V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Dalo to práci, ale už je to zase pravda.
Loni byl na disku jen Mandrake, a bylo to pohodový, žádný okýnka. ale přišel Mandrake 10.1, a docela akční aktualizace na jedné lanparty (mimochodem bylo zde stejně linuxových strojů jako mašinek powered by M$) která jakž takž dopadla, a dalo se s tím vydržet až do konce pařby, ale ne na moc dlouho. Po návratu z lanky sem musel "přerazit" celý systém, fungovala asi polovina všeho, hlavně se nevyvedl přechod z XFree na xorg.
Čistá instalace Mandrake 10.1 vypadala v pořádku, ale jaké bylo moje zděšení když jsem chtěl zkompilovat nvclock, chybí knihovny od Xek. Další věcí byla úžasná stabilita a podivné chování při pálení, kdy se vypalovačka tváří že je vše v pořádku, ale nedokáže smazat ani RW. Tyhle drobnosti mě dohnaly k návratu MDK 10.0, s kernelem 2.6.7.
Pomalu mi po Novém roce začala vadit zastaralost jediného systému, a poohlížel jsem se po alternativách, jedno bylo jisté, nebude to Mandrake a ani Fedora. Neutekl sem zas tak daleko. Usídlil se u mě další derivát Red Hatu a to SuSE 9.2. Při té příležitosti jsem přeorganizoval rozdělení disku a nainstaloval i Windowze, po případné zapaření něčeho.
Tento stav nevydržel dlouho, ani SuSE nebylo to pravé ořechové, pohár trpělivosti přetekl 21. 4. 2005, a šly, no nejdřív zbaběle zaTARovat a schovat na největší diskový oddíl (co kdyby se hodily). Poprosil jsem kamaráda jestli mi nestáhne Slackware 10.1 a nějaký novější kernel, dejme tomu 2.6.10. Na druhý den došlo k slavnostnímu předání v Jihlavské čajovně, a pro mě tím začalo nové objevování tajů Linuxu. Vše bylo dokonáno o dva dny později. Poprvé v životě jsem úplně sám zkompiloval kernel, a už napoprvé byl funkční, jen jsem zapoměl zakompilovat podporu ppp, ale napodruhé už bylo všechno v pořádku. Naučil jsem se i patchovat, kdo by chtěl mít na konzoli 60HZ? VESA-tng umožňuje na Nvidiích mít vyšší frekvenci a proč to tedy nezkusit.
Kernel 2.6.10 už také není pravda, stáhnul jsem patch na 2.6.11, a všechno chodí. Z této euforie, a taky proto že na 5GB oddílu pro linux začínalo být těsno, schramstnul kořen i 5GB windowsím. Třikrát sláva po půl roce mám opět celý disk naformátován na reiserfs+swap :).
Tiskni
Sdílej:
10GB /
30GB /home
72GB /mnt/store
1GB swap