Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na poličce se mi povalovala stará SD karta nominální kapacity 1 GB. Neměl jsem pro ni použití. Ale hrozně jsem chtěl vyzkoušet Archlinux. Tu mě napadlo, že bych mohl nainstalovat ten Archlinux na tu SD kartu. A povedlo se! A pomohlo (inspirovalo) mi s tím Ubuntu.
Abych čtenáře neunavoval, tak musím říct, že nejvíc mi pomohla koncepce UUID jak v /etc/fstab
, tak /boot/grub/menu.lst
. Pro méně znalé zde předkládám obsahy obou souborů:
/etc/fstab
# Tak tohle je "kořen": UUID=e04fd527-5cb3-4d4f-bfee-a42b5af4905e / ext2 defaults 0 1 # Nedivte se, že chybí swap jednotka. Prostě nebylo na kartě dost místa a na druhou stranu mám dost velkou RAMku.
/boot/grub/menu.lst
timeout 5 default 0 # (0) Arch Linux title Arch Linux uuid e04fd527-5cb3-4d4f-bfee-a42b5af4905e kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/disk/by-uuid/e04fd527-5cb3-4d4f-bfee-a42b5af4905e ro initrd /boot/kernel26.img # (1) Arch Linux title Arch Linux Fallback uuid e04fd527-5cb3-4d4f-bfee-a42b5af4905e kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/disk/by-uuid/e04fd527-5cb3-4d4f-bfee-a42b5af4905e ro initrd /boot/kernel26-fallback.img
Samozřejmě, že jenom "samotné UUID" nestačilo, musel jsem zajistit, aby v initrd (kernel26.img) byly přítomny minimálně tyto jaderné moduly (uvádím ukázku ze souboru mkinitcpio.conf
):
MODULES="processor usbcore uhci_hcd ehci_hcd usb_storage ext2" HOOKS="base udev usb autodetect sata filesystems" COMPRESSION="gzip"
Ihned jsem se zkamarádil s pacmanem a nainstaloval icewm... Ale to až třeba příště.
Tiskni
Sdílej:
Jestli jsem to dobre pochopil, tak spis pomohlo jen s instalaci Grubu na SD kartu a se zkopirovanim potrebnych souboru na ni.
A jak bootujete - z USB ctecky ci ze ctecky v notebooku (teda jestli se jedna o notebook) ?
Ubuntu mě inspirovalo. Bylo to moje první "distro s UUID". Grub jsem do Master Boot Recordu normálně nainstaloval z instalátoru Archlinuxu. Potřebné soubory taky nainstaloval na tu kartu instalátor Archlinuxu.
Jedná se o normální PC (ne notebook) a bootuju z externí USB čtečky Apacer (typ nevím).
# Nedivte se, že chybí swap jednotka. Prostě nebylo na kartě dost místa a na druhou stranu mám dost velkou RAMku.Proč bych se divil? Dneska už je swap k ničemu. Nepoužíval jsem ho s 2GB RAM a když jsem upgradoval na 6GB, tak už by byl totální zbytečností.