Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Máte raději CRT nebo LCD?
Uznávám, že nekoukám do toho nejkvalitnějšího co lze pořídit, ale dnes jsem strávil většinu dne před notebookem a opravdu z toho už rostu. Vidím pixel po pixelu oddělený titěrnou mřížkou, zdá se, že každý září jinak, každý na kterém je nějaký prach je chvilku považován za vadný :), po delším pohledu bliká lampa, i když je v pořádku a i v naprosté tmě je osvětlení stabilní.
Prostě mě to točí :), možná bych měl jít dělat něco jiného…
Pravda je, že LCD je k očím šetrnější a méně žravé, ale až budu kupovat zobrazovací zařízení k desktopu, starý CRT monitor už má svůj zenit dávno za sebou, tak se budu dost dlouho rozmýšlet. Kvalitní CRT je mi příjemnější.
V anketě samozřejmě nemyslím vypálenou patnáctku z minulého století :) a ani LCD nevydrží věčně jako nové, takže myslím nové kousky.
Dodatek: upozorňuji, že taky nesnesu trinitrony, ty dva drátky mě opravdu dohání k šílenství :)
Tiskni
Sdílej:
kde ale na to sakra brat?
CRT je technologie na ústupu, ale chápu, že pár lidí se tomu brání. Pár lidí se totiž brání všemu.Ono je potřeba to rozlišovat. Jedni se tomu brání z principu, jiní pro to mají pádné důvody. Například podání barev u LCD dosud není na úrovni, na jaké je CRT (a ani sebepečlivější kalibrace to neřeší). Proto tam, kde na podání barev záleží, má stále navrch CRT.
Například podání barev u LCD dosud není na úrovni, na jaké je CRT (a ani sebepečlivější kalibrace to neřeší).Mno, jak u kterých typů panelů.
upozorňuji, že taky nesnesu trinitrony, ty dva drátky mě opravdu dohání k šílenstvíVzhledem k tomu, jakou kvalitu CRT monitory EIZO s obrazovkou Trinitron nabízely, jsou problémy se dvěma téměř neviditelnými drátky opravdu úsměvné