Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Slíbil jsem, že obarvím „trojkovou“ verzi pacmana a protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak je tu mezi námi.
Navzdory prvním slovům je zachována podpora překladů (prostřednictvím gettextu), ovšem řetězce vypadají trochu jinak (původní překlady se tedy neobarví), tam kde se mění barva je vloženo %C a celý řetězec je obalen funkcí char *color(int desc, const char *str, ...), kde první parametr je číslo popisovače, který bude text tisknout, druhý parametr je obarvovaný řetězec a ostatní parametry jsou dosazované barvy. Řetězec se obarví jen když je popisovač směrován na konzoli (tím opravuji zásadní bug v barevné verzi pacmana 2.9.8 :) ).
Použití upraveného pacmana je na vlastní nebezpečí. Funkci color jsem psal v sobotu pozdě večer po několika sklenkách bílého. Protože se v ní dynamicky alokuje paměť, pracuje s ukazately, a protože těch sklenek bylo hodně, chovala se funkce naprosto nedetrminsticky :), ráno jsem zjistil že neinicializuji řetězec :D, nyní je to už v pořádku. Vůbec kusy kódu co jsem přidal jsou ukazatelové orgie a nezapomínejme že „Ukazatele jsou jako nunčaky. Dobrá zbraň - ale když to s nimi neumíš, jsi v ...“.
Ještě mi dovolte poznámku, pacman 3.0.0 jako takový není v repozitářích archu, testuje se, ale měl by být bez chyb (tedy snad ;) ), proto ještě jednou upozorňuji: Použití jen na vlastní nebezpečí.
Jeden obrázek vydá za tisíc slov :)
změny:
skoro úplné přepsání patche, v řetězcích jsou „barevné značky“ (kód je tak o dost čistší). Také jsem trochu změnil formátování výstupu. Snad je to finální podoba, pacman by měl vyjít během pár dní. (25. 3.), BTW ten zápisek už vlastně neplatí ;)
Tiskni
Sdílej:
extra
tu homodejskou ruzovou :-x