Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Moje první setkání s GNU/Linuxem skončilo naprostým... uchvácením...
Bylo to někdy začátkem roku 2002 kdy se mi do ruky dostala živá distribuce SuSE. Byl jsem naprostá linuxová lamka(linux jsem viděl jen na obrázku), touha poznat něco nového byla hodně veliká, windows neskrývaly žádné tajemství, už jsem věděl co smazat aby to nechodilo a naopak ;), SuSE byly naprosto suprový, dokonce si ukládaly i nastavení, po čtrnácti dnech byly nedostačující, a tak jsem se začal poohlížet po něčem co bych nacpal na disk.
Podařilo se mi sehnat Červený klobouk - RedHat (čti RotHot ;) ) myslím že to byla nějaká 7.0(?). Po zdlouhavé instalaci, která znamenala dvouhodinové peklo (na tu dobu jsem měl ale docela silné železo AMD@1050MHz; 256MB proto si to nedokážu vysvětlit), jsem skončil v příkazové řádce, ale ta mě nezastavila, podle příručky jsem nakonfiguroval Xka, a měl jsem hotovo :).
Pak to šlo ráz na ráz, pominu-li půlroční útěk způsobený vlastní blbostí a nedostatkem místa na disku, kdy Linux ustoupil Windowzim XP, bylo o zábavu postaráno. Klobouk vystřídal Mandrake 8.1, následovaný Mandrake 9.0 (nikdy nezapomenu na tu autentickou nestabilitu, kterou jsem jakž takž vychytal), potom Mandrake 10.0.
S Mindrákem 10.0 už to začalo vypadat vážně a v červnu léta páně 2004 se stal jediným systémem. Jako rána přišel incident s MDK 10.1, a nastalo dilema, kudy kam (osmý pád). Vrátil jsem se na začátek, začala se psát moje krátká historie SuSE 9.2. Ještě jsem zapoměl na distribuci pro začátečníky, aneb naučte se psát emerge ;) (ano je to Gentoo, já to tak nemyslím), ale s GPRS by to byla sebevražda, nebo alespoň pokus se zbavit zdravého rozumu.
No tak jsem zkončil u toho co používám :), Línézboží 10.1 (neboli Slackware). Teď už si nemyslím že je to distro pro tvrďáky (nebo že bych vytvrdnul???), je pohodovej, nespoléhá se na grafické tooly, ale spíše na schopnost roota.
Když se ohlédnu, tak za ty tři roky mám za sebou veliký kus cesty, mým motem se stalo: "Co si neskompiluješ to nemáš!" dokážu bez problému pracovat jen v textu, a to i do té míry, že jen tak z legrace jsem v textu fungoval měsíc s celou parádou (mail, web, mp3, občas něco napsat a tak různě). Sice jsem fundamentalista co se týče názoru na produkty M$, ale co se dá dělat ;). Nedávno jsem se tváří v tvář potkal se skutečností že už neumím ovládat windows, chybí konsole, zaměření myší nefunguje, do schránky se nevkládá označením a to jen vrcholek ledovce... ;)
Tiskni
Sdílej: