Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Místo root (hd0,0)
dáš do /boot/grub/menu.lst
toto:
# Zde dáme UUID "kořene", UUID určité jednotky zjistíme přkazem (v Archlinuxu): /lib/initcpio/udev/vol_id --uuid /dev/zarizeni_korene uuid <zde dáme to, co nám vyflusnul příkaz vol_id>
Jinak já jsem o použití UUID při instalaci Archlinuxu na USB Mass storage zařízení napsal zápisek do blogu: Ubuntu mi pomohlo nainstalovat Archlinux na paměťovou kartu.
Asi mám divnej BIOS, ale mně prostě pořadí disků nějak přehazuje, proto se bez UUID i v /boot/grub/menu.lst
prostě neobejdu. (Musím nahradit root
za uuid
. To přehazování se děje jenom při zapojení USB Mass storage zařízení.
/dev/hda
nebo /dev/sda
), ale přes boot menu se vybere druhý disk, tak bude podle BIOSu druhý disk první a první disk druhý.
sed
-magii stále ještě nerozumim... to sou ty regulární výrazy?
Jen se nevytahuj.
Pokud ale máte větší disk, nemusí ho celý schramstnout instalace Archu, zbytek může být naformátovaný na vfat a používán k přenášení dat.Jenom připomenu, že některé operační systémy (tedy spíše jistý operační systém, asi tušíme který) mají radši vfat oddíl jako první. Mimochodem, divím se, že tu ještě nikdo nezmínil, že pro instalaci i686 z amd64 potřebuješ 32bit šmíďárny
# # /etc/fstab: static file system information # #[device] [dir] [type] [options] [dump] [pass] devpts /dev/pts devpts defaults 0 0 shm /dev/shm tmpfs nodev,nosuid 0 0 #/dev/fd0 /media/fl auto user,noauto 0 0 #/dev/cdrom /media/cd auto ro,user,noauto,unhide 0 0 #/dev/dvd /media/dvd auto ro,user,noauto,unhide 0 0 UUID=6404eb50-b01b-471c-b91a-052065bd353c / ext2 defaults,noatime 0 1 tmpfs /tmp tmpfs noexec,nosuid,rw,size=45% 0 0 tmpfs /var/tmp tmpfs noexec,nosuid,rw,size=65536k 0 0 tmpfs /var/log tmpfs noexec,nosuid,rw,size=32768k 0 0
Tiskni
Sdílej: