Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Moje první setkání s GNU/Linuxem skončilo naprostým... uchvácením...
Bylo to někdy začátkem roku 2002 kdy se mi do ruky dostala živá distribuce SuSE. Byl jsem naprostá linuxová lamka(linux jsem viděl jen na obrázku), touha poznat něco nového byla hodně veliká, windows neskrývaly žádné tajemství, už jsem věděl co smazat aby to nechodilo a naopak ;), SuSE byly naprosto suprový, dokonce si ukládaly i nastavení, po čtrnácti dnech byly nedostačující, a tak jsem se začal poohlížet po něčem co bych nacpal na disk.
Podařilo se mi sehnat Červený klobouk - RedHat (čti RotHot ;) ) myslím že to byla nějaká 7.0(?). Po zdlouhavé instalaci, která znamenala dvouhodinové peklo (na tu dobu jsem měl ale docela silné železo AMD@1050MHz; 256MB proto si to nedokážu vysvětlit), jsem skončil v příkazové řádce, ale ta mě nezastavila, podle příručky jsem nakonfiguroval Xka, a měl jsem hotovo :).
Pak to šlo ráz na ráz, pominu-li půlroční útěk způsobený vlastní blbostí a nedostatkem místa na disku, kdy Linux ustoupil Windowzim XP, bylo o zábavu postaráno. Klobouk vystřídal Mandrake 8.1, následovaný Mandrake 9.0 (nikdy nezapomenu na tu autentickou nestabilitu, kterou jsem jakž takž vychytal), potom Mandrake 10.0.
S Mindrákem 10.0 už to začalo vypadat vážně a v červnu léta páně 2004 se stal jediným systémem. Jako rána přišel incident s MDK 10.1, a nastalo dilema, kudy kam (osmý pád). Vrátil jsem se na začátek, začala se psát moje krátká historie SuSE 9.2. Ještě jsem zapoměl na distribuci pro začátečníky, aneb naučte se psát emerge ;) (ano je to Gentoo, já to tak nemyslím), ale s GPRS by to byla sebevražda, nebo alespoň pokus se zbavit zdravého rozumu.
No tak jsem zkončil u toho co používám :), Línézboží 10.1 (neboli Slackware). Teď už si nemyslím že je to distro pro tvrďáky (nebo že bych vytvrdnul???), je pohodovej, nespoléhá se na grafické tooly, ale spíše na schopnost roota.
Když se ohlédnu, tak za ty tři roky mám za sebou veliký kus cesty, mým motem se stalo: "Co si neskompiluješ to nemáš!" dokážu bez problému pracovat jen v textu, a to i do té míry, že jen tak z legrace jsem v textu fungoval měsíc s celou parádou (mail, web, mp3, občas něco napsat a tak různě). Sice jsem fundamentalista co se týče názoru na produkty M$, ale co se dá dělat ;). Nedávno jsem se tváří v tvář potkal se skutečností že už neumím ovládat windows, chybí konsole, zaměření myší nefunguje, do schránky se nevkládá označením a to jen vrcholek ledovce... ;)
Tiskni
Sdílej: