Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak jsem přešel na Gnome.
Protože jsem vlastně vždycky používal KDE, čekal jsem daleko větší šok. Kupodivu to ale proběhlo hladce. Důvodu k útěku od KDE jsou jednoduché: Nepomuk, Akonadi, padající plasma, pomalý KWin (navíc mrznoucí při používání Konqueroru), shnusený Amarok.
Vsadil jsem na kombinaci Opera, Pidgin, Exaile, Tracker, Metacity ;). Protože jsem s Operou a Pidginem fungoval nějaký ten čas na Windows, nebylo to nijak násilné. Na video používám VLC všude bez vyjímek. Na většinu rozdílů oproti KDE jsem si za těch pár dní zvykl, hlavně jsem se nechal zhýčkat networkmanagerem, který s Gnomím appletem umí spravovat i VPN připojení. Celková rychlost je mnohem lepší než s KDE, start prostředí je minimálně v polovičním čase, nic nepadá a prostředí je mnohem svižnější. Chybí mi Některé finesy, ale bez těch se dá žít. Prostě to není na machrování, spíše je to všechno takové účelnější.
Jediná věc co mi chybí je něco jako Krusader, ale nechystám si do systému tahat druhý cirkus kvůli jedné aplikaci. Nautilus ve verzi 2.30 umí pohled s dvěma panely, takže aspoň trochu plus k použitelnosti.
Na závěr obrázek mého ošklivého dekstopu :).
Tiskni
Sdílej:
Nějak to není ono, ale můžu ho zase zkusit...
Kontact, akonadi a nepomuk mne taky skoro dost štvou. Lepšího klienta/dělníka než kmail+knote+akregator jsem ještě nepotkal. Hranatý věci jako evolution/thunderbird/claws mail mne zatim neoslovily. Tak čekam, kdy se ucho utrhne.
A jinak jsem spokojenej s windowmakerem.
Co jsem zjišťoval, od verze kontact/kmail 4.4 je akonadi a nepomuk nutnost. Takže teď čekam, zda se najde nějaká obezlička nebo náhrada.
bohužel je to pravda
jo jo, je to celkem dobré, stejně ale na větší operace sahám po MC-éčku (stejně jako jsem sahal i při používání krusadera), a MC hezky puštěný na textové konsoli, protože člověk nikdy nevěděl, kdy se něco po*ere, jinak Gnóm zatím ani jednou nesletěl ťuk ťuk