Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Dlouho jsem přemýšlel na co využít druhé Raspberry Pi, které se mi leželo v šuplíku. Při brouzdání po Internetu jsem narazil na obrázek malého herního automatu postaveného z RPi a řekl si „tohle chci“.
Nechce se mi sem linkovat všechny fotky, proto jen odkaz na galerii.
Nejprve bylo třeba sehnat ovládací prvky. Nesmí chybět klasický joystick s červenou koulí na konci, ten je ovšem v naši luzích a hájích naprosto nedostupný. Google napověděl, že není nic, co by se nedalo sehnat v Číně a tak jsem ho objednal z DX.com společně se čtyřmi velkými kulatými tlačítky a čekal na doručení balíčku. Za 4 týdny bylo ve schránce konečně oznámení o uložení zásilky. K mému velkému překvapení přišly komponenty zabalené v pomačkané bublinkové obálce. Naštěstí ty tisíce kilometrů naštěstí přežily bez újmy a mohlo začít shánění dalších potřebných součástek. Konkrétně nějaká další tlačítka na přední panel, I2C expandér pro kontrolér tlačítek, 7" LCD panel a stavební materiál. Celková cena je cca 3000 Kč:
Pro začátek jsem začal stavbou kontroléru tlačítek a joysticku. Odrazovým můstkem bylo existujícího řešení pikeyd, obvod je celkem jednoduchý a realizace se vejde na malý kus tišťáku, celé se to připojeno přes 5 drátů na GPIO a démon nežere moc systémových prostředků, tedy samé klady a pozitiva :).
Dalším logickým krokem byla příprava LCD, nebo spíš destrukce původního obalu. Potěšil mě displej v kovové pixle, spíše jsem čekal displej obalený plastovou fólií a lepící páskou. Tím pádem mi to výrazně zjednodušilo pozdější upevnění ve skříni.
Jedno zklamání stejně přišlo, displej se nerozběhne na méně než 9V a nikde v na elektronice není dostatečně nadimenzovaný stabilizátor na 5V, který by ukrmil RPi. Proto mi nezbylo nic jiného, než napájení ponechat na přiloženém 12V adaptéru a pro krmení RPi použít konvertor. Nejlevnějším řešením je noname autonabíječka na mobil.
Další přišlo na paškál předělání desky s konektory - AV vstup byl zbytečný a někam bylo potřeba přidělat konvertor pro napájení, hlavně upravený kus se dal jednoduše zapracovat do konstrukce bedny.
Velikost skříně určil rozměr displeje, tvar jsem si nechal přibližně napovědět od Googlu. Překližka, jako materiál pro stavbu, se nabízí hlavně pro jednoduchost práce s ní. K mému velkému štěstí nejsem při práci se dřevem levej jak šavle, takže stavba se povedla napoprvé. Na výrobu mi posloužila pilka na dřevo, lupénkova pilka, vrtačka s vykružováky, nějaké ty vrtáky a disperzní lepidlo. Bohužel nemám žádnou vybavenou dílnu s elektrickým nářadím. Zkrátka celá práce je hodně ruční :).
Hlavním požadavkem upevnění displeje bylo zachování tlačítek pro nastavení, hlavně protože původní prťavé repráčky navozují úplnou retro iluzi chraplavým plochým a nevýrazným zvukem, tlačítky nastavení displeje lze ovládat jejich hlasitosti - to vskutku hodí. Z tohoto důvodu je tišťák s kontrolerem displeje umístěn stejně jako v originálním šasi.
Směle k dalšímu kroku - barvení. Opět v tom není žádná věda, univerzální barva ve spreji, hezky dva nástřiky, nechat vytvrdnout, přebrousit a znova dva nástřiky.
Po sestavení automatu ale pořád něco chybělo, finální vzhled dodalo pár samodomo nálepek. Nic složitého, v Inkscape namalované nálepky vytištěné na barevném laseru, přelepené širokou izolepou a vyříznuté skalpelem. Stačí jen nalepit na bednu a vše je hotovo :). Výsledek vypadá výborně.
V čem pouštět hry? No možností se nabízí vícero, po vyzkoušení různých emulátorů padla volba na PiSnes, jednak na Super Nintedno se dá sehnat obrovské množství ROM a jednat emulátor samotný, nebo spíš spouštěč ROM se dá snadno ovládat i bez klávesnice. MAME, který vypadal velmi schopně má zatím problém s některými hrami :(. Na RPi používám samozřejmě Arch Linux s nastaveným autologinem po kterém se spustí emulátor, po ukončení emulátoru se systém zase vypne. Jednoduché a účinné.
Tiskni
Sdílej:
Zvládlo by to i emulaci PS1? Jinak do seznamu si můžeš přidat ScummVM, taky fajn věc
Označiť ako výber.
To nejsou ani náklady, adekvátní cena by v malé sérii byla tak 4 tisíce, kdyby byly díly za velkoobchodní ceny.