Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Moje první setkání s GNU/Linuxem skončilo naprostým... uchvácením...
Bylo to někdy začátkem roku 2002 kdy se mi do ruky dostala živá distribuce SuSE. Byl jsem naprostá linuxová lamka(linux jsem viděl jen na obrázku), touha poznat něco nového byla hodně veliká, windows neskrývaly žádné tajemství, už jsem věděl co smazat aby to nechodilo a naopak ;), SuSE byly naprosto suprový, dokonce si ukládaly i nastavení, po čtrnácti dnech byly nedostačující, a tak jsem se začal poohlížet po něčem co bych nacpal na disk.
Podařilo se mi sehnat Červený klobouk - RedHat (čti RotHot ;) ) myslím že to byla nějaká 7.0(?). Po zdlouhavé instalaci, která znamenala dvouhodinové peklo (na tu dobu jsem měl ale docela silné železo AMD@1050MHz; 256MB proto si to nedokážu vysvětlit), jsem skončil v příkazové řádce, ale ta mě nezastavila, podle příručky jsem nakonfiguroval Xka, a měl jsem hotovo :).
Pak to šlo ráz na ráz, pominu-li půlroční útěk způsobený vlastní blbostí a nedostatkem místa na disku, kdy Linux ustoupil Windowzim XP, bylo o zábavu postaráno. Klobouk vystřídal Mandrake 8.1, následovaný Mandrake 9.0 (nikdy nezapomenu na tu autentickou nestabilitu, kterou jsem jakž takž vychytal), potom Mandrake 10.0.
S Mindrákem 10.0 už to začalo vypadat vážně a v červnu léta páně 2004 se stal jediným systémem. Jako rána přišel incident s MDK 10.1, a nastalo dilema, kudy kam (osmý pád). Vrátil jsem se na začátek, začala se psát moje krátká historie SuSE 9.2. Ještě jsem zapoměl na distribuci pro začátečníky, aneb naučte se psát emerge ;) (ano je to Gentoo, já to tak nemyslím), ale s GPRS by to byla sebevražda, nebo alespoň pokus se zbavit zdravého rozumu.
No tak jsem zkončil u toho co používám :), Línézboží 10.1 (neboli Slackware). Teď už si nemyslím že je to distro pro tvrďáky (nebo že bych vytvrdnul???), je pohodovej, nespoléhá se na grafické tooly, ale spíše na schopnost roota.
Když se ohlédnu, tak za ty tři roky mám za sebou veliký kus cesty, mým motem se stalo: "Co si neskompiluješ to nemáš!" dokážu bez problému pracovat jen v textu, a to i do té míry, že jen tak z legrace jsem v textu fungoval měsíc s celou parádou (mail, web, mp3, občas něco napsat a tak různě). Sice jsem fundamentalista co se týče názoru na produkty M$, ale co se dá dělat ;). Nedávno jsem se tváří v tvář potkal se skutečností že už neumím ovládat windows, chybí konsole, zaměření myší nefunguje, do schránky se nevkládá označením a to jen vrcholek ledovce... ;)
Tiskni
Sdílej: