Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Po hodně dlouhé době jsem změnil schéma rozvržení desktopu, změnil barevné ladění atd...
Všechno začalo tím, že jsem nainstaloval kdemod... a pak jsem si řekl, že by nebyla od věci trochu změna, udělat to trochu do běžnějšího schéma, ano do toho, na které je zvyklá většina uživatelů, protože jestli bych měl používat i něco jiného než ty moje KDE, asi bych začal trpět schizofrenií. Rozvržení panelů bylo skoro dáno (dole to fakt nesnesu), rozmístění appletů je jasné (no taky se to dá používat, takže je to asi skoro jedno ;) ).
Na čem jsem se vyřádil byl styl, je to stále můj oblíbený QtCurve (vše v jednom), nechal jsem se velmi inspirovat výchozím vzhledem swingu Javy. Příhodná dekorace pro kwin je „stařičká“ KDE2.
Jediné co se potom moc nehodilo byly ikonky Nuvola, které jsou až příliš komixové, ovšem Tango ikony sedly jak ulité (a čím déle na ně koukám, tím více se mi líbí). Další jejich výhoda je, že téma Tango ikon je dostupné snad pro všechny aplikace, které používám, takže to všechno vypadá stejně :).
Poslední „fičurou“ jsou dialogy pro výběr souborů. Aby všechny aplikace používaly dialogy z kde, stačí kgtk. Openoffice se musí trošku pomoci úpravou souboru /opt/openoffice/program/soffice
(aspoň u mě je v opt).
Na začátek přidat řádek export OOO_FORCE_DESKTOP=gnome
, to vynutí používání vzhledu gtk (u QtCurve je to vlastně jedno ;) ) a hlavně dialogů z gtk, za druhé řádek 277 upravit do téhle podoby: /opt/kde/bin/kgtk2-wrapper "$sd_prog/$sd_binary" "$@" &
(záleží na tom kde máte kde, já v opt) a je to.
Tiskni
Sdílej: