Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Líbí se vám rozvržení klávesnice "Česká (programátorská)" z Windows? Rozvržení klávesnice vok je přesně to co hledáte, navíc má i pár vylepšení.
V základu jde o klasické Americké (us) rozvržení. Pomocí pravého altu se dají psát znaky s nabodeníčky a speciální znaky (:"/ atd.) stejně jako na české klávesnici. Jedná se tedy o rozvržení Česká (programátorská) z Windows, přidal jsem ovšem pár vylepšení.
Stisknutím RALT+SHIFT+písmeno_s_nabodeníčkem napíše velký znak. Například stiskem RALT+SHIFT+3 dostaneme Š.
Stisknutím RALT+písmeno_které_může_mít_nabodeníčko napíše toto písmeno i s ním. Například stiskem RALT+e dostaneme é, navíc stisknutí RALT+SHIFT+e vrátí ě, takže není problém rychle napsat ó :).
Tohle zlepšení si ovšem vyžádalo odsun znaku € na RALT+w
Mrtvý háček se píše RALT+-, v originální verzi to je RALT+SHIFT+=. Na klávesnici jde napsat i mrvou přehlásku a stříšku. Jsou mapovány na RALT+\ a RALT+SHIFT+|. Klávesou kerá se krčí vedle levého shiftu (pokud ji tam máte :) ) jde napsat zpětné lomítko, svislítko, ostré s a mrtvá dvojitá čárka.
Varianta czech je určená pro rychlejší a pohodlnější psaní českých znaků.
Na horní řadu kláves od 2 do 0 jsou mapovány české znaky s nabodeníčky. S shiftem se píší znaky stejně jako na americké klávesnici a s pravým altem čísla. Přes shift a pravý alt získáme velké písmeno s háčkem, čárkou. U s kroužkem a čárkou je mapováno na \|. Aby bylo možné tyto znaky napsat i na klávesnici bez klávesy vedle levého shiftu, je zpětlé lomítko a svislítko mapováno na RALT+q, respektive RALT+SHIFT+q. Všechny ostatní klávesy fungují stejně jako ve verzi basic.
Přibyly i varianty s rozložením qwertz, pro ty, kteří jsou zvyklí z české klávesnice, ale chtějí mít speciální symboly tam kde na americké, snad se to někomu bude hodit :).
Je to velmi jednoduché. V prvním kroku do adresáře /etc/X11/xkb/symbols/pc/
nakopírujeme soubor s rozvržením klávesnice. V druhém kroku připíšeme do souboru /etc/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
řádek vok vogo's keyboard
. Nyní stačí v Ovládacím centru KDE přidat rozvržení klávesnice vok, a zvolte si požadovanou variantu.
Je to stejně jednoduché. Prvním dva kroky jsou stejné, pak jen spustíte příkaz setxkbmap -layout vok -variant basic
(nebo czech
).
Rozvržení je odzkoušeno na Slackware 10.2 s xorg 6.9 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols/
nakopírujeme soubor s rozvržením klávesnice pro xorg7. Do souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
přidáme řádek vok vogo's keyboard
.
Rozvržení pro xorg7 je odzkoušeno na Arch Linuxu 0.8 s xorg 7.0 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Tiskni
Sdílej:
$ setxkbmap vok Error loading new keyboard descriptionNema nekdo podobnou zkusenost?
Krom popisu nahoře - tedy úprava /usr/share/X11/xkb/symbols/
/usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lstjsem upravil ještě
/usr/share/X11/xkb/rules/evdev.xml
/usr/share/X11/xkb/rules/base.xmla to tímto Nevím, jestli bylo nutné upravit oba (evdev.xml i base.xml), ale bez nich jsem nebyl schopen načíst rozložení v nastavení klávesnice.