007/1/7/queeg/index.html
Ale v pohodě se dostanu na 2650MHz bez zvyšování napětí, takže to tak špatný kousek nebude.Já taky a to mám 3000+
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.