Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak jsem se pustil do instalace Archu :)
Od soboty už mám doma ucházející připojení k internetu - půlmegabit, takže není problém sosnout nějaký ten větší balíček, a i tak jich moc není, protože většinu jich mám na placce co jsem ve čtvrtek pálil ve škole, a od té doby nenastal tak markantní upgrade v current větvi archu.
Pacman je úžasný balíčkovací systém, co víc dodat, ovládá se strašně pohodlně a a to co umí, umí velmi dobře.
Oproti všemu s čím jsem měl tu čest je Arch neuvěřitelně rychlý, možná je to tím, že oproti slacku je kompilován pro 64bit :D.
Když to shrnu, tak po 20-30 minutách mám nainstalovaný základ, s grafikou, komplet KDE a pár ostatních ptákovin. Co mě čeká je výroba nějakého slušnějšího kernelu, nastavení služeb a nějaké ty další konfigurace.
Přes týden budu zase ve škole v Brně, takže si zkusím najít nějaký ten čas o weekendu, a myslím že Arch nahradí Slacka natrvalo, bude se mi stýskat, ale ne moc, oběvil jsem distro které mi sedí ještě o ždibíček víc.
Tiskni
Sdílej:
Jo aha, takže free, cool, in, čiliže jako frikulíni chcete být jó? No tak dobře nó, když o to tak stojíte. My starci to blbě vydejcháváme, a to myslím teda docela vážně, no.
pacman-optimize
pacman-optimize
pacman-optimize 2.9.8 usage: /usr/bin/pacman-optimize [pacman_db_root] pacman-optimize is a little hack that should improve the performance of pacman when reading/writing to its filesystem-based database. Because pacman uses many small files to keep track of packages, there is a tendency for these files to become fragmented over time. This script attempts to relocate these small files into one contiguous location on your hard drive. The result is that the hard drive should be able to read them faster, since the hard drive head does not have to move around the disk as much.
no muze to jet klidne i na nizsim nez je i686Na čomkoľvek nižšom ako i686 Archlinux ani nenabootuje, takže ani na tom bežať nemôže.