Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Dalo to práci, ale už je to zase pravda.
Loni byl na disku jen Mandrake, a bylo to pohodový, žádný okýnka. ale přišel Mandrake 10.1, a docela akční aktualizace na jedné lanparty (mimochodem bylo zde stejně linuxových strojů jako mašinek powered by M$) která jakž takž dopadla, a dalo se s tím vydržet až do konce pařby, ale ne na moc dlouho. Po návratu z lanky sem musel "přerazit" celý systém, fungovala asi polovina všeho, hlavně se nevyvedl přechod z XFree na xorg.
Čistá instalace Mandrake 10.1 vypadala v pořádku, ale jaké bylo moje zděšení když jsem chtěl zkompilovat nvclock, chybí knihovny od Xek. Další věcí byla úžasná stabilita a podivné chování při pálení, kdy se vypalovačka tváří že je vše v pořádku, ale nedokáže smazat ani RW. Tyhle drobnosti mě dohnaly k návratu MDK 10.0, s kernelem 2.6.7.
Pomalu mi po Novém roce začala vadit zastaralost jediného systému, a poohlížel jsem se po alternativách, jedno bylo jisté, nebude to Mandrake a ani Fedora. Neutekl sem zas tak daleko. Usídlil se u mě další derivát Red Hatu a to SuSE 9.2. Při té příležitosti jsem přeorganizoval rozdělení disku a nainstaloval i Windowze, po případné zapaření něčeho.
Tento stav nevydržel dlouho, ani SuSE nebylo to pravé ořechové, pohár trpělivosti přetekl 21. 4. 2005, a šly, no nejdřív zbaběle zaTARovat a schovat na největší diskový oddíl (co kdyby se hodily). Poprosil jsem kamaráda jestli mi nestáhne Slackware 10.1 a nějaký novější kernel, dejme tomu 2.6.10. Na druhý den došlo k slavnostnímu předání v Jihlavské čajovně, a pro mě tím začalo nové objevování tajů Linuxu. Vše bylo dokonáno o dva dny později. Poprvé v životě jsem úplně sám zkompiloval kernel, a už napoprvé byl funkční, jen jsem zapoměl zakompilovat podporu ppp, ale napodruhé už bylo všechno v pořádku. Naučil jsem se i patchovat, kdo by chtěl mít na konzoli 60HZ? VESA-tng umožňuje na Nvidiích mít vyšší frekvenci a proč to tedy nezkusit.
Kernel 2.6.10 už také není pravda, stáhnul jsem patch na 2.6.11, a všechno chodí. Z této euforie, a taky proto že na 5GB oddílu pro linux začínalo být těsno, schramstnul kořen i 5GB windowsím. Třikrát sláva po půl roce mám opět celý disk naformátován na reiserfs+swap :).
Tiskni
Sdílej:
10GB /
30GB /home
72GB /mnt/store
1GB swap