Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Zdál se mi sen, no co by se mi tak mohlo zdát… To už je zkrátka deformace. Ale příměr je to moc zajímavý. Trochu jsem ho rozšířil, ale tak nějak to bylo :)
Operační systém je veliká kuchyně, ve které můžeme dělat cokoli co nás napadne, pokud máme potřebné nástroje, přístroje a ingredience, ty si každý pořizuje jak umí.
(Tuhle část si moc nepamatuju, jen vím jak to vypadalo, když jsem v kuchyni skončil ;D)
Takže když si kuchyň postavíme a chceme ji zařídit tak aby šla používat jak jsme zvyklí, vyrazíme do obchodu.
Například chceme umět dělat tousty. Zajdeme tedy do pokoutného obchodu, Teď bude záležet jestli máme nebo nemáme peníze. No jaké chození kolem horké kaše vezmeme si krabici „Toustování“. Přineseme si ji domů, ale ejhle, krabice nejde otevřít, protože jsem ji vzali bez placení, a tak nejde odemknout zámek, takže nezbývá než najít klíč, nebo krabici rozbít.
Když už je konečně krabice otevřená, nezbývá než ji vybalit. Víceméně všechno do kuchyně pasuje jak má, jen je tu už asi desátá hořčice, další spousta zeleniny, ale to už tak bývá…
Co když už nám tousty nechutnají? A jednoduše chceme místo v kuchyni uvolnit?, no dobře vezmeme všechno co bylo v krabici a zabalíme to do ní. Ale všechno pasovalo „Víceméně“, takže kastlík v lednici je od hořčice, protože kelímek byl moc veliký, a jen těžko se dá poznat která zelenina byla na tousty, navíc toustovač je nějaký divný, a tak nám na stole udělal hrozný svinčík který nejde ničím dolů.
Takhle organizovaná kuchyně je značně neudržitelná, tedy pokud budete moc nakupovat, nebo budete mít „divný“ toustovač. Prostě vám čas od času nezbude nic jiného než kuchyň postavit znovu.
(Tohle se mi zdálo v Archovské verzi)
Máte nablýskanou kuchyň, zatím v ní nic moc není, jen nějaké vařečky a nějaký týpek v sáčku co se pořád usmívá (Pacman :D). Tak se ho zeptáte co tu dělá (# pacman --help) on vám to tak nějak vysvětlí, takže ho pošlete podívat se co mají ve vámi vybraných obchodech (povolíte repositáře, a pak řeknete # pacman -Sy). Zase máme chuť na tousty, tak se ho zeptáme, jestli mají toustovač (pacman -Ss toust), Pacman zalistuje v notesu, a pak z něj vypadne, že toustovač nám umožní dělat tousty. Tak jo, chci toustovač (pacman -S toustovač). Pacman zase zalistuje notesem, a řekne: „K toustovači ještě potřebuješ toustový chléb, hořčici, kečup a slaninu“, zeleninu už mám, proto se o ní nezmínil ;). Tak ho pošleme nakoupit.
Pacman se vrátí s nějakými pytly všechno uklidí, zařadí recepty na přípravu (konfigurační soubory), pokud zjistí že recept už máme, tak se podívá jestli je jiný a podle toho s ním naloží.
V kuchyni je pořádek, máme jen jednu hořčici a zeleninu, takže máme i menší lednici a celkově větší pořádek. Toustovač je slušný a nedělá nepořádek (tedy pokud je to opravdu slušný toustovač).
A co když tousty nechceme? řekneme Pacmanovi, aby vyhodil toustovač a všechno co s ním přinesl a co už nebudeme potřebovat k čemukoli jinému a ať vyhodí i recepty (# pacman -Rsn toustovač).
Když Pacman přišel z obchodu, všechno si přinesl v takovém zvláštním pytli, a tak nás napadlo, co když mu takový pytel podstrčíme s něčím co v obchodě není? No jasně pytel se dá tyrobit ($ makepkg) a pak Pacmanovi řekneme zařaď to (# pacman -U nový_pytel).
Pacman je taký vhodný na hlídání doby spotřeby, stačí ho občas poslat nakoupit čerstvé potraviny (# pacman -Suy).
Pacman nám tedy pomáhá udržovat v kuchyni pořádek, no to je dobré, taky nemáme zbytečně potraviny navíc, ale co když se v tom budeme Pacmanovi vrtat? Nakupovat přece umíme sami (# ./configure && make && make install), no jo, pak zjistíme že to nejde, protože nám chybí nějaká ta ingredience, ale nakonec proběháme spoustu obchodů a seženeme všechno co je třeba, a sami jsme si nakoupili.
A co když Pacman zjistí, že nakoupil něco co jsme koupili sami? No líbit de mu to nebude, děláme mu nepořádek, ale protože nevíme co všechno jsme nakoupili, nezbude nám, než Pacmanovi říct, aby vyhodil co jsme koupili sami (# pacman -Sf něco). Proto je lepší, když Pacmanovi podstrčíme všechno stejně jako když to nakupuje on.
Tiskni
Sdílej:
ale pak to ničemu nevadíNo to není tak jisté, záleží to na struktuře $PATH jednotlivých uživatelů v systému
Hmm. Program tenaten vyžaduje knihovnu libknihovna verze 0.8.4, program toato vyžaduje knihovnu libknihovna 0.8.2, ale libknihovna 0.8.4 koliduje s libknihovna 0.8.2, protože mají obě symlink libknihovna.so, jedna na libknihovna.so.0.8.4 a druhá na libknihovna.so.0.8.2 a aby to bylo ještě lepší, tak v té nové chybí symbol, který potřebuje toato a v té staré symbol, který potřebuje tenaten.
Proto si ve Windows programy tahají i knihovny, aby byly stabilní a kuchaři neměly takové starosti. A nevymlouvejte se na to, že se knihovny přepisujou někde v system32. To možná bývalo v érách win95. Dnes je slušnost, že si každý program uloží potřebnou knihovnu do svého adresáře.