Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jasně, takovou aplikaci pustit z konzole s debug módem, pokud ho podporuje, stejně je to vždycky jen nějaká verze knihovny a zabere rebuild postižené aplikace. Pak zapsat bug a počkat, až to bude spraveno i v repositáři :).
Ano nas malej Arch se dostava silne do podvedomi GNU Linux mainstreamu a to nese klady ale i zapory. Uz nelze si hrat jako v roce 2007 na to ze kdyz neco projde z testingu do core (extra) a ono to nebude az tak otestovane, nic se nedeje. Mozna tehdy kdy nas jako uzivatelu bylo pomalu, ted uz tu musi byt ruku v ruce s rostouci popularitou i spolehlivost a toto funguje i naopak.
Kdy jsou ty doby kdy jsme tyden si hrali v konzoli a snazili se po instalaci base baliku "pacnout" a konfigurovat Xka, DE, atd.. Hodne casto to koncilo kernel panic, nebo neresitelnymi problemy s Xkama -- prechod Xfree na Xorg atd...
Kdyz jsem jen ze zvedavosti delal vcera cistou instalaci Archu 2010.05 Core, az jsem se zalekl ze proste to bylo na me az moc out of the box. Ztraci se tak trosku to napeti, ten pocit vyjimecnosti, ale nestezujme si zustal nam tu stale nas Arch, at uz ho spravuje Judd ci Aaron. Je to distro, ktere milujeme, prokliname, ala slackware konfiguraky, pacman nas chytily u srdce a ikdyz to predevsim v testingu ale i obcas pri zmene major verze Xorg atd. v core / extra je jak na divoke vlne uz nas to nepusti.
Takze mozna duvod proc neinstalovat Arch je to ze je to jako zavislost na cokolade, a ze neni vsechno tak ruzove jak by se dle hlasek newbies mohlo zdat.
Trosku jsem se rozepsal, ale ten blog si o to rekl. Hodne spokojenosti FidelTo že všechno funguje víceméně out of box je jen k dobru věci, ale on ten pocit je hlavně tím, že už tu distribuci znáš, experimentálně jsem zjistil, že nováček se zadrhne pořád na stejných věcech. Ale musím uznat, že se počet příliš brzo přesunutých balíků z testingu výrazně snížil, a možná je to i změnou leadera - to ale nemůžu soudit, sleduji jen mailing list pacmana ;).
Na svoje působení na archlinux.cz vzpomínám rád, ale bohužel se moje pracovní a životní priority změnili a můj ústup ze scény do podsvétí je toho logickým důsledkem.
Ale musím uznat, že se počet příliš brzo přesunutých balíků z testingu výrazně snížil, a možná je to i změnou leadera - to ale nemůžu soudit, sleduji jen mailing list pacmana ;).Bohužel. Místo toho aby přesunuli nová X-ka do [extra] a uživatele pravěkých nvidií odkázali na nouveau nebo nv jako se to udělalo kdysi s fglrx tak to pořád trčí v [testing] přestože jsou stabilní a hlavně neobsahují HAL (já to říkal, že jednou umře, mrcha jedna bídná)
DIY princip Archlinuxu co se tyce konfigurace atd. me ze zacatku pred lety dosti stval, nez jsem pochopil jaky prinos a prenesene jakou sluzbu nam Judd Vinet delal tim, ze clovek musel nastudovat hafo man pages, LDP atd. nez se mu neco povedlo zprovoznit.
Toto bohuzel v dnesnich mainstream distrech uz cloveka tolik nepotka, vsude jsou graficka klikatka a clovek ikdyz bude mit ty nejlepsi pohnutky, tak ho to nedonuti nahlednout pod poklicku tohohle systemu.
Dekuji ..ARCH je jedno z lepsich distier ktore poznam a to pouzivam linux uz dost dlho. Teraz ho uz nepouzivam koli roling-updates... nie som ten typ ktory by kazdy den ked chce si nainstalovat nejaky balik updatoval cely nainstalovany system. najviac sa mi pacili casy ked arch linux bol aj v pdoobe na 1cd kde bolo aj Xorg a fluxbox.. to bolo bozie,..
Na Phoronixu jsem viděl taky test Reiser4 za použití patche, který byl neoficiální a o kterém se už měsíc vědělo, že nemůže fungovat, protože ho vytvořili dřevorubci od Zen patchsetu bez znalosti potřebných detailů.
V testech, které čirou náhodou fungovaly, stejně natrhl Reiser4 těm ostatním prdel, ale poznámky o jeho údajné nefunkčnosti jsou to nejhorší, co může souborový systém potkat. O týden později vydal Edward Shishkin svůj oficiální patch, který samozřejmě funguje bez problémů.
A po těchto úletech někdo věří Phoronixu?
Binární balíčky v Archu jsou kompilované pro 14 let staré (32-bit), případně 8 let staré (64-bit) procesory. Čemu se tedy divíte?
Systém zkompilovaný z ABS, který prošel prelink
em, je pochopitelně něco zcela jiného.
To nejpodstatnější, co se mi na Archu líbí, je ABS.
Zkuste se podívat pohledem začátečníka na ebuildy v Gentoo nebo na Source Juicer v OpenSolarisu. To asi nerozdýcháte zrovna rychle. Seznámení s ABS je otázkou čtvrthodiny.
A jakmile si můžete celý systém (včetně kernelu) překompilovat s -march=native
a navíc nezapomenete na prelink
, poznáte i na těch 64 bitech pořádný rozdíl v rychlosti.
Vytvořit vlastní balíček je relativně snadné. Zkopírujete nějakých dvacet řádků skriptu, nastavíte několik proměnných a hotovo. Pokud nejde o něco speciálního, tento postup zpravidla stačí. Dostat balíčky do AUR je rovněž jednoduché. Když už ten balíček vytvářím, bylo by hloupé ho nesdílet.
Tiskni
Sdílej: