Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Jeden rok starý, zapadlý, nedokončený(?), nepublikovaný a trochu out of date zápisek.
V předchozím blogu jsem zmínil důvody návratu k Arch Linuxu, pokud to shrnu do jedné věty, tak by zněla si takto: „Arch Linux je jediná distribuce, která mi nabízí přesně to co od distribuce očekávám".
V květnu jsem si udělal výlet, do tehdy nového, Ubuntu 11.4. Mělo to být jen na zkoušku, protože mě deprimoval stav toho, čemu se říká „Desktopové prostředí“. V té době byl v Arch Linuxu přesunut strašák v podobě Gnome 3 z repositářů [testing] do [extra], což moc extra nebylo, protože mi to rozhodilo celé nastavení Xfce koexistující s aplikacemi ze starého dobrého Gnome 2.
Protože se blíží vydání GNOME3 rozhodl jsem se ho vyzkoušet na notebooku...
O IPv6 je v poslední době slyšet ze všech stran a to i z médií u kterých by to člověk nečekal. Nechtěl jsem zůstat přešlapovat na místě jen s IPv4 a zažal jsem experimentovat.
Už delší dobu jsem přemýšlel nad domácím serverem, ovšem klasické řešení, starší počítač hozený kdovíkde, se mi nechtělo realizovat. Jednak protože je to celkem energeticky náročné a zbytečně ochuzené o možnosti řešení, které jsem nakonec zvolil.
Rok s rokem se sešel a opět je tu anketa o nejoblíbenější Linuxovou distribuci. V této anketě má Arch Linux pořád stoupavou tendenci. Nejsem asi sám kdo si všiml neustálého nárůstu uživatelů, kteří uvažují o instalaci. Ovšem Arch jako takový není v některých směrech to co si myslíte.
Upozornění: pokud čemukoli z následujícího návodu nerozumíte, nepouštějte se do instalace, riskujete tak trvalé a nenávratné poškození systému a zdravého rozumu ;). Instalace popisuje situaci, kdy z Arch Linuxu architektury x86_64
instalujeme i686
, ale lze ji použít i v případě instalace stejné architektury. Směr i686
->
x86_64
nelze.
Po hodně dlouhé době jsem změnil schéma rozvržení desktopu, změnil barevné ladění atd...
Tak to vypadá, že jsem přemigroval, ale jak se to říká s tím hop a přeskočením?
Ano i navzdory slibu vývojářů zůstal barevný výstup neimplementován a tak jsem se do toho znovu pustil.
Zdravím všechny,
právě jsem dokončil asi po měsíci překlad pacmana 3.1 do češtiny. Tímto bych vás všechny chtěl poprosit o nějakou tu zpětnou vazbu, chtěl bych překlad odladit dříve než jej zašlu do e-mailové konference. Takže pokud najdete nějaké nesmysly nebo chyby, oznamte mi je prosím sem do diskuze.
Archiv s překladem, po prvních změnách (viz diskuze): pacman-3.1-dev-cs_CZ.tar.gz
V neděli 23. 12. uzavřu první kolo testů, poté opravený soubor zašlu vývojářům. Snad to bude pro některé uživatele Arch Linuxu pěkný vánoční dárek :).
Chyba se projevuje při použití berylu a třeba Netbeans, nebo čehokoli, co renderuje pomocí swingu. Zajímavé je, že compiz tím netrpí, a právě toho využijeme , spuštěný beryl bude detekován jako compiz a všechno bude tak jak má. Více o tomto bugu.
Zdál se mi sen, no co by se mi tak mohlo zdát… To už je zkrátka deformace. Ale příměr je to moc zajímavý. Trochu jsem ho rozšířil, ale tak nějak to bylo :)
Pacman 3.0.0 by měl v nejbližších dnech po mnoha odkladech zamířit do testing depozitáře (tedy snad už), tempo se kterým byly přijímány patche v posledních dnech výrazně polevilo.
Slíbil jsem, že obarvím „trojkovou“ verzi pacmana a protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak je tu mezi námi.
Pacman je šedý, vizuálně nemastný neslaný. Ale já jsem řekl NE, když pacman tak hezký a barevný, aby důležité věci byly vidět.