Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Dalo to práci, ale už je to zase pravda.
Loni byl na disku jen Mandrake, a bylo to pohodový, žádný okýnka. ale přišel Mandrake 10.1, a docela akční aktualizace na jedné lanparty (mimochodem bylo zde stejně linuxových strojů jako mašinek powered by M$) která jakž takž dopadla, a dalo se s tím vydržet až do konce pařby, ale ne na moc dlouho. Po návratu z lanky sem musel "přerazit" celý systém, fungovala asi polovina všeho, hlavně se nevyvedl přechod z XFree na xorg.
Čistá instalace Mandrake 10.1 vypadala v pořádku, ale jaké bylo moje zděšení když jsem chtěl zkompilovat nvclock, chybí knihovny od Xek. Další věcí byla úžasná stabilita a podivné chování při pálení, kdy se vypalovačka tváří že je vše v pořádku, ale nedokáže smazat ani RW. Tyhle drobnosti mě dohnaly k návratu MDK 10.0, s kernelem 2.6.7.
Pomalu mi po Novém roce začala vadit zastaralost jediného systému, a poohlížel jsem se po alternativách, jedno bylo jisté, nebude to Mandrake a ani Fedora. Neutekl sem zas tak daleko. Usídlil se u mě další derivát Red Hatu a to SuSE 9.2. Při té příležitosti jsem přeorganizoval rozdělení disku a nainstaloval i Windowze, po případné zapaření něčeho.
Tento stav nevydržel dlouho, ani SuSE nebylo to pravé ořechové, pohár trpělivosti přetekl 21. 4. 2005, a šly, no nejdřív zbaběle zaTARovat a schovat na největší diskový oddíl (co kdyby se hodily). Poprosil jsem kamaráda jestli mi nestáhne Slackware 10.1 a nějaký novější kernel, dejme tomu 2.6.10. Na druhý den došlo k slavnostnímu předání v Jihlavské čajovně, a pro mě tím začalo nové objevování tajů Linuxu. Vše bylo dokonáno o dva dny později. Poprvé v životě jsem úplně sám zkompiloval kernel, a už napoprvé byl funkční, jen jsem zapoměl zakompilovat podporu ppp, ale napodruhé už bylo všechno v pořádku. Naučil jsem se i patchovat, kdo by chtěl mít na konzoli 60HZ? VESA-tng umožňuje na Nvidiích mít vyšší frekvenci a proč to tedy nezkusit.
Kernel 2.6.10 už také není pravda, stáhnul jsem patch na 2.6.11, a všechno chodí. Z této euforie, a taky proto že na 5GB oddílu pro linux začínalo být těsno, schramstnul kořen i 5GB windowsím. Třikrát sláva po půl roce mám opět celý disk naformátován na reiserfs+swap :).
Tiskni
Sdílej:
10GB /
30GB /home
72GB /mnt/store
1GB swap