Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Tak jsem přešel na Gnome.
Protože jsem vlastně vždycky používal KDE, čekal jsem daleko větší šok. Kupodivu to ale proběhlo hladce. Důvodu k útěku od KDE jsou jednoduché: Nepomuk, Akonadi, padající plasma, pomalý KWin (navíc mrznoucí při používání Konqueroru), shnusený Amarok.
Vsadil jsem na kombinaci Opera, Pidgin, Exaile, Tracker, Metacity ;). Protože jsem s Operou a Pidginem fungoval nějaký ten čas na Windows, nebylo to nijak násilné. Na video používám VLC všude bez vyjímek. Na většinu rozdílů oproti KDE jsem si za těch pár dní zvykl, hlavně jsem se nechal zhýčkat networkmanagerem, který s Gnomím appletem umí spravovat i VPN připojení. Celková rychlost je mnohem lepší než s KDE, start prostředí je minimálně v polovičním čase, nic nepadá a prostředí je mnohem svižnější. Chybí mi Některé finesy, ale bez těch se dá žít. Prostě to není na machrování, spíše je to všechno takové účelnější.
Jediná věc co mi chybí je něco jako Krusader, ale nechystám si do systému tahat druhý cirkus kvůli jedné aplikaci. Nautilus ve verzi 2.30 umí pohled s dvěma panely, takže aspoň trochu plus k použitelnosti.
Na závěr obrázek mého ošklivého dekstopu :).
Tiskni
Sdílej:
Nějak to není ono, ale můžu ho zase zkusit...
Kontact, akonadi a nepomuk mne taky skoro dost štvou. Lepšího klienta/dělníka než kmail+knote+akregator jsem ještě nepotkal. Hranatý věci jako evolution/thunderbird/claws mail mne zatim neoslovily. Tak čekam, kdy se ucho utrhne.
A jinak jsem spokojenej s windowmakerem.
Co jsem zjišťoval, od verze kontact/kmail 4.4 je akonadi a nepomuk nutnost. Takže teď čekam, zda se najde nějaká obezlička nebo náhrada.
bohužel je to pravda
jo jo, je to celkem dobré, stejně ale na větší operace sahám po MC-éčku (stejně jako jsem sahal i při používání krusadera), a MC hezky puštěný na textové konsoli, protože člověk nikdy nevěděl, kdy se něco po*ere, jinak Gnóm zatím ani jednou nesletěl ťuk ťuk