Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Je to zvláštní, ale tyhle klávesy se mi pořád pletou pod prsty.
Zrovinka jsem si kopíroval soubory na záložní pevný disk, akorát jsem narazil na adresář s elektronickými výpisy z banky. Mačkám F5, tedy alespoň jsem si to myslel a následně bouchám do enteru a šup, adresář je v háji zeleném. No co výpis od poslední zálohy si stáhnu znovu, teď aspoň zkopíruji to co mi zbylo. Přepínám se do druhého panelu, s klidem mačkám F8 a potvrzuji enterem... debil.
Tenhle bug mě pronásleduje neustále. Takže sahám po google a po chvíli hledání se mi dostává do ruky utilita extundelete. Pomocí ní se ztracený adresář obnovil, uff. Takže extundelete zůstane v arzenálu aplikací pro den blbec. Jen to chce nějak vyřešit to zaměňování F5 a f8...
Řekl bych, že s tím budou mít problém přeučení leváci, je to první klávesa zleva a první klávesa zprava v prostřední sadě funkčních kláves...
Zadání je jednoduché: za 100 korun koupit tři druhy vajec, za 50 haléřů, za 3 koruny a za 10 korun, od každého druhu alespoň jeden kus a celkově 100 kusů.
Ne, neumřel jsem.
Áno, to je nádhera! Jsem zpátky, a jsem zlobivej! Samozřejmě v rámci jistých nastavených parametrů...
Co, jak a proč vlastně, příště - a brzy.
Včera jsem měl narozeniny, dárečky mi udělaly radost a také jsem si udělal radost.
Moc často nereaguji na zápisky ostatních, ale tentokráte mi to jde tak trochu na ruku. Po celkem velikém shonu a stresu v práci je pro mě samota způsobem jak si odpočinout, odreagovat se. Pravda je, že je to jiná samota, než o které se píše v odkazovaném blogu, ale i takovou jsem si zažil a opravdu už neopakovat!
Minule jsem se zájmem sledoval flame pod kraťoučkým blogem a velkým kusem kódu, co nic nedělá, ale je polymorfní, zapouzdřený a kdo ví jaký ještě :).
Jsem spokojeným uživatelem rozvržení klávesnice vok a při delší práci ve windows pravdu bloudím po klávesnici, když mám psát text s diakritikou.
Tak jsem takhle seděl v autobuse s notebookem na klíně a brouzdal po Internetu připojený přes wifi.
Postavíme sněhuláka,
který v noci nehuláká,
který děti nebije,
nekouří a nepije.
--Plíhal
Tak jsem si koupil nový disk, na radu jsem jsi pořídil si kousek od Western Digital.
Všichni se zbláznili, nebo je to normální? Těžko říct, ale při nejmenším je zajímavé, kdy a jak počítačovci žijí.
Možná se vám zdá jméno povědomé, ano Queeg se objevil v kultovním seriálu Červený trpaslík ve stejnojmenné epizodě.
Po více než půl roce od myšlenky vyrobit si nějaké stránky pro fakultní web (jak jinak tomu říkat) jsem se konečně pustil do díla.
Origami je staré japonské umění skládání papíru. Na popularitě získalo za druhé světové války, kdy byl nedostatek snad všeho, kromě papíru. Velmi ceněné jsou skládanky z papíru ve Spojených státech. Rozlišují se dva směry. První je tradiční - japonský, kdy model jen přibližně napodobuje zobrazovaný objekt. Druhý je západní (evropský), model co nejvěrněji kopíruje předlohu. Tradiční origami zobrazuje zvířata a rostliny, evropský směr se nevyhýbá ani neživým věcem.
Už mi propadla další pozvánka, v pořadí čtvrtá. Nechápu, proč je třeba mít nick na šest a více písmen. Dost mě to štve. Nemá někdo nápad na delší variantu mého nicku?
Pomalu končí ten strašný měsíc - květen. Byl plný nepříjemností, kotrmelců. Snad se konečně blýská na lepší časy. Tak opět sepíšu pár postřehů, berte prosím ohledy na pozdní hodinu.
Převážná většina z vás asi ví o co jde, doslovný překlad je "skládat papír". Nebojte se tento zápis nebude o origami, a pokud ano tak to není záměr.
Ne nebojte se neodcházím z tohoto portálu, ani neopouštím GNU/Linux, a ani náhodou nepřecházím ze Slackware na jinou distribuci.
Opět jsem po delším čase přepnul klávesnici na vok-czech, spustil Quantu, abych mohl pohodlně napsat další blog :).
Dalo by se říct bohužel. Včera mi to má tělesná schránka dávala patřičně najevo.
Tak nám začal na MUNI druhý semsetr. První přednášky mě v některých předmětech zklamaly, v některých jsem se slušně bavil, a tak celkově nic moc pocit :(.
Podělím se s vámi o svoji esej do předmětu Kapitoly k filosofii jazyka I. V požadavcích bylo mimo jiné použití "internetového zdroje", nešel jsem pro něj daleko a využil zápisů v blogu pana Jana Jilka. Tímto bych mu chtěl mnohokrát poděkovat za inspiraci.
Podělím se s vámi o krátkou esej, v níž nahlédneme trošku do historie a současnosti Slackware. Asi bych neměl říkat jak dlouho mi trvalo esej napsat ;). Pokud je plná omylů, polopravd, mýtů a legend, tak mi to odpusťte :). Třeba se někomu bude něco z toho někdy hodit.
Zúčastnili se:
Tak se nám to blíží.... již skoro tradiční lanparty, kterou přezdívám "Vánoce s Quakem, aneb jak jinak nejlépe prožít vánoční svátky!".
Po prvním kole, které se odehrálo 11.11. 2005, není důvod proč by se nemělo konat druhé. Termín by byl stanoven na 16. 12. 2005. Tento týden je totiž natolik hektický že času není na zbyt. Ptáte se proč? Sdružení na podporu mezinárodního přátelství "Slunce" otevírá ICM (Informační centrum pro mládež). Jakožto externí člen se snažím dělat co mohu. Druhým důvodem je škola... 16. nám začínají "prázdniny", no lépe řečeno poslední šance zachránit se a naučit se na zkoušky, a tak bych se chtěl jestě před tou temnou hrůzou trochu, doufám příjemě, odreagovat...
Nemyslít že sem takové věci nepatří? Dost mi vadí otázky typu: Kde stáhnu tohle a tamto. Když se jedná o komerční programy (například cedega). A následná odpowěd: TuxWarez. Nemělo by se zakázat navádění k warezení a mazat takové diskuze už v zárodcích? Je přece slušností, že pokud někdo chce za svoji práci zaplatit, tak by mu mělo být zaplaceno, je to porušování zákonů a slušného chování, pokud někde kradu. Zápis je reakcí na tuto diskuzi.
GPRS je uz kapku pomalé (no kapku víc ;) ) a tak jsem se začal poohližet po nějaké náhradě.
Volba padla na Wifi, cena bude přijatelná (nižší) a rychlost vyšší :). Dnes jsem jen zařídil proměření signálu, a informoval sem na zařízení, protože v počítači Wifi kartu nemám. Důležité bude jak silný příjem bude, podle toho pořídím katru nebo AccesPoint, s podporou Linuxu by prý neměl být problém, tak jsem zvědavý.
Příští díl: jak se měřil signál :)
Tento blog tak trošičku souvisí se současnou anketou. Do čajovny chodím už pár let a po pár experimentech jsem došel prozření a k určitému okruhu čajů které jsou pro mě těmi nejchutnějšími.
Čtu si takhle ABClinuxu, srkám k tomu tuareg (směs zeleného a čaje a máty, při přípravě se nešetří cukrem) a najednou koukám že sklenička je prázdná a asi se jí udělalo nevolno, protože si musela lehnout. Ani klávesnici nebylo dvakrát nejlépe, celá zpocená, a hicovala, že by kolem mě obcházel nějaký neznámý virus napadající neživé věci?
no tak už je to tady zase, dneska jsem neměl zapínat počítač, tím méně lozit na inet. Příště budu poučen, a ušetřen špatným ftípkům, prostě vypnu, a místo toho abych pročítal naprosté zhovadilosti, takové jako loni "Jak se dělá Athlon64" a podobně vyrazím někam na kole, nebo půjdu na procházku, prospěje to mým nervům a udělám něco i pro svoje zdraví.
Hacku zdar ;)