Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Tak tahle otázka mě včera několikrát napadla, když jsem použil mód "Navrhované skladby". A protože hudby mám celkem dost, zajímalo mě co že se mi to má líbit.
Tak jsem se rozhoupal a protože mám už celkem dlouhou dobu funkční hlasovou syntézu, tak jsem spustil KTTSMgr, prolezl dcop volání a výsledkem je tento skriptík:
#!/bin/bash if [ true = `dcop amarok player isPlaying` ] then Volume=`dcop amarok player getVolume` VolumeLow=$(($Volume/4*3)) dcop amarok player setVolume $VolumeLow sleep 1 dcop kttsd KSpeech sayText "`dcop amarok player title` by `dcop amarok player artist` on `dcop amarok player album`" en while [ true = `dcop kttsd KSpeech isSpeakingText` ]; do sleep 1; done dcop amarok player setVolume $Volume fi
Proč tak složitě? Protože mívám často jen puštěnou hudbu, vypnutý monitor a amarok diriguji pomocí dálkového ovládání. Skriptík se spustí pomocí nadefinovaného tlačidla - ztiší se hudba, přečte se název skladby, umělec a album, pak se obnoví hlasitost, a konečně tuším co to vlastně hraje :)
Až budu mít víc času tak do tag značek skladeb doplním zda je název česky, anglicky atd. a podle toho se bude ve skriptu číst příslušnou řečí :), ale to až budu mít hodně času...
Tiskni
Sdílej:
#!/bin/bash #precita text aumix -v-20 && echo "$1" | espeak -s 120 && aumix -v+20 & #zobrazi text echo "$1" | osd_cat -p middle -A center -c green -s 2 -f '-adobe-helvetica-bold-r-*-*-34-*-*-*-*-*-*-*' -- &Z xmms z toho pluginu sa to spusta
skript.sh "%s"