Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tak jsem přešel na Gnome.
Protože jsem vlastně vždycky používal KDE, čekal jsem daleko větší šok. Kupodivu to ale proběhlo hladce. Důvodu k útěku od KDE jsou jednoduché: Nepomuk, Akonadi, padající plasma, pomalý KWin (navíc mrznoucí při používání Konqueroru), shnusený Amarok.
Vsadil jsem na kombinaci Opera, Pidgin, Exaile, Tracker, Metacity ;). Protože jsem s Operou a Pidginem fungoval nějaký ten čas na Windows, nebylo to nijak násilné. Na video používám VLC všude bez vyjímek. Na většinu rozdílů oproti KDE jsem si za těch pár dní zvykl, hlavně jsem se nechal zhýčkat networkmanagerem, který s Gnomím appletem umí spravovat i VPN připojení. Celková rychlost je mnohem lepší než s KDE, start prostředí je minimálně v polovičním čase, nic nepadá a prostředí je mnohem svižnější. Chybí mi Některé finesy, ale bez těch se dá žít. Prostě to není na machrování, spíše je to všechno takové účelnější.
Jediná věc co mi chybí je něco jako Krusader, ale nechystám si do systému tahat druhý cirkus kvůli jedné aplikaci. Nautilus ve verzi 2.30 umí pohled s dvěma panely, takže aspoň trochu plus k použitelnosti.
Na závěr obrázek mého ošklivého dekstopu :).
Tiskni
Sdílej:
Nějak to není ono, ale můžu ho zase zkusit...
Kontact, akonadi a nepomuk mne taky skoro dost štvou. Lepšího klienta/dělníka než kmail+knote+akregator jsem ještě nepotkal. Hranatý věci jako evolution/thunderbird/claws mail mne zatim neoslovily. Tak čekam, kdy se ucho utrhne.
A jinak jsem spokojenej s windowmakerem.
Co jsem zjišťoval, od verze kontact/kmail 4.4 je akonadi a nepomuk nutnost. Takže teď čekam, zda se najde nějaká obezlička nebo náhrada.
bohužel je to pravda
jo jo, je to celkem dobré, stejně ale na větší operace sahám po MC-éčku (stejně jako jsem sahal i při používání krusadera), a MC hezky puštěný na textové konsoli, protože člověk nikdy nevěděl, kdy se něco po*ere, jinak Gnóm zatím ani jednou nesletěl ťuk ťuk