Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Slíbil jsem, že obarvím „trojkovou“ verzi pacmana a protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak je tu mezi námi.
Navzdory prvním slovům je zachována podpora překladů (prostřednictvím gettextu), ovšem řetězce vypadají trochu jinak (původní překlady se tedy neobarví), tam kde se mění barva je vloženo %C a celý řetězec je obalen funkcí char *color(int desc, const char *str, ...), kde první parametr je číslo popisovače, který bude text tisknout, druhý parametr je obarvovaný řetězec a ostatní parametry jsou dosazované barvy. Řetězec se obarví jen když je popisovač směrován na konzoli (tím opravuji zásadní bug v barevné verzi pacmana 2.9.8 :) ).
Použití upraveného pacmana je na vlastní nebezpečí. Funkci color jsem psal v sobotu pozdě večer po několika sklenkách bílého. Protože se v ní dynamicky alokuje paměť, pracuje s ukazately, a protože těch sklenek bylo hodně, chovala se funkce naprosto nedetrminsticky :), ráno jsem zjistil že neinicializuji řetězec :D, nyní je to už v pořádku. Vůbec kusy kódu co jsem přidal jsou ukazatelové orgie a nezapomínejme že „Ukazatele jsou jako nunčaky. Dobrá zbraň - ale když to s nimi neumíš, jsi v ...“.
Ještě mi dovolte poznámku, pacman 3.0.0 jako takový není v repozitářích archu, testuje se, ale měl by být bez chyb (tedy snad ;) ), proto ještě jednou upozorňuji: Použití jen na vlastní nebezpečí.
Jeden obrázek vydá za tisíc slov :)
změny:
skoro úplné přepsání patche, v řetězcích jsou „barevné značky“ (kód je tak o dost čistší). Také jsem trochu změnil formátování výstupu. Snad je to finální podoba, pacman by měl vyjít během pár dní. (25. 3.), BTW ten zápisek už vlastně neplatí ;)
Tiskni
Sdílej:
extra
tu homodejskou ruzovou :-x