Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Kvůli frustraci ze stavu desktopových prostředí jsem před týdnem nainstaloval Ubuntu s Unity, hlavně ze zvědavosti jak vlastně funguje nejoblíbenější distribuce.
S novým Ubuntu se roztrhl pytel recenzí screenshotových šílenství a hlavně nadávek na nové rozhraní Unity. Ze všech recenzí a screenshotů mi Unity připadalo lepší než hrůzostrašný prostorem plýtvajcí Gnome-Shell. I téma GTK vypadá v novém Ubuntu mnohem hezčí - úspornější. No prostě mě lákalo Ubuntu k instalaci a vyzkoušet co je na něm špatné a co naopak dobré.
Už je to tak, GNOME se hřeje u mě na disku už celé dva měsíce a tak přináším pár postřehů kdysi zarytého KDE-čkaře o GNOME 2.30 a aplikacích, které nahradily KDE aplikace.
Od posledního desktopového zemětřesení jsem používal zase Operu, jak na web tak na mail, ale něco mi chybělo a to hodně - slušný kalendář. Nemusí umět všechno možné i nemožné, stačí, když bude schopen naplánovat událost, připomínat narozeniny a spravovat úkoly a bude provázán s e-mailovým klientem.
Blíží se nám vykoupení z těch nechutně stresujících předvánočních bláznění. Protože mě vánoce moc neberou a v práci mám celkem na pilno, budu muset čas od času využít vzdáleného přístupu...
Tlačítka na ovládání hlasitosti jsou dobrá věc, ale pokud fungují jen po přihlášení do desktopového prostředí a nefungují například, když nějaká hra běží ve fullscreen, jsou taková bezzubá.
Zůstávám své klávesnici věrný a i po přechodu na KDE 4 jsme ji chtěl používat, jenže jaksi nebyla k nalezení mezi nabízenými v ovládacím centru.
Tak jsem zjistil, že můj 14-ti palcový notebook je částečně nevyhovující, pořád ještě velký a těžký. Proto jsem se poohlížel po něčem menším. Hlavní požadavky byly následující: rozměr 12 palců a menší, přítomnost DVD mechaniky, výdrž na baterii minimálně 4 hodiny, plná funkčnost pod Linuxem a ideálně dodávaný bez OS od pánů z M$. Cena do 18k (není to na věčnost :) ).
Dnes ráno jsem si říkal jestli je to možné, a ono je, a ani to není nijak pracné. Má to jen jedno malé ale – zátěž procesoru.
A pak že Linux nemá pořádné hry :)
Tuhle perlu jsem našel čistě náhodou a strávil jsem s ní (doporučuji svn verzi, nebo poslední betu) včerejší večer a skoro celý dnešek :). S přítulkou jsme vraždili nevinné GNU, Firefoxy, BSDDémony a všechnu tu havěť co tam je :), bohužel jsem víc prohrával, než ona, protože jsem neustále riskoval, místo toho, abych vsadil na jistotu v podobě ostrělovačky, nebo brokovnice.
Na takovéto propršené dny mám alespoň zábavu, která nějaký čas vydrží, a pokud ne tak pořád můžeme dát třeba drobet náročnější Worms3D, nebo Worms – V obležení :). BTW hraju za Šedou stranu :)
A nakonec, udělal jsem drobný update českého překladu.
Všichni s noťasy Asus série A8 radujte se, můžeme ztišit toho křiklouna větráka :), pomocí jaderného modulu asus_fan
vlastní teploty a k nim otáčky lze definovat třeba takto:
echo "55 58 61 64 68 100 140 180 220 255" > /proc/acpi/asusfan/thermal_zones
prvních 5 položek jsou teploty ve stupních celsia, dalších pět otáčky větráku použité do dané teploty
Asi jste již na ábíčku narazili na tuhle patičku a jejího majitele.
Osobně jsem jí nikdy nevěnoval moc pozornosti, ale dnes jsem neodolal a kliknul jsem na vykřičník, který odkazuje na stránky autora téhle zrůdnosti.
Já jen řeknu tolik: naučte se programovat, pochopte paměťový model jazyka C a uvědomte si kde je ten řetězec v paměti uložen, pak pochopíte, proč není možné ho uvolnit pomocí funkce free()!
Dnes vyjde, vyšla, vychází Fedora 8 a říkám si, nějak mnoho povyku pro nic.
Tak jsem si pořídil notebook. Dalo by se říct, že skoro ke spokojenosti.
Minule jsem se pustil do konfigurace ALSA a včera jsem si našel chvilku abych konečně dokončil snažení a přinutil všechno spolupracovat s alsou.
Takhle jsem jednou strčil DVD do počítače, spustil ho v kaffeine, osolil repro a nestačil se divit nad vyluzovanými zvuky.
Když jsem prolézal dnes aktualizované balíčky v repositářích archu, musel jsem zvolat: „To je ono!“
Tak mi přestal fungovat VMware, moduly sice sestavím ale pak se dočkám segfaulu. Protože jsem opravdu neměl náladu řešit co s tím zase je, rozhodl jsem se sáhnout po jiném virtualizačním nástroji.
Beryl je fajn, očního cukru není nikdy dost, a protože Beryl se spojil s Compizem a protože jedna dobrá duše udělala repositář pro Arch, rozhodl jsem se jej vyzkoušet.
