Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jeden rok starý, zapadlý, nedokončený(?), nepublikovaný a trochu out of date zápisek.
V předchozím blogu jsem zmínil důvody návratu k Arch Linuxu, pokud to shrnu do jedné věty, tak by zněla si takto: „Arch Linux je jediná distribuce, která mi nabízí přesně to co od distribuce očekávám".
V květnu jsem si udělal výlet, do tehdy nového, Ubuntu 11.4. Mělo to být jen na zkoušku, protože mě deprimoval stav toho, čemu se říká „Desktopové prostředí“. V té době byl v Arch Linuxu přesunut strašák v podobě Gnome 3 z repositářů [testing] do [extra], což moc extra nebylo, protože mi to rozhodilo celé nastavení Xfce koexistující s aplikacemi ze starého dobrého Gnome 2.
Protože se blíží vydání GNOME3 rozhodl jsem se ho vyzkoušet na notebooku...
O IPv6 je v poslední době slyšet ze všech stran a to i z médií u kterých by to člověk nečekal. Nechtěl jsem zůstat přešlapovat na místě jen s IPv4 a zažal jsem experimentovat.
Už delší dobu jsem přemýšlel nad domácím serverem, ovšem klasické řešení, starší počítač hozený kdovíkde, se mi nechtělo realizovat. Jednak protože je to celkem energeticky náročné a zbytečně ochuzené o možnosti řešení, které jsem nakonec zvolil.
Rok s rokem se sešel a opět je tu anketa o nejoblíbenější Linuxovou distribuci. V této anketě má Arch Linux pořád stoupavou tendenci. Nejsem asi sám kdo si všiml neustálého nárůstu uživatelů, kteří uvažují o instalaci. Ovšem Arch jako takový není v některých směrech to co si myslíte.
Upozornění: pokud čemukoli z následujícího návodu nerozumíte, nepouštějte se do instalace, riskujete tak trvalé a nenávratné poškození systému a zdravého rozumu ;). Instalace popisuje situaci, kdy z Arch Linuxu architektury x86_64
instalujeme i686
, ale lze ji použít i v případě instalace stejné architektury. Směr i686
->
x86_64
nelze.
Po hodně dlouhé době jsem změnil schéma rozvržení desktopu, změnil barevné ladění atd...
Tak to vypadá, že jsem přemigroval, ale jak se to říká s tím hop a přeskočením?
Ano i navzdory slibu vývojářů zůstal barevný výstup neimplementován a tak jsem se do toho znovu pustil.
Zdravím všechny,
právě jsem dokončil asi po měsíci překlad pacmana 3.1 do češtiny. Tímto bych vás všechny chtěl poprosit o nějakou tu zpětnou vazbu, chtěl bych překlad odladit dříve než jej zašlu do e-mailové konference. Takže pokud najdete nějaké nesmysly nebo chyby, oznamte mi je prosím sem do diskuze.
Archiv s překladem, po prvních změnách (viz diskuze): pacman-3.1-dev-cs_CZ.tar.gz
V neděli 23. 12. uzavřu první kolo testů, poté opravený soubor zašlu vývojářům. Snad to bude pro některé uživatele Arch Linuxu pěkný vánoční dárek :).
Chyba se projevuje při použití berylu a třeba Netbeans, nebo čehokoli, co renderuje pomocí swingu. Zajímavé je, že compiz tím netrpí, a právě toho využijeme , spuštěný beryl bude detekován jako compiz a všechno bude tak jak má. Více o tomto bugu.
Zdál se mi sen, no co by se mi tak mohlo zdát… To už je zkrátka deformace. Ale příměr je to moc zajímavý. Trochu jsem ho rozšířil, ale tak nějak to bylo :)
Pacman 3.0.0 by měl v nejbližších dnech po mnoha odkladech zamířit do testing depozitáře (tedy snad už), tempo se kterým byly přijímány patche v posledních dnech výrazně polevilo.
Slíbil jsem, že obarvím „trojkovou“ verzi pacmana a protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak je tu mezi námi.
Pacman je šedý, vizuálně nemastný neslaný. Ale já jsem řekl NE, když pacman tak hezký a barevný, aby důležité věci byly vidět.