V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak jsem se pustil do instalace Archu :)
Od soboty už mám doma ucházející připojení k internetu - půlmegabit, takže není problém sosnout nějaký ten větší balíček, a i tak jich moc není, protože většinu jich mám na placce co jsem ve čtvrtek pálil ve škole, a od té doby nenastal tak markantní upgrade v current větvi archu.
Pacman je úžasný balíčkovací systém, co víc dodat, ovládá se strašně pohodlně a a to co umí, umí velmi dobře.
Oproti všemu s čím jsem měl tu čest je Arch neuvěřitelně rychlý, možná je to tím, že oproti slacku je kompilován pro 64bit :D.
Když to shrnu, tak po 20-30 minutách mám nainstalovaný základ, s grafikou, komplet KDE a pár ostatních ptákovin. Co mě čeká je výroba nějakého slušnějšího kernelu, nastavení služeb a nějaké ty další konfigurace.
Přes týden budu zase ve škole v Brně, takže si zkusím najít nějaký ten čas o weekendu, a myslím že Arch nahradí Slacka natrvalo, bude se mi stýskat, ale ne moc, oběvil jsem distro které mi sedí ještě o ždibíček víc.
Tiskni
Sdílej:
Jo aha, takže free, cool, in, čiliže jako frikulíni chcete být jó? No tak dobře nó, když o to tak stojíte. My starci to blbě vydejcháváme, a to myslím teda docela vážně, no.
pacman-optimize
pacman-optimize
pacman-optimize 2.9.8 usage: /usr/bin/pacman-optimize [pacman_db_root] pacman-optimize is a little hack that should improve the performance of pacman when reading/writing to its filesystem-based database. Because pacman uses many small files to keep track of packages, there is a tendency for these files to become fragmented over time. This script attempts to relocate these small files into one contiguous location on your hard drive. The result is that the hard drive should be able to read them faster, since the hard drive head does not have to move around the disk as much.
no muze to jet klidne i na nizsim nez je i686Na čomkoľvek nižšom ako i686 Archlinux ani nenabootuje, takže ani na tom bežať nemôže.