Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Plný ošklivých hacků, ale užitečný :)
Napadlo vás mít v Arch Linuxu vlastnoručně zkompilovaný kernel, s nějakými těmi patchy, a pěkně v balíčku, aby byl pořádek?
Právě pro tyto potřeby jsem vytvořil PKGBUILD, který tohle všechno umí :). Stáhne vanilla Linux, zeptá se vás na adresář ve kterém máte patche, které chcete aplikovat (tady se předpokládá, že obsahuje jen patche), u každého se pro jistotu zeptá na parametry pro patch (jsou nabízeny i „standartní“ -Np1). Potom se zeptá zda chcete použít vlastní konfigurační soubor, pokud ne je nabídnut menuconfig či xconfig.
Nakonec se sestaví jádro a moduly. Pozor zde je jeden ošklivý hack, pokud nastavíte při konfiguraci jádra LOCAL_VERSION pak se přejmenuje výsledný balíček na kernel26$LOCAL_VERSION
(bez případné pomlčky). Obraz jádra se potom jmenuje vmlinuz26custom
, pokud je nastaveno LOCAL_VERSION vmlinuz26$LOCAL_VERSION
(bez případné pomlčky).
Na ostatní už snad přijdete sami, pokud jste schopni nakonfigurovat kernel :).
Ještě malá rada, pokud skončíte v kernel panic, a budete měnit konfiguraci jádra, tak místo makepkg
raději pouštějte makepkg -ef
, použijí se už rozbalené, zapatchované a předkompilované zdrojáky :).
Toto je testovací verze PKGBUILDu, ani náhodou nesplňuje slušné zvyklosti pro psaní PKGBUILDů, použití na vlastní nebezpečí. Nepočítá se s tím, že by kernel měl initramdisk, pokud jej chcete/potřebujete, je třeba ho vytvořit ručně.
Jakékoli návrhy na zlepšení uvítám.
Tiskni
Sdílej: