Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pacman je šedý, vizuálně nemastný neslaný. Ale já jsem řekl NE, když pacman tak hezký a barevný, aby důležité věci byly vidět.
Myslím, že není co okecávat… pacman je velmi šikovný správce balíků, ale nevypadá moc přitažlivě (na rozdíl třeba od emege v gentoo). Ráno jsem se pustil do práce a pacman celkem příjemě prokouknul. Můžete si stáhnout upravený PKGBUILD, který sestaví barevnou verzi pacmana. Bugreportovat můžete třeba sem do diskuze.
Jeden obrázek vydá tisíc slov :). Samozřejmě, že není barevné jen info a hledání, ale jsou obarvená i varování, errory…
BTW dvakrát přelouskat zdrojáky bylo poučnější, něž desetkrát přečíst manuál ;)
Doplnění a příslib do budoucna :)
Ani kód pacman3 není přivětivý pro tuto úpravu, takže až budu mít víc času, přepíšu pacmana3 tak aby měl barevný výstup (jen do konzole), ale nebudu trápit s podporou jiných jazyků, takže bude jen anglicky.
Tiskni
Sdílej:
pacman -C
?
ls --color=auto ls --color=auto | cat ls --color=yes ls --color=yes | cat
NAME isatty - does this descriptor refer to a terminal SYNOPSIS #include <unistd.h> int isatty(int desc); DESCRIPTION returns 1 if desc is an open descriptor connected to a terminal and 0 else. CONFORMING TO SVID, AT&T, X/OPEN, 4.3BSD
/* a.c */ #include <stdio.h> #include <unistd.h> int main (void) { printf("%d\n", isatty(1)); return 0; }
$ gcc a.c $ ./a.out 1 $ ./a.out | cat 0
#define CERVENA (mam_terminal ? barvicky[4] : "")
pacman -Syupopř.
pacman -Ss <program>a
pacman -S <balík>a na barvičky moc nehledim. Mnohem víc mě zajímá, esli Beryl funguje tak, jak má