Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Místo root (hd0,0)
dáš do /boot/grub/menu.lst
toto:
# Zde dáme UUID "kořene", UUID určité jednotky zjistíme přkazem (v Archlinuxu): /lib/initcpio/udev/vol_id --uuid /dev/zarizeni_korene uuid <zde dáme to, co nám vyflusnul příkaz vol_id>
Jinak já jsem o použití UUID při instalaci Archlinuxu na USB Mass storage zařízení napsal zápisek do blogu: Ubuntu mi pomohlo nainstalovat Archlinux na paměťovou kartu.
Asi mám divnej BIOS, ale mně prostě pořadí disků nějak přehazuje, proto se bez UUID i v /boot/grub/menu.lst
prostě neobejdu. (Musím nahradit root
za uuid
. To přehazování se děje jenom při zapojení USB Mass storage zařízení.
/dev/hda
nebo /dev/sda
), ale přes boot menu se vybere druhý disk, tak bude podle BIOSu druhý disk první a první disk druhý.
sed
-magii stále ještě nerozumim... to sou ty regulární výrazy?
Jen se nevytahuj.
Pokud ale máte větší disk, nemusí ho celý schramstnout instalace Archu, zbytek může být naformátovaný na vfat a používán k přenášení dat.Jenom připomenu, že některé operační systémy (tedy spíše jistý operační systém, asi tušíme který) mají radši vfat oddíl jako první. Mimochodem, divím se, že tu ještě nikdo nezmínil, že pro instalaci i686 z amd64 potřebuješ 32bit šmíďárny
# # /etc/fstab: static file system information # #[device] [dir] [type] [options] [dump] [pass] devpts /dev/pts devpts defaults 0 0 shm /dev/shm tmpfs nodev,nosuid 0 0 #/dev/fd0 /media/fl auto user,noauto 0 0 #/dev/cdrom /media/cd auto ro,user,noauto,unhide 0 0 #/dev/dvd /media/dvd auto ro,user,noauto,unhide 0 0 UUID=6404eb50-b01b-471c-b91a-052065bd353c / ext2 defaults,noatime 0 1 tmpfs /tmp tmpfs noexec,nosuid,rw,size=45% 0 0 tmpfs /var/tmp tmpfs noexec,nosuid,rw,size=65536k 0 0 tmpfs /var/log tmpfs noexec,nosuid,rw,size=32768k 0 0
Tiskni
Sdílej: