Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Textový instalátor je odrazující, ale plně dostačující a nechává vám volnou ruku, není to jen klikání další další další, ale musíte provést i konfiguraci, jde to samozřejmě i bez nastavení, ale pak nepočítejte s tím, že všechno pojede tak jak by jste čekali.R.I.P.
Popravde nova instalace dala napoprve trochu zabrat i me, ale ted se da rict ze je pro mne mozna i lepsi :).
No tak ja hlavne nejvic zabil casu na tom, ze jsem poprve instaloval na SSD disk, a snazil se pokud mozno vyuzit co nevice optimalizaci atd. A take to ze jsem se rozhodl pro UEFI a GRUB2, takze mne to zabralo skoro pul dne
GRUB2 - přesněAni já ho nemusím, proto mám stále raději starý dobrý grub.
A to je ta chyba, ja si s domu dotahl do prace profi presovac co se pouziva v hospodach od segafredo, das tabletku zmacknes cudlik a je to :D
Tak celkove si myslim, ze lidi co rozhoduji o smeru Arch linuxu jsou jini nez ti co predtim, a hlavne vydali se cestou fedory (rozumnej nejnovjejsi trendy s dilny red hat). A ja osobne si nemyslim ze to je zcela spatne. Par veci jako je zjednoduseni struktury adresaru a systemd se mi libi
Jedu stale initscripty. Jestli nebude vyhnuti, pujde Arch do haje a sahnu po jinym distru ktery me do systemd nutit nebude.Tak to abys už pomalu začal vybírat. Co tak tak pozoruju, Slackware a Gentoo se (snad) jako jediné distribuce od systemd drží dál. Lidi okolo Gentoo už forknuli udev, někdo jiný zase forknul udisks, takže ve chvíli, kdy se systemd definitivně pohltí udev, doufám bude funkční alternativa.
Jinak jsem nejake zminky o systemd pro Slack videlCož o to, pokusy rozjet systemd na Slacku jsou, ale to je snaha maximálně pár lidí. Spousta slackwaristů je proti nebo systemd jednoduše ignorují
Stačí si pročíst tuhle diskusi (flame) na linuxquestions.Jo, tahle byla kouzelná. Pro mě z ní vyplynulo, že dokud to nebude 40 let staré, tak to Slackware vlastně ani nezajímá.
Asi takhle, systemd se na Slacku dá rozjet, ale to ještě neznamená, že jsou plány ho do Slacku začlenit. Spíš naopak.No, pokud dobře chápu vývojovou strategii Slackware, tak začlenění PAMu je v plánu na rok 2036 a bez něj nemá smysl portovat
systemd
, který s ním počítá. Slackware je sice konzervativní distribuce, ale o tom co se bude nebo nebude v distribuci se rozhoduje celkem pragmaticky. Různé revoluční změny jako aktualizace udevu, HAL a podobně se ve Slackware objevují se zpožděním a až ve chvíli, kdy je to odzkoušené v jiných distribucích. Na druhou stranu se tam bez problémů dostanou i novinky, pokud mají smysl (začlenění /etc/os-release (též od Lennarta Poetteringa) i když obsahuje blbosti (ANSI_COLOR) a to na žádost zaměstnance Opery). Patrick Volkerding v jednom rozhovoru prohlásil, že se nebrání mergování /lib a /usr/lib, takže bych se o novinky z linuxového světa nebál. A co se týče systemd, tak zatím není důvod o začlenění uvažovat. Gnome vypadlo ze Slacku už dávno (moc práce na udržování) a než zprasí udisks2 (už teď se prakticky nedá pořádně používat z příkazové řádky) na čistě Gnome komponentu, tak se bez systemd obejdeme. Koneckonců, proč opravovat něco co funguje? Systemd má sice pár fajn vlastností, ale jinak je divně navržený ("jeden démon vládne všem"), vývojáři si s kompatibilitou se staršími technologiemi hlavu nelámou a některé věci se prostě nezmění (např. binární logy), protože je to tak Správně(TM), ať si říká kdo chce, co chce.Stačí si pročíst tuhle diskusi (flame) na linuxquestions.Jo, tahle byla kouzelná. Pro mě z ní vyplynulo, že dokud to nebude 40 let staré, tak to Slackware vlastně ani nezajímá.
Tak nějakAsi takhle, systemd se na Slacku dá rozjet, ale to ještě neznamená, že jsou plány ho do Slacku začlenit. Spíš naopak.No, pokud dobře chápu vývojovou strategii Slackware, tak začlenění PAMu je v plánu na rok 2036 a bez něj nemá smysl portovatsystemd
, který s ním počítá.
tak jde o to ze, to zjednoduseni teprve prijde, zatim to je jen priprava, me se napriklad libi ze treba /lib ted je to same co /usr/lib atd. Jinak furt pises ze systemd se ti nelibi, ale zadne argumenty jsem ve tvych prispevchich nepostrehl. Co ze je na nem tak spatneho? Ano chapu cesi jsou celkove velice konzervativni a velmi neradi se uci nove veci, ale to neni duvod k tomu o necem rikat ze je to spatne a zle.
No, tak u me tezko rict, ja mel i stary init dost vyladen, takze mi to butovalo rychle. Ted se mi zda ze celkove nahozeni systemu ju pekelne rychle, ale nez se dostanu k prihlaseni, tak je to dost podobne
S přechodem na systemd jsem zamáčk slzu nostalgie, ale s postupem času se mi dokonce začíná zamlouvat, no to je trošku silné slovo, přestává mi vadit.
JJ KISS to neni, ale nadruhou stranu si myslim, ze to je krok vpred.
I když se ze začátku může zdát, že v repositářích je málo balíčků, je obsaženo většina toho, co je pro normální desktopový systém potřeba. Pokud chcete nějaký kus okrajovějšího software nebo ne zcela svobodného software, naleznete jej na AURuK tomuto bych dodal, že žádná jiná distribuce nemá takovou dostupnost balíčků. Před časem jsem si naivně myslel, že Gentoo je na tom lépe, ale když jsem ho chvíli používal, nestačil jsem se divit, kolik balíčků (pro Arch dostupných) mi tam chybělo. Myslím si, že je to dáno hlavně tím, že ebuild je značně komplikovaný, kdežto PKGBUILD napíše i taková trubka, jako jsem já :-p
JJ presne, si pamatuji jak se psavalo ze pro debian je nejvice balicku, a ja asi po pul hodine narazil na mozna i 10 co mi tam chybely a nedaly se poradne ani sehnat :)
si pamatuji jak se psavalo ze pro debian je nejvice balickuOna to možná kdysi i byla pravda. Jen doufám, že při všech těch změnách v Archu (které podle mne směřují zcela jiným směrem, než byla původní jednoduchost) nenapadne někoho i zcela překopat formát PKGBUILDů. Potom by se možná Debian zase na čele mohl ocitnout.
No tak samozrejme i to je moznost :). Ale rekl bych ze pokud by se sahlo na ABS a pacmana, tak se urcite zrodi fork :)
jenom škoda, proč nenapsal důvod proč že se to nestane.Nevím, o koho jde, ale obecně to bývá výraz arogance nebo projev zmrdství. Já jsem na NetworkManageru za poslední dobu zavřel hodně bugů i k nelibosti jejich zadavatelů, ale vždy s důvodem.
To je ta distribuce pro lidi co neumí zkompilovat Gentoo?Ne, to si pleteš se Sabayonem.
Tiskni
Sdílej: