Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Tak jsem přešel na Gnome.
Protože jsem vlastně vždycky používal KDE, čekal jsem daleko větší šok. Kupodivu to ale proběhlo hladce. Důvodu k útěku od KDE jsou jednoduché: Nepomuk, Akonadi, padající plasma, pomalý KWin (navíc mrznoucí při používání Konqueroru), shnusený Amarok.
Vsadil jsem na kombinaci Opera, Pidgin, Exaile, Tracker, Metacity ;). Protože jsem s Operou a Pidginem fungoval nějaký ten čas na Windows, nebylo to nijak násilné. Na video používám VLC všude bez vyjímek. Na většinu rozdílů oproti KDE jsem si za těch pár dní zvykl, hlavně jsem se nechal zhýčkat networkmanagerem, který s Gnomím appletem umí spravovat i VPN připojení. Celková rychlost je mnohem lepší než s KDE, start prostředí je minimálně v polovičním čase, nic nepadá a prostředí je mnohem svižnější. Chybí mi Některé finesy, ale bez těch se dá žít. Prostě to není na machrování, spíše je to všechno takové účelnější.
Jediná věc co mi chybí je něco jako Krusader, ale nechystám si do systému tahat druhý cirkus kvůli jedné aplikaci. Nautilus ve verzi 2.30 umí pohled s dvěma panely, takže aspoň trochu plus k použitelnosti.
Na závěr obrázek mého ošklivého dekstopu :).
Tiskni
Sdílej:
Nějak to není ono, ale můžu ho zase zkusit...
Kontact, akonadi a nepomuk mne taky skoro dost štvou. Lepšího klienta/dělníka než kmail+knote+akregator jsem ještě nepotkal. Hranatý věci jako evolution/thunderbird/claws mail mne zatim neoslovily. Tak čekam, kdy se ucho utrhne.
A jinak jsem spokojenej s windowmakerem.
Co jsem zjišťoval, od verze kontact/kmail 4.4 je akonadi a nepomuk nutnost. Takže teď čekam, zda se najde nějaká obezlička nebo náhrada.
bohužel je to pravda
jo jo, je to celkem dobré, stejně ale na větší operace sahám po MC-éčku (stejně jako jsem sahal i při používání krusadera), a MC hezky puštěný na textové konsoli, protože člověk nikdy nevěděl, kdy se něco po*ere, jinak Gnóm zatím ani jednou nesletěl ťuk ťuk