Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak sláva konečně 64 bitový operační systém :).
Zdravím z Arch Linuxu, který převzal vládu nad mým strojem. O tomto weekendu jsem strávil poměrně dost času konfigurací a řešením drobných zádrhelů při dokončování instalace. Ovšem je třeba říci, že odměna je příjemná - neuvěřitelně svižný systém, přehledná (a přehlednější) konfigurace, na ovládání velmi pohodový balíčkovací systém, velké množství aplikací (oproti Slackware), snadný způsob vytváření vlastních balíčků... prostě samé výhody :)... až na ten 64bitový Flash a kvůli binárním ovladačům grafiky nefunguje framebuffer na textových konzolích...
A co ta modrá? Jeden můj kamarád vymyslel způsob jak rozeznávat distra podle barev - SuSE zelené Gentoo fialové, Arch modrý... zkrátka ta barva která převládá na výchozím wallpaperu. A moje dnešní nálada má stejnou barvu jako arch, modrá posmutnělá - to je asi tím počasím, nebo tím, že opět jedu zítra do školy a vrátím se až v pátek večer... Mnohem raději bych byl doma a s přítulkou :(.
To jsou zase plky, raději toho nechám.
Tiskni
Sdílej:
A co ta modrá? Jeden můj kamarád vymyslel způsob jak rozeznávat distra podle barev - SuSE zelené Gentoo fialové, Arch modrý...Tak to rozeznávám taky. Ubuntu hnědé, Fedora tmavě modrá, RHEL červený, Mandriva žlutá... Dneska už dělení a la binární / nebinární nemá šťávu.
Jeden můj kamarád vymyslel způsob jak rozeznávat distra podle barev - SuSE zelené
Jak která verze, spíš bych řekl, že SuSE osciluje mezi zelenou a modrou, třeba na aktuální 10.1 toho moc zeleného není - bootmenu instalátoru i nainstalovaného systému modré, pozadí KDM modré, pozadí KDE modré…