Konečně mám 'Master' kanál, na SoundBlasteru :). No asi nejsem sám koho to štvalo, a řešení je přitom jednoduché...
V UNIXovém pravěku, kdy pánové Thomson a Ritchie začali pracovat na systému pro zpracovávání textů v AT&T, měli vždy na paměti, že programují editor textů. Sestával se z malých komponent, které dělaly jen jednu věc, ale za to ji dělaly dobře. Protože UNIX byl navržem jako nástroj na zpracovávání textů, je v něm (skoro) všechno soubor, a nejlépe textový soubor.
Je to trochu specifický humor pro specifickou skupinu :), některé jsou totálně profláklé… Jednoduše ty moje nejoblíbenější
Proč mě to gentoo tak láká? Nebudu přece měnit distribuce jako fusekle.
Ještě nevím o čem to bude, snad desatero, snad o pomatené terminologii :).
Letos tomu bude už pět let co používám na desktopu GNU/Linux (jako plnohodnotný operační systém, ne jen jako hračku).
Jste zvyklí na americké rozvržení klávesnice a máte problémy se psaním znaků s nabodeníčky? Rozvržení klávesnice vok je to co hledáte! Už žádné přepínání na českou/slovenskou klávesnici kvůli písmenku. Navíc vám umožní psát typograficky správně :).
Možná jsem staromilec, ale automounter mám vypnutý a disky raději připojuji ručně. Ovšem od přírody jsem líný, psát pokaždé mount... a umount... to je docela otrava. Proto jsem si splácal jeden moc užitečný skriptík, který umí trochu víc než jen připojit a odpojit cédéčko :).
Tak tahle otázka mě včera několikrát napadla, když jsem použil mód "Navrhované skladby". A protože hudby mám celkem dost, zajímalo mě co že se mi to má líbit.
Uvažování nad sebou samým je velmi prazvláštní, člověk si uvědomí spoustu věcí, které by mu na ostatních přišly zvláštní. Kupříkladu, teď si pálím repositář slackware current :), co s ním asi budu dělat, a proč?
O weekendu jsem zjistil jednu velmi nepříjemnou věc, systém nabootuju jen na svém stroji. Těžko můžu s klidným svědomím vzít disk připojit ho jinde a doufat, že nabootuju 2.6 kernel co jsem si kompiloval.
Tak jsem si u nás na fakultě v počítačové hale vyslechl velmi zajímavý názor na GNU hnutí a na jeho nejúspěšnější počin (snad to tak mohu nazvat). Dnes vůbec někteří naši kolegové perlili, už se těším na rozpravu o balíčkovacích systémech :).
Líbí se vám rozvržení klávesnice "Česká (programátorská)" z Windows? Rozvržení klávesnice vok je přesně to co hledáte, navíc má i pár vylepšení.
Včera večer nebylo co dělat, tak jsem si řekl že udělám pořádek na disku. Přerovnám si empétrojky a tak.
Další moje mini How-To, tentokráte zprovozníme LIRC :), i když to není nikterak složité...
Dnes jsem přemýšlel co pro mě vlastně znamená když se řekne GNU/Linux a došel jsem k pár zajímavým věcem, a hlavně k tomu že mě do značné míry duševně poznamenaly...
Ano prohlédl jsem a už nebudu hanit (no alespoň ne tolik) jiné distribuce...
Rád bych se zeptal jaká by se dala očekávat účast na takovéto akci, pokud by se pořádala právě tady, a kdo by chtěl stávit příjemný večer u dobrého čaje a šachu.
Reaguji na mail jednoho z vás, a zároveň připojuji omluvu za přislíbenou účast, kdy jsem dal přednost osobním záležitostem. Tak konečně tento týden by mohlo být možné odložit školní povinnosti a pobavit se s lidmi stejné (do jisté míry - určitě ne tak extémistických názorů) krevní skupiny.
Jaká koli účast je vítána, s šachy i bez nich, s problemy s GNU/Linuxem či bez nich.
Od kamaráda jsem si dlouhodobě půjčil kabel k Siemensu (mám C60), no a začalo trápení jak donutit tučňáka ke spolupráci. Siemensy jsou v tomhle celkem vychytané, a softwaru je přehršel, ale do GNU/Linuxu jsem jaksi nenacházel to pravé ořechové...
Window Maker Poté co jeden z mých linuxových přátel přešel z KDE na Enlightenment, řekl jsem si i já že by nebylo od věci vyzkoušet něco jiného.
Tak jsem si stáhnul CVSko SIM, potěšila mě fungující průhlednost oken, a oprava pár bugů. ale co mě zklamalo byl špatný překlad, tak jsem se zdravě naštval a opravil ho, pokud by jste o něj měli zájem, vystavil jsem ho zde ;), stačí jím přepsat původní soubor. Jestli je něco šatně, tak se ozvěte...
Nezapomínejte na to, většina nováčků to nedělá, ani já jsem nebyl o moc jiný, ale celkem rychle jsem si na to zvyknul a opravdu to zabírá, většina "lamáckých" dotazů se dá vyřešit přečtením manuálu, člověk si pak nepřipadá jako blbec, když je mu odpovídáno RTFM, případně se může bránit.